Skocz do zawartości

Jak założyć małą masarnię na wsi


Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Za jakieś półtora roku , chciałbym zacząć produkcje kiełbas i Wędzonek tradycyjnych Na Wsi. Posiadam budynek (starą obore) o powierzchni 60m2. Do was takie pytanie moji drodzy formułowicze, jakie muszę pozwolenia zdobyć jak zajerestrować działalność chciałbym produkować do 0,5 tony/tygodniowo. Dwa dni w tygodniu.Mięso pozyskiwał bym z Ubojni , ale nie półtusze, bo 40% to odpady. Proszę pomóżcje Mi i doradzcie .

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj . na necie jest o tym sporo też się kiedyś tym interesowałem ale temat jest TRUDNY  w polskich realiach gastronomiczno-podatkowych . 

Tu z neta dwa ciekawe artykuły :

http://superbiznes.eu/prywatna-masarnia-pyszna-kielbasa/

http://masarnieonline.pl/porady/1201246-jak-otworzyc-masarnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. temat był już poruszany  , możesz sobie poczytać   https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/2624-i-pomysl-i-papierki/?hl=masarnia 

Tak właściwie to jesteśmy forumowiczami a nie formułowiczami :)

 

Pozdrawiam i powodzenia życzę, bo to trudna droga ale jak nie spróbujesz to nie zobaczysz, trzymam kciuki :)

Powoli się wprawiam i zaczynam się rozpędzać :)

 

Pan S jest moim przyjacielem i codziennie go odwiedzam.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

http://boggi-okna.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak właściwie to jesteśmy forumowiczami a nie formułowiczami

A nawet forowiczami - wg zasad jezykowych :D

Ponieważ wypowiadamy się na forach a nie na forumach :facepalm:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał12 , przeczytałem wskazane linki przez kolegów , w jednym nawet jest zarys biznes planu , biorąc pod uwage ze budynek musisz adaptować  na cele produkcji  oborę z zachowaniem obowiazujacych przepisów , to na swój pomysł musisz miec na start okolo 400 tys zlotych , nie wiem ile masz lat , ale moze  znajdz sposób , jesli masz takie pieniądze ,  by je zainwestowac na przyszłą emeryturę , w pomyśle masarni oprócz cieżkiej pracy nie widzę pieniędzy , jeśli chcesz robić wyroby bez dodatków polepszaczy i wypełniaczy , z wysokiej jakości mięsa to zyski będą znikome , przy dużych kosztach transportu przechowywania , zachowania czystości itd. Myślę ,że jeszcze nam daleko do farm które można spotkać w Wielkiej Brytani , które oferuja szeroki zakres wyrobów  własnych i  produktów . 

Edytowane przez Pacan Wojciech
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam   Michał12 masz duże szanse otworzyć taką małą masarnie i wcale nie potrzeba kolosalnych pieniędzy wiadomo nie za darmo ale też nie za miliony pierwsze kroki proponował bym skierować do weterynarii  i spytać o warunki jakie byś musiał spełnić przy otwarciu masarni typu MOL  przy takiej masarence   na takim metrażu nie będzie strasznie  fakt wodę będziesz musiał dać do sanepidu do zbadanie jeśli będą mieli zastrzeżenia nie zaczynaj . Przy masarni typu MOL powierzchnia ścian musi być gładka zmywalna nie muszą być płytki [ byłem w masarni tego typu i facet miał wymalowane wszystko chlorokauczukiem i robił legalnie na swój sklep] jeśli byś chciał z półtusz to musisz mieć osobne wejście , chłodnie lub zamrażarkę  stół wilka może być gastronomiczny , nadziewarkę pojemność obojętna małą komorę wędzarniczą lub wędzić tradycyjnie ale o to musisz dopytać magazynek przypraw  magazyn wyrobów gotowych zamykany od środka kocioł  ,wiadomo toaleta ,jakaś szatnia nie ma określonych wymiarów tylko hala produkcji ma mieć ponad 20m no i samochód chłodnię może być na początek stary Lublin tak jak syn miał piszę ponieważ syn miał masarenkę typu MOL   http://titoboj-rafal-kurowski.opiniafirmy.pl/


zapomniałem dodać że syn zawiesił działalność ponieważ chce skończyć studia a potem mówił że zobaczy w końcu to jego a nie moje gdybyś chciał kilka fotek jak wygląda daj na pw pozdrawiam


witam Michał12 to jeśli chodzi o otwarcie ale  jeśli chodzi o produkcję to nie tak chop jeśli będziesz robił same szlachetne wędliny  to leżysz  musisz robić wszystkie wędliny prowadzić normalną produkcję a do tego musisz mieć dobrą kalkulację no i wiedzę której przez pół roku nie zdobędziesz jeśli nie miałeś z tym do czynienia , taki mały przykład jeśli kupujesz półtusze powinieneś myśleć co z niej zrobisz a nie po rozbiorze co wyjdzie to zrobię itd pozdrawiam jeszcze raz

Edytowane przez Kurok syn Jarka
Lubię te blondynki...:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@EAnno, Ile bys miala "odpadow" w procentach, uzywajac na swojskie wyroby półtusze WP..?  :) 

Zużywam wszystko, oprócz wygotowanych, obranych z mięsa kości oraz gruczołów.

Przerabiając póltuszę zawsze planuję wyroby podrobowe: kaszanka lub salceson oraz pasztetówka. Nadmiar skórek zużywam stopniowo do kapusty kiszonej.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A nawet forowiczami - wg zasad jezykowych Ponieważ wypowiadamy się na forach a nie na forumach

 

No tak, racja. Z drugiej strony patrząc, to nie spotkałem się u nas na forum z określeniem Forowicze, tylko zawsze Forumowicze :)

Powoli się wprawiam i zaczynam się rozpędzać :)

 

Pan S jest moim przyjacielem i codziennie go odwiedzam.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

http://boggi-okna.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu Spółdzielnia Mazowszanka przerobiła 200kg mięcha (całe półtusze) i zostało tyle resztek, ile widać na 3 zdjęciu

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8710-sp%C3%B3%C5%82dzielnia-mi%C5%82o%C5%9Bnik%C3%B3w-dobrego-smaku-mazowszanka/page-8?do=findComment&comment=345390Zostały same kości i dodatkowo była paczuszka różnych resztek i gruczołów z przeznaczeniem dla psa.

 

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ wypowiadamy się na forach

To jak na wielu a jak na jednym? Forze? 

 

"Formę forumowicz można bez trudu znaleźć na forach. Brzmi podobnie jak klubowicz, plażowicz, wczasowicz, wycieczkowicz – i podobne wywołuje skojarzenia. Forumowicz bywa na forach – tak jak klubowicz w klubach, a plażowicz na plaży. Nie z obowiązku, lecz dla przyjemności. 

Jest w użyciu też forma forowicz, dużo rzadsza i nielubiana przez forumowiczów (forowiczów?), popierana zaś przez niektórych moich kolegów językoznawców, odwołujących się do analogii for-um → for-owicz jak lice-um → lice-alista. W obu wypadkach, jak widać, przyrostek -um jest nieobecny w wyrazie pochodnym. Z argumentacją opartą na analogii nie sposób się nie zgodzić, zwłaszcza że przykładów podobnych do licealisty jest mnóstwo, bo dołączają do nich pochodne przymiotniki, np. plen-um → plen-arny. Skoro jednak forowicze uważają się za forumowiczów, to nie widzę powodu, żeby im tego zabraniać. 

W słowniku można by przytoczyć obie formy, ze wskazaniem na forumowicza jako wariant wprawdzie częstszy, ale środowiskowy. 

— Mirosław Bańko, PWN"

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zużywam wszystko, oprócz wygotowanych, obranych z mięsa kości oraz gruczołów.

 

 

 EAnna ,  inaczej być nie może, ja też tak robię :D

 

 

 Gorąco pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zużywam wszystko, oprócz wygotowanych, obranych z mięsa kości oraz gruczołów.

 

 

 EAnna ,  inaczej być nie może, ja też tak robię :D

 

 

 Gorąco pozdrawiam

 

No ale chyba na tym polega gospodarnosc,jak gotuje rosół na 150 osób to mięso wyrzucam - nie idzie na pasztet,krokiety itp.

Tak samo ze swinkom czy tylko swojska szynka i polędwica nie kaszanka,pasztetowa ,salceson wszystko trzeba wyrobic.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...przy otwieraniu jakiejkolwiek małej działalności związanej z przetwórstwem żywności nie ma sensu otwieranie , adaptowanie budynku czy pomieszczenia służącego poprzednio do czegoś innego , czy budowanie od podstaw , bo wtedy każda cegła i gwóźdź użyte do tego celu musi mieć certyfikat , i zostać zaakceptowana przez X nawzajem się wykluczających komisji odbioru..

 

Najłatwiej i najlepiej jest znaleźć nie prowadzący obecnie działalności taki punkt , który ma to za sobą i już działał w temacie - stołówka , mleczarnia , piekarnia , punkt gastronomiczny , nieużywana część kuchni w restauracji - postarać się o aktualizację zezwoleń , co jest o wiele , wiele łatwiejsze , adaptować i działać.

Edytowane przez jumbo

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jumbo masz dużo racji ale nie do końca . Jeżeli podejmiesz działalność jako osoba fizyczna to będziesz traktowany jak byś zaczynał działalność ode "0" tym samym Twoje lokum musi spełniać  wszystkie  wymogi na dzień otwarcia przez Ciebie działalności. Po prostu przy formie działalności opartej o Ustawę o Działalności Gospodarczej czy Kodeks Cywilny ,  jeden byt gospodarczy kończy życie i koniec. Nowy byt zaczyna i musi "załatwiać" wszytko od nowa , na pewno jest łatwiej (zwłaszcza jak mamy do czynienia z zakładem na ruchu) Inaczej jest w przypadku osoby prawnej (Kodeks Spółek Handlowych ) zmiana  akcjonariusza , udziałowca . nie  powoduje nie wpływa  na operacyjną działalność Spółki

 

Istotnym  natomiast jest w tych zapytaniach o uruchomienie małych masarni pominięcie ekonomicznego aspektu projektu . A właściwie fundamentalnego pytania komu , ile , za ile sprzedam ,

Komu - praktycznie każdy  zakłada "Będę miał dobry produkt , klient sam przyjdzie " powiem tak życzę powodzenia , następne założenie również pojawiające  się na forum "Amatorsko robię wędliny - bardzo smakują mojej Rodzinie i Znajomym  na pewno znajdą uznanie na rynku "  Tak one smakują twojej Rodzinie i znajomym jak są za darmo lub po kosztach . Jak będą już robione komercyjnie(czyli cena będzie zawierać wszystkie koszty ) to uwierz mi będą smakować mniej lub w ogóle

Ile -  opłacalność biznesu zależy od skali stwierdzenie " Przerobie  500 kg półtusz tygodniowo  " . Przerobisz tyle ile wchłonie rynek jak wchłonie powyżej 500  kg to jest dobrze ale jak wchłonie 100 kg to masz problem 

za ile sprzedam za tyle za ile będziesz mógł.  Zwłaszcza jaka patrze po miejscowościach  to zapytania często są z terenów niezamożnych . Załóżmy może 20 % premii do porównywalnych  wyrobów na rynku za tradycyjny wyrób. No ale dalej jesteśmy w w segmencie cen marketowych . Czy 20 %  premii wobec sieci pozwoli Ci na pokrycie zwiększonych kosztów przy Twojej skali i - kiepsko to widzę .

 

I w mojej ocenie danie sobie odpowiedzi na podstawowe pytania  z zakresu marketingu , stanowi przesłankę do dalszej oceny projektu na wstępnym  etapie . Pytania "jak otworzyć , jakie wymogi" jest wtórne

Podchodzenie kosztowe do ceny produktu (koszt surowca, narzuty ), podażowe (sprzedam tyle ile mogę wyprodukować) , podchodzenie życzeniowe (będzie dobrze bo musi ) jest błędne

 

W  biznes planie pytania komu , ile , za ile sprzedam to ułamek pytań na które szuka się odpowiedzi. Ze swojej strony to w przypadku chęci podjęcia działalności  zaczął bym o tego


projekt powinien zawierać http://pl.wikipedia.org/wiki/Zdyskontowane_przep%C5%82ywy_pieni%C4%99%C5%BCne

 ale jest to wyższa szkoła jazdy. Niestety DCF jest jak Exell liczy dane jakie zadasz do modelu . Jak podstawisz złe to wynik jest kiepski

Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku , od 24 lat prowadzę z przerwami rozmaite działalności - jako osoba fizyczna , spółka cywilna , spółka komandytowa , ze 6 spółek z.o.o.

i powiem Ci że to co zaznaczyłeś w pierwszym akapicie - jak najbardziej zgadza się z wykładnią urzędniczą 

- ale ja (i każdy , który dostał od nich w dupę)

potrafię bez problemu te wymysły urzędników (przepisy prawa) obejść (o czym napomknąłem jeden post wcześniej)

 

Chłopak chce , ma wizję , to nie rzucajmy mu urzędniczej nowomowy pod nogi...może lepiej pokazać drogę...

Edytowane przez jumbo

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie się z Tobą Jumbo zgadzam  co do dnia powszedniego naszego życia gospodarczego (tematu ze względu na publiczne forum nie będę kontynuował  :devil: ) .  Ja chciałem również zwrócić  uwagę Kolegom  Koleżanką aby  nie pomijali w decyzjach rozważań w    ekonomicznej części  projektu . Oczywiście każdemu życzę aby mu się udało . Bo jako konsument tylko na tym skorzystam

Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu Spółdzielnia Mazowszanka przerobiła 200kg mięcha (całe półtusze) i zostało tyle resztek, ile widać na 3 zdjęciu

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8710-sp%C3%B3%C5%82dzielnia-mi%C5%82o%C5%9Bnik%C3%B3w-dobrego-smaku-mazowszanka/page-8?do=findComment&comment=345390Zostały same kości i dodatkowo była paczuszka różnych resztek i gruczołów z przeznaczeniem dla psa.

 

Ale da się te kaszanki i smalce sprzedać powyżej kosztów produkcji? Bo jeśli nie to szkoda pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salceson w cenie 25zł/kg bez problemu znajdował amatorów, ale to we wsi Warszawa, gdzie wszystko jest drogie. Na kaszankę, ale taką na bogato, za 20zł/kg też można znaleźć chętnych.

Niestety, nawet przy takich cenach zbytu jest to nieopłacalne, jak się policzy czas pracy. Co najwyżej można to traktować jako częściowy zwrot poniesionych kosztów.

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

 

ORYGINALNY TEKST ZNAJDZIECIE W ZAŁĄCZNIKU.

 

PRÓBOWAŁEM TREŚĆ TYCH SLAJDÓW SKOPIOWAĆ I WKLEIĆ ALE COŚ MI NIE POSZŁO.

PO WKLEJENIU TEKSTU ZAUWAŻYŁEM ŻE TEKST CZĘŚCIOWO POPRZESTAWIAŁO A GRAFIKĘ USUNĘŁO . 

 

Możliwości i warunki prowadzenia sprzedaży bezpośredniej, oraz

 działalności marginalnej, lokalnej  i ograniczonej

 lek. wet. Andrzej Szpulak

specjalista w zakresie higieny zwierząt rzeźnych i żywności zwierzęcego pochodzenia

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Schematu III pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Kategoryzacja podmiotu w zależności od profilu i skali produkcji

 

Kategoryzacja podmiotu w zależności od profilu i skali produkcji

                                                

Zakład zatwierdzony

Działalność mała lokalna i ograniczona

MLO

Hodowla i połów                            Surowiec   

   - produkcja    - ryby podstawowa

Sprzedaż bezpośrednia

 

Handel detaliczny

        

Sprzedaż bezpośrednia produktów pochodzenia zwierzęcego

Ideą sprzedaży bezpośredniej jest umożliwienie producentom żywności nieprzetworzonej (rolnikom, hodowcom) sprzedaż tej żywności konsumentom końcowym, w takim stanie w jakim została ona pozyskana, lub po niezbędnej (minimalnej i ograniczonej) jej obróbce.

Sprzedaż bezpośrednia obejmuje:

sprzedaż konsumentowi końcowemu określonych ilości surowców pochodzących z tzw. produkcji pierwotnej, czyli hodowli, połowów:

•                     mleka i śmietany,

•                     miodu, mleczka, pierzgi,

•                     ryb,

•                     tuszek drobiu i zajęczaków,

•                     jaj,

•                     ślimaków.

Sprzedaż bezpośrednia dotyczy:

•                     wyłącznie surowców własnych, tj. wyprodukowanych we własnym  gospodarstwie

•                     sprzedaży tych surowców konsumentowi ostatecznemu.

Kto może zarejestrować sprzedaż bezpośrednią?

•                     Właściciele gospodarstw:

–    utrzymujących drób (z zastrzeżeniem limitów)

–    utrzymujących zajęczaki

–    rybnych

–    pozyskujących mleko

–    pozyskujących jaja konsumpcyjne

•                     Właściciele pasiek

•                     Myśliwi (koła łowieckie)

Czego NIE można sprzedawać w ramach sprzedaży bezpośredniej ?

Mięsa takich gatunków zwierząt jak:

–    świnie,

–    bydło, w tym cielęta,

–    kozy,

–    owce,

–    konie,

nie można dokonywać uboju tych gatunków zwierząt i sprzedawać pochodzącego z nich mięsa (w ramach sprzedaży bezpośredniej).

Czego NIE można sprzedawać w ramach sprzedaży bezpośredniej ?

Produktów przetworzonych:

–    wędlin (kiełbas, pasztetów, wędzonek, smalcu itp.)

–    wędzonych ryb,

–    mleka pasteryzowanego,

–    serów, – itp.

nie można prowadzić przetwórstwa żywności w ramach sprzedaży

bezpośredniej

Działalność marginalna, lokalna i ograniczona

Warunki uznania działalności typu MLO

Obróbka lub przetwórstwo żywności

(produkcja wędlin, serów, wędzenie ryb)

 

sprzedaż produktów dostawy produktów do konsumentowi + zakładów detalicznych końcowemu zaopatrujących

konsumenta końcowego

( z zastrzeżeniem limitu)

Porównanie możliwości produkcji i sprzedaży w ramach SB i MLO

                                                                     SB                                           MLO

Sprzedaż produktów   Obróbka i przetwórstwo nieprzetworzonych

ü  Surowce wyłącznie własne   ü Surowce również z zakupu

ü  Sprzedaż wyłącznie surowców nieprzetworzonych   ü  Przetwórstwo:

üwędliny

üsery

üryby wędzone

Porównanie możliwości produkcji i sprzedaży w ramach SB i MLO

 

SB

MLO

drób zajęczaki

ubój i sprzedaż tuszek

rozbiór i przetwórstwo mięsa

mięso czerwone

brak możliwości

sprzedaży w ramach

SB

rozbiór i przetwórstwo, w tym mięso mielone i surowe wyroby mięsne

mleko

mleko surowe, śmietana

mleko pasteryzowane, sery,

ryby

ryby żywe, patroszone, ogłowione, 

rozbiór i przetwórstwo ryb (filety, dzwonka, ryby wędzone)

Sprzedaż bezpośrednia warunki szczegółowe

Na jakim obszarze można zbywać produkty w ramach sprzedaży bezpośredniej ?

•       Na obszarze województwa, w którym prowadzone jest gospodarstwo

•       Na obszarze sąsiadujących województw

W jakich miejscach można zbywać produkty w ramach sprzedaży bezpośredniej?

•        Na terenie danego gospodarstwa

•        Do zakładów (sklepów) prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego

•        Na targowiskach

•        Ze specjalistycznych środków transportu

 

Mleko surowe i  śmietana surowa

(Mleko które nie zostało podgrzane do temperatury powyżej 40°C)

Maksymalny limit sprzedaży:

•        1.000 l/tydzień mleko

•        500 l/tydzień śmietana

Temperatura podczas transportu                   i sprzedaży nie może przekraczać 6°C

Szczegółowe wymagania dla poszczególnych rodzajów żywności zbywanej w ramach sprzedaży bezpośredniej

Ponadto muszą być spełnione wymagania dotyczące:

•        zdrowia zwierząt od których pozyskuje się mleko

•        higieny doju

•        parametrów mleka w zakresie liczby bakterii       i komórek somatycznych.

•        Mleko i śmietanę sprzedawane na targowisku przechowuje się w zamkniętych pojemnikach      i sprzedaje do opakowań własnych konsumentów.

Jaja

Limit sprzedaży wynosi od 350 do 2450 sztuk jaj tygodniowo

Jaja muszą być czyste, suche, bez obcych zapachów, zabezpieczone przed wstrząsami i słońcem

Szczegółowe wymagania dla poszczególnych rodzajów żywności zbywanej w

ramach sprzedaży bezpośredniej

Mięso drobiowe

Jeżeli roczna produkcja w gospodarstwie   nie przekracza:

2.500 sztuk indyków lub gęsi

10.000 sztuk pozostałego drobiu  możliwy jest ubój drobiu w gospodarstwie

przy zachowaniu dobrostanu i wymogów związanych ze

zdrowiem ptaków

Mięso drobiowe

Maksymalna wielkość sprzedaży:

•       50 szt./tydzień tuszek indyków  lub gęsi

•       200 szt./tydzień tuszek pozostałego drobiu

•       Temperatura tuszek podczas transportu    i sprzedaży nie może przekraczać 4°C.

 

Mięso zajęczaków możliwy ubój w gospodarstwie

przy zachowaniu dobrostanu i przepisów dot. zdrowia zwierząt

Maksymalna wielkość sprzedaży:

•       100 sztuk tuszek zajęczaków tygodniowo

•       Temperatura tuszek podczas transportu    i sprzedaży nie może przekraczać 4°C.

•       Produkty pszczele nieprzetworzone

•       Miód

•       Pyłek

•       Pierzga • Mleczko

Nie określono szczegółowych wymagań dla produktów pszczelich nieprzetworzonych, niemniej jednak przy ich przechowywaniu i sprzedaży należy zachować zasady dobrej praktyki pasiecznej

Produkty rybołówstwa

•       Sprzedaż żywych ryb lub schłodzonych,

•       Uśmiercanie, wykrwawianie, odgławianie, usuwanie płetw i patroszenie.

uprawnieni do rybactwa

•       Temperatura ryb podczas transportu i sprzedaży nie może przekraczać 2°C     

(z wyłączeniem żywych ryb)

 

Działalność

marginalna lokalna i ograniczona warunki szczegółowe

Obszar działalności

sprzedaż zarówno konsumentom końcowym jak i do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego, może odbywać się na terenie województwa, w którym jest prowadzona produkcja, lub na terenie sąsiadujących z tym województwem powiatów.

Limity sprzedaży

Istnieją wagowe limity sprzedaży do zakładów detalicznych zaopatrujących konsumenta końcowego, tzw. „dostaw”, i wynoszą one:

1t/tydzień – mięso „czerwone” wraz z surowymi wyrobami mięsnymi                        i mięsem mielonym,

0,5 t/tydzień – mięso drobiowe i zajęczaków wraz z surowymi wyrobami        mięsnymi i mięsem mielonym,

1,5 t/tydzień – produkty mięsne,

0,3 t/tydzień – produkty mleczne,

0,15 t/tydzień – produkty rybołówstwa.

Limit sprzedaży

 

è     Limit NIE DOTYCZY sprzedaży produktów konsumentom końcowym w miejscu produkcji,

è     Do limitu dostaw wlicza się sprzedaż poprzez własne sklepy firmowe.

Wymagania dla surowców

Mięso czerwone, mięso drobiowe, mięso zajęczaków musi pochodzić od zwierząt poddanych ubojowi w rzeźni,

Ryby przeznaczone do obróbki lub przetwarzania muszą być świeże (organoleptycznie), bez pasożytów, przechowywane pod lodem, lub w temperaturze  zbliżonej do topniejącego lodu, jeśli nie są wykorzystywane niezwłocznie,

Mleko musi pochodzić od zwierząt zdrowych, bezpośrednio po udoju musi zostać schłodzone do temp. 6°C ew. 8°C, musi spełniać kryteria:

liczba bakterii w 30 °C ≤ 100.000/ml; liczba komórek somatycznych ≤ 400.000/ml.

Wymagania dla pomieszczeń

Prawo weterynaryjne stawia ogólne warunki i cele jakie należy osiągnąć, nie narzucając jednocześnie konkretnych rozwiązań.

Sprzedaż bezpośrednia wymagania szczegółowe

Wymagania dla pomieszczeń

Wymagania dla pomieszczeń związanych z prowadzeniem sprzedaży

bezpośredniej

•       Konstrukcja umożliwiająca zachowanie zasad higieny

–    posadzki, ściany, sufity, drzwi i okna w dobrym stanie technicznym, łatwe do mycia i dezynfekcji,

–    skuteczna wentylacja zapobiegająca powstawaniu skroplin,

–    odpowiednie naturalne lub sztuczne oświetlenie,

–    bieżąca ciepła i zimna woda zdatna do spożycia przez ludzi.

Wymagania dla pomieszczeń związanych z prowadzeniem sprzedaży bezpośredniej

•       Zabezpieczone przed dostępem zwierząt,         w szczególności szkodników (gryzoni, ptaków, owadów)

•       Umożliwiające zmianę odzieży własnej na odzież roboczą lub ochronną oraz zmianę obuwia

•       Umożliwiające oddzielne przechowywanie odzieży własnej

•       Wyposażone w sprzęt i urządzenia umożliwiające zachowanie zasad higieny

Wymagania dla miejsc prowadzenia sprzedaży bezpośredniej

•       Wydzielone miejsce na sprzęt i środki do czyszczenia i dezynfekcji

•       Toaleta spłukiwana wodą, wyposażona w naturalną bądź mechaniczną wentylację

(lokalizacja toalety możliwa w pobliżu miejsca sprzedaży)

•       Co najmniej jedna umywalka przeznaczona do mycia rąk, z ciepłą i zimną wodą, zaopatrzona w środki do mycia rąk i ich higienicznego suszenia

Wymagania dla miejsc prowadzenia sprzedaży bezpośredniej

•       Instalacje, urządzenia i sprzęt mające kontakt z żywnością muszą być wykonane z materiałów nie powodujących zanieczyszczenia żywności

•       Tam gdzie ma to zastosowanie – sterylizację drobnego sprzętu należy przeprowadzać w wodzie o temperaturze min. 82°C

Wymagania dla osób mających kontakt        z produktami pochodzenia zwierzęcego

Wymagania dla osób mających kontakt z produktami pochodzenia

zwierzęcego

•       Orzeczenie    lekarskie o   braku przeciwwskazań do wykonywania pracy wymagającej kontaktu z   żywnością, wydane na podst. przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach

•       Czysta odzież robocza, w tym nakrycie głowy i obuwie robocze

•       Przestrzeganie zasad higieny, w tym mycie rąk

Pakowanie produktów pochodzenia zwierzęcego zbywanych w ramach sprzedaży bezpośredniej

Pakowanie produktów pochodzenia zwierzęcego zbywanych w ramach

sprzedaży bezpośredniej

•       Opakowania muszą być dopuszczone do kontaktu z żywnością

•       Muszą być czyste

•       Opakowania należy przechowywać          w oddzielnych pomieszczeniach lub wydzielonych miejscach, pod zamknięciem albo w zamykanych pojemnikach.

pakowanie

•       Pakowanie żywności w miejscu sprzedaży bezpośredniej odbywa się w obecności konsumenta

–   Wyjątek: tuszki drobiu, zajęczaków i produkty pszczele, jeżeli zostały opakowane w opakowania jednostkowe w miejscu produkcji

–   Mleko do opakowań własnych konsumentów

Znakowanie produktów pochodzenia zwierzęcego zbywanych w ramach sprzedaży bezpośredniej

Znakowanie produktów pochodzenia zwierzęcego zbywanych w ramach

sprzedaży bezpośredniej

•        Na opakowaniach zbiorczych lub transportowych produktów, poza terenem gospodarstwa prowadzącego sprzedaż bezpośrednią (sklep, targowisko), umieścić należy:

–    Imię i nazwisko albo nazwę producenta

–    Adres miejsca prowadzenia działalności

•        Te same dane umieszcza się w miejscach ich sprzedaży, w sposób czytelny i widoczny dla konsumenta

Kontrola wewnętrzna (własna)       w ramach sprzedaży bezpośredniej

Kontrola wewnętrzna (własna) w ramach sprzedaży bezpośredniej

•        Obowiązek przeprowadzania kontroli i dokumentowania wyników kontroli:

-    świeżości produktów (organoleptycznie)

-    warunków przechowywania (temperatur)

-    czystości urządzeń

-    przestrzegania zasad higieny przez                                  osoby zajmujące się sprzedażą bezpośrednią

Rejestracja sprzedaży bezpośredniej

Sprzedaż bezpośrednia jest działalnością

REJESTROWANĄ

Przed rozpoczęciem sprzedaży bezpośredniej produktów pochodzenia zwierzęcego, należy zarejestrować podmiot u właściwego

terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii

(w przypadku sprzedaży produktów innych niż pochodzenia zwierzęcego podmiot rejestruje właściwy terytorialnie      

  powiatowy inspektor sanitarny)

Działalność MLO wymagania szczegółowe

Wymagania dla pomieszczeń Wymagania dla pomieszczeń

ü  Konstrukcja, wielkość    i     wyposażenie     pomieszczeń    dostosowane do rodzaju i wielkości produkcji.

ü  Rozmieszczenie pomieszczeń zapobiegające krzyżowaniu się dróg.

ü  Możliwość    przechowywania żywności   we     właściwej temperaturze.

ü  Odpowiednie do wykonywanych czynności oświetlenie pomieszczeń, naturalne lub sztuczne.

ü  Wentylacja zapobiegająca powstawaniu skroplin.

ü  Zabezpieczenie przed dostępem szkodników i zanieczyszczeń.

Wymagania dla pomieszczeń

ü  Zaopatrzenie w wodę zdatną do picia.

ü  Stanowiska przeznaczone do mycia żywności oddzielone od stanowisk przeznaczonych do mycia rąk.

ü  Wyposażenie w odpowiednią ilość umywalek do mycia rąk z ciepłą i zimną wodą, zaopatrzonych w środki do mycia rąk i higienicznego osuszania rąk.

ü  Odpowiednia ilość ubikacji posiadających wentylację.

ü  Kanalizacja sanitarna i technologiczna. Tam gdzie to konieczne – kratki ściekowe.

ü  Szatnie odpowiednie do ilości pracowników

ü  Przechowywanie środków do mycia i dezynfekcji w osobnych pomieszczeniach (innych niż żywnościowe).

WYMAGANIA DLA POMIESZCZEŃ

Pomieszczenia muszą być utrzymywane w dobrym stanie sanitarnym i kondycji technicznej.

ü  powierzchnie podłóg nieprzepuszczalne, zmywalne, z nietoksycznych materiałów, łatwe do mycia i dezynfekcji,

ü  powierzchnie ścian nieprzepuszczalne, zmywalne, z nietoksycznych materiałów, łatwe do mycia i dezynfekcji, gładkie do niezbędnej wysokości,

ü  konstrukcja okien i sufitów uniemożliwiająca gromadzenie się zanieczyszczeń,

ü  otwierane       okna    zabezpieczone      siatkami    przeciwko owadom,

ü  powierzchnia drzwi gładka, nienasiąkliwa, łatwa do utrzymania w czystości.

Wymagania dla sprzętu WYMAGANIA DLA SPRZĘTU

Sprzęt, urządzenia i inne przedmioty mające kontakt z żywnością nie mogą powodować jej zanieczyszczenia.

ü    Muszą być utrzymywane w dobrym stanie i kondycji technicznej,

ü    Musi istnieć możliwość ich mycia i dezynfekcji,

ü    Muszą być czyszczone (myte, dezynfekowane) z częstotliwością zależną do potrzeb,

ü    Muszą być tak zainstalowane, aby możliwe było czyszczenie obszaru wokół nich,

ü    Sprzęt drobny (noże, stalki) powinien być sterylizowany w wodzie o temperaturze min. 82°C, co 2 godziny przez min. 10 minut.

Zaopatrzenie w wodę ZAOPATRZENIE W WODĘ

ü  Do kontaktu z żywnością, oraz jako składnik żywności może być wykorzystywana wyłącznie woda zdatna do picia.

ü  Lód mający kontakt z żywnością może być wytwarzany wyłącznie z wody zdatnej do picia.

Znakowanie Znakowanie

Prawo weterynaryjne nie reguluje kwestii znakowania żywności wyprodukowanej w ramach działalności MLO.

Wymagania w zakresie znakowania wynikają z przepisów o jakości handlowej artykułów rolno - spożywczych

Kontrola wewnętrzna Kontrola wewnętrzna

Wymagane jest opracowanie i realizacja procedur opartych na zasadach HACCP, obejmujących:

ü  określenie (istotnych) zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności w procesie produkcji,

ü  określenie etapów (procesów, czynności, punktów) w procesie produkcji, których kontrolowanie jest konieczne ze względu na bezpieczeństwo żywności (punkty krytyczne), ü określenie wartości (tzw. limitów krytycznych) w tych punktach oddzielających wartości prawidłowe od nieprawidłowych,

Kontrola wewnętrzna

ü  określenie sposobu monitorowania tych wartości,

ü  określenie jakie działania mają być podjęte jeśli monitoring wykaże, że zmierzone wartości są nieprawidłowe,

ü  określenie sposobu weryfikacji skuteczności opracowanych procedur,

ü  opracowanie dokumentacji dotyczącej przeprowadzanych działań.

System HACCP powinien być elastyczny i proporcjonalny do skali przedsiębiorstwa. W niektórych przypadkach wystarczającym może być stosowanie wytycznych dobrych praktyk.

  

   

Podstawowe akty prawne dotyczące omawianego obszaru

Podstawowe akty prawne dotyczące omawianego obszaru

1)    rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady  z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych,

2)    rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 czerwca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków uznania  działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (Dz.U. 2010 nr 133 poz753),

3)    rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 grudnia 2006 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej (Dz.U. 2007 nr 5 poz. 38).

 

 

sprzedaż bezp i mol prezent.pdf

sprzedaż bezp i mol prezent.pdf

Edytowane przez rzeznik

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/11202-kaszubska-sp%C3%B3%C5%82dzielnia-smaku-pil%C3%ABce/
fajnie że powstała ta strona bo dzięki niej nie tylko tworzymy ale też uczymy się od innych jak byś lepszymi w tym co robimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Jestem "w trakcie procesu". Hihih, gdyby nie mój patologiczny wręcz upór i bezwzględne dążenie do realizacji planów, poległąbym na formalnościach. Oraz po kilku rozmowach z potencjalnymi klientami. Ale... walcze dalej i jakoś widzę szansę powodzenia. Tylko ja założyłam, że przez pierwszy rok niekoniecznie będe na +.  W moim przypadku taki backup był podstawą decyzji.

Nie słyszeliśmie o jakiś dotacjach na rozwój tego typu działalności???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.