Skocz do zawartości

Ulalka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich . W "Encyklopedii Wyrobów Domowych" wyczytałam , że łatwo jest wykonać domowy jogurt . Doświadczonych proszę o potwierdzenie i z góry dziękuję .

 

1 litr mleka zagotować ( czy może być z kartonu ze sklepu? ) i odstawić do ostudzenia.Gdy będzie letnie dodać 15dag jogurtu naturalnego , wymieszać i odstawić na 12 godz.w chłodne miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulalka, kup sobie mleko z Piątnicy. Mleko to jest doskonałe zarówno smakowo jak i gatunkowo, to najlepsze mleko dostępne na ogólnym rynku. http://alma24.pl/produkt/15445747/piatnica-mleko-wiejskie-swieze-3-2-1l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulalka ja robie a'la korycinski z mleka sklepowego i nawetudaje mi sie ricotta,sadze ze jak zrobis z takiego butelkowego czy z woreczka tez Ci sie uda ,Ja w PL nie moge pic zadnego mleka UHTnawet  jako dodatek do kawy bo mam niesamowite bolesci zoladkowe jedynie tylko swieze mleko.To mleko co podal Sverige2 jest dobre bo wlasnie to pijam :)

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja te wszystkie UHT obchodze szerokim lukiem, jakos mi nie sluza ,ja lubie kefir maslanke i to sobie pijam jak jestem w PL. W Wawie nawet wody z kranu nie pijam ...kranowki najbardziej brakuje mi na urlopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulalka, nie musisz wypróbowywać bo już wielu kolegów to mleko wypróbowało, między innymi Akmis też o tym pisał, ja tylko z niego robię wszelkie wyroby mleczne. Jedyne odstępstwo to jeżdżąc latem na Mazury mam tam zaprzyjaźnionych rolników i od nich biorę mleko bezpośrednio po udoju, jeszcze ciepłe. Mleko wiejskie z Piątnicy jest doskonałe jakościowo, a w smaku smakuje prawdziwym wiejskim mlekiem gwarantowanej jakości. Wszelkie wyroby, łącznie z oscypkami, wychodzą naprawdę super. Z całym spokojem możesz robić z niego jogurt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam tylko mleko UHT. Mleko UHT jest pozbawione wszystkiego :D przez podgrzanie do ok 150°C. Wysoka temperatura zabija wszystko co sprzyja psuciu żywności. Dodawanie kultur jogurtowych do tego mleka jest dużo bezpieczniejsze. A sama obróbka termiczna nie ma zbyt dużego znaczenia na jakość i wartości odżywcze mleka UHT. A nieumiejętna pasteryzacja mleka z "butelki" da posmak mleka gotowanego ale to już jak kto woli.


Piksiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, to jałowe mleko UHT jest tak wstrętne w smaku, że nie przypomina zupełnie swym smakiem normalnego mleka. Jasne że ma być z tego "mleka" jogurt, który smakuje swoim własnym smakiem, ale osobiście zawsze wolę produkt który jest normalnym mlekiem i tym mlekiem smakuje, niż czymś totalnie wyjałowionym, to fakt, ale z naturalnym smakiem mleka nie ma nic, a nic wspólnego :D.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1 litr mleka zagotować ( czy może być z kartonu ze sklepu? ) i odstawić do ostudzenia.Gdy będzie letnie dodać 15dag jogurtu naturalnego , wymieszać i odstawić na 12 godz.w chłodne miejsce

Mleko wystarczy spasteryzować, czyli podgrzać do temperatury 68 st.C.

Z mlekiem pasteryzowanym, mikrifiltrowanym sklepowym nic bym nie robiła, o ile jest świeże.

Mleko schłodzić/podgrzać do 45 st.C i dodać zakwasu termofilnego, czyli jogurtu z żywymi bakteriami. Mleko przez ten dodatek i mieszanie jeszcze nieco ostygnie; tak do 43-42 st.C. I jest to idealna temperatura do rozwoju bakterii jogutrowych, które należą do termofilnych. Na takich temperaturach pracują jogurtownice.

Po ok. 4h powinien już być skrzep. Wtedy należy naczynie z mlekiem przenieść do chłodniejszego miejsca, ale jeszcze nie do lodówki.

W nieco niższych temperaturach też się jogurt zrobi ale w dłuższym czasie i nie będzie tak sprężysty jak ten z temperatur optymalnych. W tych niższych temperaturach będą się rozwijać równolegle bakterie mezofilne, które dają słabszy skrzep i podwyższają kwasowość mleka.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAnno zrobiłam jogurt i rzeczywiście pojawił się skrzep ale po jakiś 6 godzinach 


i wtedy zrobiłam ruch pozbawiony sensu  :facepalm: przeniosłam ten otulony jogurt na półkę (gorącą ) na kominek  :hmm: czyli dogrzałam go ,tylko teraz dopiero nie wiem po co i na co  :mellow:

 

podsumowując : jogurt jest smaczny ale ma konsystencję gęstej śmietany , skrzepu brak  :(

 

EAanno czytając Twój wpis wiem jak to poprawić , dzięki


 

 

Z całym spokojem możesz robić z niego jogurt.
- czy uważasz że z tego jogurtu mojego mogę zrobić ten serek obciekajacy+solanka ( pisałeś o tym u Camelków) ? 

post-70754-0-00913000-1428829977_thumb.jpg

post-70754-0-12772500-1428830286_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.