Skocz do zawartości

Dlaczego powinno się parzyć wędline po wędzeniu ?


bastek

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jak w temacie. Wszędzie jest napisane, że się powinno, jak długo i w jakiej temp ale nigdzie nie znalazłem po co się to robi skoro mięsko się wędzi w temp nie niższej niż 50-60 stopni przez conajmniej 5-8 gdz?

Dopiero zaczynam zabawę w wędzenie dlatego wybaczcię za takie, pewnie z oczywistą odpowiedzią pytanie ;)

 

pozdrawiam

serdecznie zadymiaczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parzenie jest zakończeniem obróbki termicznej wyrobów i zapewnienie "bezpieczeństwa" mikrobiologicznego wyrobu czyli "ubicie" wszystkiego co możemy ubić w warunkach nazwijmy to domowych .... te graniczne temperatury to 68st C dla wieprzowiny, wołowiny i 72st C dla drobiu w najgrubszym miejscu wyrobu to tak bardzo ogólnie ... 

jak widzisz te czasy i temperatury które przytoczyłeś  to za mało

 

 

 

jak długo i w jakiej temp ale nigdzie nie znalazłem po co się to robi

No tutaj to pojechałeś .... są setki stron na tym forum poświęcone temu zagadnieniu i powodom ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wszędzie jest napisane, że się powinno, jak długo i w jakiej temp ale nigdzie nie znalazłem po co się to robi

 

Nie znalazłaś bo nie skorzystałeś z opcji "szukaj" .Zrobiłem to za Ciebie i znalazłem.

 

http://wedlinydomowe.pl/obrobka-cieplna/sposoby-parzenia/196-obrobka-cieplna

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Koledzy za odpowiedzi. Brakowało mi widocznie w moim słowniku tej terminologii "obróbka cieplna" ;)  Człowiek całe życie się uczy a głupi umiera ;)

pozdro serdeczne


Zapytałem między innymi dlatego ponieważ obawiam się że jeżeli po wędzeniu bedę parzył mięsko to zabiję ten specyficzny zapach i aromat wędzonki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć Bastek . Jeśli będziesz parzył z termometrem wbitym w  najgrubszy kawałek wędzonki do odpowiedniej temperatury ( ja parzę do 68st - po wyjęciu z gara zauważyłam że wzrosła jeszcze do 70st - pisał o tym bodajże arkadiusz, że tak jest  ) to aromatu , zapachu nie straci mięsko na bank - kilka dni  temu parzyłam i jest ok , nawet bardzo . Np.łopatka peklowana wraz z innymi rodzajami  mięsa zawsze wychodzi mi słona i tym parzeniem smak jest idealny.

Jeśli obawiasz się końcowego efektu to spróbuj  z jednym kawałkiem  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci dziękuję Ulalka :)  Dlatego też pytam o to parzenie bo u mnie w rodzinie pradziadki, dziadki, wujki zawsze wędzili "na oko" bez termometrów i nie parzyli w ogóle swoich wyrobów. Wędlinka ładnie pachniała i dobrze smakowała. Skoro jest tak jak opisujesz to na pewno tak będę robił :)) Zawsze to będzie pewniejsze że wszystkie te "złe" bakterie zostaną wybite.

 

dużo słońca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie parzyli w ogóle swoich wyrobów

 

Co nie znaczy że nie "kończyli obróbki termicznej" ;) poczytaj o wędzeniu z podpiekaniem ... efekt termiczny uzyskasz ten sam, wyroby mają troszkę inny smak, jest większy ubytek wagowy ;) 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema Roger , no i wszystko jasne :) Wydaje mi się że tak właśnie robili. Wujek jeszcze dwa miesiące temu coś wędził ale przyznał się do tego dopiero w tym tyg bo wszystko spalił. Pomimo wieloletniego doświadczenia, przydarzyła mu się taka gafa i wstydził się przyznać :tongue:  Przypuszczam że przesadził właśnie z podpiekaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.