Skocz do zawartości

Beczka.Wędzarnia z beczki?


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

butla LPG doskonale się sprawdza jako palenisko
:thumbsup:

... i nie psuje trawnika jak się ni ma gdzie człek podziać z wędzeniem :)

 

 

 

używam palnika do zgrzewania papy do nagrzania mojego komina i kanału dymowego , przy okazji rozpalam drewno , po nagrzaniu komina chwile grzeje komorę , wędzarnia rusza i możemy wkładać wędzonki

dobra, bo wydajna adaptacja  :clap:

 

ZeneC, dla lepszej czarodziejskości użyteczny jest odkurzacz w trakcie rozpalania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 107
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A ją fakt że nie do wędzarni a do grila używam elektrycznej pompki do materaca a wędzarnie rozpalam dębowymi wiórkami z frezarki jeden frez w całej stolarni robi wióry jak włosy afro wystarczy dotknąć zapalką i palą się jak polane benzyną. super sprawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mi sie podoba  pomysł z wiórkami dębowymi , oczywiście moj palnik tez - panowie odgłos jak przy starcie odrzutowca , ale zaraz wszystko oczyszczone , pajaki znikaja wraz własna produkcja  , kanały nagrzane w kilkanascie minut , potem maszyne wyłaczamy , i juz mamy pełen romatyzm brakuje tylko zapachu gospodarstwa , bo zapach dymu z wedzarni rozchodzi sie po okolicy ,Sasiad z naprzeciwka zaraz dzwowni i pyta czy robie " konklawe " Pozdrawiam

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sobotnie wedzenie zakonczone, jednak mam maly problem i jednoczesnie pytanie do Was bardziej doswiadczonych. A wiec, temperatura w mojej beczce 55st czyli ok przez caly czas wedzenia... musialem wedzic az 8godzin poniewaz mieso tj. boczek, szynka i poledwiczki nie mialy koloru ktory by mnie satysfakcjonowal. po 8h mieso wygladalo juz bardzo ladnie i zeby nie parzyc podkrecilem temp w beczce do 80-90stopni i trzymalem w stosunku 1,5h=1kg miesa czyli mieso w srodku powinno byc suche. Dzisiaj po wyjeciu z lodowki myslalem ze bede mial gotowe miesko na kanapke a tu Zonk... mieso w smaku bardzo dobre, kolorek i zapach super ale mieso jest w pol surowe. poledwiczki wygladaja jak wersja medium rare czyli po bokach ladnie sciete mieso a srodek krwisty i soczysty. mieso ogolnie smaczne i mozna jesc ale zastanawia mnie i tu pytanie do Was dlaczego ma taka konsystencje po tylu godzinach wedzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję najpierw sprawdzić termometr. Wędzenie w beczce jest dosyć trudne z uwagi na rozkład temperatur wewnątrz. Przy niskich temperaturach, jesli beczka jest nieocieplona, tylko środek komory ma właściwą temperaturę i odwrotnie. Moim zdaniem sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Jesli termometr jest w porządku, paliłeś właściwie, a wielkość kawałków mięsa była niezbyt duża, to po prostu zbyt niska temperatura podpiekania. 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja podzielę się swoim doświadczeniem. Miałem wcześniej zbudowaną wędzarnię z kanałem i podpiekałem w ten sam sposób co Ty, wyszło mi, ale wędliny były ciemne, a czas musiałem sporo wydłużyć. Sondę temperatury miałem w mięsie.

Nie wiem dlaczego zajęło to więcej czasu, może przy parzeniu woda lepiej oddaje temperaturę i mięso szybciej nagrzewa się w środku? Jak jestem w błędzie, niech ktoś mnie poprawi.

Uważam jednak ze wędzarnia z kanałem nie nadaje się za bardzo do podpiekania, marnuje się po drodze zbyt wiele ciepła. W upalne dni może jakoś da radę, ale w chłodniejsze albo trzeba mieć przyczepę drzewa żeby wytworzyć tyle żaru, albo palić płomieniem i mieć trujące wyroby.

 

W takim wypadku parzenie wyniesie Cię zdrowiej i taniej.

 

Ja uwielbiam mocno wędzony aromat, uważam że po parzeniu czegoś tam już brakuje, więc żeby odświeżyć mocno wędzony aromat, dobrze jest na drugi dzień jak wędliny wystygną i obeschną, podwędzić z godzinkę czy dwie zinmym dymem 25 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie Piotrek82, nie chce aby cale wedzenie przy ktorym spedzam tyle czasu zniknelo przez parzenie. z tym nastepnym dniem jak piszesz to troche klopotliwe. ale rada jak najbardziej cenna i dziekuje. 

 

P.S. sprobuje uwedzic w 55 dymem, nastepnie sparzyc 1h na 1kg, szybko obsuszyc i tego samego dnia jeszcze z powrotem w dym:)

 

ponizej fotki jak mi wyszlo.

Edytowane przez Sloma1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie, dziś prezentuje moja pierwszą i zarazem debiutancka kiełbase :) Co prawda mam do niej pewne zastrzeżenia i jednocześnie pytania do Was odnośnie wyrobu i wędzenia ale to dopiero jak ktoś odpisze na mój post bo nie wiem czy ten temat jest dalej przez kogoś przeglądany.

 

Edytowane przez Sloma1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

prezentuje moja pierwszą i zarazem debiutancka kiełbase

No, no, ładny debiut !!!

Przypiekałeś chyba w wędzarni?

Napisz, jakie masz wątpliwości odnośnie wyrobu to na pewno ktoś doradzi.

Wg jakiego przepisu tę kiełbaskę zrobiłeś?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...deczko mniej temperatury....

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dziekuje za mile slowa:) co do temp to swiadomie ja zwiekszylem. Co do przepisu sam sobie wymyslilem wzorujac sie na cudzych, tu dodalem tu odjalem tu dluzej tu krocej itp. (jesli ktos chce przepis to sluze uprzejmie)

a teraz moje pytanie... 

Wedzac pierwszy raz kupiona biala surowa wedzila sie ladnie, jelita sie zmarszczyly jak trzeba i wszystko bylo ok. wczoraj wedzilem swoja pierwsza kielbase i nie moglem zaobserwowac efektu marszczenia sie jelit. wzialem wiec termometr i wbilem w kielbase po czym... tluszcz prysnal na okolo 1m a pozniej caly czas z niej wyciekal!!! po tej czynnosci co prawda kielbasa sie zaczela marszczyc. 

I teraz pytanie do Was, czy to normalne ze az tyle tluszczu wylatuje z kielbasy? Stosunek miesa to 4kg lopatki 1 kg boczku. I czy zostawic ten tluszcz w srodku a jest go cala masa czy porobic dziurki jak ja zeby sie wytopil?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie dziurkuj...

ze sklepowej wyciekła ci woda , bo czymś trzeba cenę robić... :facepalm:

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....w swojej wiesz co jest i nie wbijaj termometru , bo po co , poza tym jak ci tłuszcz sikał z twojej , to miałeś za dużą temperaturę.. :tongue: .

 

sklepowa się pomarszczyła , bo odparowała woda... :facepalm:

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.