Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Feniksowe dłubanie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
761 odpowiedzi w tym temacie

#1 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• Użytkownicy
  • 1123 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 31 gru 2014 - 12:19

Nie chcąc zaśmiecać innego wątku przenoszę się TU ;)  Odpowiedni kącik ;) .  Poza kucharzeniem mam jeszcze inne zboczenia ;)  Które realizuję. 

Po nowym roku czeka mnie sporo pracy, ale to w nowym roku ;)  a coś tam po troszku dłubię aby nie zwariować. ;) Rozpracowuję nowa mieszankę materiału. Zobaczymy na ile będzie z niej pożytek.  Na razie  zauważyłem brak elastyczności w fazie wiązania. Za to po związaniu materiału ma  swoją zaletę. Ładnie się hebluje dzięki czemu można uzyskać ciekawy efekt. Stan surowy do dalszej obróbki ;)

ZEGAR

Załączone pliki

#2 withereggie

withereggie

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 578 postów

Napisano 31 gru 2014 - 12:23

Witaj Janusz, podpowiedz cóż za materiał, wygląda glinkowato...

#3 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• Użytkownicy
  • 1123 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 31 gru 2014 - 12:40

Mieszanka lasowanego rocznego wapna oraz dwa rodzaje gipsu. Jeden wiążący drugi że tak nazwę schnący. Sądzę że rozumiesz...

Musze jeszcze nad nim popracować. W fazie wiązania zaczyna się kruszyć a potrzebuję plastyczności. Oczywiście da się nim oracować ale jak się che uzyskać inny efekt to przeszkadza. Po manipuluję ilością danego  gipsu i będzie masełko ;)

Użytkownik januszfeniks edytował ten post 31 gru 2014 - 12:43

#4 withereggie

withereggie

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 578 postów

Napisano 31 gru 2014 - 12:47

Może jakiś płynny plastyfikator? nie mam nic konkretnego na myśli, głośno myślę...

#5 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6843 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 31 gru 2014 - 12:51

Jakie gipsy konkretnie? Zalewasz formę czy rzeźbisz w bloku? :cool:

#6 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• Użytkownicy
  • 1123 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 31 gru 2014 - 13:00

Można domieszać np kleju do tapet, pokostu. Ale da nam to np lekko zauważalną mięsistość co nie jest wygodne do obróbki.  Glina np  jest fantastycznym materiałem i ma cechy odpowiednie do modelowania rzeźbienia itp  ale ma wadę... skurcz. ;(  Po nowym roku popracuję nad mieszanką na bazie cementu o właściwościach  podobnych do gliny.  Po niżej  figura z gliny. Miałem z nią duże problemy. Ciągła praca nad nią. Palce u rąk musiałem zastąpić innym materiałem.  

Załączone pliki

#7 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• Użytkownicy
  • 1123 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 02 sty 2015 - 16:13

Jakie gipsy konkretnie? Zalewasz formę czy rzeźbisz w bloku? :cool:

Przepraszam... musiałem pisać na równi z Tobą i nie zauważyłem postu.  Ne nie rzeźbię w bloku modeluje nakładając warstwy gipsu. Gipsu używam wiążącego  powiedzmy po 15-20 minutach zaczyna się twardnienie plus  1 do 1 gipsu który nie ma możliwości wiążących.      Daje nam to fajne możliwości modelarskie a zarazem taki skład daje nam sporo czasu na pracę z materiałem. 

#8 Artur Dor

Artur Dor

Weteran

• Użytkownicy
  • 1513 postów
  • MiejscowośćTrzebnica

Napisano 05 sty 2015 - 19:59

Janusz a stosowałeś miksturę gipsu sztukatorskiego MP75L ? Proporcje jakoś były zależne od potrzeby czasu wiązania. Sztukatorski fajnie się "ciągnął" na stole wzornikiem a z dodatkiem MP-ka wolniej wiązał i lepiej się sieciował.

To co napisałem to obserwacje i przyglądanie się pracy sztukatorów -[ "czytanie" i rozmowy panelowe] - więc mogłem coś przeoczyć ale generalnie prace te widziałem na własne oczy :)

#9 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• Użytkownicy
  • 1123 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 05 sty 2015 - 20:31

Dzięki ;). Nie omieszkam spróbować ;) .   Zawsze coś mieszam kręcę i nakładam a na koniec podsumowuję ;).   W tej chwili siedzę nad miksturą bazową na cemencie o  konsystencji i urabialności gliny.  

#10 Artur Dor

Artur Dor

Weteran

• Użytkownicy
  • 1513 postów
  • MiejscowośćTrzebnica

Napisano 05 sty 2015 - 20:45

Jak już robisz takie elementy jak widać w pierwszym poście to czy są to jednorazowe wyroby czy później starasz się je powielać ?

Wyglądają na bardzo proste do zrobienia formy bazowej albo z silikony albo "twardej" z gipsu i do powielania.

#11 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• Użytkownicy
  • 1123 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 05 sty 2015 - 20:47

Jak już robisz takie elementy jak widać w pierwszym poście to czy są to jednorazowe wyroby czy później starasz się je powielać ?

Wyglądają na bardzo proste do zrobienia formy bazowej albo z silikony albo "twardej" z gipsu i do powielania.

Jedno razowe... Znudziło by mi się powielanie ;)  .

#12 Artur Dor

Artur Dor

Weteran

• Użytkownicy
  • 1513 postów
  • MiejscowośćTrzebnica

Napisano 05 sty 2015 - 21:01

Tak "zaśmiecam " Ci temat bo przypomniała mi się w jakimś markecie budowlanym i były płyciny z egipskimi hieroglifami z firmy "Stegu" - 2 rodzaje płycin i powielone setki razy -

Twoje płyciny powielić na 3 nawiązujące to i można by całkiem ciekawie całą ścianę pokryć takimi gipsowymi wzorkami. 

Dobrze zaimpregnować i nawet na elewacji dało by radę bardzo długo albo do puki by ktoś młotkiem nie zniszczył.

Doba już nie będę śmiecił :)

#13 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• Użytkownicy
  • 1123 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 05 sty 2015 - 21:07

Nie zaśmiecasz... Mam ów pomysł w zamyśle, może nie na elewacji bo tam szybciej i odpowiednio sgraffito. Ale nie ma się komu ;) Może kiedyś

się zrealizuje. ;)

#14 Artur Dor

Artur Dor

Weteran

• Użytkownicy
  • 1513 postów
  • MiejscowośćTrzebnica

Napisano 05 sty 2015 - 23:02

To na te lub podobne płyciny:

Hol do starej kamienicy w której są filary wsporcze sufitu - pomiędzy filary ponad lamperią (może być z marmuru) płyciny tematyczne  :)

Pałacyk restaurowany - sufit w karo a środku lekkie wzorki (też gipsowe płyciny- czy inne ryciny)

Widziało się to i owo i kilka takich dziwnych utkwiło w pamięci - nie mówiąc już o wstawkach sztukatorskich i do tego jakieś fajne oświetlenie

#15 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• Użytkownicy
  • 1123 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 06 sty 2015 - 17:42

To dla zawodowców z ASP ;)     Ale może kto wie .... kiedyś  ;)   taki projekt się zdarzy.

#16 zbyszek84

zbyszek84

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • Miejscowośćbielsko biała

Napisano 17 sty 2015 - 17:17

To mój (chyba) pierwszy post na forum, narazie tylko czytam i powoli się ucze od fachowców, a nie udzielałem się do tej pory, ponieważ

Po 1: kiedy mam w głowie jakieś pytania to staram się czytać, czytać i jeszcze raz czytać żeby znaleść odpowiedź na moje bardziej lub mniej logiczne pytania ;)

a Po2: Niestety nie mogłem nikomu w niczym doradzać ponieważ w wędzeniu stawiam dopiero pierwsze kroki, a w zasadzie to raczkuje :D ;)

A teraz wreszcie moge się odezwać ponieważ można powiedzieć że jestem "budowlańcem" (już coraz mniej w tym pracuje) i jakiś czas temu gdy pracowałem na obiekcie w którym powstawała dyskoteka, był tam pewien ARTYSTA który wykonywał różnego rodzaju wzorki, płaskorzeźby na ścianach i filarach i inne dekoracje... robił to już nie pierwszy raz i mówił że na początku też szukał "złotego środka" na to żeby było plastyczne, nie schło za szybko i nie pękało.. aż wkońcu odnalazł (wedłóg niego) to wszystko w jednym worku, a ten worek to tynk gipsowy "GOLDBAND" :) widziałem na własne oczy jakie cuda z tego robił i nic nie pękało i po kilku latach wciąż się trzyma bez uszkodzeń :) więc może januszfeniks zamiast mieszać różne składniki spróbuj tego sposobu ;)?? Co prawda on "rzeźbił w trakcie" czyli formował wszystkie kształty podczas nakładania tego tynku a nie później z jakiejś bryły tak jak to się robi np.z drewna a ewentualne wygładzenia robił po wyschnięciu papierem ściernym.

Oczywiście rzeźby zrobione z tego tynku nie nadają się na zewnątrz, ponieważ jak wiadomo gips chłonie wodę jak gąbka :/ ale w środku napewno nic się z nimi nie stanie :)

Pozdrawiam :)

Użytkownik zbyszek84 edytował ten post 17 sty 2015 - 17:20

#17 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• Użytkownicy
  • 1123 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 18 sty 2015 - 15:59

Dokładnie...goldband  jest w miarę dobrym materiałem do takich prac. Ale podatny jest na uszkodzenia i wytarcia.  Mi nie do końca pasuje. W tej chwili zamówiłem gips ceramiczny i pomieszam go z paroma rodzajami  gipsów i zobaczymy jaki efekt będzie. Musze spowolnić jego wiązanie.

#18 zbyszek84

zbyszek84

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • Miejscowośćbielsko biała

Napisano 20 sty 2015 - 00:48

Z tym że podatny jest na uszkodzenia i wytarcia się zgadzam, bo jak by nie było to tylko gips (tynkowy).. na ścianach chroniony przed wytarciami jest przez farbę a od uszkodzeń w pewnym stopniu chroni go to, że ma pod spodem ściane (cegły,pustak itp) a z zewnątrz jest gładki w odróżnieniu do rzeźb... ale z drugiej strony nie po to sie rzeźbi żeby ktoś to później "macał"  ;) tylko żeby oglądał  :rolleyes:

No ale w innym poście że Ty w tym rzeźbieniu już troche działasz ;) więc wiesz co i jak :)

ja (zanim zobaczyłem tamten post) zasugerowałem  co możesz spróbować bo widziałem co z Goldbanda powstawało... 

#19 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• Użytkownicy
  • 1123 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 25 sty 2015 - 10:19

Zostawiłem na razie relief i siadłem do innych rzeczy które przyozdobią ogród oraz przestrzeń użytkową w koło kompleksu itp.  Na dniach pochwale sie osiągnięciami. ;)   Temat działań !    Donice oraz kule ażurowe jako oświetlenie.   Dotąd pracowałem na złożonym szkielecie który wymagał sporo czasu i był pracochłonny.  Szukałem sposobu na usprawnienie pracy.  I własnie robię testy ;)  Zmieniłem diametralnie skład materiału nośnego i użyję go jako konstrukcje nośną pod główny materiał wykończeniowy.  Często kurcze pomysły leżą na widoku  i tak proste że koń by się uśmiał ;).a   jednak nie dostrzegamy możliwości choć by w oko koliło ;)  To jak z pomysłowym Dobromirem ;)  Juchuuuu  ;) już wiem ! Już znalazłem sposób!  Mam! mam!  I grzejesz do drewutni  :D  :cry:  :devil:

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• Użytkownicy
  • 1123 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 28 sty 2015 - 18:21

A w pracy kończę własnie cóś takiego.   ;)   Jeszcze nie wiem jak zakończę ale juz mam w zamyśle wnieść wybarwienie metaliczne. Mam kratki w starym złocie i chcę pod to podciągnąć całość.   

Załączone pliki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych