Skocz do zawartości

zagospodarowanie mięsa pozostałego na kościach


strampek

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko można zagospodarować do kaszanki i pasztetowej ,żeberka można uwędzić , mięso z kości wytrybować i można dodać do wszystkiego Kiedyś z kolegą kupowaliśmy kości schabowe i z mięsa tylko z nich robiliśmy kiełbasę -pycha. Najłatwiej zagospodarowywać na wywar do zupy. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rosol bedziesz mial z gotowania miesa i to w nadatku, parzyc kasze polecam tylko tym rosolkiem.Jesli masz duzo miejsca w zamrazarkach to mrozic i pozniej na rosol do zupy bedziesz mial

Ja czestuje psiaki koscmi , bo nie mam mozliwosci zamrozenia wszystkiego

wedzarnia z lodowki ,,dymogenerator MIra

troche checi i jesz co lubisz ,

a nie lubisz co jesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo nie mam mozliwosci zamrozenia wszystkiego

Ostatnio właśnie w tym celu kupiłem używaną zamrażarkę w idealnym stanie Electroluxa za 300zł. Najprawdopodobniej przyjechała ze Szwecji, odebrałem osobiście.

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=265758661

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg instrukcji tej zamrażarki powinno się w niej zmieścić ok. 80kg wyrobów.

Jaką część świnki przeznaczasz do zamrożenia?

I czy mówimy o półtuszy, czy całym prosiaku?

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostke podam (urodziłem sie i mieszkałem przez kilkanaście lat na Warmii i Mazurach), że Mazurzy, w pomieszczeniach gospodarczych, nawet stodołach, mieli wspaniałę urządzenia do przechowywania mięsa.

Otóż budowali z betonu dość wysokie postumenty o długości ok. 1,6-2,0 m x 80 - 90 cm szer. na górze tego postumentu był wyciety kształt półtuszy wieprzowej. najpierw sypano sól, nastepnie wkładano wychłodzoną półtuszę (ją również solono) i przykrywano ciężkim i grubym (szczelnym) betonowym wiekiem (taki sarkofag). Mięsko świetnie przetrzymywało się nawet w okresie wysokich temperatur. Podczas procesu solenia mięso oddawało wodę i wytwarzała się solanka. Oczywiście po jakimś czasie woda z solą znów jest pobierana przez mięso, ale to juz jest wiadome. Ludzie spobie radzili jak umieli, nie dysponując sprzetem chłodniczym. Co najwazniejsze - Przeżyli. :grin:

Dodam, że w wieku mozna było zrobic także kształt półtuszy i wtedy w takim sarkofagu, przechowywano całą, wychłodzoną i wyczyszczoną półtuszę (pozbawioną wnętrzności). Była tylko dobrze wysolona wewnątrz i tak jak podałem wcześcniej - od spodu i z wierzchu.

Jesli wystąpiła koniecznośc pobrania mięsa, odsuwało sie pokrywę, odcinało potrzebny kawałek, soliło miejsce cięcia, zasuwało pokrywę i "chłodziarka" pracowała dalej.

Podobno jest to stary sposób niemiecki przejety przez Mazurów i Warmiaków.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W Wielkopolsce przechowywano półtusze zasolone w beczkach dębowych w piwnicach tzw ziemiankach . Pamiętam że to mięsko było w w takim jakby soku czyli też oddawało wodę na skutek solenia . Było to w beczce aż do zjedzenia i nikt się nie zatruł i z tego powodu nie był chory . Pamiętajmy że świnie były bite co miały koło 200kg

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje ugotować kości w małej ilości wody z dodatkiem warzyw i przypraw. Powstały rosołek można zamrozić w mniejszych porcjach , powinien wyjść esencjonalny, można go potem wykorzytać do zupki lub w daniach gdzie jest potrzebny bulion. Mięsko z kości obrać ,zmielić i narobić pierogów lub tez takie udotowane zamrożić i potem wykorzystać np. do bigosu. Takie wykorzystanie zajmie napewno mniej miejsca w zamrażarce. pozdrawiam

Hanka_Kaszubka33

Wszyscy Jesteśmy Aniołami Z Jednym Skrzydłem....

GDYNIA MOJE MIASTO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

kaszubka33. Ja robię podobnie z głowizną , gotuję w szybkowarze i do słoików . Wykorzystuję do mojego ulubionego kapuśniaku gotowanego ze swojej kiszonej kapusty . Szybkowar ma taką zaletę że 300ml wody do ugotowania ryjka wystarczy .Miejsce w zamrażarce zwolnione a uciecha z kapuśniaku wielka .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. U mnie sposobów na wykorzystanie kości i tego, co na nich zostało jest kilka:

- Kości gotuję, potem obieram mięsko na pasztety i kaszankę, a gotowe pakuję (szczelnie, bez babli powietrza!!) do słoików, pasteryzuję przez około 30 min (dla pewności można 2x po 20 min) albo piekę w słoikach w piekarniku (tylko tutaj trzeba wygotować nakrętki) i do piwniczki. (Słoiki pieczone trzeba zakręcać jeszcze, jak zawartość wrze, a zakrętki wyciągać bezpośrednio z wrzątku, żeby nie zakazić całości. W razie wątpliwości, pieczone można jeszcze za pasteryzować.)

- Kości solę, wędzę i wiszą w spiżarce czekając, aż staną się bazą na żurek, albo barszcz czerwony na zakwasie.

 

nie eksperymentowałem z za pasteryzowaniem samego rosołu, ale jak tylko za 2 tygodnie będę miał okazje, to się podzielę (oczywiście na początek samym faktem eksperymentu. Na wyniki będzie trzeba poczekać kilka tygodni, czy wszystko poszło zgodnie z planem.)

 

Pozdrawiam.

 

adwokat

Pozdrawiam. adwokat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.