Skocz do zawartości

[Kuchnia pałucka] - golonka gotowana w kwasie zapiekana.


lesniak

Rekomendowane odpowiedzi

Golonka gotowana w kwasie zapiekana.

 

 

Składniki :

 

1 golonka duża (może być peklowana lub solona)

Kilka liści laurowych

Kilka ziaren pieprzu

Kilka ziaren ziela angielskiego.

2 litry kwasu z kiszonej kapusty.

1 mała główka czosnku (nie koniecznie )

2 łyżki masła lub smalcu.

 

Wykonanie:

Do garnka wkładamy golonkę wlewamy kwas i marynujemy 2 dni. Następnie dodajemy przyprawy zagotowujemy. Gotujemy do stanu pół miękkiego. Wyjmujemy szpikujemy czosnkiem golonkę i wkładamy do nagrzanego piekarnika. Na górę golonki kładziemy tłuszcz i całą lekko pieprzymy. Pieczemy do miękkości i co jakiś czas polewamy wytopionym tłuszczem. Skórka musi się zapiec.
Na bazie soku od gotowania golonki robimy zupę zaciągając śmietana i mąką.
Do golonki podajemy chrzan.

post-41085-0-98577300-1421326082_thumb.jpg

post-41085-0-67873500-1421326136_thumb.jpg

post-41085-0-81502000-1421326171_thumb.jpg

post-41085-0-36325200-1421326229_thumb.jpg

post-41085-0-52494700-1421326271_thumb.jpg

post-41085-0-68184200-1421326362_thumb.jpg

post-41085-0-57995600-1421326408_thumb.jpg

post-41085-0-48758000-1421326461_thumb.jpg

Edytowane przez Maxell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

A jak z ilością soli? Skoro golonka peklowana lub solona, to czy po dodaniu soku z kapusty potrawa nie będzie za słona?

Robiłem podobnie w kociołku żeliwnym i właśnie miałem problem z solą. Mimo, że kapusta była kiszona mieszana ze słodką to wyszła za słona. Golonka za to była super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Robiłem podobnie w kociołku żeliwnym i właśnie miałem problem z solą

 

Karol myślę że problemem jest nie tyle dodatek soku co długa obróbka termiczna i ubytek wody , kapusta która będzie ok na sól próbowana na surowo po długiej obróbce będzie zawsze trochę bardziej słona - soli nie przybędzie tylko ubędzie wody ;) 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z ilością soli? Skoro golonka peklowana lub solona, to czy po dodaniu soku z kapusty potrawa nie będzie za słona?

Robiłem podobnie w kociołku żeliwnym i właśnie miałem problem z solą. Mimo, że kapusta była kiszona mieszana ze słodką to wyszła za słona. Golonka za to była super.

 

Jeśli kapusta kiszona jest prawidłowo ukiszona nie ma problemu, bo sok wyciągnie sól z golonki. Najsmaczniejsza jest świeża ale z peklowanej lub zasolonej ( dziś rzadko kto je robi bo przeważnie są peklowane, chociaż mięsa solonego z beczki i wymoczonego nic nie zastąpi ), też jest dobra. Jeśli boisz się o słoność zawsze możesz wymoczyć golonki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli ktoś by chciał kilka ciekawych rozwiązań to może coś takiego się przydać http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-golonke/od siebie jeszcze polecam dodanie gruszki, kurek lub choćby lepszego wina. Także piwo imbirowe jest genialne do dodania barwy smaku. A może ktoś poleci jeszcze jakieś inne mniej typowe dodatki jakie są sprawdzone i dobrze smakują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.