Skocz do zawartości

Kiszenie kapusty


aglod

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,3 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Ja kapustę kiszę w garnku  kamionkowym.Najlepszą kapustę taką jak robiła moja babcia raz udało mi się zakisić.Jej kapusta miała znakomity smak.Babcia przyprawiała ją cebulą oraz olejem.Olej wtedy był w szklanej zatłuszczonej butelce .Korek był papierowy i zalakowany.Ale taki olej był o wiele zdrowszy,niż terazniejszy w plastikowych butelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

taki olej był o wiele zdrowszy,niż terazniejszy w plastikowych butelkach.

@nestor,

Jak zapłacisz odpowiednią kwotę to dostaniesz oleje lub oliwę w butelkach z ciemnego szkła.

Ale raczej nie szukaj ich na promocjach w marketach.

O wiele większą rolę niż opakowanie pełni technologia wytwarzania oleju.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Olej wtedy był w szklanej zatłuszczonej butelce .Korek był papierowy i zalakowany.Ale taki olej był o wiele zdrowszy,niż terazniejszy w plastikowych butelkach.

 

Jakieś badania robiłeś że tak stwierdzasz, że tamten olej był zdrowszy? Czy tylko tak bo kiedyś było wszystko lepsze?

Piksiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

że tak stwierdzasz, że tamten olej był zdrowszy? Czy tylko tak bo kiedyś było wszystko lepsze?
:thumbsup:  :clap:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakieś badania robiłeś że tak stwierdzasz, że tamten olej był zdrowszy?

Wydaje mi się, że uwaga @nestora dotyczyła zastosowania plastikowych opakowań do produktu tłuszczowego.

Jest dostępnych wiele badań na  temat bisfenolu A  i jego wpływu na organizm. 

Kol. @nestor dba o dominację męskich hormonów w jego organizmie i dlatego zwraca uwagę na szkodliwość opakowań poliwęglanowych :D

 

BPA słabo rozpuszcza się w wodzie. Przy tym wykazuje dobrą rozpuszczalność w produktach żywnościowych zawierających tłuszczcukier. Swoją budową przypomina żeński hormon płciowy – estrogen, stąd może łączyć się z receptorami estrogenu w organizmie i przez to wpływać na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej.

 

 

 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

w tym czasie była słaba chemizacja rolnictwa.

Nie stosowano randapu do osuszania rzepaku to i glifosatu w oleju i ziarnach nie było.

Chociaż kiedyś @StefanS pisał, że chyba od dawna to osuszanie stosowano. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wtorku w dwóch garnkach, w temperaturze pokojowej kisi się kapusta. Codziennie przebijam. Do jednego garnka wsadziłem 4 jabłka, w drugim kiszę bez. Kapusta ze spora ilościa marchewki - wiem, ortodoksi są innego zdania w tej kwestii, ale my lubimy z marchewką. Lada chwila gary zostana przeniesione do chłodniejszego znacznie miejsca i z mniejszego powędruje kapusta w słoiki, a w większym pozostanie.post-87196-0-06942700-1603462949_thumb.jpg

Edytowane przez witek1965
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ortodoksi są innego zdania w tej kwestii, ale my lubimy z marchewką

:thumbsup: Ortodoksi - to niech mają swoje zdanie , z marchewką też jest super :D   Najbardziej jak ortodoksa dyskutuje a sam nie robi lub nie umie ale jego zdanie jest najważniejsze 

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ortodoksi są innego zdania w tej kwestii, ale my lubimy z marchewką

 

:thumbsup: Ortodoksi - to niech mają swoje zdanie , z marchewką też jest super :D   Najbardziej jak ortodoksa dyskutuje a sam nie robi lub nie umie ale jego zdanie jest najważniejsze 

 

 

 

Krótko, jasno, precyzyjnie, brawo, brawo brawo, marcheweczka obowiązkowo  :D  :thumbsup:  :clap: !!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszą kapustę taką jak robiła moja babcia raz udało mi się zakisić.Jej kapusta miała znakomity smak.Babcia przyprawiała ją cebulą oraz olejem

Zaraz, zaraz ,nie rozumiem , kisiła kapustę z cebulą - to jasne, ale kisiła z olejem ??? Jesteś tego pewien ???

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

............ ,że był  w szklanych butelkach ........

Systematycznie bywam w Bilbao także uzupełniam tam zapasy oliwy z oliwek.

Butelka z ciemnego szkła, zimne tłoczenie.

Ta bardzo dobrze smakuje, zwłaszcza kiedy macza się w niej chlebek typu Pita,

a  jeszcze lepiej jako dodatek do surówki z kiszonej kapusty.

Oczywiście kapusty kiszonej razem z marchewką

post-70976-0-96240700-1603467107_thumb.jpg

Pozdrawiam z Atlantyku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

uzupełniam tam zapasy oliwy z oliwek
:thumbsup: Ja natomiast , uzupełniam z zaprzyjaźnionej tłoczni olej zimno tłoczony z rzepaku - jak sie nie ma co sie lubi. :facepalm: .....pozdrawiam serdecznie z Nadarzyna/W-wy :thumbsup:  :D

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

uzupełniam tam zapasy oliwy z oliwek
:thumbsup: Ja natomiast , uzupełniam z zaprzyjaźnionej tłoczni olej zimno tłoczony z rzepaku - jak sie nie ma co sie lubi. :facepalm: .....pozdrawiam serdecznie z Nadarzyna/W-wy :thumbsup:  :D

 

Jak ma się dojścia do tłoczni oleju rzepakowego - to tylko mogę pozazdrościć :D

Mam za to dojście do kapusty, z dobrego pola, Jadę, kupuję gościu szatkuje, w ofercie też marchewka. Wszystko prosto z pola lub drzewa /owoce, nie kapusta/ Gliniane garnki od @Bilu 72.

Nie ma opcji żeby kapusta się nie ukisiła. Robię wzorując się na Twoim przepisie, jednak bez wina i mieszam z solą 2%,  przed włożeniem do kamionki.

Moje moce przerobowe to 25 kg kapusty poszatkowanej rocznie.Choruję na drewnianą beczułkę tak ze 30 litrów aby na dnie ukisić całą główkę a potem gołąbki z kiszonej....mniam mniam.Mam już zamówioną kapustę na przyszła sobotę czyli zdążę rozpocząć kiszenie przed Listopadem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam już zamówioną kapustę na przyszła sobotę czyli zdążę rozpocząć kiszenie przed Listopadem.

 

 

Zgodnie z kalendarzem księżycowym wszelkie kiszenie należy wykonywać w czasie przybywania księżyca, między nowiem i pełnią. Dodatkowo kiszenie kapusty w bliskości pełni w kwadrze owocu (wg kalendarza biodynamicznego)zapewnia jej większą trwałość.

W przyszłą sobote będzie pełnia więc nie najlepszy moment na kiszenie.Ja kisiłem wczoraj w 6-stej dobie po nowiu kapuste z własnej uprawy oraz dodatkowo zakisiłem 5 kg kapusty czerwonej(kupionej na targu).

post-63315-0-52416400-1603485168_thumb.jpg

post-63315-0-31479600-1603485189_thumb.jpg

post-63315-0-77770200-1603485209_thumb.jpg

post-63315-0-35007600-1603485228_thumb.jpg

post-63315-0-54161000-1603485247_thumb.jpg

post-63315-0-90496900-1603485269_thumb.jpg

post-63315-0-75339300-1603485286_thumb.jpg

post-63315-0-96175600-1603485407_thumb.jpg

post-63315-0-44031600-1603485429_thumb.jpg

Edytowane przez bilu72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zaraz, zaraz ,nie rozumiem , kisiła kapustę z cebulą - to jasne, ale kisiła z olejem ??? Jesteś tego pewien ???

Myślę ,że to był skrót myślowy tzn kapusta kisiła się  tradycyjne natomiast po ukiszeniu była doprawiana cebulką i olejem na bieżące potrzeby  :D


[Dodano: 23 paź 2020 - 23:10]

 

 

Zgodnie z kalendarzem księżycowym wszelkie kiszenie należy wykonywać w czasie przybywania księżyca, między nowiem i pełnią. Dodatkowo kiszenie kapusty w bliskości pełni w kwadrze owocu (wg kalendarza biodynamicznego)zapewnia jej większą trwałość.

 

Ja jakoś nie wierzę w te kalendarze :rolleyes:

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku kisiłem też partię w maju i wyszła jeszcze lepsza mam wrażenie.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jakoś nie wierzę w te kalendarze
 Ja też , kiszonki robię kiedy chcę, tylko kwestia reżimu sanitarnego i temperaturowego o surowcach nie wspomnę - tylko zdrowe :thumbsup:

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jakoś nie wierzę w te kalendarze
 Ja też , kiszonki robię kiedy chcę, tylko kwestia reżimu sanitarnego i temperaturowego o surowcach nie wspomnę - tylko zdrowe :thumbsup:

 

 

 

 

jakoś nie wierzę w te kalendarze
 Ja też , kiszonki robię kiedy chcę, tylko kwestia reżimu sanitarnego i temperaturowego o surowcach nie wspomnę - tylko zdrowe :thumbsup:

 

Z calym szacunkiem ale widziales w latach 80tych rezim sanitarny na wsi?  :D  i co?Wszyscy kisili wedzili i zyja dluzej niz ci co ę ą .szkoda tamtych czasow. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale widziales w latach 80tych rezim sanitarny na wsi? 
:thumbsup: Tak żadna Gospodyni nie pakowała brudnej kapusty do brudnej beczki  :D  A z drobnymi bakteriami kwas mlekowy sobie poradzi  ;)

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zgodnie z kalendarzem księżycowym wszelkie kiszenie należy wykonywać w czasie przybywania księżyca, między nowiem i pełnią. Dodatkowo kiszenie kapusty w bliskości pełni w kwadrze owocu (wg kalendarza biodynamicznego)zapewnia jej większą trwałość.

Zabobony jakich wiele było, a co niektóre są nadal powielane :facepalm:

.... ale jak ktoś ma chęć tego przestrzegać to zapewne na złe nie wyjdzie  :) 

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kisze kapuste ( zazwyczaj 1 glowke ) wedlog potrzeb jeszcze nigdy nie bylo porazki ...

ostatnio kisilam kapusta +marchew + brukiew ..calosc byla wykorzystana do farszu do jarskich pierogow .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.