Skocz do zawartości

a'la manufaktura - wyroby z mleka i inne


a'la

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem również pochwalić się naszymi wyrobami mlecznymi wzorem innych użytkowników forum.

 

Mamy już za sobą trzy korycińskie oraz Labneh wg. przepisu użytkowników camelki.

 

Zdjęcia poniżej. Wiem, że pierwsze nie jest zbyt udane, jednak innego już nie jestem w stanie zrobić. Powinno myślę ono pomóc, przynajmniej początkującym serowarom zobaczyć że proces produkcji Labneh idzie w dobrą stronę. 

 

Wymieszaliśmy mniej więcej 1,6L jogurtu naturalnego Tola z Biedrinki + ok 300g śmietany 18% do zup i zostawiłem w lodówce na 4 dni.

 

Ser po ok. 2 dniach.

 

post-69345-0-77207200-1427094106_thumb.jpg

 

Po pełnych 4 dniach 'na gazie' został wymieszany z przyprawami i uformowane zostały kulki. 

 

Po tym jak go wycisnęliśmy przez tę gazę - zrobił całkowicie jednolity. 

 

Podzieliliśmy na 3 porcje - chilli+papryka słodka, czarnuszka i zioła prowansalskie. 

 

post-69345-0-33078300-1427093992_thumb.jpgpost-69345-0-06407300-1427094007_thumb.jpg

 

Podczas pierwszego przekładania/wymiany ręczniczków (w sumie już po godzinie) można było ponownie skorygować kształt, delikatnie tocząc na ręku serek - po tym jak ręczniczki odebrały kolejną część serwatki, ser był suchy i formował się zdecydowanie łatwiej. 

 

Teraz trafił do lodówki w takiej formie i zastanawiamy się ile wytrzyma i do czego go zużyjemy.

 

post-69345-0-39205300-1427094022_thumb.jpg

 

Uwagi:

 

Myślę że spokojnie mógł leżeć w lodówce 5/6 dni bo musieliśmy kolejne dwa dni go na ręcznikach suszyć.

 

Dość cenna uwaga moim zdaniem jeśli ktoś robi to pierwszy raz: po wymieszaniu sera z ziołami, gdy chcemy ukręcić kulki - bierzemy 'odrobinę' palcami i na drugiej ręce zaczynamy toczyć kulkę. Na początku mieliśmy problem z ukształtowaniem odpowiednim i wyglądało to na dość szarpany ser, jednak z tą metodą już wszystko ładnie poszło. 

 

Nie trzeba się przejmować jeśli od samego początku nie wychodzą takie kulki jak na zdjęciach autorów - będzie jeszcze czas je ukulać. 

 

Myślę, że ciekawą formą jest raczej - serek naturalny w środku i na zewnątrz obtoczony przyprawami, a nie na zewnątrz i w środku ta sama przyprawa - fajna kontra powinna wyjść - wg. tej filozofii będziemy raczej robić kolejną partię.

 

Jak w innym wątku wspomniała użytkowniczka Ulalka - powinien idealnie się nadawać do nadziewania papryczek.

Edytowane przez a'la
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Super Ci to wyszło.

W lodówce wytrzymuje od 5 do 8 miesięcy

______________________________________________________________________________________________________

"Życie przeżywa się intensywnie dopiero wówczas, kiedy ani na sekundę nie zapomina się, że można je w każdej chwili stracić"
pułkownik Thomas Michael Hoare ("Mad Mike" Hoare)

 

 

Nasz blog o Arabii Saudyjskiej - W pustyni bez puszczy - Arabia Saudyjska oczami Polaka

i blog o książkach - To czytają Saudyjskie Wielbłądy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bajera, 2 pytania mam :

 

1) gaza- czy taka pielucha tetrowa będzie ok, czy raczej coś gęściej uplecionego, np poszewki na poduszki z poliestru ?

2) Jakieś startery w celu rozpoczęcia ścinania się sera, czy po prostu pod wpływem przebywa w lodówce samo się ścina ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bajera, 2 pytania mam :

 

1) gaza- czy taka pielucha tetrowa będzie ok, czy raczej coś gęściej uplecionego, np poszewki na poduszki z poliestru ?

2) Jakieś startery w celu rozpoczęcia ścinania się sera, czy po prostu pod wpływem przebywa w lodówce samo się ścina ?

 

- żadnych starterów nie używam - tylko jogurt (w Polsce)

- ja suszę na bardzo gęstym sitku nylonowym, można na gazie (takiej zwykłej z apteki)

______________________________________________________________________________________________________

"Życie przeżywa się intensywnie dopiero wówczas, kiedy ani na sekundę nie zapomina się, że można je w każdej chwili stracić"
pułkownik Thomas Michael Hoare ("Mad Mike" Hoare)

 

 

Nasz blog o Arabii Saudyjskiej - W pustyni bez puszczy - Arabia Saudyjska oczami Polaka

i blog o książkach - To czytają Saudyjskie Wielbłądy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super Ci to wyszło.

W lodówce wytrzymuje od 5 do 8 miesięcy

Dzięki! No właśnie obawiamy się, że my tyle czasu nie damy rady wytrzymać.

 

 

bajera, 2 pytania mam :

 

1) gaza- czy taka pielucha tetrowa będzie ok, czy raczej coś gęściej uplecionego, np poszewki na poduszki z poliestru ?

2) Jakieś startery w celu rozpoczęcia ścinania się sera, czy po prostu pod wpływem przebywa w lodówce samo się ścina ?

 

- żadnych starterów nie używam - tylko jogurt (w Polsce)

- ja suszę na bardzo gęstym sitku nylonowym, można na gazie (takiej zwykłej z apteki)

 

 

- użyliśmy zwykłej gazy dwu/trzykrotnie złożonej na sitku - nic więcej, co do pieluchy - nie mam z nią żadnych doświadczeń, więc niestety nie mogę się wypowiedzieć

- robiliśmy tak jak piszą camelki - bez żadnych starterów, tylko jogurt

 

Zalane w słoika olejem czy oliwą?

 

Różnica smakowa jest całkiem spora. Oliwa z oliwek ma swój specyficzny, charakterystyczny posmak, i przynajmniej mnie, zdecydowanie lepiej smakuje z naszym zwykłym olejem rzepakowym.

 

Zalane Oliwą z oliwek za ok 12pln/0,75l.

 

Zastanawiałem się właśnie czym to zalać. Będę musiał spróbować z olejem rzepakowym, jednak posmak będzie inny - nie pozostaje nic innego tylko sprawdzić.

Edytowane przez a'la
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm olej sezamowy ma tak intensywny smak , że według mnie nie nadaje sie do takich celów .Używany jest zwykle jako dodatek.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej sezamowy jest bardzo smakowy. Ja biore pod uwage temperature tezenia oleju, Slonecznikowy moze spokojnie stac w lodowce, a oliwa z oliwek stwardnieje ( zrobi sie gesta i oblepi serki)

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sery potem go wchłoną i będą miały ciekawy posmak.
 

 Probowales czy masz zamiar tak zrobic? Cos mi sie wydaje ze nie. wez sobie kawalke sera i polej tym olejem, zobacz w ten sposob i dopiero mow. Sezamowy olej jest bardzointensywmy w smaku. Tp nie to samo co samo ziarno

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wrzuć zdjęcie  bo ten co ja mam nie nadaje się by  go w taki sposób użyć - też wiem o czym mówię :D  Jako dodatek np do rzepakowego  to i owszem.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna wlozyc i do ropy , kto komu zabroni :D ,tylko czy ma smakowac olejem czy serem ? :)

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje trzy grosze odnośnie oleju sezamowego - są dostępne zarówno w wersji bardzo aromatycznej, jak i takie w których zapach jest ledwo wyczuwalny - wszystko zależy od procesu rafinacji - podobnie jak w przypadku oleju kokosowego.

______________________________________________________________________________________________________

"Życie przeżywa się intensywnie dopiero wówczas, kiedy ani na sekundę nie zapomina się, że można je w każdej chwili stracić"
pułkownik Thomas Michael Hoare ("Mad Mike" Hoare)

 

 

Nasz blog o Arabii Saudyjskiej - W pustyni bez puszczy - Arabia Saudyjska oczami Polaka

i blog o książkach - To czytają Saudyjskie Wielbłądy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, Camelki, ale bierzemy pod uwage to, ze serki i olej bedzie zjadany na surowo, wiec dobrze brac oleje wyciskane na zimno. I wracajac do smaku  oleju sezamowego, bedzie bardzo intensywny w smaku.

 Dlatego nasza propozycja byla na zimno wyciskany olej rzepakowy  lub slonecznikowy. Lagodne oba w smaku ,  maja bardzo niska temperature krzepniecia ( czym wygrywaja z oliwa, ktora w lodowce stwardnieje) , zawieraja duze ilosci witamin i spokojnie mozna je utrzymac 4 do 6 miesiecy .

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej sezamowy jest bardzo smakowy. Ja biore pod uwage temperature tezenia oleju, Slonecznikowy moze spokojnie stac w lodowce, a oliwa z oliwek stwardnieje ( zrobi sie gesta i oblepi serki)

Ja używam rzepakowego bo oliwa tężeje i rzeczywiście oblepia ser. Ale wystarczy słoiczek wyciągnąć z lodówki na godzinę przed podaniem i będzie ok. Każda zalewa da inny posmak dla sera. Ja lubię olej sezamowy ale rzeczywiście jest bardzo intensywny. Ja bym go zmieszał z innym o mniejszym bukiecie. Ale każdy doprawia tak jak mu smakuje. Więc jak smakuje w całości na sezamowym to w czym problem ?? Podobnie jak solenie. Każdy ma inny próg - ja lubię słono a moja żona nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ula - jak mam być szczery, to..... tym co akurat było w domu :)

 

Ania - odnośnie rzepakowego i słonecznikowego pełna zgoda.

______________________________________________________________________________________________________

"Życie przeżywa się intensywnie dopiero wówczas, kiedy ani na sekundę nie zapomina się, że można je w każdej chwili stracić"
pułkownik Thomas Michael Hoare ("Mad Mike" Hoare)

 

 

Nasz blog o Arabii Saudyjskiej - W pustyni bez puszczy - Arabia Saudyjska oczami Polaka

i blog o książkach - To czytają Saudyjskie Wielbłądy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mam takie oszczędne pytanie  :D czy po wyjęciu kulek olej można wykorzystać ponownie ? do zatopienia oczywiście kolejnych kulek ?

 

Nie mam pojęcia, nigdy tak nie robiłem, ale chyba nic mu się nie stanie jeśli go wykorzystasz do zalania nowej porcji kulek, bo do smażenia już się nie będzie nadawał.

______________________________________________________________________________________________________

"Życie przeżywa się intensywnie dopiero wówczas, kiedy ani na sekundę nie zapomina się, że można je w każdej chwili stracić"
pułkownik Thomas Michael Hoare ("Mad Mike" Hoare)

 

 

Nasz blog o Arabii Saudyjskiej - W pustyni bez puszczy - Arabia Saudyjska oczami Polaka

i blog o książkach - To czytają Saudyjskie Wielbłądy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie do smażenia ??? ja stosowałem taki "wykorzystany" olej zarówno do sałatek jak i do smażenia.

I nadawał potrawom charakterystyczny smak i zapach. Ale uwaga - jeżeli ser stał w przyprawach tak do pół roku lub dłużej to zalewa nie pachniała już tak ładnie i nie używałem jej po raz drugi. Wtedy nawet do sałatek nie dodawałem. WYLEWAŁEM i kuniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.