Skocz do zawartości

Kiełbasa Pradziada


ewidencja

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie skończyłem obróbkę cieplną Kiełbasy Pradziada według tego przepisu:

 

http://wedlinydomowe.pl/kielbasy/trwale-pieczone-lub-parzone/1229-kielbasa-pradziada

 

Jest to kiełbasa na samej soli (!) więc jej kolor przekroju, stoi pod wielkim znakiem zapytania.

 

Ucieszył mnie ten przepis, ponieważ pominięta jest znienawidzona przeze mnie klasyfikacja  ;) oraz fakt, iż zdążyłem bardzo polubić kiełbasy wędzone dwa razy.

Stosując się do rady mojego kiełbasowego mistrza, kolegi paweljacka, zdjęcia z finalnego produktu, zaprezentuję jutro. 

Gradacja zdarzeń jak u Hitchcocka zatem  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A oto kiełbasa pradziada w pełnej okazałości:

 

post-63386-0-13540200-1434256318_thumb.jpg

 

Przypominam, że zgodnie z przepisem,  kiełbasa jest zrobiona na ... samej soli, bez użycia mieszanki peklującej.

By wybarwić na czerwono przekrój , wędzona była 2 razy w cyklach 3 godzinnych z przerwą na parzenie. 

Na zdjęciu przekroju, widać małą, szarą otoczkę pośrodku pętka, to właśnie efekt braku mieszanki peklującej, oraz "nie dowędzenia". Podejrzewam, że pół godziny dłużej w dymie i byłaby idealnie wybarwiona.

 

post-63386-0-36973400-1434256523_thumb.jpg

 

Kiełbasa jest krucha, aromat balansuje między nutą czosnku i majeranku z przewagą pieprzu gruboziarnistego, którego nie szczędziłem ( 5g/kg). Jeszcze jedno zdanie o smaku, bo jest on niezwykły. Wcześniej czytałem o kiełbasach sporzadzanych na samej soli, lecz nie sądziłem, że jest tak znaczna na korzyść różnica. Stwierdzam nieobiektywnie, że kiełbasa pradziada, ma najbardziej zbliżony smak, do tak zwanego "smaku dzieciństwa".  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucieszył mnie ten przepis, ponieważ pominięta jest znienawidzona przeze mnie klasyfikacja 

Nie taki wilk straszny jak go malują klasyfikację można i trzeba opanować chociażby w sposób dostateczny a Twoje wyroby tylko zyskają a kiełbaska zajefajna  :D  :clap:

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto kiełbasa pradziada w pełnej okazałości:

Kiełbasa jak się patrzy.  :clap:

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wygląda dobrze tak tradycyjnie wiejsko z szarym oczkiem o co czasem inni walczą i czego uzyskać nie mogą Ci "chcący" ...

Z temperaturką widzę coś było in plus ale i tak zacna kiełbasa z wyglądu ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przepisie nie ma peklosoli jest tylko sól co wcale nie zmienia faktu ze takie kiełbasy bez zadnych czarów przeważnie wychodzą całe szare w przekroju a nie z oczkiem to oczko wielu chce uzyskać a im się nie udaje ...

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie ma peklosoli jest tylko sól co wcale nie zmienia faktu ze takie kiełbasy bez zadnych czarów przeważnie wychodzą całe szare w przekroju a nie z oczkiem to oczko wielu chce uzyskać a im się nie udaje ...

Takie kiełbasy wychodzą często całe różowe w przekroju za nic mając marzenia zadymiacza o szarym oczku :D .

Staje się tak pod działaniem dwóch czynników: soli kamiennej lub morskiej, które zawierają poza HCl inne dodatki (stabilizujące mioglobinę azotany) oraz tlenku węgla w procesie długiego wędzenia.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie opinie, polecam samemu zrobić taką kiełbasę, naprawdę warto. A swoją drogą, nie wiedziałem, że "szare oczko" jest pożądane. Sądziłem raczej, że jest odwrotnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie wiedziałem, że "szare oczko" jest pożądane.

Jest stylowe :D

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z trwałością tej kiełbasy ? Będzie tak samo trwała jak ta z peklo ? 

Mam problem z żoną. A raczej z jej bycie "eko". Poczytała jakieś mądre książki i zakazała używania peklosoli. 

Mało tego, nakazała mi używanie soli himalajskiej bo jest podobno najzdrowsza.

Na razie tym się nie przejmuję ale mam jasny przekaz że wszystko ma być na soli. A jak z wędzonkami ? Można ?

Edytowane przez Kruszynka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytała jakieś mądre książki i zakazała używania peklosoli. 

Cóż, pozostają Wam sklepowe, na pewno zdrowsze.   :facepalm:  Gratulacje dla żony.  :clap:

Edytowane przez paweljack

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hanysek , na forum jest wyjasnione dlaczego stosujemy pekolsól ,więc masz do wyboru : posłuchać żony , dyskutowac z nia , wciagnąc ja na forum by dla odmiany poczytała o wedzonkach i kiełbasach , paweł jasno i krotko opisał to co myśli.Pozdrawiam

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A jak z trwałością tej kiełbasy ? Będzie tak samo trwała jak ta z peklo ?  Mam problem z żoną. A raczej z jej bycie "eko". Poczytała jakieś mądre książki i zakazała używania peklosoli.  Mało tego, nakazała mi używanie soli himalajskiej bo jest podobno najzdrowsza. Narazie tym się nie przejmuję ale mam jasny przekaz że wszystko ma być na soli. A jak z wędzonkami ? Można
 

 

 Hanysek, tak jak moj przedrozmowca napisal, daj zonie do czytania forum i glowkie o peklosoli. Sama musi poglebic wiedze, abys ty mogl spokojnie dla rodziny robic wyroby. TAk jak napisales, ze przeczytala  madre k siazki, tak samo tutaj niech powiekszy wiedze i wtedy oboje wyciagniecie odpowiednie dla was i dalszej produkcji domowej wedlin wnioski.

 

 

 

Cóż, pozostają Wam sklepowe, na pewno zdrowsze.     Gratulacje dla żony. 
 

 PAweljack, to odrobine niegrzeczne bylo. 

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nadal nie rozumiem zamieszania ?

 

Chcę po prostu zamienić peklosól na zwykłą sól. Wiele osób robi wędliny na samej soli. Dlatego zadałem proste pytanie co z trwałością ?

Wiem że kolor może być nie tak ładny, ale to jest nieistotne. Pytam tylko czy kiełbasa na samej soli nie psuje się szybciej?

Edytowane przez Kruszynka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego , kielbasy na samej soli sa nietrwałe , podatne na psucie , znajdz na forum lub googlach zastosowanie peklosoli , jej sposob dzialania , czy zadałeś  wraz z zoną sobie podstawowe  pytanie , które zadaja ludzie rozsądni : dlaczego zawodowe masarnie , producenci stosują pekosól , a nie samą sól ? " czy tylko z chęci zysku , a może obowiązują jakieś przepisy , normy , zagrożenia dla zdrowia ?  .Rozumiem  modę oraz chęc bycia i zycia eko , wielu rodziców tez dziś nie szczepi swoich dzieci , ale czy robią dobrze ? , kolego oczekujesz od nas byśmy powierdzili Ci słuszną drogę - trudno tym razem powinieneś włożyc wiecej trudu by wyrobic sobie zdanie. Pozdrawiam

Edytowane przez Pacan Wojciech
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hanysek zasalanie mięsa a peklowanie to dwa różne sposoby konserwacji (to tak w dużym uproszczeniu) i dwa różne procesy fizyko-chemiczne zachodzące w mięsie. Jak pewnie zauważyłeś większość z nas tutaj stara się ograniczyć substancje potencjalnie niezdrowe do niezbędnego minimum to samo tyczy peklosoli (sól+nitryt) i często poklosól zastępujemy mieszanką sól/peklosol 50/50 ale mim zdaniem to minimum dla większości wyrobów ;)

Mając na myśli "zdrowe" nie koncentruj się jedynie na peklosoli bo to promil całej reszty typu E ... ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.