Skocz do zawartości

Kiszenie kapusty


aglod

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,3 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

W dniu 10.10.2023 o 20:30, bilu72 napisał(a):

Kapusta po dobie zaczęła ładnie ,,pracować''

IMG_20231010_194541_210.jpg

W jakiej temperaturze trzymales kapuste ? Ja mam zawsze problem mimo ze w kuchni mam dosc cieplo to po jednym dniu jeszcze sie nie kisi , moze to brak odpowiedniej kapusty 🤔.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w pomieszczeniu jest chłodno, a  są  kłopoty  z kiszeniem,to można przyspieszyć  podgrzewając  sciany  garnka suszarką do włosów,.  Electro nie mam w kuchni termometru ale  wydaję mi sie,że optymalna temperatura powinna  wynosić po nad 20 stopni.Ja zakisiłem kapustę w środę,a w piątek żona przełozyła  ją do słoików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, electra napisał(a):

W jakiej temperaturze trzymales kapuste ?  🤔.

Około 21 st.C ten garnuch jest zakiszony z kapusty kupionej na targu szatkowanej na bieżąco,tą z własnej uprawy będę kisił zapewne w przyszłym tygodniu a na pewno przed 01.11.23🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, bilu72 napisał(a):

Około 21 st.C ten garnuch jest zakiszony z kapusty kupionej na targu szatkowanej na bieżąco,tą z własnej uprawy będę kisił zapewne w przyszłym tygodniu a na pewno przed 01.11.23🙂

Dzieki , ja mam ok 23 w kuchni ale ta kapusta co ja kupuje to jest zwykla jaka mozna u nas kupic ,malo soczysta musze sporo ja wygniesc zeby sok puscila . Robie niewiele bo niemam gdzie trzymac ,wole sobie kisic na bieżąco .

Taka swoja to ma smak a nie posmak dodanego octu.Tez kisze w gliniaku 

Twoje gliniaki sa fajne, musze rozejzec sie za takim malym typowym do kapusty .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nestor .u mnie to raczej wina kapusty bo mam cieplo w kuchni a do tego kapusta stoi blisko pieca i nad zmywarka wiec ma cieplo . Tylko kapusta jest malo soczysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, electra napisał(a):

Tylko kapusta jest malo soczysta.

Dolej solanki 2% aby uzupełnić brakującą wodę.

  • Like 1
  • Upvote 1

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2023 o 07:06, electra napisał(a):

, moze to brak odpowiedniej kapusty 🤔

Może to niska liczba odpowiednich bakterii w srodowisku🤔.

9 godzin temu, electra napisał(a):

u mnie to raczej wina kapusty

Źródłem bakterii w żywności, którą poddajemy fermentacji jest mikroflora warzyw lub owoców.

 

Edytowane przez Grzewlod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kiszenia nadaje się nasza "kamienna głowa".

Kiedyś próbowałam ukisić kapustę, która mimo dodatku soli i ugniatania nie chciała zalać się sokiem.

Nic z tego kiszenia nie wyszło. Dostęp powietrza uniemożliwił normalny rozwój i dominację bakterii kwasu mlekowego.

W drugiej próbie - po dolaniu solanki - kapusta normalnie sie ukisiła. 

Powyższe doświadczenia wykonałam u rodziny w Niemczech z kapusty marketowej.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, nestor napisał(a):

Electro ,   popytaj Sverige 2 ,może on będzie wiedział coś  o kiszeniu szwedzkiej  kapusty?

My mieazkamy w innych regionach on moze miec kapuste  z regionu bo tam cos sie uprawia , u mnie pol uprawnych jest niewiele , bede kisila na przyszly tydzien to zobqcze jaka bedzie. A inaczej dodam wody z sola jak pisze Eanna, u nas wlasnie czesto jest z Niemiec , czasem  mozna kupic z okolic balkanskich i ta zdecydowanie lepsza. Ogolnoe efekt koncowy mam dobry tylko dluzej musi sie kisic bo jak juz zacznie to  jest bardzo dobra zarowno na salatke jak i bigos. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
5 godzin temu, beatag napisał(a):

czy jeszcze ją trzymać w domu ,czy już wynieść do piwnicy?

Kiszonki przenosi się do chłodniejszego pomieszczenia po zakończeniu fermentacji burzliwej.

Musisz to sama ocenić.

Poziom kiszonki powinien obniżyć się do tego, sprzed fermentacji.

 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja odrazu po ugnieceniu[nawet nie po ubiciu} kapusty odrazu robię dziury do odgazowania .W tym roku byłam zdziwiona ,ze już po czterech dniach kapusta była ukiszona i wyniosłam ją do chłodnej piwnicy [zalewajac ja workiem foliowym napełnionym wodą]W ubiegłych latach trzymałam ją w domu ponad tydzień .

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja w tym roku ukisiła się po tygodniu. Muszę poczekać jeszcze kilka dni, aby procesy fermentacyjne całkowicie ustały, gdyż będę ją pakował jak co roku. Do pakowania używam worków moletowanych i pakowarki próżniowej. Dzielimy kapustę na porcje np. do sałatki, bigosu lub kapuśniaku itp. Leży zapakowana w ten sposób w piwnicy cały rok. Zdarza się, że któryś z worków puchnie. Wtedy przebijam, do lodówki na kilka dni i przepakowuję do nowego.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, beatag napisał(a):

W tym roku byłam zdziwiona ,ze już po czterech dniach kapusta była ukiszona

U mnie to samo . Ten rok jest jakiś nietypowy .

Jestem jaki jestem . Niestety za stary by się zmienić :(
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Maxell napisał(a):

używam worków moletowanych i pakowarki próżniowej

Jak odsysasz? czy odlewasz sok ? bardzo ciekawy sposób

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiam sobie pakowarkę na produkty suche. Ładuję odpowiednią ilość kapusty i soku. Zamykam pokrywę, a samą pakowarkę przesuwam na brzeg stołu tak, by worek wisiał swobodnie (dla pewności asekuruję go kolanami. Na skutek obciążenia, praktycznie całe powietrze schodzi z worka. Teraz trzymając cały czas palec na przycisku, pulsacyjnie usuwam resztę, do momentu, aż widzę, że sok zaczyna podchodzić do urządzenia. Na koniec zgrzew i worek zapakowany.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo robimy zawsze z ogórkami, kiszonymi (także małosolnymi) których nie zdążymy zjeść. W chłodnej piwnicy przetrzymują się rok. Raz czy dwa razy można worki obrócić.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z dużą ilością soku, to około połowy worka. To wszystko zależy od tego, jakiej wielkości mam worki i ile kapusty będzie potrzeba np. na jeden bigos dla 3 osobowej rodziny. Sam się zorientujesz, jak będzie Ci najwygodniej.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.