Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Nowa wędzarnia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
239 odpowiedzi w tym temacie

#41 mariusz1415

mariusz1415
  • Użytkownicy
  • 432 postów

Napisano 08 kwi 2015 - 19:54

Właśnie tak planowałem zrobic na pierwszej warstwie i dno wyłożyć cegłą zwykłą bo takiej mam kilka sztuk, ,zrobie 8 warstw do góry i drzwiczki 30x50 nie za duże? sam będe spawał bo blache i kątowniki 3x3cm mam tylko zawiasy kupie

#42 Pacan Wojciech

Pacan Wojciech
  • Użytkownicy
  • 2605 postów

Napisano 08 kwi 2015 - 20:01

januszfeniks , folie stosuje sie by podłoże nie odsaczyło wody z betonu ,folia szybko staje sie pod betonem perforowana i woda sie nie zbiera , zgadzam sie z Toba , co dpo stosowania pospółki raczej lub ostrego piasku jako podklad pod płyte , ale ja juz o tym pisałem , zaden z kolegów nie chce stosowac takiego rozwiązania , yuwazam ze przed wylaniem płyty powinnno sie po wybraniu grutu rodzime zrobic podbudowe z piasku grubego zageszczanego , a potem wylewac płyte o odpowiedniej grubości .Pozdrawiam

#43 Artur Dor

Artur Dor
  • Użytkownicy
  • 1555 postów

Napisano 08 kwi 2015 - 20:08

Tylko nie zapomnij w drzwiczkach na dole zrobić zasuwanych wlotów powietrza,  i całkiem dobrze by te wloty były całkiem spore - jak zasuniesz to nie ma przepływu a jak odsuniesz to lepiej by było więcej powietrza niż mniej.

W bardzo prosty sposób można urozmaicić wygląd drzwi dodając kilka rozetek lub innych listew ozdobnych.

#44 mariusz1415

mariusz1415
  • Użytkownicy
  • 432 postów

Napisano 08 kwi 2015 - 20:12

W castoramie widziałem różne ozdoby metalowe do przyspawania,coś z pewnością kupie i jakoś ozdobie drzwiczki, a te dziurki zrobić na górze czy na dole bo widziałem że różnie ludzie robią

#45 gosman

gosman
  • Użytkownicy
  • 478 postów

Napisano 08 kwi 2015 - 20:22

nasz guru Dziadek pisał gdzieś ze najlepsze drzwiczki są w formie zasuwy podnoszonej do góry, wtedy najlepiej sie reguluje dopływ powietrza. Robiąc szparę od dołu cug podsyca żar w palenisku  

#46 mariusz1415

mariusz1415
  • Użytkownicy
  • 432 postów

Napisano 08 kwi 2015 - 20:26

Wiem czytałem to ale czytałem też w innych postach że wędzi się z otwartymi drzwiczkami,przyznam że w beczce nie umię wędzić z otwartymi bo od razu pojawia sie płomień i temp. w górę a jak zamknę to chwile się temp.utrzymuje a potem szybko spada na dół.
Wędzenie nie jest takie proste jak sie niektórym wydaje,znajomy mój też wędzi i mówi że temp.trzyma 120stopni zeby szybko było gotowe bo mu sie nie chce siedzieć tak długo ale przyznam że próbowałem jego wędzonek i smak mają okropny hehe ale nie wypadało mu tego powiedzieć.

Użytkownik mariusz1415 edytował ten post 08 kwi 2015 - 20:30

#47 Artur Dor

Artur Dor
  • Użytkownicy
  • 1555 postów

Napisano 08 kwi 2015 - 20:46

Jeżeli już robisz "normalne" duże drzwi i duże palenisko to jak najbardziej od dołu

Dziadek - jak wyżej napisane proponował przesuwane czyli też najpierw dopływ od dołu :)

Ja zawiasy kupiłem w metalowym takie do wspawania a listwy ozdobne dostałe ;)

Wędzenie, dymienie, grzanie - to kwestia kilku prób i testów - będzie super.

Temperatura i pilnowanie "kibelka" to sprawa banalna - wędząc masz czas na porządki w ogródku czy innej szopce, a temperaturę należy trzymać zgodnie przepisami - 120*C to rewelacyjna temperatura ale chyba do sauny :D

#48 gosman

gosman
  • Użytkownicy
  • 478 postów

Napisano 08 kwi 2015 - 21:04

przyznam że w beczce nie umię wędzić z otwartymi bo od razu pojawia sie płomień i temp. w górę a jak zamknę to chwile się temp.utrzymuje a potem szybko spada na dół.

ja mam podobnie ale blachę która zastawiam palenisko przeważnie mam podniesiona na kawałku drewienka robiąc szparą na 1-2cm właśnie od dołu i jest gitara

#49 januszfeniks

januszfeniks
  • **VIP**
  • 1801 postów

Napisano 09 kwi 2015 - 06:27

januszfeniks , folie stosuje sie by podłoże nie odsaczyło wody z betonu ,folia szybko staje sie pod betonem perforowana i woda sie nie zbiera 

Nie zgodzę się z tym....  Zanim ona stanie sie perforowana to mija wiele czasu i zanim stanie sie jak sito to fundament dostanie swoją porcję wilgoci. I w zależności od regionu padnie szybciej lub wolniej.   W naszych warunkach mazurskich taka płyta nasiąknięta wodą pierwszej zimy może nie przetrwać. Stosując żwir jako podsypkę woda szybko będzie odprowadzana od płyty i wilgotność będzie prawie na stałym poziomie. Jeśli czasem  kopałeś w ziemi to zapewne natknąłeś sie na folię. Pewnie zwróciłeś uwagę że mimo że jest już zżarta  przez czas to mimo wszystko utrzymuje sporo w sobie wody w zakamarkach.  Żeby taka folia spełniała takie kryteria to na pewno była by również stosowana w budownictwie a jak zapewne widzisz żaden projektant nie używa takiego rozwiązania aby chronić fundamenty itp. Musisz jeszcze uwzględnić do tego nacisk płyty na grunt to szybko taka folia nawet perforowana zostanie zamulona.

#50 PePe

PePe
  • Użytkownicy
  • 2056 postów

Napisano 09 kwi 2015 - 07:14

Moja wędzarnia ma palenisko o wymiarach 1x1x1m, bez stropu, na nim stoi komora o wysokości 1,5m z daszkiem uchylnym spadzistym 30cm, razem 2,8m. Przy tej wysokości wędzarni mam trzy poziomy na których mogę rozłożyć 15 drążków, za jednym zamachem wędzę wszystko to jest począwszy od szynek, kiełbas a skończywszy na polędwicach łososiowych, Dopływ powietrza reguluję przesuwną płytką no i nie muszę przekładać drążków. Wędzarnia ta jest tymczasowa, bo docelowa będzie z piecem chlebowym i pod altaną.

Załączone pliki

#51 Gen

Gen
  • Użytkownicy
  • 887 postów

Napisano 09 kwi 2015 - 07:22

Wędzarnia ta jest tymczasowa

Tymczasowe, lub prowizoryczne służą najdłużej i najlepiej.

Do altany zbuduj tylko piec chlebowy z grillem. :)

#52 mariusz1415

mariusz1415
  • Użytkownicy
  • 432 postów

Napisano 09 kwi 2015 - 16:52

O to jak wygląda płyta ,to co na górze jest położone to tym zbroiłem tą płyte.
e22e906618f5e634ef5d29163e41cc85.jpg

#53 mariusz1415

mariusz1415
  • Użytkownicy
  • 432 postów

Napisano 09 kwi 2015 - 20:47

Dziś byłem znów na zakupach i mam 82 klinkierki i 3worki zaprawy do klinkieru razem 120zł,żona już mi marudzi ile kasy idzie na to hehe
800a53ae2795c6690020079309885743.jpgab902eb53c52c1c8bf925784ce35b64b.jpg

Użytkownik mariusz1415 edytował ten post 09 kwi 2015 - 20:49

#54 gosman

gosman
  • Użytkownicy
  • 478 postów

Napisano 09 kwi 2015 - 21:20

kup jeszcze plastikowe listewki do układania klinkieru bardzo ułatwia murowanie i zwiększa estetykę o 100% tak jak krzyżyk do układania glazury tak są listewki do cegieł murujesz 4-5 warstw a potem zabierasz te z dołu do ponownego użytku.

Przed murowaniem zbierz narzędzia

metalowa tarcza na kątówkę do cięcia cegieł, młotek gumowy, poziomica, listewki, kielnia

pomyśl o impregnacji cegieł przed murowaniem bo jak je pobrudzisz to polska mowa bardzo straci na wartości podczas czyszczenia cementowych wykwitów

#55 mariusz1415

mariusz1415
  • Użytkownicy
  • 432 postów

Napisano 10 kwi 2015 - 03:10

Narzędzia to ja takie mam ,też myślałem o impegnacji przed budowaniem

#56 mariusz1415

mariusz1415
  • Użytkownicy
  • 432 postów

Napisano 10 kwi 2015 - 18:27

Płyte wylałem w środe i jest jeszcze z góry wilgotna mogę jutro po południu już zacząć murować coś?

#57 januszfeniks

januszfeniks
  • **VIP**
  • 1801 postów

Napisano 10 kwi 2015 - 18:39

Płyte wylałem w środe i jest jeszcze z góry wilgotna mogę jutro po południu już zacząć murować coś?

Powoli tak,,, Tylko najpierw izolacja :)

#58 mariusz1415

mariusz1415
  • Użytkownicy
  • 432 postów

Napisano 10 kwi 2015 - 18:40

Izolacja tzn?
Posmarowac czymś tą płyte?

Użytkownik mariusz1415 edytował ten post 10 kwi 2015 - 18:50

#59 januszfeniks

januszfeniks
  • **VIP**
  • 1801 postów

Napisano 10 kwi 2015 - 18:54

Tak... jakimś dziegciem bitumicznym ;)

#60 mariusz1415

mariusz1415
  • Użytkownicy
  • 432 postów

Napisano 10 kwi 2015 - 18:56

Calość?nic sie tej płycie nie stanie jak już nie będzie oddychać a jest jeszcze wilgotna,zaprawa do tego chwyci?

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych