Skocz do zawartości

Noże i sitka


JaGra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.Chciałbym zapytać :blush: czy do nowej maszynki Zelmer Diana , którą zanabyłem pare dni temu trzeba do kazdego sitka dokupić osobny nóż??? Bo gdzieś na forum przeczytałem , że nóż powinien być dopasowany do swojego sitka.Może też poradzicie jak ostrzyć naże i sitko,czy to się dociera na kamieniu ??? Pozdrawiam

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie objedziesz na jednym nozu choc jest kilka osob np Abratek co maja komplety

ostrzyc polecam u slusarza ,sam tez ostrzylem ale przewalone .

Kawalek szkla, papier wodny,woda i jechane ,raczej nie polecam.

Pozdrawiam serdecznie Jasiu

wedzarnia z lodowki ,,dymogenerator MIra

troche checi i jesz co lubisz ,

a nie lubisz co jesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że można obejść się jednym, jednak na pewno ostrzenie będzie musiało odbywać się częściej,

ja przy okazji zakupu sitek "dorzuciłem" noże, bo wydatek nie był zbyt duży a sumienie spokojniejsze :wink:

 

kupowałem w www.sitka.com.pl

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawalek szkla, papier wodny,woda i jechane ,raczej nie polecam.

 

W ten sposób to można najwyżej zniszczyć sobie sitko. Jeżeli chcesz ostrzyć sam to proponuję nową ściernicę i jechanie. Lub w droższej wersji ale ostrzenie idealne. Płyta traserska (mała) sproszkowany korund, olej i jechanie (najlepiej kreślić ósemki).

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta traserska (mała) sproszkowany korund, olej i jechanie (najlepiej kreślić ósemki).

.......+ metr gumy, żeby sobie strzelić w łepetynę :sad:

- ostrzenie noży i sitek zostawmy fachowcom . ( tylko magnesówka )

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzyłem kiedyś sitko na szkle i papierze wodnym. Do d... z taką robotą. Pół godziny ostrzenia, pięć arkuszy papieru zużyte, a sitko dalej tępe :devil:

Stanowczo nie polecam. Trzeba poszukać magnesówki, dwa piwa i sześć sitek naostrzone :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szkle i papierze ściernym nie uzyskacie płaszczyzny. Szkło nie jest równe a papier się podwija. Tylko idealna płaszczyzna do ostrzenia. Po ostrzeniu magnesówką też należy dokonczyć ostrzenie ręcznie. Po tarczy zostają nierówności. Pod lupą je widać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzyłem kiedyś sitko na szkle i papierze wodnym. Do d... z taką robotą. Pół godziny ostrzenia, pięć arkuszy papieru zużyte, a sitko dalej tępe

Stanowczo nie polecam. Trzeba poszukać magnesówki, dwa piwa i sześć sitek naostrzone

Pedro i Fentel mają rację tyko magnesówka

podsumowane :tongue:

wedzarnia z lodowki ,,dymogenerator MIra

troche checi i jesz co lubisz ,

a nie lubisz co jesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! W śródmieściu Wa-wy, w punkcie dorabiania kluczy zauważyłem na wystawie komplety nóż-sitko. Spytałem czy sprzedają, czy ostrzą, bo byłem wtedy na etapie poszukiwania sitek o dużych oczkach. Więc tylko ostrzą. Nie pytałem o cenę, bo mam dostęp do magnesówki z obsługą, ale mogę się dowiedzieć.

Nowe noże czesto mają zupełnie zły "kąt natarcia" i przy pierwszym ostrzeniu trzeba go poprawić /zwykle ręcznie/. Pewnie o tym mówił Wnuczek pisząc o ręcznej robocie. Nie ma lepszego sposobu na naostrzenie , tylko magnesówka. Wodny drobny papier "przylepiony" wodą do szyby, czy proszek ścierny na płycie - te sposoby można traktować jako środek zastępczy, działanie doraźne, podostrzenie. Tymi metodami łatwo popsuć płaskość sitka czy noża, a krawędzie tnące nie będą tak ostre.

Osobne komplety: na pewno lepiej je mieć, bo nóż i sitko, zużywając się, równocześnie stale dopasowują się do siebie i nawet krzywe dolegają do siebie.

Jednak jeśli sitko znieniamy często, robiąc przeróżne wyroby w niedużych ilościach, i nie ma miejsca sytuacja, że tygodniami pracuje jedno sitko, a inne prawie wcale. To można przyjąć, że wszystkie sitka i jeden nóż zużywają się równomiernie. Sitko musi zawsze tą sama stroną pracować!

 

Jagra! al. Wyzwolenia, przy pl. Zbawiciela - Klucze Świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja korzystam z moich sitek już chyba ze trzy lata jak kupiłem moją maszynkę nr 22 . Cały czas korzystam z jednego nożyka do różnych sitek chociaż posiadam takowe w zapasie . Nigdy jeszcze nie ostrzyłem i nie widzę na razie takiej potrzeby . Muszą być przechowywane w suchym miejscu trochę natłuszczone żeby nie rdzewiały .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę się tych siatek i noży w życiu naostrzyłem i powiem tak:

-ostrza tnące powinny być płaskie, a "magnesówka" to jest szlifierka do płaszczyzn;

-

Nigdy jeszcze nie ostrzyłem i nie widzę na razie takiej potrzeby

naostrz jeden komplet a zobaczysz różnicę;

-

Jeżeli chcesz ostrzyć sam to proponuję nową ściernicę i jechanie

Płaszczyzny powinny być równoległe a tak jak proponujesz tego nie uzyskasz;

-

Po ostrzeniu magnesówką też należy dokonczyć ostrzenie ręcznie

na szlifierce np stołowej zmniejszyć powierzchnię przyłożenia;

-

Radzę poszukać dobrego ślusarza narzędziowego i poznać jego zdanie o magnesówce.

jakość powierzchni po "magnesówce" zależy m.in. od jej stanu technicznego;

Najpierw nożyk pobieli z tej strony co nie tnie a później odwraca i ostrzy.

bardzo, bardzo dobrze!;

-

O jakiej gradacji ściernicę proponujecie?

zdecydowanie proponuję "magnesówkę";

-

Nowe noże czesto mają zupełnie zły "kąt natarcia"

kąt ten poprawiamy jeżeli jest ujemny;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy, popieram to co piszesz o ostrzeniu. Ja ostrzyłem sitka i noże tylko na magnesówce. Miałem możliwość ostrzenia na magnesówce z kamieniem poziomym i pionowym. Ostrzyłem również i tarczą diamentową, nawęglałem i sitka i noże, by końcowym efektem było jak najlepsze mielenie mięsa. W warunkach domowych jak używa się jednego kompletu to można ostrzyć tylko nożyk i to kąt natarcia. Nożyki są dość tanie to te cztery krawędzie wystarczy podostrzyć i też będzie dobrze. Ale to tylko ostateczność.

W warunkach domowych mając tylko młotek i drobne narzędzia jest bardzo trudno podać jakiś skuteczny sposób na ostrzenie noży nie tylko do maszynek do mięsa.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak chodziłem do szkoły to miałem na tzw."warsztatach" przedwojennego fachmana za instruktora. On sitka i noże ostrzył na szlifierce, a później docierał na płycie dociernej i proszkach ściernych na wilgotno. Zajęcie było pracochłonne leczpo skończeniu jak przyłożyło się nóż do sitka powierzchnie były tak gładkie, żeby je oddzielić trzeba było po prostu zsunąć nóż z sitka. Oderwać ciągnąc prostopadle nie dało rady.

Pozdrawiam

Janusz "Smorodina"

skype: SMORODINA54

ANKIETA GADŻETY

ZAMÓWIENIA IV ZLOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.