Skocz do zawartości

Smakowitości z portali internetowych - sprawdzone i polecane przez Małgoś


Małgoś

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie będę umieszczała przepisy na dania ,które wyszukałam w internecie , a następnie wykonałam w swojej kuchni. :thumbsup:

 

Na początek proponuję danie z królika .Niestety fotki swojej potrawy nie mam . :blush:

 

Królik według  receptury Karola Okrasy.

 

 

-królik (mój był spory -około 2 kg)

-marchew  400g

-seler -korzeń 400 g

-cebula - 2 szt

-czosnek 3 ząbki

-tymianek -świeży (pęczek) lub torebka suszonego (20 g)

-masło -150g (podzielić na 3 części)

-Oliwa

-majeranek  5  g

-wytrawne białe wino - 400 ml

-boczek parzony (ja dałam podwędzany) -plastry

-śmietana 30 % 200g

-sól

-pieprz

 

Na patelni rozpuścić pierwszą część masła ,dodać cebulę pociętą w "czosnek" oraz rozgniecione 3 ząbki czosnku i zeszklić. Dodać marchew i seler pokrojone w dużą kostkę , Dodać część tymianku ,sól i pieprz. oraz majeranek. Gdy warzywa się obsmażą dodać część wina i trzymać na ogniu jeszcze kilka minut. Warzywa z patelni wyjąć i przełożyć do gęsiarki wraz z płynem-emulsją maślano-winną.

Mięso podzielić na części .Posypać solą ,pieprzem i tymiankiem ,skropić obficie oliwą. Obsmażyć na patelni ,na  drugiej części masła. Dorzucić pokrojoną pikantną papryczkę. Dolać resztę wina ,chwilkę dusić. Mięso wyłożyć na warzywa w gęsiarce i zalać resztą emulsji z patelni. Na mięsie układać plastry boczku, trzecią część masła pokrojonego w cienkie plasterki ,posypać solą i pieprzem oraz gałązkami tymianku. Dodać wodę w ilości takiej ,aby nie zakrywała całkowicie mięsa. Przykryć i piec w piekarniku w temp. 180C.

Ja piekłam swojego królika w 200 C przez 3 godziny. Te 40 min. ,które podaje Okrasa był stanowczo  za krótki dla mojego surowca. Prawdopodobnie jest to czas pieczenia  dla niewielkich królików pochodzących z przemysłowych hodowli?

Warzywa wyjąć na talerz  ,układać na nich mięsko .Do sosu dodać śmietanę i zmiksować. Dodać ewentualnie sól i pieprz. Nie robiłam posypki z groszku ,bo nie miałam go na stanie :).

 

Polecam przepis :thumbsup:

Edytowane przez Małgoś

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.