Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Noże i sitka

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 JaGra

JaGra

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3274 postów
  • Miejscowośćmazowiecka wieś nad Wisłą

Napisano 15 lis 2007 - 15:31

Witam wszystkich serdecznie.Chciałbym zapytać :blush: czy do nowej maszynki Zelmer Diana , którą zanabyłem pare dni temu trzeba do kazdego sitka dokupić osobny nóż??? Bo gdzieś na forum przeczytałem , że nóż powinien być dopasowany do swojego sitka.Może też poradzicie jak ostrzyć naże i sitko,czy to się dociera na kamieniu ??? Pozdrawiam

#2 JASIU

JASIU

Weteran

• Użytkownicy
  • 1492 postów
  • MiejscowośćLondyn

Napisano 15 lis 2007 - 15:39

spokojnie objedziesz na jednym nozu choc jest kilka osob np Abratek co maja komplety
ostrzyc polecam u slusarza ,sam tez ostrzylem ale przewalone .
Kawalek szkla, papier wodny,woda i jechane ,raczej nie polecam.
Pozdrawiam serdecznie Jasiu

#3 abratek

abratek

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6032 postów

Napisano 15 lis 2007 - 16:09

Oczywiście że można obejść się jednym, jednak na pewno ostrzenie będzie musiało odbywać się częściej,
ja przy okazji zakupu sitek "dorzuciłem" noże, bo wydatek nie był zbyt duży a sumienie spokojniejsze :wink:

kupowałem w www.sitka.com.pl

#4 BonAir

BonAir

Weteran

• Użytkownicy
  • 2585 postów
  • MiejscowośćKąpino

Napisano 15 lis 2007 - 16:36

ostrzyc polecam u slusarza

Ostrzyłeś u ślusarza? Jeśli tak, to ile kosztowała usługa?

#5 Wnuczek

Wnuczek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1061 postów
  • MiejscowośćMazowsze.

Napisano 15 lis 2007 - 17:13

Kawalek szkla, papier wodny,woda i jechane ,raczej nie polecam.

W ten sposób to można najwyżej zniszczyć sobie sitko. Jeżeli chcesz ostrzyć sam to proponuję nową ściernicę i jechanie. Lub w droższej wersji ale ostrzenie idealne. Płyta traserska (mała) sproszkowany korund, olej i jechanie (najlepiej kreślić ósemki).
PZDR

#6 JASIU

JASIU

Weteran

• Użytkownicy
  • 1492 postów
  • MiejscowośćLondyn

Napisano 15 lis 2007 - 17:28

napisalem ze nie polecam a naostrzyc mozna :???:

#7 fentel

fentel

Weteran

• Użytkownicy
  • 1382 postów
  • MiejscowośćRadomsko

Napisano 15 lis 2007 - 17:35

Płyta traserska (mała) sproszkowany korund, olej i jechanie (najlepiej kreślić ósemki).

.......+ metr gumy, żeby sobie strzelić w łepetynę :sad:
- ostrzenie noży i sitek zostawmy fachowcom . ( tylko magnesówka )

#8 Wnuczek

Wnuczek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1061 postów
  • MiejscowośćMazowsze.

Napisano 15 lis 2007 - 17:38

Na magnesówce to się ostrzy klientowi. Dla siebie ostrzy się ręcznie. Jakość obróbki jest nieporównywalna.

#9 Gość_pedro_*

Gość_pedro_*
  • Goście

Napisano 15 lis 2007 - 17:39

Ostrzyłem kiedyś sitko na szkle i papierze wodnym. Do d... z taką robotą. Pół godziny ostrzenia, pięć arkuszy papieru zużyte, a sitko dalej tępe :devil:
Stanowczo nie polecam. Trzeba poszukać magnesówki, dwa piwa i sześć sitek naostrzone :grin:

#10 wosiu

wosiu

Weteran

• **VIP**
  • 1650 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 15 lis 2007 - 17:42

Pedro i Fentel mają rację tyko magnesówka

#11 Wnuczek

Wnuczek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1061 postów
  • MiejscowośćMazowsze.

Napisano 15 lis 2007 - 17:45

Na szkle i papierze ściernym nie uzyskacie płaszczyzny. Szkło nie jest równe a papier się podwija. Tylko idealna płaszczyzna do ostrzenia. Po ostrzeniu magnesówką też należy dokonczyć ostrzenie ręcznie. Po tarczy zostają nierówności. Pod lupą je widać.

#12 JASIU

JASIU

Weteran

• Użytkownicy
  • 1492 postów
  • MiejscowośćLondyn

Napisano 15 lis 2007 - 17:49

Ostrzyłem kiedyś sitko na szkle i papierze wodnym. Do d... z taką robotą. Pół godziny ostrzenia, pięć arkuszy papieru zużyte, a sitko dalej tępe
Stanowczo nie polecam. Trzeba poszukać magnesówki, dwa piwa i sześć sitek naostrzone

Pedro i Fentel mają rację tyko magnesówka

podsumowane :tongue:

#13 Wnuczek

Wnuczek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1061 postów
  • MiejscowośćMazowsze.

Napisano 15 lis 2007 - 17:51

Radzę poszukać dobrego ślusarza narzędziowego i poznać jego zdanie o magnesówce.
PZDR

#14 wosiu

wosiu

Weteran

• **VIP**
  • 1650 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 15 lis 2007 - 17:53

Moje sitka ostrzy mi kolega na magnesówce i jestem zadowolony.Ostrzy oczywiście razem z nożykiem.Najpierw nożyk pobieli z tej strony co nie tnie a później odwraca i ostrzy.
Pzdr.Wosiu

#15 abratek

abratek

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 6032 postów

Napisano 15 lis 2007 - 18:07

O jakiej gradacji ściernicę proponujecie?

#16 sokoz

sokoz

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 565 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 15 lis 2007 - 18:07

Witam! W śródmieściu Wa-wy, w punkcie dorabiania kluczy zauważyłem na wystawie komplety nóż-sitko. Spytałem czy sprzedają, czy ostrzą, bo byłem wtedy na etapie poszukiwania sitek o dużych oczkach. Więc tylko ostrzą. Nie pytałem o cenę, bo mam dostęp do magnesówki z obsługą, ale mogę się dowiedzieć.
Nowe noże czesto mają zupełnie zły "kąt natarcia" i przy pierwszym ostrzeniu trzeba go poprawić /zwykle ręcznie/. Pewnie o tym mówił Wnuczek pisząc o ręcznej robocie. Nie ma lepszego sposobu na naostrzenie , tylko magnesówka. Wodny drobny papier "przylepiony" wodą do szyby, czy proszek ścierny na płycie - te sposoby można traktować jako środek zastępczy, działanie doraźne, podostrzenie. Tymi metodami łatwo popsuć płaskość sitka czy noża, a krawędzie tnące nie będą tak ostre.
Osobne komplety: na pewno lepiej je mieć, bo nóż i sitko, zużywając się, równocześnie stale dopasowują się do siebie i nawet krzywe dolegają do siebie.
Jednak jeśli sitko znieniamy często, robiąc przeróżne wyroby w niedużych ilościach, i nie ma miejsca sytuacja, że tygodniami pracuje jedno sitko, a inne prawie wcale. To można przyjąć, że wszystkie sitka i jeden nóż zużywają się równomiernie. Sitko musi zawsze tą sama stroną pracować!

Jagra! al. Wyzwolenia, przy pl. Zbawiciela - Klucze Świata.

#17 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 12959 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 15 lis 2007 - 18:48

Witam

Ja korzystam z moich sitek już chyba ze trzy lata jak kupiłem moją maszynkę nr 22 . Cały czas korzystam z jednego nożyka do różnych sitek chociaż posiadam takowe w zapasie . Nigdy jeszcze nie ostrzyłem i nie widzę na razie takiej potrzeby . Muszą być przechowywane w suchym miejscu trochę natłuszczone żeby nie rdzewiały .

Pozdrawiam

#18 sokoz

sokoz

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 565 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 15 lis 2007 - 18:59

Nóż i sitko zawsze myją tylko gorącą wodą. Pozostają tłuste w dotyku. I tak je zostawiam. Nie rdzewieją.

#19 DZIADEK

DZIADEK

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 5904 postów
  • Miejscowośćx

Napisano 15 lis 2007 - 19:36

Mały cytat
Dołączona grafika

Sponsor

Sponsor
  • Reklama