Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Nabiałowe raczkowanie

ser jogurt mleko żółty biały sól śmietana gotowanie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
103 odpowiedzi w tym temacie

#61 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9574 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 13 maj 2015 - 17:49

ricotta potwarogowa niestety nie wyszła (pogrzane do 95st i nie wytrąciło się kompletnie nic )

Być może była przekwaszona.

Mam nadzieję, że nie dodawałaś do serwatki żadnego, dodatkowego kwasu.

Czy ricottę robiłaś tego samego dnia, w którym odcedziłaś skrzep?

#62 Ulalka

Ulalka

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 548 postów
  • MiejscowośćPolska

Napisano 13 maj 2015 - 17:54

EAnno nie wiem czy była przekwaszona - jak to sprawdzić ? 

Nie dodawałam niczego do serwatki , czytałam Twoje wpisy dokładnie o potwarogowej ricoccie - nie wiem czy tak się pisze  :hmm:

Tak tego samego dnia , w którym odcedziłam skrzep , podgrzałam do 95st , odstawiłam do ostudzenia i nic nie wytrąciło się 

#63 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9574 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 13 maj 2015 - 18:03

nie wiem czy była przekwaszona - jak to sprawdzić ? 

pH serwatki powinno być 6-6,5.

Zakwaszając mleko prosto od krowy (nieschodzone) sporą ilością kwaśnego mleka przez dwa dni w temp. pokojowej, bardzo łatwo doprowadzić do niższego pH.

Jeżeli przerobimy mleko na twaróg niezwłocznie po wytworzeniu się skrzepu, to i ricotta wyjdzie.

#64 Ulalka

Ulalka

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 548 postów
  • MiejscowośćPolska

Napisano 13 maj 2015 - 18:05

EAnno w takim razie jak bezpiecznie zakwasić , mam mleko prosto z udoju jeszcze ciepłe (29st ostatnio) ?

#65 BazylWidzew

BazylWidzew

Weteran

• Użytkownicy
  • 2614 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 14 maj 2015 - 04:14

Śmiem twierdzić że dobrze zakwaszona i uplastyczniona golka jest dużo trudniejsza w wykonaniu. Bo szybka podróbka bez odpowiedniego parzenia i wyciskania A potem wędzenia jest rzeczywiście prosta. A różnice potem i w smaku i w skrzypiacej konsystencji są mocno zauważalne.

Perszing zgodzę się z toba, korycin prostszy w wykonaniu mniej roboty ;)

#66 Perszing37

Perszing37

Weteran

• **VIP**
  • 2742 postów

Napisano 14 maj 2015 - 07:11

Bazyl - i Ty się ze mną zgadzasz ??????????????? WOW - muszę to gdzieś zapisać :)

Dzisiaj mam mało czasu więc właśnie będę robił korycina z orzechami włoskimi - i mam plana, żeby go dojrzewać min. 3 miesiące.

Ciekawe jak wyjdzie. Najdłużej udało mi się go dojrzewać przez 6 tygodni. Za szybko schodzi :)

#67 Ulalka

Ulalka

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 548 postów
  • MiejscowośćPolska

Napisano 14 maj 2015 - 11:42

to tak jak u mnie twaróg  :) zrobiony , wykorzystany i trzeba robić kolejny  :D

#68 Ulalka

Ulalka

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 548 postów
  • MiejscowośćPolska

Napisano 18 maj 2015 - 15:02

Twaróg 

5 litrów jeszcze ciepłego mleka z udoju zakwasiłam 7 łyżkami mleka zsiadłego i po dwóch dniach było gotowe. Do tego dolałam 2,5 litra świeżego ale wrzącego mleka , przemieszałam, zaczekałam aż przestygnie i do pieluchy i wyszło mi takie cudo - bardzo pyszne . Moja wątpliwość jest natomiast co do wagi tegoż twarogu , bo z w sumie 7,5 litrów mleka wyszło mi 1,090kg  :mellow: tak ma być Koleżanki i Koledzy ? podpowiedźcie plissss

Załączone pliki

#69 Aksamit97

Aksamit97

Weteran

• Użytkownicy
  • 1879 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 18 maj 2015 - 19:52

Tak, tak ma być. Twarogu wychodzi więcej, bo jest to ser miękki = więcej serwatki zostaje w środku.

#70 Ulalka

Ulalka

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 548 postów
  • MiejscowośćPolska

Napisano 18 maj 2015 - 20:11

jasne,serdeczne dzieki

#71 Ulalka

Ulalka

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 548 postów
  • MiejscowośćPolska

Napisano 30 maj 2015 - 09:02

Mleko wystarczy spasteryzować, czyli podgrzać do temperatury 68 st.C. Z mlekiem pasteryzowanym, mikrifiltrowanym sklepowym nic bym nie robiła, o ile jest świeże. Mleko schłodzić/podgrzać do 45 st.C i dodać zakwasu termofilnego, czyli jogurtu z żywymi bakteriami. Mleko przez ten dodatek i mieszanie jeszcze nieco ostygnie; tak do 43-42 st.C. I jest to idealna temperatura do rozwoju bakterii jogutrowych, które należą do termofilnych. Na takich temperaturach pracują jogurtownice. Po ok. 4h powinien już być skrzep. Wtedy należy naczynie z mlekiem przenieść do chłodniejszego miejsca, ale jeszcze nie do lodówki. W nieco niższych temperaturach też się jogurt zrobi ale w dłuższym czasie i nie będzie tak sprężysty jak ten z temperatur optymalnych. W tych niższych temperaturach będą się rozwijać równolegle bakterie mezofilne, które dają słabszy skrzep i podwyższają kwasowość mleka.

z jeszcze ciepłego mleka od mućki zrobiłam  tak jak powyżej z jednym odchyłem : po zaszczepieniu jogurtem gar poszedł do kocyka na 8 godzin a nie na 4 i wyszło mi to co na zdjęciach , smak ok tylko ta konsystencja prawie całkiem stała i podpływa serwatka , o co biega wiecie może ? powiecie? napiszecie ? 

pozdrawiam wszystkich 

Załączone pliki

#72 Ulalka

Ulalka

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 548 postów
  • MiejscowośćPolska

Napisano 31 maj 2015 - 18:44

Tu znajdziesz trochę różnych porad z których możesz skorzystać. http://www.greenmorn...-zrobic-jogurt/

Sverige2 dzięki za link :) mój jogurt jest jak najbardziej ok  - nikt nie chciał się wypowiedzieć to trza było samemu się oczytać  ;)

#73 Ulalka

Ulalka

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 548 postów
  • MiejscowośćPolska

Napisano 28 sie 2015 - 21:17

z 4 litrów mleka zebrałam 430g śmietany i zrobiłam z tego 335g masła ( nie wytworzyła się maślanka ) , kulka twarogu ważyła 518 gramów i 2 literki serwatki 

za całe 7,20 złotego tyle dobroci - robocizny nie liczę  ;)

Załączone pliki

#74 BazylWidzew

BazylWidzew

Weteran

• Użytkownicy
  • 2614 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 28 sie 2015 - 21:31

za całe 7,20 złotego tyle dobroci - robocizny nie liczę

Ja tam robocizny nie liczę, ale jak ja tani nie jestem minimum 10 zł na godzinę to nie wiem ile by to wyszło :tongue:

#75 Ulalka

Ulalka

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 548 postów
  • MiejscowośćPolska

Napisano 28 sie 2015 - 21:36

fachowiec musi się cenić  :thumbsup:

#76 BazylWidzew

BazylWidzew

Weteran

• Użytkownicy
  • 2614 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 30 sie 2015 - 15:53

fachowiec musi się cenić :thumbsup:

No fachowcem nie jestem, są na tym forum więksi fachowcy, ale się cenię :D

#77 Ulalka

Ulalka

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 548 postów
  • MiejscowośćPolska

Napisano 30 sie 2015 - 16:20

Tak trzymaj

#78 Ulalka

Ulalka

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 548 postów
  • MiejscowośćPolska

Napisano 07 lip 2016 - 21:44

Dobry wieczór wszystkim 

Mam w garnku  5 litrów mleka , zadana podpuszczka mikrobiologiczna i 40 minut oczekiwania i nic się nie dzieje , jak myślicie co nie tak?

#79 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5233 postów

Napisano 07 lip 2016 - 21:47

Podpuszcza nieaktywna :hmm:

#80 Ulalka

Ulalka

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 548 postów
  • MiejscowośćPolska

Napisano 07 lip 2016 - 21:48

zadać drugi raz z innego opakowania ?

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ser, jogurt, mleko, żółty, biały, sól, śmietana, gotowanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych