Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Mini produkcja rczpaka

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
239 odpowiedzi w tym temacie

#21 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 11131 postów

Napisano 29 lip 2015 - 19:29

Uważam ze taki to postepowania jest prawidłowy dla równomiernego rozłożenia peklosoli . Pozdrawiam 

Peklowanie suche mięsa w dużych kawałkach jest podyktowane zupełnie czym innym. 

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 29 lip 2015 - 19:30

#22 Pacan Wojciech

Pacan Wojciech

Weteran

• Użytkownicy
  • 2539 postów
  • MiejscowośćOPOLE

Napisano 29 lip 2015 - 20:31

czemu dajesz sie ciagnąc za język , napisz  z pożytkiem dla mnie oraz dla własciciela tematu co wiesz  .Pozdrawiam

Użytkownik Pacan Wojciech edytował ten post 29 lip 2015 - 20:36

#23 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 30 lip 2015 - 08:23

Chudziak zgadza się tylko ja klasyfikowałem tak tylko według siebie, ale faktycznie może wprowadzić w błąd. Więc jeszcze raz w celu wyjaśnienia:

I gr moja to kl. III - mięso ścięgniste, ścięgna i błony dopuszczalna ilość tłuszczu do 25% do mielenia na cienkim sitku

II gr moja to kl II b - wszystkie drobne kawałki mięsa z zawartością tłuszczu do 45%,mięsko z odrobina tłuszczyku zmielone na sitku bodajże 10 dużych oczkach i

grupa III to kl. I. - mięso bardzo chude, bez tłuszczu, ścięgien, tkanki łącznej ( błon) pokrojone w kostkę dużą. Następnym razem będę się starał precyzyjniej określać.

Pacan Wojciech dobrze zrozumiałeś najpierw mielę a później dodaje peklosól. Robiłem również i drugim sposobem tak jak piszesz, ale osobiście nie widziałem różnicy. Sól równomiernie się mi rozprowadza, więc robię w ten sposób.

#24 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 11131 postów

Napisano 30 lip 2015 - 08:49

czemu dajesz sie ciagnąc za język , napisz  z pożytkiem dla mnie oraz dla własciciela tematu co wiesz  .Pozdrawiam

Ależ ja nie daję się za nic ciągnąć :) .To są podstawy peklowania, które były na forum wielokrotnie omawiane.Chodzi o powierzchnię mięsa.W większych kawałkach jest ona mniejsza od mięsa mielona i tym samym mniej narażona na zakażenie bakteriologiczne.

#25 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 30 lip 2015 - 12:27

Ćwiartka z kurczaczka uwędzona wczoraj :).Załączony plik  IMG_3969.JPG   37,28 KB   17 Ilość pobrań

Dziś nadziewaliśmy jelita mięsem wczoraj przygotowanym. Przy okazji zrobiliśmy  jedna porcję mięsa w szynkowarze oraz 2 szt w osłonkach białkowych. Już się odparzają. Reszta mięsa na białą czyli czerwoną bo z dodatkiem peklosoli nadziana została w jelita. 2 części poszły do zamrażalnika, 1 najdłuższa będzie dziś wędzona. Oto fotorelacja z dzisiejszych działań:

Załączony plik  IMG_3970.JPG   74,02 KB   17 Ilość pobrań mięsko wyjęte z lodówki i przemieszane

Załączony plik  IMG_3971.JPG   37,31 KB   21 Ilość pobrań

ładowanie mięsa do szynkowara i   i osłonek Załączony plik  IMG_3971.JPG   37,31 KB   21 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_3975.JPG   60,13 KB   17 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_3976.JPG   32,7 KB   18 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_3972.JPG   44,74 KB   16 Ilość pobrań

zakończone już gotowe kiełbaski do odparzania Załączony plik  IMG_3977.JPG   47,32 KB   16 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG_3979.JPG   84,89 KB   16 Ilość pobrań Najmłodszy pomocnik już się doczekać nie może

Załączony plik  IMG_3982.JPG   82,82 KB   16 Ilość pobrań idzie po mału

Załączony plik  IMG_3984.JPG   45,41 KB   16 Ilość pobrań pierwsza kiełbasa już nadziana to ta będzie wędzona

i kolejne 2 szt Załączony plik  IMG_3991.JPG   52,61 KB   16 Ilość pobrań

#26 Pacan Wojciech

Pacan Wojciech

Weteran

• Użytkownicy
  • 2539 postów
  • MiejscowośćOPOLE

Napisano 30 lip 2015 - 16:17

Ależ ja nie daję się za nic ciągnąć  .To są podstawy peklowania, które były na forum wielokrotnie omawiane.Chodzi o powierzchnię mięsa.W większych kawałkach jest ona mniejsza od mięsa mielona i tym samym mniej narażona na zakażenie bakteriologiczne.

Ryczpak , nie napisałem tego tak jak Arkadiusz , ale juz wiesz dla czego zwróciłem  uwage na kolejnośc , raczej intuicyjnie , bo tak sie juz nauczyłem jak " koń " ale głównie wyjasnienie Arkadiusza jest tu najważniejsze , reszta to juz kwestia mieszania , i dzialania peklolosoli ,która przy peklowaniu kostki , a nastepnie mieleniu bedzie lepiej i równomiernie rozłożona w masie . Pozdrawiam p.S. Zrobisz jak uważasz .

Użytkownik Pacan Wojciech edytował ten post 30 lip 2015 - 16:18

#27 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 31 lip 2015 - 06:47

Gotowe produkty z szynkowara i uwędzona kiełbaska Załączony plik  IMG_3994.JPG   44,03 KB   16 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_3995.JPG   31,51 KB   16 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_4001.JPG   31,17 KB   15 Ilość pobrań najważniejszy degustator :)

Załączony plik  IMG_4002.JPG   40,33 KB   15 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_4003.JPG   54,23 KB   15 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_4004.JPG   36,86 KB   17 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_4005.JPG   45,69 KB   15 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_4006.JPG   53,65 KB   15 Ilość pobrań

#28 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12593 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 31 lip 2015 - 07:54

Super że dziecko zajada swojej roboty wyroby .

Pozdrawiam

#29 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1299 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 31 lip 2015 - 09:29

:clap: :thumbsup: :clap: :thumbsup:

#30 BazylWidzew

BazylWidzew

Weteran

• Użytkownicy
  • 2614 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 31 lip 2015 - 17:41

Je co mu dadzą ;)  ale dobrze że mu dają własne wyroby, a nie syf ze sklepu.

#31 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 05 sie 2015 - 06:55

Je co mu dadzą ;)  ale dobrze że mu dają własne wyroby, a nie syf ze sklepu.

Witam nie zawsze chce jeść co mu dadzą :) ma swoje wymagania. Czasem można usłyszeć beee hihi. Faktycznie wędliny je, sery aż się rwie zawsze trzeba mieć w zapasie, jogurty, zsiadłe mleko itp też nie wybrzydza. 

Wczoraj przy okazji produkcji ala oscypków zrobiłem sobie jogurt, z zamiarem eksperymentu na serek jogurtowy z ziołami.

Tu się grzeje mleczko na serki 37 litrów. Załączony plik  IMG_4024.JPG   31,14 KB   15 Ilość pobrań 

3 litry zostawiłem na jogurt. Zagotowałem mleko, ostudziłem do temp 38-40stopni dodałem jogurt. Wlałem do termosu i zostawiłem na kilka godz do wieczora.

Gotowy jogurt Załączony plik  IMG_4026.JPG   37,94 KB   15 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_4027.JPG   32,58 KB   14 Ilość pobrań.

Z około 3 litrów mleka i jogurtu(kubek) wyszło ok 2,5 kg jogurtu.  Wykonałem 3 serki tj z ziołami prowansalskimi, czosnkiem bazylio i suszonymi pomidorami oraz z pieprzem ziołowym i kminkiem. Zawinąłem w gazę i powiesiłem do obcieknięcia. Dziś rano wykonałem jeszcze czysty serek bez dodatków.Załączony plik  IMG_4028.JPG   51,32 KB   14 Ilość pobrań tu przygotowany jogurt z pomidorami suszonymi

Załączony plik  IMG_4029.JPG   40,44 KB   13 Ilość pobrań tu z ziołami prowansalskimi

Załączony plik  IMG_4030.JPG   39,43 KB   13 Ilość pobrań tutaj gotowe serki już obciekają

a tu już dzisiejszy śmietankowy z 1 kg jogurtu zobaczę ile wyjdzie gotowego serkaZałączony plik  IMG_4032.JPG   46,67 KB   13 Ilość pobrań

#32 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 04 wrz 2015 - 11:05

Witam w ramach rozmachu kilka sztuk wędzonych czyli 20 z 38 litrów mleka oraz korycińskie z 20 litrów mleka z bazylio czosnkiem i suszonymi pomidorami, ziołami prowansalskimi, żurawiną i z orzechami włoskimi :) W tle zdjęcia widać słoiczki z domowym keczupem :).

Załączone pliki

Użytkownik rczpak edytował ten post 04 wrz 2015 - 11:05

#33 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 04 lis 2015 - 15:24

Oj zaniedbałem swój kącik, ale produkcja trwa dalej. Coraz większa liczba degustatorów mi się zbiera oraz coraz inne smaki tj nowości. Obecnie króluje ser z orzechami oraz z orzechami i miodem na słodko :). Ostatnio przerobiłem 40 litrów mleka. Wyszło ponad 6 kg ala korycińskiego. Oto dokumentacja fotograficzna Załączony plik  IMG_1740.JPG   57,77 KB   14 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_1741.JPG   57,29 KB   15 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_1742.JPG   42,85 KB   14 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_1743.JPG   49,95 KB   16 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_1744.JPG   43,68 KB   16 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_1745.JPG   35,9 KB   16 Ilość pobrańZałączony plik  IMG_1746.JPG   47,51 KB   16 Ilość pobrań

#34 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 13 lis 2015 - 08:16

Witam wczoraj dla wprawy uwędziłem parę malutkich serków. Pogoda tylko mało przyjemna wiało,padało, ale się udało :).Załączony plik  IMG_4339.JPG   59,11 KB   16 Ilość pobrań

W ramach usprawnienia mini produkcji myślałem myślałem no i wymyśliłem podstawkę pod małe sitka. Dosyć funkcjonalne nie trzeba myć 6 miseczek tylko jedną tackę,albo oprzeć na zlewie.Załączony plik  IMG_4338.JPG   60,35 KB   16 Ilość pobrań Wykonane ze sklejki, ale już szukam jakiegoś plastiku. Jeszcze tylko muszę coś wykombinować podobnego na sitka o średnicy 160 

#35 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 22 sty 2016 - 08:09

Witam powiadają ludzie, że nie samym serem i wędlinami człowiek żyje. Zaczynam razem z żoną naukę w wielkiej sztuce kręcenia sękaczy.Można powiedzieć, że wracam do korzeni cukierniczych ponieważ moja babcia i dziadek mieli cukiernie, ale to daaawno temu. Właśnie oni specjalizowali się w kręceniu sękaczy.Często jako dziecko byłem obecny w zakładzie i podjadałem surowe ciasto. Oto pierwszy gotowy już sękacz nie za duży bo się dopiero uczymy. Niedługo dodam zdjęcia z procesu produkcji :)Załączony plik  IMG_4358.JPG   49,16 KB   15 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_4359.JPG   48,26 KB   14 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_4360.JPG   51,4 KB   15 Ilość pobrań

#36 Anuś

Anuś

Weteran

• Użytkownicy
  • 1922 postów

Napisano 22 sty 2016 - 08:18

Oto pierwszy gotowy już sękacz nie za duży bo się dopiero uczymy. :)

Miałam okazję zjeść spory kawałek .. a nawet dwa takiego sękacza u mojej rodziny w Supraślu, też kiedyś sami robili w domu, teraz już nie mają na to czasu.

Nieważne, ze to bomba kaloryczna ( ilość jaj ogromna) ale ten smak .. hmmm .. zarąbisty :D

Gratuluję powrotu do dawnych tradycji :clap: niewiele osób robi takie sękacze w domu .. albo nie dysponują odpowiednim rusztem, albo nie mają czasu. 

Piękny sękacz :thumbsup: wielkie brawa dla Ciebie i Twojej Żonki  :)

Użytkownik Anuś edytował ten post 22 sty 2016 - 08:18

#37 KURP

KURP

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3187 postów

Napisano 22 sty 2016 - 08:18

Witam powiadają ludzie, że nie samym serem i wędlinami człowiek żyje. Zaczynam razem z żoną naukę w wielkiej sztuce kręcenia sękaczy.Można powiedzieć, że wracam do korzeni cukierniczych ponieważ moja babcia i dziadek mieli cukiernie, ale to daaawno temu. Właśnie oni specjalizowali się w kręceniu sękaczy.Często jako dziecko byłem obecny w zakładzie i podjadałem surowe ciasto. Oto pierwszy gotowy już sękacz nie za duży bo się dopiero uczymy. Niedługo dodam zdjęcia z procesu produkcji :)attachicon.gifIMG_4358.JPG attachicon.gifIMG_4359.JPG attachicon.gifIMG_4360.JPG

Piękny wyrób i niedaleko aby podjechać na konsumpcję ;)

#38 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 22 sty 2016 - 09:06

Kurpiu zapraszam. Tylko daj się nauczyć chyba, że chcesz być królikiem doświadczalnym hihi. Żart tak źle nie jest, jest jadalny. Trochę zdobędziemy doświadczenia i śmiało możesz przyjeżdżać. Przy okazji pogadamy o ricotcie bo za cholerę mi nie wychodzi a i ewentualnie o korbaczach Pozdr

#39 KURP

KURP

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3187 postów

Napisano 22 sty 2016 - 10:16

Kurpiu zapraszam. Tylko daj się nauczyć chyba, że chcesz być królikiem doświadczalnym hihi. Żart tak źle nie jest, jest jadalny. Trochę zdobędziemy doświadczenia i śmiało możesz przyjeżdżać. Przy okazji pogadamy o ricotcie bo za cholerę mi nie wychodzi a i ewentualnie o korbaczach Pozdr

a mleko masz dobre czy mam ze sobą przywieźć? ;)

#40 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 22 sty 2016 - 10:36

nie no mam dobre. Sery wychodzą podpuszczkowe. Nie wiem czy przyczyną może to być że jest schłodzone w baniaku??

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych