Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Wędzarnia i grill - Młynkówka

grill wędzarnia altana młynkówka kibelek palenisko bezpośrednie drewniana komora

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
91 odpowiedzi w tym temacie

#1 mlynek323f

mlynek323f

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 04 maj 2015 - 23:33

Witam całą Wędzarniczą Brać,

przyszedł czas i na mnie :) Do tej pory jako obserwator i planista szwendałem się po forum no i zatrybiło :)

Postanowiłem postawić swoją własną grillo-wędzarnię.

Postaram się w tym miejscu zrelacjonować przebieg tej przygody. Liczę na konstruktywne uwagi bo jak już zauważyłem każda pomoc tutaj jest na wagę złota.

Pomysł mój ewoluuje cały czas. Ostatni weekend był wręcz rewolucją w moim mózgu - ale po kolei.

Na początku planowałem konstrukcję wzorowaną na wędzarni Wojtka Minora.

Szybko uznałem, że do wędzarni warto dorobić grill. Później zapragnąłem go zadaszyć jakąś wiatą/altaną. Kolejny pomysł? Najpierw zadaszenie, później GW. Jakby padało to będzie można robić bez stresu.

No to ruszamy. Ekipa mocna bo już niejedno własnym sumptem postawiła :) Skład: Braciak, Ojciec i ja :) 100% samouctwa ale doświadczenie ponoć uczy najlepiej!

Oto miejsce które wybraliśmy na altanę (ta kupa gałęzi w głębi kadru)

Załączony plik  2014-06-14 12.04.57.jpg   210,3 KB   64 Ilość pobrań

Zaczęliśmy w lipcu 2014. Pogoda dopisywała, czasu sporo, zawinęliśmy rękawy, sprawdziliśmy temperaturę "złocistego trunku" i do roboty :)

- oczyszczenie miejsca i zdjęcie wierzchniej warstwy gruntu

Załączony plik  2014-07-01 20.21.37.jpg   198,05 KB   49 Ilość pobrań

- wylanie fundamentów

wg naszych "obliczeń" muszą być porządne! Lepiej mocniejsze niż za słabe; myślę, że na tym co nam wyszło można spokojnie ustawić wyrzutnię rakiet ziemia-powietrze :)

Załączony plik  2014-07-18 10.25.54.jpg   210,17 KB   50 Ilość pobrań

- budowa ściany, do której będzie przyklejona Grillo-Wędzarnia

Załączony plik  2014-07-19 17.33.29.jpg   142,53 KB   55 Ilość pobrań

- początki konstrukcji altany 

Załączony plik  2014-08-15 17.03.28.jpg   184,33 KB   47 Ilość pobrań

- konstrukcja gotowa :)

Załączony plik  2014-08-17 19.31.12.jpg   196,19 KB   56 Ilość pobrań

Na tym etapie zastała nas jesień. Pozostało zająć się planowaniem, czytaniem, rysowaniem... No i zaczęło się :)

No i tutaj pojawiły się dylematy.

Pierwotnie miała to być tak jak pisałem Grillo-Wędzarnia pod dachem, z paleniskiem pośrednim, kanałem dymowym ok. 1,5m długości. Wymurowana z klinkieru komora wędzarnicza, drzwi drewniane, schowek pod komorą.

Bardzo przypadła mi do gustu osławiona wędzarnia Bogdana b (https://wedlinydomow...zarnia-bogdana/)

Niestety pozostawał jeden dylemat... Jak sprawdzi się wędzarnia pod dachem altany?

Zakładam, że nie będzie ona zawsze tak przewiewna. Prawdopodobnie czymś ją obudujemy albo przynajmniej obstawimy pergolami i pójdą na to rośliny. Może jakieś balustrady?

Wizję biesiadowania ze znajomymi przy pracującej wędzarni rozwiał mi ArkoGdynia. W sumie na zdrowy rozsądek to sam nie wiem czego się spodziewałem - że się nie będzie dymiło z wędzarni???  :hmm:

Dodatkowym problemem natury konstrukcyjno-estetycznej okazało się wyprowadzenie dwóch kominów ponad dach. Tutaj znowu pomocny okazał się patent ArkoGdynia (dzięki wielkie za porady), który zastosował połączenie kanałów odprowadzających dym z komory wędzarniczej i z grilla w jeden komin jeszcze pod dachem. Rozwiązanie dla mnie zbawienne, chociaż trochę kłopotliwe do wykonania. Ale RADOŚĆ! Będzie jeden komin! Z wymurowaniem i połączeniem jakoś sobie poradzimy.

Jednak coś mi cały czas nie grało... Szczególnie wizja zadymionej altany w trakcie wędzenia. Miało być tak pięknie a tu już na początku trzeba się godzić na kompromisy. 

Wróciłem do analizy treści forum, szperałem po czym się da, szukałem opinii, przestudiowałem biblię (https://wedlinydomow...ez-andyandyego/) no i REWOLUCJA W MÓZGU!

Czas na zmiany (a jeszcze nie zacząłem!

- w altanie pozostaje sam grill

- wędzarnia wyjeżdża na drugą stronę ogrodu

- z paleniska pośredniego zmiana decyzji na palenisko bezpośrednie

- z komory wymurowanej klinkierem zmiana decyzji na komorę drewnianą, dwuwarstwową, izolowaną wewnątrz wełną mineralną

- zamiast komina w dachu zmiana na wyloty po bokach; możliwe że również uchylny dach

- palenisko wymuruję z cegieł rozbiórkowych, które leżą i czekają od roku na pomysł co z nimi zrobić

...

BUDUJĘ KIBELEK!!!

W weekend lałem fundament pod faktyczny "kibelek" + pomieszczenie na szpadle. Pomieszczenia na szpadle na razie nie będzie. Będzie DUO-KIBELEK :)
Sąsiedztwo dla wędzarni pozornie kiepskie ale już tak sobie to rozplanowałem, że obydwie funkcje zostaną rozdzielone małą architekturą i powinno być ok.

Fundament pod przyszły DUO-KIBELEK wygląda tak:

Załączony plik  2015-05-04 18.31.30.jpg   56,17 KB   50 Ilość pobrań

A wizualizacja mojej nadchodzącej konstrukcji tak:

Załączony plik  2015-05-04 22.22.17.jpg   119,79 KB   50 Ilość pobrań

Na ścianie między "kibelkami" planuję zrobić miejsce na składowanie drewna (a może jakąś drewutnię?), którą dodatkowo rozdzielę te dwie dość różne funkcje moich kibleków

To by było na tyle jeśli chodzi o nieco przydługi wstęp, który w pigułce podsumowuje to co działo się na działce od lipca 2014 oraz w mojej głowie przez ostatni weekend.

Liczę na uwagi, pomysły, krytykę,... ogólnie mówić liczę na pomoc

W następnych postach obiecuję krótko i treściwie relacjonować postępy na "budowie".

Użytkownik mlynek323f edytował ten post 04 maj 2015 - 23:49

#2 Gość_ArkoGdynia_*

Gość_ArkoGdynia_*
  • Goście

Napisano 05 maj 2015 - 06:20

Witaj Mlynek323f.....

Powiem szczerze że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony Twoim zacięciem  :thumbsup:

Sam jeszcze niedawno stałem przed podobnym problemem jak Ty ze zrealizowaniem koncepcji jakie miałem w głowie... pamiętam te rozterki, dopytywania się na forum i szukanie optymalnego wyjścia z sytuacji.....

Szczerze mówiąc to powiem Ci że mając takie warunki jakie posiadasz (sporo miejsca na działce) to chyba wybrałeś najlepsze rozwiązanie odsuwając wędzarnię od altany.... ja nie miałem takiej możliwości więc umieś iłem wszystko pod jednym dachem  ;)

Twoja koncepcja podwójnego kibelka bardzo mi się spodobała!!

Funkcjonalne podejście i estetyczny wygląd pozwolą Ci z powodzeniem korzystać z Twojej wędzarni  :clap:

Z niecierpliwością czekam na kolejne fotorelacje z budowy podwójnego kibelka  :)

Z Dymnym pozdrowieniem.... 

#3 login

login

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 139 postów
  • Miejscowośćkuj-pom

Napisano 05 maj 2015 - 12:50

Młynek323f porządnie przestudiowałeś forum i właściwe wnioski wyciągnołeś, dodatkowy plus za ciekawą koncepcję. Powodzenia i dalej będę śledził Twoją relację. Pozdrawiam

#4 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7223 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 05 maj 2015 - 14:44

Jak na razie wnioski wyciągasz prawidłowe, tak dla własnej wygody nie rób drzwiczek komory na tej samej ścianie co palenisko bo Ci będzie nóżki przypiekało przy "podglądaniu" ... miejsce masz  ;)

#5 mlynek323f

mlynek323f

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 05 maj 2015 - 15:15

pamiętam te rozterki, dopytywania się na forum i szukanie optymalnego wyjścia z sytuacji.....

A jak Ci się sprawdza to rozwiązanie z trójnikiem łączącym 2 paleniska? Dobrze pamiętam, że tak robiłeś?

I jeszcze jedno pytanie. Komin, który murowałeś stoi tylko na wylanym stropie nad grillem? Czy jakoś go inaczej osadziłeś? Za chwilę czeka mnie to samo i nie mam jeszcze pomysłu jak to zrobić.

dodatkowy plus za ciekawą koncepcję. Powodzenia i dalej będę śledził Twoją relację

Dzięki :)

nie rób drzwiczek komory na tej samej ścianie co palenisko bo Ci będzie nóżki przypiekało przy "podglądaniu" ... miejsce masz  

No właśnie z tym miejscem to średnio... Z lewej strony doklejam się do kompostownika. Z tyłu - kibelek zasadniczy. Z prawej planowałem zrobić drewutnię, która zasłoni mi wejście do kibelka więc żeby przełożyć tam wlot do paleniska musiałbym z niej zrezygnować. No i pozostaje tylko przód. Planuję tam wstawić żeliwne drzwiczki 44x33cm. Myślisz, że będzie niekomfortowo? 

#6 Gość_ArkoGdynia_*

Gość_ArkoGdynia_*
  • Goście

Napisano 05 maj 2015 - 15:27

Rura sprawdza się wyśmienicie... Trochę było zabawy z obrotowymi szybrami w trójniku ale bez większych problemów! Wiadomo 100% szczelności tam nie ma więc jak palę w bezpośrednim to z pośredniego trochś dymi... Ale wykorzystuję to do podwędzania "a'la na zimno" przy okazji normalnego wędzenia innych wyrobów...zawsze dymkiem przejdzie:)
Co do komina to jest posawowiony wprost na stropie ale dwie ściany postawiliśmy bezpośrednio nad ścianami komory i grilla żeby mieć solidne podparcie w dwóch płaszczyznach!! :)

#7 mlynek323f

mlynek323f

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 05 maj 2015 - 19:35

Po dzisiejszej przymiarce do projektu mam kilka pytań i wniosków (nie wiem czy słusznych).

1. z uwagi na już wylany fundament (w innym pierwotnie celu) moja wędzarnia będzie miała wymiar zewnętrzny podstawy 125x125 cm (5x5 cegieł rozbiórkowych); wymiar wewnętrzny paleniska ok 100x100 cm

Wysokość paleniska: 60cm

Na niej chcę zabudować drewnianą komorę: 1cm deska / 5cm wełna / 1cm deska; zlicowana zewnętrznie z podstawą; daje to wymiar wewnętrzny komory 110x110 cm

Wysokość komory: 140cm

Czy te wymiary grają ze sobą?

2. Czy do wybudowania komory mogę użyć deski sosnowej (boazeryjna, gr. 1cm)? 

3. Przy takich wymiarach paleniska jaka powinna być grubość płyty stropowej i średnica otworu dymowego?

Planuję 10cm strop i 20cm średnica otworu

4. Czy konieczny jest deflektor od strony paleniska (płomieniowy)? W niektórych projektach go nie widzę, albo mam wrażenie, że jego funkcję pełni szyber lub deflektor dymowy po stronie komory.

5. Izolacja powierzchni paleniska: ponieważ planuję na wylanej płycie (nieizolowana od gruntu) budować bezpośrednio z cegły to czy wystarczy izolacja tylko pod cegłami? Czy konieczna jest izolacja całej powierzchni paleniska i przykrycie jej jedną warstwą cegieł? Jeśli taka izolacja jest konieczna to z czego ją wykonać, żeby nie była toksyczna?

6. Czy ktoś robił nadproże z cegły rozbiórkowej nad drzwiczkami o szerokości 44cm? Wylać ze zbrojonego betonu? Czy podstemplowane cegły zwiążą na tyle z górnymi warstwami, że po osadzeniu drzwiczek nic mi się nie zawali? Wstępnie miał być klinkier wiercony i zbrojony prętem ale po zmianie planów na cegłę rozbiórkową ten patent już nie przejdzie...

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Użytkownik mlynek323f edytował ten post 05 maj 2015 - 20:05

#8 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7223 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 06 maj 2015 - 08:34

Wstępnie miał być klinkier wiercony i zbrojony prętem ale po zmianie planów na cegłę rozbiórkową ten patent już nie przejdzie...

A dlaczego nie ... ? samo nadproże zrób z klinkieru z prętem , albo zrób strop łukowy ze zwykłej cegły bo taki sam się klinuje ;) 

#9 ziezielony

ziezielony

Weteran

• **VIP**
  • 2358 postów

Napisano 06 maj 2015 - 11:38

Młynek jeszcze może rozważ wędzarynkę w obrębie inwestycji biesiadniczej... Nie wiem jaka odległość od wiaty do planowanej wędzarni...

- Drzwiczki paleniska od "wewnątrz" - będziesz dokładał drwa z przymrużonym okiem Fachowca, lansersko i pośród owacji Kibiców :)

- Drzwi do kabiny natomiast od/na "zewnątrz"- w linii okapu lub wysunięte. Dym w niewielkim stopniu wróci pod wiatkę.

Tak na prawdę to patyków  za często się nie przewiesza lub wcale- w miarę dobrze ustawiony rozpraszacz/deflektor załatwia sprawę.

Weź pod uwagę złą pogodę i to, że można jeszcze coś porobić pod dachem.... :)

Żeby natomiast wyróżnić się pośród gawiedzi możesz w kabinie od strony wewnętrznej wmontować dużą szybę zespoloną x2- takie "okno" do wędzarni...

Wiesz.... można śledzić proces... dyskutować... takie tam.... szoł i szpan :)

-------

1. spora.. zamiast betonować płytę ułóż obok siebie krawężniki/obrzeża chodnikowe... łatwiej

2. T

3. 8  wystarczy, pręty ułóż, ad 1.

4. "na stropie"

5. pod cegłami murowanymi- jak nie dasz izolacji to dramatu nie będzie

6. Roger

----

Działaj działaj :)

Użytkownik ziezielony edytował ten post 06 maj 2015 - 11:38

#10 mlynek323f

mlynek323f

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 06 maj 2015 - 18:23

samo nadproże zrób z klinkieru z prętem , albo zrób strop łukowy ze zwykłej cegły bo taki sam się klinuje  

Kilnkier rozważam ale nie wiem czy będzie to ładnie wyglądało w towarzystwie cegły rozbiórkowej.

Łuk nie wchodzi w grę bo to ma być obsadzenie drzwiczek a one są prostokątne ;)

Drzwi do kabiny natomiast od/na "zewnątrz"- w linii okapu lub wysunięte. Dym w niewielkim stopniu wróci pod wiatkę. Tak na prawdę to patyków  za często się nie przewiesza lub wcale- w miarę dobrze ustawiony rozpraszacz/deflektor załatwia sprawę. Weź pod uwagę złą pogodę i to, że można jeszcze coś porobić pod dachem.... Żeby natomiast wyróżnić się pośród gawiedzi możesz w kabinie od strony wewnętrznej wmontować dużą szybę zespoloną x2- takie "okno" do wędzarni... Wiesz.... można śledzić proces... dyskutować... takie tam.... szoł i szpan

DOWALIŁEŚ!!! Pomysł z tą szybą mega. To byłby czad!! :)

Niestety jest jeden mały problem - nie mam bezpośredniego dostępu do miejsca potencjalnych drzwi do komory od zewnętrznej części wiaty. Miejsce na wędzarnie było przewidziane przy murowanej ścianie.

Ale przyznam, że koncepcja mi się bardzo spodobała :) Może kiedyś ją wykorzystam.

#11 mlynek323f

mlynek323f

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 11 cze 2015 - 19:30

Po miesięcznym milczeniu czas na krótką relację z działań na budowie. 

Czasu na budowanie niewiele, ale na wrzucanie relacji na bieżąco jeszcze mniej ;)

Na kolejnych etapach postaram się o większą częstotliwość.

A działo się do tej pory tak:

Konstrukcja kibelka...

Załączony plik  2015-05-13 20.29.04.jpg   161,04 KB   19 Ilość pobrań

...z obitymi deskami tylną i boczną ścianą. Ściany pomalowane dzięki czemu nie trzeba będzie robić wygibasów po przymocowaniu konstrukcji do fundamentu (dostęp od strony płotu i kompostownika byłby dość karkołomny)

Załączony plik  2015-05-14 20.18.22.jpg   164,67 KB   19 Ilość pobrań

Konstrukcja kibelka przymocowana do fundamentu. Ruszamy z wytyczeniem miejsca na wymurowanie paleniska. Izolacja pozioma położona.

Załączony plik  2015-05-24 15.08.05.jpg   167,13 KB   19 Ilość pobrań

Niech się mury pną do góry. Drzwiczki zgodnie z sugestią kolegi roger'a zrobiłem z boku. Nie będzie parzyć w piszczele :)

tak dla własnej wygody nie rób drzwiczek komory na tej samej ścianie co palenisko bo Ci będzie nóżki przypiekało przy "podglądaniu" ... miejsce masz

Załączony plik  2015-05-24 19.17.31.jpg   153,15 KB   17 Ilość pobrań

Nadproże wymurowane z klinkieru bez robienia wylewanej belki zbrojonej. Wyszło szczęśliwie bo bez cięcia cegieł w poziomie.

Załączony plik  2015-05-28 19.23.36.jpg   148,38 KB   17 Ilość pobrań

Załączony plik  2015-05-28 19.23.25.jpg   157,98 KB   16 Ilość pobrań

Z pomocą przyszedł znaleziony w komórce kątownik :) Podtrzymuje cegły z jednej strony. Z drugiej opierają się na drzwiczkach.

Załączony plik  2015-05-28 19.23.45.jpg   150,05 KB   17 Ilość pobrań

Załączony plik  2015-06-10 20.09.44.jpg   166,79 KB   16 Ilość pobrań

No i po kilku dniach murowania mam zakończoną część klinkierową

Załączony plik  2015-06-10 20.09.27.jpg   166,28 KB   17 Ilość pobrań

W następnych krokach czeka na mnie wylanie płyty stropowej i zabawa drewnem, którą zdecydowanie wolę od prac murarskich :)

Przy okazji mam pytanie:

Czy sam otwór w stropie (z zamontowanym szybrem i deflektorem dymu) wystarczy? Czy z jakiegoś powodu konieczne jest wmurowanie w niego rury?

Użytkownik mlynek323f edytował ten post 11 cze 2015 - 19:41

#12 Kamil_1

Kamil_1

Weteran

• Użytkownicy
  • 1247 postów
  • Miejscowośćmazowieckie

Napisano 11 cze 2015 - 21:42

Palenisko, że ho ho :thumbsup:

Przy okazji mam pytanie: Czy sam otwór w stropie (z zamontowanym szybrem i deflektorem dymu) wystarczy? Czy z jakiegoś powodu konieczne jest wmurowanie w niego rury?

Wystarczy, nie jest konieczne wmurowywanie rury ;)

#13 mlynek323f

mlynek323f

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 12 cze 2015 - 06:06

Palenisko, że ho ho

Mam nadzieję, że nie za duże :) Wewnętrzny wymiar ok 100x80x60

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

#14 Gość_ArkoGdynia_*

Gość_ArkoGdynia_*
  • Goście

Napisano 12 cze 2015 - 06:20

Mam nadzieję, że nie za duże Wewnętrzny wymiar ok 100x80x60

Spokojnie, nie jest za duże.... dzięki niemu będziesz mógł swobodnie regulować temperaturę w komorze zsuwając i rozsuwając żarzące się szczapy drewna! 

Cała konstrukcja nabiera kształtów  :)  :thumbsup:

#15 mlynek323f

mlynek323f

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 18 cze 2015 - 20:29

No to jedziemy dalej z tymi przygotowaniami do zadymy  :)

Cały dzień zabawy w budowniczego wędzarni to jednak więcej niż podwieczorne dorabianie.
Założony plan na "wolny poniedziałek" został zrealizowany w 100%.

Zaczęliśmy od postawienia konstrukcji pod przyszłą komorę wędzarniczą i belek pod dach

Załączony plik  2015-06-15 15.57.35.jpg   192,34 KB   14 Ilość pobrań

Następnie przyszedł czas na przygotowanie szalunku pod płytę stropową nad paleniskiem. Tutaj było kilka koncepcji i wiele rozterek. Rzecz w tym żeby to wszystko:

a) nie zawaliło się pod ciężarem betonu

b) później łatwo wydłubać przez małe drzwiczki.

Ostatecznie wygrała w mojej głowie koncepcja ze stemplami z cegły zwieńczonymi dociętymi kantówkami.

Załączony plik  2015-06-15 16.13.30.jpg   146,99 KB   14 Ilość pobrań

Na tak przygotowanej konstrukcji położyłem dociętą na wymiar płytę OSB. W roli kształtki pod przyszły otwór wystąpił fragment rury ceramicznej (przewód kominowy - przypadkowo :) ), który dla ułatwienia późniejszego wyciągnięcia z betonu owinąłem taśmą klejącą

(wcześniej te rury zgromadziłem w celu wymurowania kanału dymnego w projektowanym pomniku - stara historia :) )

Na boki przykręciłem szalunki z płyty OSB. Grubość płyty docelowej 8cm

Załączony plik  2015-06-15 16.37.27.jpg   156,3 KB   14 Ilość pobrań

Żeby łatwo wyjąć płytę została ona pocięta na 3 części o szerokości < niż szerokość drzwiczek

Załączony plik  2015-06-15 16.37.32.jpg   73,23 KB   14 Ilość pobrań

Później to już z górki :)

Zbrojenie i beton (w proporcjach  1 : 1,5)

Załączony plik  2015-06-15 18.37.25.jpg   179,21 KB   14 Ilość pobrań

W międzyczasie przygotowałem jeszcze 4 pręty gwintowane jako mocowanie deflektora. Skręciłem w tym celu prowizoryczną protezę, dzięki której zachowają pion i rozstaw do czasu związania betonu. Nie będzie też trzeba później wiercić, kołkować i kombinować. Zastygnie i gotowe :)

Po opróżnieniu 4 worków cementu, 2 taczek piachu i wymieszaniu 4 betoniarek zaprawy przerzuconej kielnią na miejsce docelowe efekt jest następujący

Załączony plik  2015-06-15 20.10.38.jpg   117,35 KB   14 Ilość pobrań

Załączony plik  2015-06-15 20.35.13.jpg   82,26 KB   14 Ilość pobrań

Na koniec jeszcze klasyczny datownik ku pamięci dla przyszłych pokoleń i czekamy aż beton ściągnie :)

Załączony plik  2015-06-15 21.00.11.jpg   108,13 KB   14 Ilość pobrań

W kolejnych odcinkach:

- drzwi do wc

- konstrukcja szybra zamykającego otwór dymowy (jeśli macie jakieś sugestie to chętnie skorzystam; na chwilę obecną mam kilka wariantów w głowie; nie zamurowałem rury więc do dyspozycji mam 8 cm grubości płyty stropowej)

- obudowa komory wędzarniczej,

- docieplenie i zabudowa wnętrza komory,

- drzwi do komory z dociepleniem, 

- mocowania drążków,

- otwory wentylacyjne,

- dach na całość,

- zagospodarowanie otoczenia,

- ... i ogień :)

Rozważam też oświetlenie wnętrza komory. Macie z tym jakieś doświadczenia?

Użytkownik mlynek323f edytował ten post 18 cze 2015 - 20:37

#16 gosman

gosman

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 462 postów
  • Miejscowośćpłock

Napisano 18 cze 2015 - 21:08

prawie wszyscy nogi od deflektora zatapiają w beton przecież dym go nie poderwie do góry więc ją się pytam poco. chyba tylko poto by utrudnić sobie życie podczas czyszczenia komory i samego deflektora

#17 eli55

eli55

Weteran

• Użytkownicy
  • 2321 postów
  • Miejscowośćmonastir / wlochy

Napisano 19 cze 2015 - 05:59

Moj deflektor jest wyjmowany , tak jest latwiej wyczyscic komore :)

#18 Gość_ArkoGdynia_*

Gość_ArkoGdynia_*
  • Goście

Napisano 19 cze 2015 - 06:20

Zawsze w razie czego można zrobić "ciach" kątówką ;)

Jeżeli chodzi o konstrukcję szybra to w momencie wylania płyty już niestety nie zrobisz obrotowego więc pozostaje Ci albo klapa zasuwana albo podnoszony ( jak w projekcie Andyandy).

Ja zrobiłem obrotowego ale przed wylaniem stropu.

Z Dymnym pozdrowieniem...  

#19 mlynek323f

mlynek323f

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 19 cze 2015 - 06:28

prawie wszyscy nogi od deflektora zatapiają w beton przecież dym go nie poderwie do góry więc ją się pytam poco. chyba tylko poto by utrudnić sobie życie podczas czyszczenia komory i samego deflektora

Po pierwsze może się przewrócić / przesunąć szturchnięty np wkładanymi wędzonkami a niechciałbym gorącego żelastwa na miejsce ponownie ustawiać. Nie wiem czy tak się dzieje w praktyce bo nie mam praktyki :) U mnie na pewno się nie zdarzy.
Po drugie (i ważniejsze) zatopione nogi deflektora będą stanowiły coś w rodzaju prowadnicy dla szybra.
Po trzecie z czyszczeniem nie będzie problemu bo sam deflektor będzie tylko nakładany z góry bez trwałego mocowania.

Taką mam koncepcję :)

Zawsze w razie czego można zrobić "ciach" kątówką ;)
Jeżeli chodzi o konstrukcję szybra to w momencie wylania płyty już niestety nie zrobisz obrotowego więc pozostaje Ci albo klapa zasuwana albo podnoszony ( jak w projekcie Andyandy).
Ja zrobiłem obrotowego ale przed wylaniem stropu.

No właśnie przymierzam się do zasuwy. Wstępnie miała być po prostu wyciągana jakimś uchwytem w lini prostej suwając się między nogami deflektora. Minus taki, że po otworzeniu na zewnątrz będzie wystawał kawał tego cięgna. Z tego powodu kombinuje jak to zmienić i coś mi się już w głowie klaruje :)

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Gość_ArkoGdynia_*

Gość_ArkoGdynia_*
  • Goście

Napisano 19 cze 2015 - 06:31

i super... najważniejsze że Tobie będzie wygodnie!!

A co do przesuwania się deflektora.... mi się jeszcze nie zdarzyło :) Dobrym patentem dla zachowania czystości w komorze jest wykładanie dna komory wędzarniczej folią aluminiową... po wędzeniu wymieniasz i masz czyściutko, przy takim zabiegu nieprzytwierdzony deflektor jest po prostu wygodniejszy!

Ale jeżeli nie będzie przykręcony na stałe to będzie  :thumbsup:

Jak chcesz zobaczyć jak ja to zrobiłem szybry to zajrzyj tutaj..... https://wedlinydomow...dynia/?p=363940

Użytkownik ArkoGdynia edytował ten post 19 cze 2015 - 06:36

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: grill, wędzarnia, altana, młynkówka, kibelek, palenisko, bezpośrednie, drewniana, komora

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych