Skocz do zawartości

Surowa polska


temida

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

No to źle robisz, surowa polska to kiełbasa dojrzewająca gdzie obróbka cieplna kończy się na temperaturze 22st, a więc jest to surowe mięso które trzeba zabezpieczyć zwiększoną dawką peklosoli. Moja ostatnia polska dojrzewała blisko miesiąc i trzeba było ja zjadać bo dostawała już pod jelitem twardej otoczki, była wyśmienita. Wg. mnie podsuszanie tej kiełbasy to nieporozumienie, ona powinna być miękka w całej swej średnicy. Przy mieszance 50/50 bałbym się ją zjeść po okresie 1 tygodnia.

Sznurek od mojej wędzonki jest smaczniejszy od wędlin z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

surowa polska to kiełbasa dojrzewająca 

Wg jakiej receptury jak możesz napisać? Bo wg tych co znam to kiełbasa surowa, wędzona na zimno, podsuszona do 87 % wydajności i tyle.

Dojrzewające to chyba coś innego i czymś innym się takie wędliny traktuje. 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A, czy w nazwie kiełbasy musi być "dojrzewająca",
 

Może być lub nie, ale faktem jest, że surowa polska zaliczana jest do wędlin dojrzewających.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, czy w nazwie kiełbasy musi być "dojrzewająca", wystarczy że jest zwiększona ilość peklosoli i spora garstka cukru :)  (coby bakterie lepiej się rozmnażały)

Nie będę sie wymądrzał, dla mnie musi a z tego co czytam na naszym forum to żeby coś dojrzewało, to chyba jakieś kultury starterowe potrzebne są, a cukier jest w wielu innych kiełbasach, ktore dojrzewające nie są, tylko mają być kruche np lub wybarwione.

 

 

ale faktem jest, że surowa polska zaliczana jest do wędlin dojrzewających.

Najczęściej wierzę w to co piszesz, ale tym razem nie przekonałeś mnie.  :D

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle, przecież proces suszenia surowej kiełbasy, to nic innego, jak proces dojrzewania zawartego w niej mięsa. Dojrzewanie wędlin dzieli się na krótkotrwałe (i tutaj np. polska surowa ) lub długotrwałe (wtedy z uwagi na prawidłowy przebieg długotrwałego dojrzewania i bezpieczeństwo daje się kultury starterowe). Czy przy nazwie salami dodaje się dojrzewające? :D

Podobnie jest z utlenianiem. Rdzewienie metalu i starzenie sie naszego organizmu to spalanie (utlenianie) powolne, zaś np. wybuch mieszaniny gazu z powietrzem, czy oparów paliwa z powietrzem to spalanie (utlenianie) gwałtowne. 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok panowie a jak długo pekluje Polską kiełbase jak zrobiliscie ja z mięsa swieżego  niepeklowanego ja dwa dni w miejscu przewiewnym i potem dymem zimnym c co najmniej 12 godz wędzenie 

macie dobry przepis na polską co wam wyszła dobra 

2 dni w miejscu przewiewnym,12h wedzęnia to jakiś obłęd.dobry przepis to z mięsa świeżego niepeklowanego,wędzenie z cyklicznym odparowywaniem batonów nie dopuszczając do  tzw."mleka" (białych przebarwień=wilgoć),batony powinny posiadać miękką osłonkę oraz farsz,nie dopuszczać do przegrzania farszu=sztywne batony to już nie Polska surowa.

Dobry przepis na Polską,czy inną kiełbasę to nie receptura,lecz umiejętna obróbka procesu wędzenia,po studzenie włącznie.

Kiełbasa Polska surowa nigdy nie była dojrzewająca,stała się nią teraz jak w koncernach mięsnych zaczęto dodawać kultury starterowe,po co,ano po to aby przedłużyć jej trwałość.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

 

 

Uwielbiam polską kiełbasę, zrobiłem wg przepisu (no prawie) i nie udało mi się. Skóra kiełbasy jest strasznie twarda, a mięso jest dosyć zbite. Co zrobiłem źle? Proszę o wsparcie.

 

Polska to najlepsza jesienią, zimą i wiosną wychodzi....  Skóra twarda, bo lato i w wędzarni sucho.... Mięso zbite, bo nie takie jak trzeba użyte do wyrobu polskiej...  :cool:

Jak napisze jak zrobił  - to lek damy.... 

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

 

 

, bo nie takie jak trzeba użyte do wyrobu polskiej...
W wykopaliskach - znalazłem  :thumbsup:  Jakie ( sporo poczytałem, coś robiłem)  mięsnie sa  najlepsze  do polskiej surowej podwędzanej  ? 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie mięsnie są najlepsze do polskiej surowej podwędzanej

No jakie? Zdradź !!!

Edytowane przez Bee Gees

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No jakie? Zdradź !!!
Dyziu nie ma co zdradzać - to ja się pytam drogich SiBów :D   bardziej w polskiej surowej doświadczonych - czy I lepsza np. szynka czy z łopatki a może polędwica ? do tej pory robiłem na I z szynki ale może z innego mięśnia ?

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam Polska surowa !!!!! ( Wiele mi znanych osob nie przepada bo twierdza ze wchodzi im miedzy zeby :) )

Jednak naj lepsza jaka udalo mnie sie konsumowac to wyrob Pis67 i byla robiona z karkowki bez klasyfikacji. 

Wyrabiana metoda piastkowania i tu mozna sie spocic wiem bo to ja ja wrabialem :) :) :) 

„Najpierw spojrzyj, z kim pijesz i jesz, a dopiero potem, co jesz i pijesz”

 

Pozdrawiam Sylwester

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

naj lepsza jaka udalo mnie sie konsumowac to wyrob Pis67
:yes:  Mam cichą nadzieję ,że Piotr uchyli rąbka tajemnicy - czy sama karkówka , jakie sitko/a no i ile psoli  :D 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

naj lepsza jaka udalo mnie sie konsumowac to wyrob Pis67
:yes:  Mam cichą nadzieję ,że Piotr uchyli rąbka tajemnicy - czy sama karkówka , jakie sitko/a no i ile psoli  :D 

 

Z tego co zapamietalem z nauki to byla tylko karkowka na sitku 6 

Peklowanie 18g/kg i dosolona 2g/kg podczas wyrabiania.

„Najpierw spojrzyj, z kim pijesz i jesz, a dopiero potem, co jesz i pijesz”

 

Pozdrawiam Sylwester

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

na sitku 6
Drobno - ale to też może być zaletą ;) 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.