Skocz do zawartości

clipol

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 191
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No i nadeszła ta chwila po wielodniowym oczekiwaniu. Dziś prezentuję szynkę oraz boczek. Oba wyroby były peklowane sposobem na sucho ale bez dolewania solanki. Czas około 10 dni. Wędzenie 2 dni zimnym (ok 25st) dymem. W dniu trzecim wędzenie odbywało się w trochę wyższej temperaturze - ok 35-40stC.

post-59968-1415718512,4798_thumb.jpg

Szynkę oraz jeden boczek sparzylem po drugim wędzeniu.

post-59968-1415718762,0462_thumb.jpg

post-59968-1415718512,4798_thumb.jpgpost-59968-1415718594,1195_thumb.jpg

Pozostałe wyroby będą dojrzewać jakiś czas w spiżarni ponieważ panują w niej teraz idealne warunki. post-59968-1415718651,0907_thumb.jpgpost-59968-1415718714,4983_thumb.jpg

Edytowane przez clipol
update
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Oj dawno tu nie zaglądałem.

Przedstawiam wam domowe chorizo dojrzewające. post-59968-1445706307,4986_thumb.jpgpost-59968-1445706582,4446_thumb.jpg

Postaram się zamieścić przepis dla zainteresowanych. Co sądzicie o kiełbaskach? Dodam że jest to mój debiut z wędliny mi dojrzewającymi.

Robiłem z ogólnodostępnego przypisu w internetu np taki

 

http://magazyn-kuchnia.pl/blogi/straga/2013/11/przepis_na_domowe_chorizo_czyli_hiszpanska_kielbase/1

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

Edytowane przez clipol
Update
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ostatnio nasza mnie ochota na wędzony rybkę. Wybór padł na łososia po szwedzku wg przepisu dziadka Maćka.

Solenie 12 h później trochę syropu na wierzch. Po obsuszeniu wędzenie zimnym dymem z przerwami jakieś 3 dni (ok 20 h).

A oto efekty

 

 

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wygląda gratki. A czy można ten przepis poznać?

 

Wysłane z mojego Che2-L11 przy użyciu Tapatalka

Jasne. Przygotuj mieszankę peklosoli (30-40g/kg mięsa) odrobinę cukru (najlepiej brązowego) przyprawy wedle uznania (pieprz biały i czarny, kolendra, goździki, ziele, liść bobkowy itp)

Mięso wysusz czystym ręcznikiem kuchennym. Następnie w misce równomiernie posyp mieszanką kawałki mięsa i ułóż ciasno w naczyniu do peklowania. Co jakiś czas obracaj kawałki (z dołu do góry) aby się jednakowo zapeklowały. Ja peklowałem

w woreczkach próżniowych i pomimo obaw jestem mile zaskoczony efektem.

Przyjmuje się za normę 1 cm grubości = 1 dzień peklowania. Po tym czasie płuczesz w letniej wodzie i odstawiasz do ociekania. Kawałki mięsa powinny obeschnąć należycie przed dymieniem.

Przez cały czas staraj się utrzymywać temp ok 18 - 20°C. Wędzenie trwa ok 70 h z przerwami. I tu DG sprawdza się wyśmienicie

Po zakończeniu cyklu wędzonki powinny dojrzewać conajmniej tydzień w chłodnym i przewiewnym miejscu.

Wreszcie nadejdzie upragniona chwila degustacji.

Zapewniam że mięso rozpływa się w ustach

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez clipol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Super wygląda gratki. A czy można ten przepis poznać?

 

Wysłane z mojego Che2-L11 przy użyciu Tapatalka

Jasne. Przygotuj mieszankę peklosoli (30-40g/kg mięsa) odrobinę cukru (najlepiej brązowego) przyprawy wedle uznania (pieprz biały i czarny, kolendra, goździki, ziele, liść bobkowy itp)

Mięso wysusz czystym ręcznikiem kuchennym. Następnie w misce równomiernie posyp mieszanką kawałki mięsa i ułóż ciasno w naczyniu do peklowania. Co jakiś czas obracaj kawałki (z dołu do góry) aby się jednakowo zapeklowały. Ja peklowałem

w woreczkach próżniowych i pomimo obaw jestem mile zaskoczony efektem.

Przyjmuje się za normę 1 cm grubości = 1 dzień peklowania. Po tym czasie płuczesz w letniej wodzie i odstawiamy do ociekania. Kawałki mięsa powinny obeschnąć należycie przed dymieniem.

Przez cały czas staraj się utrzymywać temp oj 18 - 20°C. Wędzenie trwa ok 70 h z przerwam. I tu DG sprawdza się wyśmienicie

Po zakończeniu cyklu wędzonki powinny dojrzewać conajmniej tydzień w chłodnym i przewiewnym miejscu.

Wreszcie nadejdzie upragniona chwila degustacji.

Zapewniam że mięso rozpływa się w ustach

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Dziękuję bardzo może warto wrzucić ten przepis do przepisów :-) Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego Che2-L11 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj wędziłem schab z mizdrą.

Wyglądem przypomina tzw. back bacon.

Peklowanie na sucho w woreczkach vac 25g sól/p-sól, pół łyżeczki cukru, ewentualnie przyprawy do smaku.

Następnie wykończone w letniej wodzie ok 1h. Ociekanie przez noc.

5a4d37da31539e20b07b98622d063bb6.jpg

Po parzeniu (temp 80°C do uzyskania 62°C wewnątrz mięśnia)

8ea816ca88a1be7c9fdcd1afd77c8377.jpg

W przekroju

db68be73e0f9c92896ac1b2682a023d8.jpg

Mięso kruchutkie i smaczne.

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez clipol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W wigilię popełniłem taką oto kiełbasę. Trochę improwizowałem z przyprawami.

post-59968-1452276975,925_thumb.jpgpost-59968-1452276987,3487_thumb.jpg

 

Produkty:

Wieprzowina I kl. 810g ~15%

Wieprzowina II kl 2650g ~ 5%

Mięso z sarny. 650g ~ 20%

Słonina 250g ~ 60%

Razem 4360g

 

Przyprawy:

Sól/p_sól 20g/kg

Pieprz 8g/kg

 

Reszta przypraw na całość mięsa:

Cukier 8g

Czosnek 20g

Jałowiec 8g

Papryka słodka 20g

 

Mięso I kl pokrojone w kostkę 1 cm

II kl 8mm

Pozostałe 6mm

 

Ilość wody dodana podczas wyrabiania ok 250ml.

 

Jelita 32mm

 

Kiełbasa wędzona 2 X 3-4h na ciepło do uzyskania koloru. Podsuszana ok 10 dni w chłodnym miejscu.

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez clipol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.