Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Wędzarnia z desek sosnowych z dymogeneratorem

dymogenerator sterowanie temperaturą regulator PI

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#21 duck

duck

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 10 postów
  • Miejscowość3miasto

Napisano 10 gru 2016 - 18:42

Jak ktoś jest chętny na sterownik Arduino z PID chętnie zrobię - dla mnie na flaszkę + koszt części.

Do autora - Bardzo dziękuję za twój kod pomógł mi zrozumieć działanie - w swoim sofcie korzystam z gotowej biblioteki PID.

Cieszę się, że kod okazał się przydatny. Planuję zrobić regulator z regulacją kaskadową, która pozwoli na jeszcze lepsze kontrolowanie temperatury tuż nad grzałkami, ale jakoś nie mogę się zabrać za przeróbkę sprzętu...

#22 Johan007

Johan007

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 6 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 12 kwi 2017 - 15:28

Również skorzystałem z Twojego kodu. Bardzo CI dziękuję :) :clap: Bez wiedzy informatycznej (proszę o wyrozumiałość) przerobiłem go na swoje potrzeby. Dodałem zegar, parę czujników itd. Nie biorę odpowiedzialności za używanie mojego skryptu.

Mam do Ciebie pytanie - jak ustalałeś współczynniki PID? Próbowałem korzystać z biblioteki AutoTune ale wychodziły mi głupoty.

Załączone pliki

Użytkownik Johan007 edytował ten post 12 kwi 2017 - 15:29

#23 duck

duck

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 10 postów
  • Miejscowość3miasto

Napisano 13 kwi 2017 - 08:25

Mam do Ciebie pytanie - jak ustalałeś współczynniki PID? Próbowałem korzystać z biblioteki AutoTune ale wychodziły mi głupoty.

Współczynniki regulator PI dobrałem eksperymentalnie. Nasze hobby nie wymaga jakiejś strasznej szybkości działania regulatora. Współczynniki są tak dobrane, że jeśli nie masz za mocno przewymiarowanej grzałki układ powinien działać zadowalająco. W uproszczeniu zwiększanie kp powoduje większe początkowe wysterowanie grzałki a większe ki większą prędkość zwiększania mocy. Z tym, że trzeba uważać, gdyż za duże wartości mogą spowodować niestabilne działanie układu. Jeśli jesteś dociekliwy możesz zastosować metodę Zieglera-Nicholsa. Załączasz grzałkę na 100% i mierzysz przebieg temperatury, który umieszczasz na wykresie. Wartości współczynników określasz na podstawie parametrów określonych z wykresu i tabeli przelicznikowej. Więcej szczegółów:http://eia.pg.edu.pl..._pomocnicze.pdf (strona 16). Wyjdzie Ci wykres jak na rys. 21a, wzory na współczynniki na dole strony. Uważaj tylko na jednostki i zwróć uwagę, że w mojej implementacji zamiast stałej czasowej regulatora Ti jest wzmocnienie członu całkującego ki=kp/Ti.

Pozdrawiam

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#24 Johan007

Johan007

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 6 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 13 kwi 2017 - 10:42

Dzięki :thumbsup: , będę dalej walczył.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: dymogenerator, sterowanie temperaturą, regulator PI

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych