Skocz do zawartości

Lato w sloiku...i inne przetwory Electry


electra

Rekomendowane odpowiedzi

Sezon ogorkowy w pelni ...Macie moze ogorki takie no powiedzmy nie za ladne wygladem ..mozecie zrobic Ogorki "bostonskie "

 

Przepis juz byl gdzies podawany przez Sverige2 

 

Sa doskonale do grylowanych rzeczy do hot dog , mozna tez dodac np do surowki ze swierzej kapusty , a co najwazniejsze sa podstawa szkolnego sosu do smazonej ryby ktory poprostu uwielbiam.

 

Zrobcie ogorki a przepis na sos tez podam  :)

 

Przepis z ktorego robie to ten sam co kolegi Sverige2 wiec nie bede juz pisac po swojemu tylko zacytuje

 

1. Należy wziąć kolorową paprykę, czerwona, zielona, żółta lub pomarańczową./ja daje tylko czerwona/

 

2. Można również stosować dodatki jak szalotka, czosnek, czerwone chili, curry, kminek, czy masala./ ja robie bez dodatkow wersja podstawowa/

 

3. Należy wypróbować swój własny najbardziej odpowiedni wariant.

 

4. 1 kg. zielonych ogórków posiekanych wraz ze skórką w drobną kostkę.

 

4. 1 duża żółta lub czerwona cebula.

 

5. 1 czerwona i 1 żółta papryka również pokrojona w kostkę

 

 

 

Teraz należy przygotować zalewę octową.

 

1. 2 dcl. cukru

 

2. 2,5 dcl. octu 10%

 

3. 2 łyżeczki soli

 

4. 2-3 łyżeczki gorczycy

 

 

 

1. W dużym garnku wymieszać razem, ocet, cukier, sól i gorczycę. Gotować na wolnym ogniu aż aż cukier rozpuści się.

 

2. Do przygotowanej zalewy wkładamy posiekane drobno ogórki, cebulę, paprykę i ew.pozostałe dodatki, jak czosnek czy chili, ew. można dodać nieco curry.

 

3. Gotować wszystko w zalewie octowej na wolnym ogniu ok. 20 min. mieszając co jakiś czas.

 

4. Przekładać gorącą mieszankę do słoików i zakręcać szczelnie.

 

5. Wystudzić i wstawić do lodówki.

 

6. Gotowe do konsumpcji i najlepsze w smaku są po kilkudniowej maceracji.

 

 

 

Szwedzi zalecają stosować przy dłuższym przechowywaniu, środek konserwujący do przetworów. Ja jednak tego nie robię,  

 

A to moje robilam z polowy porcji wychodzi ok 1l sloik.

Po posiekaniu /robie w malaxerze bo leniwa jestem/ :facepalm:

 

 

post-58387-0-72528500-1626945362_thumb.jpg

gotuja sie w garnku

post-58387-0-90203500-1626945491_thumb.jpg

A taki final

post-58387-0-89578100-1626945544_thumb.jpg
Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • Odpowiedzi 180
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jesień wiec pora na jabłka ,robie mus na szarlotke i powstalo pytanie jabłek tyle a słoików już brak , zamrażarki pełne i co poczac jak przechowac pomyslalam zeby zapakować próżniowo co myślicie? Da sie tak bez lodówki ? Zapasteryzowac?

post-58387-0-02239600-1663654289_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie pomyslalam ze takie soki sa tylko czy ten dzem sie nie zkisi ,jablka czasem w sloiku pasteryzowane potrafia splesniec lub skisnac . A co jakby taka torbe poddac sousvide?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale tak jak czytałem w innych przepisach bracia ze wschodu zalecają przeważnie sterylizację ok.1 godziny :D:thumbsup:

Rybne konserwy sterylizujemy w szybkowarze wg schematu 30 + 60 + 30 min w 116 C, dla puszki 300 g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No wlasnie pomyslalam ze takie soki sa tylko czy ten dzem sie nie zkisi ,jablka czasem w sloiku pasteryzowane potrafia splesniec lub skisnac . A co jakby taka torbe poddac sousvide?
Te torby wytrzymują do bodaj 80 stopni.

 

Wysłane z mojego M2101K7AG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Da sie tak bez lodówki ? Zapasteryzowac?
Krajalnica , i ususzyć  :thumbsup:   

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Da sie tak bez lodówki ? Zapasteryzowac?
Krajalnica , i ususzyć  :thumbsup:   

 

Ale ja chce miec dzem na szarlotke  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

po prostu dokup sloiki
:thumbsup:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jesień wiec pora na jabłka ,robie mus na szarlotke i powstalo pytanie jabłek tyle a słoików już brak , zamrażarki pełne i co poczac jak przechowac pomyslalam zeby zapakować próżniowo co myślicie? Da sie tak bez lodówki ? Zapasteryzowac?

 Kiedyś używałem do smażonych jabłek osłonek poliamidowych, barierowych.

Usmażyć jabłka, dodać cukier, związać osłonkę, napełnić pozbywając powietrza, ponownie zawiązać i pasteryzować ( w moim przypadku osłonka fi 80 przez 40 min w 85 C. Przechowywać w chłodnym miejscu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jesień wiec pora na jabłka ,robie mus na szarlotke i powstalo pytanie jabłek tyle a słoików już brak , zamrażarki pełne i co poczac jak przechowac pomyslalam zeby zapakować próżniowo co myślicie? Da sie tak bez lodówki ? Zapasteryzowac?

 

 Kiedyś używałem do smażonych jabłek osłonek poliamidowych, barierowych.

Usmażyć jabłka, dodać cukier, związać osłonkę, napełnić pozbywając powietrza, ponownie zawiązać i pasteryzować ( w moim przypadku osłonka fi 80 przez 40 min w 85 C. Przechowywać w chłodnym

miejscu.

Jestes wielki!!dzieki ze nie pomyslalam,super nawet jak mam zamrozic to lepiej niz w woreczkach,wiedzialam ze zawsze mozna tu na kogos liczyc ,

[Dodano: 21 wrz 2022 - 08:48]

Workow takich to ja mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tanie warzywa to zrobilam troche tak na juz do zjedzenia ,reszta zamrozona na zas :-)

Sloik z zakwasem z burakow do picia ,seler konserwowy, buraczki pieczone w octowej zalwwie 1-2-3, cebulka tez w occie i ogorek co zalegal w lodowce dostal nowe zycie jako kanapkowy jak to w Polsce mowia salatkowy szwedzki.

post-58387-0-30759100-1668070142_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię takie kiszonkowe klimaty, bardzo to ładniutkie Electro :D:thumbsup:. U mnie też już stoi w słoiku 2 dni i "robi się" kolejna kapusta z marchewką, jabłkiem i kminkiem tym razem :D.

post-49725-0-32583400-1668072314_thumb.jpg

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sverige2, jeszcze mam kapuste ktora przerobie na koleslaw i pizzsallad ..wczesniejsza poszla na kiszenie i stala sie bigosem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co to jest ta zalewa 1 - 2 - 3?

 

Myślę, że chodzi o  zalewę o tzw złotych proporcjach tzn 

1 część octu

2- części cukru

3- części wody

 

To zalewa stosowana do szwedzkich ( skandynawskich ) przetworów - kiedyś była u nas dyskusja o tym - niektórzy pisali , że za słodka i jednocześnie za kwaśna - myślę ,że trzeba samemu przetestować  :D

Edytowane przez chudziak

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

co to jest ta zalewa
 Spotkałem już złotą trójkę i czwórkę  :D

trójka - 

1 szklanka octu

1 szklanka cukru

1 szklanka oleju

a czwórka 

1 szklanka octu

1 szklanka cukru

1 szklanka oleju

1 szklanka wody  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Todek, Robilam pierwszy raz ale powiem szczerze ze lepszy niz ten kupny , przynajmniej mi bardziej smakuje ,

Jak robilam : seler obrany pokroilam na plasterki w maszynie zeby byly wmiare cienkie , nozem mozna jak ma sie wprawe a pozniej ju sama zrobilam z plasterkow takie ciut ciensze slupki jak zapalki tzw. julienne.

Slupki wkladalam od razu do zimnej wody zeby nie sciemnialy .

Zrobilam zalewe 1 czesc octu (12%) 7 czesci wody i 1 czesc cukru  i ½ lyzeczki soli.

Zalewe podrzalam  tak zeby sie cukier rozpuscil i dodalam ociekniety z wody seler , zaotowalam i pogotuwaalm co jakis czas mieszajac , , seler zmniejszyl swoja obietosc , goracy przelozylam do sloika i zalalam goraca zalewa .Odwrocilam do gory nogami , nie pasteryzowalam bo sloik sie zassal ale ponoc mozna ,Pasteryzacja 15 min,

Zalewa1-2-3  to tak jak chudziak napisala juz , z tym ze u nas ocet jest 12% z tad moze i zalewa nie wychodzi az tak slodka , zreszta z cukrem zawsze mozna poexperymentowac pod swoj smak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że chodzi o  zalewę o tzw złotych proporcjach tzn 

1 część octu

2- części cukru

3- części wody

 

To zalewa stosowana do szwedzkich ( skandynawskich ) przetworów - kiedyś była u nas dyskusja o tym - niektórzy pisali , że za słodka i jednocześnie za kwaśna - myślę ,że trzeba samemu przetestować  :D

 

 

Jest dokładnie tak jak pisze Chudziak. To jest od niepamiętnych czasów tradycyjna uniwersalna szwedzka słodko kwaśna zalewa. Stosuje się ją do wszelkiego rodzaju marynat, śledzi, pikli z warzyw, owoców ect. dosłownie do wszystkiego co możemy zamarynować. Zalewa wcale nie jest ani zbyt słodka, ani też zbyt kwaśna. Bywają jak ze wszystkim wyjątki oczywiście, jednak większość osób po dokonaniu degustacji, zostawia ją jako stałą pozycję w swym zestawie przepisów :D.

https://www.expressen.se/alltommat/recept/1-2-3-lag/

https://www.google.com/search?q=klassisk+recept+pa+1-2-3+inlaggning&client=firefox-b-d&sxsrf=ALiCzsZM8P97cLKqn8pw_8Y_CUb9WJ_jkg%3A1668158119925&ei=pxJuY7ONONCGxc8P4oW1yAw&ved=0ahUKEwjz_Kqh5aX7AhVQQ_EDHeJCDckQ4dUDCA4&oq=klassisk+recept+pa+1-2-3+inlaggning&gs_lcp=Cgxnd3Mtd2l6LXNlcnAQDEoECE0YAUoECEEYAEoECEYYAFAAWABgAGgAcAF4AIABAIgBAJIBAJgBAA&sclient=gws-wiz-serp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sverige2, tylko trzeba Jarku dodac ze u nas jest ocet 12 % bo to wazne,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Electro, ale powiem szczerze że będąc w Polsce, aby sobie nie utrudniać i nie komplikować, używam do robienia przetworów polskiego octu 10% w takich samych proporcjach 1-2-3,  i też jest wszystko fajnie, nigdy mi się  nic nie zepsuło, może wyroby są tylko troszkę mniej kwaśne, ale naprawdę smakują równie wybornie, warto więc spróbować :D:thumbsup:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sverige2, Ja jak jestem w PL to nie robie przetworow bo jestem na urlopie :D  , a octu nie bede wiozla do domu , , jedynie co robie to malosolne i przywożę chociaz ostatnio przywoze ogorli bo chyba woda lepsza i sa lepsze niz te z polska.

Edytowane przez EAnna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.