Skocz do zawartości

Dawne kiełbasy eksportowe


DZIADEK

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w szkoku :shock: czytając recepturę kiełbasy zwyczajnej. Ciekawe jak do niej ma się dzisiejsza zwyczajna po ok. 7 zł. za kg :grin: Natomiast trochę zaskoczyła mnie kiełbasa warszawska, gdzie występują wielofosforany. Czyżby stolica miała się kojarzyć z wyrobem gorszej jakości :question:

Dziadku z którego roku są te receptury ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz jest wyżej ,Co do peklowania to standartowe suche .To są schematy produkcyjne i jest skład mięs peklowanych ,to pisze wyraźnie Chyba że jest inna metoda produkcji jak przy k. warszawskiej.tylko parzonej.Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Pedro powiem ci ze ta kielbasa zwyczajna byla

nadzwyczajna w porownaniu z ta co jest teraz

za te 7 zl.

tamta miala smak po przygrzaniu,a z ogniska

byla poprostu super nie lalo sie z niej tak

jak z tych dzisiejszych anonimowych wedlin.

 

slonecznie pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jakim celu dodawano do niej 2% mleka chudego

Pewnie nie poznasz odpowiedzi...

Podobnie w jakim celu czasem do kiełbasy dodaje się mleko w proszku (zlot)

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jakim celu dodawano do niej 2% mleka chudego?

Albo jajko; patrz kiełbasa szlachty. :question:

A'propos zrobiłam tę kiełbasę eksperymentalnie. Była bardzo dobra i ciekawa w smaku. Jedyną jej wadą było to, że zostala błyskawicznie zjedzona, dosłownie rozdrapana przez rodzinę i przyjacół.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale z dietetycznego pkt, widzenia jest to nieuzasadnione, gdyż wapń jest antagonistą fosforu. Mleko posiada wapń a mięso fosfor i nie powinno się ich spożywać równocześnie, albo to albo to. Jestem jednak ciekawy z jakiego technologicznego powodu dodaje się mleko. Może któryś z naszych ekspertów zna odpowiedź.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...pytanie o mleko wywołało konsternację u technologów.

Dopiero fakt, iż receptura pochodzi z 78 roku rozjaśniła im twarze.

Twierdzą,że te lata z powodu permanentnego braku surowca, to początek

eksperymentów z dodawaniem mleka ,kazeiny ,białka sojowego itp.

 

Pozdrawiam -

Rzerzol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem jednak ciekawy z jakiego technologicznego powodu dodaje się mleko. Może któryś z naszych ekspertów zna odpowiedź.

Marku! Przeczytaj w Mistrzówce-Ligawy przepis na kiełbasę szynkową.

W obecnej technologii przetwórstwa mięsa do produkcji kiełbas dodaje się sole wapniowe w jakim celu, chyba domyślasz się odpowiedzi.

Porusz ten temat na zajęciach i wykładach-jaka rolę pełni wapń w procesie zwiekszenia wydajności w przetwórstwie.

Tylko niech nikt nie mówi o charakterze dietetycznym współczesnych kiełbas z wapniem i błonnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak.

Zajęć z przetwórstwa mięsa już niema, niestety trwały tylko semestr a to było coś w rodzaju uzupełnienia.

Ale za to została mi książka, trochę poszperałem, poczytałem i już wiem o co chodziło.

A więc tak; Preparaty białkowe z mleka znajdują zastosowanie w przetwórstwie przede wszystkim ze względu na swoje właściwości funkcjonalne, tj. zdolność wiązania wody i emulgowania tłuszczu oraz żelowania. Dodając białek mleka, można również zmniejszyć aktywność wody, wyciek cieplny tłuszczu oraz poprawić lepkość i stabilność produktów. Koncentraty z białek serwetkowych można stosować jako emulgatory, środki wiążące wodę, ale również jako dodatki rozjaśniające barwę produktu. Po rozpuszczeniu w wodzie wykazują one znaczenie mniejszą lepkość niż kazeiniany, a podczas ogrzewania denaturują tworząc mocniejsze żele.

A sole wapnia z tego co pamiętam, powinny zwiększyć wodochłonność, ale jaki mechanizm tam zajdzie nie mam pojęcia (może podnoszą pH, a może przez zmianę napięcia? :mellow: ).

Trochę zagmatwałem :wink: .

Wracając do głównego tematu ja w książce także mam jakieś schematy produkcji polędwicy sopockiej, kiełbasy polskiej wędzonej, kiszki pasztetowej z kaszą manną, jak będę miał dostęp do skanera to przeskanuje i wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kiełbasie dębowieckiej podczas wędzenia dodaje się trociny sosnowe lub kalafonię. Kalafonia to obok terpentyny główny składnik suchej destylacji drewna (karpiny przemysłowej czyt. korzeni sosnowych) lub zbieranej w spałach żywicy sosnowej. Po co te substancje w wędzeniu, jeśli główną zasadą jest używanie drewna drzew liściastych :shock: :question:

Czyżby kiełbaska pachnąca żywicą :question:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2002 roku zostało wydane na naszym rynku tłumaczenie ksiażki Egona Bindera "Wedzenie mięsa, kiełbas i ryb". Książka poświecona jest tradycyjnemu wedzeniu i wyrobom regionalnym z terenu Niemiec i Bawarii. Jest tez spore omówienie składników dymu i ich wpływiu na zdrowie. Przywoływane przepisy niemieckie generalnie zabraniają stosowania dymu z drzew iglastych, jednak ze wzgledu na wybitnie regionalny charakter niektórych wedzonek jest on dopuszczony dla tych właśnie wyrobów. Na przykład wędzonki z Dolnej Bawarii są po wierzchu czarne, a w środku koloru miodu spadziowego.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.