Skocz do zawartości

Withereggie - Może mi się upiecze...


withereggie

Rekomendowane odpowiedzi

Jako zagorzały wróg węglowodanów i glutenu muszę przyznać, że to wygląda .... zarąbiście :):clap:

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 105
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Codziennie zjadamy chleb mieszany (ciemny) na zakwasie, ale od czasu do czasu nachodzi mnie ochota na coś pszennego np na bułki takie jak Twoje :) . I tutaj pytanie - jakiego typu mąki używasz do ich wykonania?

Sznurek od mojej wędzonki jest smaczniejszy od wędlin z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codziennie zjadamy chleb mieszany (ciemny) na zakwasie, ale od czasu do czasu nachodzi mnie ochota na coś pszennego np na bułki takie jak Twoje :) . I tutaj pytanie - jakiego typu mąki używasz do ich wykonania?

Tu użyłem 400g pszennej 650 i 100g żytniej 720 bo "grubsza" domownikom średnio pasuje. Ale spokojnie możesz polecieć w innych proporcjach i innych typach. Podstawą w przepisie była sama 550 i szklanka wody :D reszta to inwencja własna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na początku wielkie dzięki :blush:

 

Dziś powstała kolejna odsłona chlebka, który wg mnie smakowo jest wprost stworzony do sztuki mięsa podawanego na ciepło. W ciągu tego tygodnia to 4 raz jak go piękę! Były małe próby zmian proporcji i za każdym razem smak jest niemal identyczny, tym razem powstała wersja dla cierpliwych. Smak, no cóż, dopiero jutro...

Poniżej chleby 100% razowe na zakwasie żytnim, na piwie, z dodatkiem cebuli i ziaren słonecznika podprażonych na miodzie :yes:

To nazwa skrócona :facepalm:

Jasny- mąka pszenna 1850

Ciemny-żytnia 2000

 

post-53531-0-70213900-1457816374_thumb.jpg post-53531-0-97114900-1457851518_thumb.jpg

 

Gorąco polecam, zwłaszcza amatorom chleba wilgotnego.

 

Dla osób zainteresowanych skrócony opis:

Około 250g zaczynu z zakwasu

420g mąki żytniej razowej ( można zastąpić pewną niewielką część mąką żytnią 720)

320-330ml piwa. Używam jasnego niepasteryzowanego, raz było ciemne.

10g soli.

2 średnie cebule

60g słonecznika

Łyżka miodu

Cebulę kroimy drobno, szklimy, dodajemy słonecznik, prażymy, dodajemy łyżkę miodu, szczypta soli i pieprzu. Studzimy. Letnie lub wystudzone łączymy z piwem i zakwasem/zaczynem.

Składniki łączymy, wychodzi bardzo lepkie ciasto. Odstawiamy pod przykryciem na ok.1godz. Po tym czasie ponownie dokładnie mieszamy i przekładamy do foremki wysmarowanej masłem. Zostawiamy do wyrośnięcia. Po "kilku" godzinach pieczemy pierwsze 10 min w 230'C , później zmniejszamy do ok. 180'C. Łączny czas pieczenia to ok. 60minut przy czym ostatnie 10 minut wyciągnąć z foremki i piec na kratce. Uwaga bo z racji dużej hydracji jest dość delikatne. Po wystygnięciu "stabilne", zwarte ale ciągle wilgotne.

 

Wersja druga to dodatek ok. 10g świeżych drożdży lub 2-3g drożdży instant. Wszytko jak poprzednio z tą różnicą że zamiast zaczynu dodajemy nadmiar zakwasu zamiast zaczynu. Ciasto z dodatkiem drożdży nie zdąży się tak przekwasić jak wolniej wyrastające na zaczynie i smak wychodzi baaardzo podobny. Dla chcących nie widzę problemu, ilość zakwasu można zmniejszyć do 200g.

 

Robiąc to samo na mące pszennej, zwiększyłem ilość mąki do 450g bo jest zdecydowanie rzadsze.

Smacznego :)

Edytowane przez withereggie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.