Skocz do zawartości

Lato w sloiku...i inne przetwory Electry


electra

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 180
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

@Efffa, nie tylko moj maz ..ja tylko przerabiam ...za slepa jestem do grzybow  :D  

[Dodano: 19 sie 2019 - 19:18]

@sverige2, pikusia to by potrzeba nauczyc szukac trufli :tongue:  :D

U nas w sklepie "ICA MAXI " zabraklo octu! tego nawet za PRL nie bylo :frantics:

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Efffa, nie tylko moj maz ..ja tylko przerabiam ...za slepa jestem do grzybow :D

[Dodano: 19 sie 2019 - 19:18]

@sverige2, pikusia to by potrzeba nauczyc szukac trufli :tongue::D

U nas w sklepie "ICA MAXI " zabraklo octu! tego nawet za PRL nie bylo :frantics:

Ty masz za słabe oczy a ja się nie znam na grzybach, zawsze mam wątpliwości i z każdym jednym idę do innych żeby się upewnić czy jadalny :D

 

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Efffa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Makrela  a'la saira w sloiku 

Na podstawie przepisu 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/16799-rosja-ukraina-konserwy-rybne/?p=653086

* dzieki Maxell za przepis  :)

poniewaz ryba saira jest niedostepna , zrobilam ze siwezej makreli ,

Przepis zmienilam odrobine bo w domu wolalam nie kombinowac z tym weglem drzewnym , natomiast uzylam plyn wedzarniczy ok 5 ml na 0,4 l oleju .( olej jaki dalam byl kukurydziany,)

Ryba wyszla doskonala , smakowo nie byla jak saira bo wiadomo ze to inny smak ryby ale jak sie lubi makrele w puszce i do tego z lekkim posmakiem wedzenia to moge polecic bo wyszla doskonala .

Moje sloiki pasteryzowalam 3h ale moze 4h byloby lepszym rozwiazaniem, wtedy osci w kregoslupie by byly jeszcze mieksze.

 

 

Ryba w solance 

post-58387-0-66328200-1587046969_thumb.jpg

 

Po wyjeciu 

post-58387-0-08268200-1587046997_thumb.jpg

i gotowy produkt 

post-58387-0-51464100-1587047026_thumb.jpg

Zostal jeden sloik ktory chce zostawic na troche dluzej , dla porownania smakowego 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:thumbsup::clap: Super, że jesteś zadowolona. Z tego co wiem, Zakłady Przetwórstwa Rybnego, magazynują nieraz puszki po kilka miesięcy, by nabrały swoistego smaku i dopiero po tym okresie wypuszczają je s magazynów do handlu.

Electro, opracuj dla forum dokładny przepis z fotorelacją zdjęciową. Będzie super sprawa dla lubiących domowe konserwy rybne.

Przepis wrzucimy do działu Konserwy.

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nastepnym razem zrobie wiecej wiecej , i pelna tyndalizacje , teraz tylko pasteryzowalam i stoi w lodowce 

I znow nie dam zarobic firmom bo zrobie sama :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ saira jest wędzona to może by tak makrelę po marynowaniu uwędzić na zimno i wtedy już tylko zalać olejem dodać przyprawy i pasteryzować.?Jak źle kombinuje to proszę mnie skorygować..

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arkadiusz, zapewne mozna , ja wzorowalam sie na powyzszym przepisie, Jesli by miala byc wedzona dymem to taka solanka bylaby zbyteczna , bo wtedy ryba by miala juz wedzony kolor.

zimne wedzenie , w moich warunkach jest nie do osiagniecia a tak mam to co chcialam , i tez nie calkiem bo sairy tez swiezej nie kupie .

Musze zobaczyc czy jakas inna ryba by pasowala.

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to taka solanka bylaby zbyteczna ,

Oczywiście.Wystarczyła by czysta. 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Moje sloiki pasteryzowalam 3h ale moze 4h byloby lepszym rozwiazaniem, wtedy osci w kregoslupie by byly jeszcze mieksze.

Na rosyjskich stronach, Oni piszą, że gotują konserwy rybne czy też tuszonki przez 5 godz.

 

 

natomiast uzylam plyn wedzarniczy ok 5 ml na 0,4 l oleju

Płynu wędzarniczego nie mam. Ale mam sól z aromatem dymu. Czy można by było ją wykorzystać, dodać trochę, do solanki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Todek, Ja bym zmniejszyla ilosc soli w solance a dodala ja do pierwszego gotowania jeszcze bez oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxellu, czy wiesz może, a jeżeli nie Ty, to może ktoś z SiBów będzie wiedział ile czasu trzeba by tą makrelę w słoikach pasteryzować w szybkowarze, zamiast tego 4-ro godzinnego gotowania w garnku :D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sverige2, zwroc uwage na to ze 1 godzine gotujemy bez oleju , pozniej wylewamy ze sloika soki z ryby i dopiero pozniej wlewamy olej i pasteryzujemy.


[Dodano: 23 kwi 2020 - 11:16]

@Woytas, moja mama kupowala saire jeszcze za czasow PRL , byla bardzo zadko , pamietam ze byl taki maly sklep spozywczy w Warszawei niedaleko hali Mirowskiej i tam wykupila wszystkie  dla znajomych z pracy jak si edowiedzieli ze saira w sklepie  :)   , Ja kupowalam w Leclerc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest wyraźnie napisane Electro że najpierw gotowanie 1-na godzina, a następnie pasteryzujemy 4-ry godziny  :D. Jednak ja zamiast tej 4-ro godzinnej pasteryzacji w gorącej wodzie w garnku, chcę ew. zrobić to w szybkowarze tak jak to robię z konserwą mięsną czy rybną. Ponieważ ten przepis Maxella na "sajrę" którą wykonam podobnie jak Ty z makreli, to chciałem wiedzieć bo być może ktoś już robił w szybkowarze i wie jak długo prowadzić proces w  :D ?

 

"Podczas odparowywania wody w garnku, dodajemy wrzątku do pożądanego poziomu.
I tak gotujemy przez 1 godzinę.

Po godzinie, ostrożnie, aby się nie poparzyć, wyjmujemy gorące słoiki z rybą, otwieramy je, wylewamy powstały podczas gotowania bulion i cienkim strumieniem, wlewamy wędzony olej słonecznikowy kierując strumień na środek słoika. Olej powinien przykryć całą rybę. Szczelnie zamykamy pokrywki, dokładnie je dokręcamy i na powrót wkładamy do garnka z wrzącą wodą. Ryba będzie pasteryzowana przez 3-4 godziny."

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sverige2, Makrele to nawet ciut dluzej mozna pasteryzowac bo ona grubsza jest , przynajmniej moje byly 

4 szt musialam wziasc 5 sloikow 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Electro, ale mnie interesuje czas obróbki tej konserwy w szybkowarze pod ciśnieniem, (temp 121 stopni C.). bo ja swoje słoiki oraz puszki z konserwami tylko w szybkowarze robię, ale tego typu rybki jeszcze nie robiłem. Normalne konserwy rybne w słoikach 375 ml. wystarcza 1 godzina i ości są mięciutkie że hej, ale tu piszecie że makrelę należy dłużej pasteryzować. Nie chciałbym jednak rozgotować rybki na papkę :D . Nie wiem ponieważ nigdy makreli nie robiłem, ani smażonej, ani też w konserwie, a ten przepis Maxella podoba mi się i chciałbym zrobić na próbę, lecz tylko w szybkowarze, bo szybciej, a i efekt smakowy prawdziwej konserwy (sterylizacja 121 stopni C) zagwarantowany :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gdzieś rosyjską starą książkę z przepisami na konserwy rybne sterylizowane. Musze poszukać. Tylko skąd brać czas? ;)

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeden przepis (tam są tysiące) na szybko: makrela w szybkowarze zapiekana w folii. Podają, że czas pieczenia to 50 minut. Jak znajdę konserwy (trzeba się przekopać przez tony materiału) to podam.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiem Ci na pytanieo czas Maxellu, ponieważ jestem "szczęśliwym emerytem" :D. Nie wiem co tam wyszperasz w swych annałach, bo ja w swoich próbach znalazłem że najczęściej "ruscy tawariszczi" sterylizują rybki ok. 1 godziny, ale wolałbym abyś mógł potwierdzić czy ew. zmienić  :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maksellu, ale w multikokerze jaki tam zalecają, a to są nieco mniejsze  temperatury i niższe ciśnienie niż w normalnym szybkowarze gdzie osiągamy ok 2 atmosfer i 121stopni C. (skorowarka) , ale tak jak czytałem w innych przepisach bracia ze wschodu zalecają przeważnie sterylizację ok.1 godziny  :D:thumbsup:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.