Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Wędzarnia i grill - Młynkówka

grill wędzarnia altana młynkówka kibelek palenisko bezpośrednie drewniana komora

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
91 odpowiedzi w tym temacie

#21 mlynek323f

mlynek323f

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 19 cze 2015 - 06:37

Dobrym patentem dla zachowania czystości w komorze jest wykładanie dna komory wędzarniczej folią aluminiową... po wędzeniu wymieniasz i masz czyściutko, przy takim zabiegu nieprzytwierdzony deflektor jest po prostu wygodniejszy!

A widzisz. I to mnie może przekonać do użycia kątówki :)
Tylko pozostaje mi problem szybra który miał się suwać po dnie komory. W takim rozwiązaniu folia nie przetrwa :(
Zastanawiam się tak na szybko czy nie udałoby mi się zrobić tego szybra w jakiś sposób od spodu...
Korci mnie ta folia bo lubię wygodę nade wszystko ;)

#22 Gość_ArkoGdynia_*

Gość_ArkoGdynia_*
  • Goście

Napisano 19 cze 2015 - 06:44

A w razie czego tutaj masz mój deflektor... https://wedlinydomow...dynia/?p=379679

od spodu to może taki podwieszany jak proponuje właśnie Andyandy.... poczytaj na forum jego opracowanie na temat budowy "kibelka" ma tam świetnie wszystko rozrysowane!

Z Dymnym pozdrowieniem... 

#23 mlynek323f

mlynek323f

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 19 cze 2015 - 06:51

A w razie czego tutaj masz mój deflektor... https://wedlinydomow...dynia/?p=379679

od spodu to może taki podwieszany jak proponuje właśnie Andyandy.... poczytaj na forum jego opracowanie na temat budowy "kibelka" ma tam świetnie wszystko rozrysowane!

Z Dymnym pozdrowieniem...

No ten Twój to prawdziwy majstersztyk konstrukcyjny! Ja trochę poszedłem na łatwiznę.
Rozwiązania Andy od początku biorę pod uwagę. W zasadzie to stawiam Kibelek wg jego projektu. Może i rozwiązanie szybra "zapożyczę" :)

#24 mlynek323f

mlynek323f

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 21 cze 2015 - 21:39

Szybki raport z weekendowego działania:

Drzwi do kibelka skończone, szalunki zewnętrzne z płyty stropowej nad paleniskiem zdjęte

Załączony plik  2015-06-21 18.06.34.jpg   157,4 KB   16 Ilość pobrań

I kibelek wyposażony ;)

Załączony plik  2015-06-21 18.06.20.jpg   103,47 KB   16 Ilość pobrań

Teraz czas na skupienie prac na drugiej części "duo-kibelka"

Użytkownik mlynek323f edytował ten post 21 cze 2015 - 21:40

#25 markpm

markpm

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 98 postów
  • MiejscowośćOlkusz

Napisano 21 cze 2015 - 21:41

Ty serio z tym kiblem przy wędzarni? :D

#26 mlynek323f

mlynek323f

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 21 cze 2015 - 21:48

Ano serio :)

"Wejścia" będą z dwóch różnych stron i całość rozdzielona drewutnią między nimi, ale konstrukcja budowlana jest wspólna i na razie sąsiedztwo dość specyficzne :)

#27 kwlj

kwlj

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 336 postów
  • MiejscowośćReda

Napisano 21 cze 2015 - 22:08

Dobre !!!

#28 kamikaze111

kamikaze111

Początkujący

• Użytkownicy
  • 14 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 21 cze 2015 - 23:24

Ale jaja ;)

#29 MariuszB

MariuszB

Weteran

• Użytkownicy
  • 2249 postów
  • MiejscowośćZachodniopomorskie Zdroje

Napisano 22 cze 2015 - 00:26

mlynek323f, na początku myślałem że to żart ponieważ wędzarnie tego typu kibelkiem nazywamy, a tu widzę że zrobiłeś to na serio, według mnie takie sąsiedztwo jest raczej nie wskazane, mam na myśli higienę i wszelkie bakterie, kwestię estetyki pomijam.

#30 mlynek323f

mlynek323f

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 22 cze 2015 - 05:00

Po wczorajszej dyskusji toaleta trafił chyba jednak w inne miejsce a pomieszczenie w sąsiedztwie wędzarni zostanie składzikiem sprzętu ogrodowo-grillowego.
Dzisiaj narada na budowie.
Argumenty estetyczne kłócą się z tymi, które mówiły, że w 99% domów toaleta jest przez ścianę z kuchnią i korzysta ze wspólnego pionu hydraulicznego.
O higienę się nie martwię - instalacja jest szczelna podobnie jak w domu. O estetykę już trochę tak - biorąc pod uwagę m.in. wasze głosy ale również jeden lokalny :)

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

#31 withereggie

withereggie

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 578 postów

Napisano 22 cze 2015 - 06:02

Można, ale nie trzeba domyślać się, że wc ma pełne doprowadzenie i odprowadzenie, więc gdyby założyć że będzie tam sprzątane jak w domu to czemu nie ;)

Inną rzeczą jest sprawa świadomości i skojarzeń... 

#32 Gość_ArkoGdynia_*

Gość_ArkoGdynia_*
  • Goście

Napisano 22 cze 2015 - 06:36

No to tego jeszcze nie było... kibelek przy "kibelku"  :w00t:  :w00t:  :w00t:

Na początku też myślałem że to żart, ale widzę że nie  :)

Nie wiem jak Tobie ale mi by chyba nie za bardzo pasowało wędzić przy toalecie.... jednak jak pisałeś jeden pion więc z higieną ok...... nie wiem musiał bym się nad tym poważnie zastanowić  ;)

Z jednej strony przecież codziennie wędzić nie będziesz a z drugiej to jak Ty będziesz wędził to nie fajnie było by jak by ktoś korzystał..... "zadyma" pełna  :facepalm:  :)

ale to nie zmienia sprawy że mamy na forum "pierwszy kibelek koło kibelka"  :clap:  :devil:   :thumbsup:

#33 mlynek323f

mlynek323f

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 22 cze 2015 - 08:19

Decyzja zapadła... Kibelek musi odejść. 

Sytuacja przypomina mi nieco aneksję Krymu przez Putina :) Na początku miejsce było przygotowane wyłącznie pod kibelek (wc). Później zacząłem szukać miejsca na przeniesienie wędzarni z altany i pojawił się pomysł wykorzystania większego fundamentu właśnie w miejscu kibelka. Powstał koncept doklejenia "kibelka" do kibelka korzystając z gościnności większego fundamentu. I tutaj rozpoczęła się pełna aneksja :) Ostatecznie zostanie sama wędzarnia z pomieszczeniem obok. Kibelek już ma wyznaczone nowe miejsce.

I teraz ważne pytanie do posiadających doświadczenie w wędzeniu. Jak i na co optymalnie wykorzystać to pomieszczenie?

Mam do dyspozycji 100 x 120cm w bezpośrednim sąsiedztwie wędzarni (od strony paleniska). Drzwi do komory będą na frontowej ścianie (prostopadłej do drzwiczek paleniska). 

Macie pomysł co z tym zrobić, żeby po raz kolejny nie zmieniać koncepcji? W ostateczności zrobię tam schowek na narzędzia ogrodowe ale może z praktyki wiadomo, że można to wykorzystać lepiej?

Liczę na podpowiedzi :)

#34 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6122 postów

Napisano 22 cze 2015 - 09:00

Szkoda, bo móglbyś przez ścianę termometr dać i mieć kontrolę...wielopoziomową.  :D

#35 Gość_ArkoGdynia_*

Gość_ArkoGdynia_*
  • Goście

Napisano 22 cze 2015 - 09:05

Macie pomysł co z tym zrobić, żeby po raz kolejny nie zmieniać koncepcji?

Jeżeli "aneksja" poszła aż tak daleko to jedynym sensownym "wyjściem z sytuacji"..... jest oczywiście ..... schowek na drewno do wędzenia na jednej ścianie a na drugiej powieś sobie narzędzia ogrodowe i będziesz miał nawet 2 w 1..... "wilk syty i owca cała" a rzeczony prawdziwy kibelek znajdzie jakieś inne ustronne miejsce :)  :thumbsup:  

#36 Kamil_1

Kamil_1

Weteran

• Użytkownicy
  • 1247 postów
  • Miejscowośćmazowieckie

Napisano 22 cze 2015 - 09:06

Szybki raport z weekendowego działania: Drzwi do kibelka skończone, szalunki zewnętrzne z płyty stropowej nad paleniskiem zdjęte 2015-06-21 18.06.34.jpg I kibelek wyposażony ;) 2015-06-21 18.06.20.jpg Teraz czas na skupienie prac na drugiej części "duo-kibelka"

Toż to szok :w00t: :w00t: :w00t:

Dobra decyzja :thumbsup: Będzie Pan zadowolony ;)

#37 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5148 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 22 cze 2015 - 09:40

Mógłbyś może przedstawić prowizoryczny szkic, jak Ty to widzisz ? będzie wtedy łatwiej dawać jakieś propozycje i nanosić ew. poprawki .

Użytkownik sverige2 edytował ten post 22 cze 2015 - 09:41

#38 mlynek323f

mlynek323f

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 22 cze 2015 - 10:04

Mógłbyś może przedstawić prowizoryczny szkic, jak Ty to widzisz ? będzie wtedy łatwiej dawać jakieś propozycje i nanosić ew. poprawki .

Wieczorem rozrysuję plan sytuacyjny i wrzucę tutaj do ewentualnej dyskusji bo już mam parę pomysłów na odzyskane lokum :) i zagospodarowanie otoczenia wędzarni.

#39 mlynek323f

mlynek323f

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano 22 cze 2015 - 18:01

Na początek rzut oka na to na jakim etapie jestem teraz

Załączony plik  2015-06-21 18.06.34.jpg   157,4 KB   14 Ilość pobrań

Tak wygląda stan bieżący na szkicu. 

Załączony plik  2015-06-22 18.13.12.jpg   75 KB   14 Ilość pobrań

Moja pierwotna koncepcja zakładała zasłonięcie drewutnią części przeznaczonej pierwotnie na toaletę i zapewnienie do niej dojścia wzdłuż granicy działki za drewutnią.

Od strony ogrodu widoczna miała być tylko część wędzarniana. Po jej lewej stronie planuję zrobić blat roboczy służący do przygotowania wędzonek, odłożenia narzędzi, konsumpcji napojów chłodzących itp... :)

Z prawej strony wędzarni byłaby postawiona ściana drewniana stanowiąca drewutnię. Dodatkowo całość zastawiona drewnem (również kominkowym) i zadaszona tak, żeby po drewnie się nie lało. 

Tak z grubsza to planowałem:

Załączony plik  2015-06-22 18.10.06.jpg   88,66 KB   14 Ilość pobrań

Po burzy, którą wywołał kibelek sam stwierdziłem, że mimo rozdzielenia tych dwóch funkcji małą architekturą (drewutnia, daszek, ukryte wejście, itd...) to sąsiedztwo nie jest za szczęśliwe :) 

Tutaj właśnie dochodzi do całkowitej aneksji lokalizacji przez funkcję wędzarniczą :)

I teraz przyda się Wasza pomoc i kreatywne zagospodarowania tego kawałka ogrodu, bo skoro już całość przeznaczam na wędzarnię to robi się spore pole do popisu.

Jedna z moich dzisiejszych koncepcji wygląda tak:

1) Zrezygnuję z dzielenia tej przestrzeni drewutnią i uzyskam pełny dostęp do pomieszczenia pomocniczego, którego funkcji na razie nie określam (Wasze pomysły?) Tym samym odsłonię dla oka ludziów całą konstrukcję, która chyba ma szansę wyglądać dość zgrabnie i estetycznie

2) Drewutnię postawię prostopadle do granicy działki tworząc taki większy zakątek przeznaczony na "teren wokół wędzarni" (być może na środku postawię jakiś pieniek do rąbania drewna albo postawienia na nim zimnego browara)

3) Pozostawię zgodnie z wcześniejszym pomysłem blat roboczy po prawej stronie wędzarni. Dodatkowo obuduję go ścianką co da możliwość powieszenia tam jakichś narzędzi, pojemników, etc (co w takim miejscu może się przydać? Jakieś uchwyty na odwieszenie kijów? Inne ważne funkcjonalności?) Wysokość blatu taka, żeby wygodnie przy nim pracować na stojąco.

Wstępnie rozrysowałem sobie to tak jak poniżej:

Załączony plik  2015-06-22 18.15.30.jpg   83,29 KB   15 Ilość pobrań

Co o tym myślicie? Jakieś podpowiedzi?

Z góry dzięki!

#40 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5148 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 22 cze 2015 - 18:41

Myślę że ten drugi wariant jest lepszy, ale poczekajmy na opinie innych kolegów.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: grill, wędzarnia, altana, młynkówka, kibelek, palenisko, bezpośrednie, drewniana, komora

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych