Skocz do zawartości

plany


Jędruś_2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ,mam w planach wedzenie i mam takie pytanie ...chciałbym wedzic bardziej na goraco niewielkie kawalki miesa takie do 0,5kg ,oraz ryby jak narazie i za nic nie moge pojac tego przygotowania do wedzenia tj solanki. mogłby mi to Ktoś uprzejmy wyjasnic bo juz mam mentlik w głowie(te proporcje ,peklosol itd)

 

 

Pozdrawiam

Andrzej_Jędrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Jędruś !

 

Mniej, więcej rok temu miałem podobny problem. Wierz mi, że po przeczytaniu odpowiednich rozdziałów w Akademii Dziadka - o peklowaniu rozdz. VII doznałem olśnienia i moje pierwsze wędzonki wyszły super. Tak jest do dziś, a wędzę nawet kilka razy w miesiącu. Przestrzegając zasad zawartych w treści nie może się nie udać. :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Też mam pytanie odnośnie peklowania mokrego.

Jak się ma tabela peklowania mokrego do wielkości kawałków mięsa.Chodzi mi o to, czy małe kawalki mięsa np.3x3 cm takie do szynkowara mają tyle samo czasu się peklować jak duże kawałki do wędzenia np. przy 1kg mięsa w kawałku + 58g peklosoli +0,4l wody

czas peklowania 5 dni, czy przy tych samych proporcjach solanki kawałki mięsa (3x3) też trzymamy 5 dni. Nie wiem czy dobrze myślę, ale rozum mi pdpowiada, że małe kawałki powinny siedzieć w solance krócej - tylko ile - a może się mylę.Proszę o rozjaśnienie.

Pozdrawiam

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo , a po co Ci kawałki mięsa 3x3 ?

Bo jak na kiełbasę , to może zapekluj na sucho !!! :lol: :lol: :lol:

 

Pozdrawiam

Myślisz , że możesz wszystko ?

Spróbuj trzasnąć drzwiami obrotowymi

 

Myślałem ,że jestem już na dnie !!!!

Ale ktoś rzucił mi łopatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jędruś może jestem konserwatystą ale stosuję tylko sól kamienną nie jodowaną.

Bywało, że trzymałem rybki i po 18 godzin w solance. Najczęściej jednak czas peklowania to była noc, czyli 10-12 godzin. Co do temperatury się nie wypowiadam, nigdy jej nie sprawdzałem. Solanka 10-12,5 Be w zależności od wielkości ryb. Im rybki większe tym dawałem większe stężenie soli.

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykła kuchenna jodowana sol ???

Nie :!: Do peklowania uzywamy soli niejodowanej. Tak samo do kiszenia ogórków. Można również stosowac sól morską.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było lato, złowiłem kilka ładnych leszczy. Wsadziłem w solankę i do lodówki. Rano do wędzenia /po nocy, czyli 12 godz/ - wyszły świetne.

Po kilku dniach miałem wiekszy połów i miska nie weszła do lodówki. Poszła do piwnicy.

I to już nie było dobre. Niby żadnego zapachu, ale mięsko po wędzeniu zmieniło się w pastę. Stąd moje obawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, czy małe kawalki mięsa np.3x3 cm takie do szynkowara mają tyle samo czasu się peklować jak duże kawałki do wędzenia

Małe kawałki (jeśli nie peklujesz na sucho), to można posiłkować się np. tym przepisem:

http://wedlinydomowe.pl//articles.php?id=942

 

Mięso z golonek peklujemy metodą mokrą zalewową

stężenie solanki 10 - 11 st. Be

 

Skład solanki:

Mieszanka peklująca- peklosól - 0,448 - 0,5016 kg (Przeliczone wg tabeli na 4 l wody)

Woda - 4 L

Czas peklowania 4 - 6 dni

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

BonAir z tego co widziałem na innych tematach Sam się zastanawiasz odnośnie zależności peklowania mokrego kawałków mięsa 5x5 a tabelą peklowania i dochodzę do wniosku, że trza poeksperymentować wszystkie próby dokładnie opisywać odnośnie wielkości kawałków , czasu peklowania , użytej peklosoli itp.

 

Gonzo , a po co Ci kawałki mięsa 3x3 ?

Bo jak na kiełbasę , to może zapekluj na sucho !!!

Wujtom, chcę zrobić szynkę z łopatki w szynkowarze, wiem że można na sucho ale chcę zrobić według rady PrababciAni

 

"Najładniejsza szynka wychodzi z peklowanej łopatki. Lopatkę pekluję 10 dni. Przedtem robiłam szynki wg przepisu czeskiego tzn. mięso było tylko solone, szynka wychodziła smaczna , ale była szara. Z miesa peklowanego szynki wychodzą różowe, apetyczne. pozdrawiam "

autor: ~prababcia Ania

 

Pozdrawiam

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo,

Łopatkę na szynkę z szynkowarki peklowałam w dwóch czy trzech kawałkach.

Dopiero po upeklowaniu mięsa, kroiłam na kawałki, mieszałam , dodawałam żelatyny.

 

Teraz tak nie robię, to znaczy mięso nadal poddaję peklowaniu, ale potem, podczas mieszania dodaję skórki wieprzowe, które znakomicie wiążą (kleją) mięso.

 

Jednakże najczęściej pekluję mięso na sucho , potem parzę w szynkowarce.

Ostatnio bardzo często robię szyneczkę drobiową o składzie: 1 pierś z kurczaka, 1 nóżka (bez łapki) i 2 łyzki zamrożonych skórek wieprzowych (granulat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne, że chodzi o emulsję ze skórek wieprzowych:-)

 

Ja gotuję skórki do miękkości, przekręcam przez maszynkę o drobnych oczkach, potem te skórki zamrażam. Kiedy następnie przygotowuję "coś" z szynkowarki to mam gotowy półprodukt do komponowania wsadu. Wyjmuję zamrożone skorki , potrzebna ilosc, i takie zamrożone jeszcze raz przekrecam przez maszynke, tym zamrozonym granulatem posypuję kawalki miesa, mieszam i.... do szynkowarki.

 

To właśnie DZIADEK nam uświadomił, że jest to lepsze od żelatyny.

 

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.