Skocz do zawartości

Lato w słoiku


@hana

Rekomendowane odpowiedzi

Upały w tym roku niemiłosierne, ale kto będzie o tym pamiętać przy wyciąganiu gotowych słoików z piwnicy  :cool:

 

Na początek moja wersja krokodylków (kilka przepisów jest na forum):

 

post-53398-0-34742600-1439223192_thumb.jpg

 

Krokodylki

 

2,5 kg ogórków
2 łyżki soli
2-3 łyżeczki pieprzu cayenne
1 główka czosnku
3 łyżki oleju
3 szkl. cukru
1,5 szklanki octu 10%
Ogórków nie obierać, odciąć końce i pokroić wzdłuż na 2 - 8 części , posypać solą. Odstawić na ok. 6-12 godz., po czym zlać sok, a do ogórków dodać cayenne i  pokrojony w plastry czosnek, wymieszać. Z oleju, cukru i octu zagotować zalewę i zalać nią ogórki. Zostawić na 12 godzin w chłodnym miejscu. Do słoików wkładać ogórki i zalewać zalewą. Mam ciepłą piwnicę, więc pasteryzuję ok.5 min. Ogóreczki nadają się tez do bieżącego spożycia.

 

 

"Błogosławiony, który nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego w słowa." Julian Tuwim
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dorzucam przepis na pomidory w galarecie :cool:

 

post-53398-0-95533700-1439265760_thumb.jpg

 

Pomidory w galarecie

 

2 kg małych pomidorów(najlepiej malinowe) obrać ze skórki. Małe zostawić w całości większe pokroić na cząstki.

 

Przyprawy:

Natka pietruszki

Ziele angielskie

Pieprz

Gorczyca

Czosnek pokrojony w plastry

Cebula pokrojona w kostkę (przekładać nią pomidory)

 

Zalewa:

1 l wody

2 łyżki soli

1 łyżka cukru

2 łyżki octu 10%

50g żelatyny

 

W 2 szkl chłodnej wody rozpuścić żelatynę. W pozostałej wodzie rozpuścić sól, cukier i ocet i gorące wlać do żelatyny. Zalać pomidory w słojach. Pasteryzować ok. 5 min. Po wystudzeniu wstawić na chwile do lodówki – do ścięcia galarety, potem wynieść do piwnicy.


A to zrobione wczoraj patisony:

 

post-53398-0-50216900-1439265939_thumb.jpg

Edytowane przez @hana

"Błogosławiony, który nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego w słowa." Julian Tuwim
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a takie w galarecie do czego jesc? nigdy nie slyszalam o takich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No troszkę przepisów po necie fruwa na takie pomidory ... ;)

https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&rlz=1C1CAFB_enPL618PL618&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=pomidory+w+galarecie

 

Dawno temu jadłem coś takiego "u cioci na imieninach" to były krojone w ćwiartki pomidory zielone, pomarańczowe i żółte z małymi ostrymi papryczkami .... to było bardzo dobre.

Hana dzięki za "odkurzenie" tego wyrobu

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze kiedy sprobowac :)   zrobic i do konsupcji po zastygnieciu ,moze byc jako alternatywa salatka caprese :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jako dodatek do kielicha by się nadało - zalewa jest lekko kwaśna  :cool:

Poza tym do kanapek albo same. Do obiadu raczej nie, bo galaretka popłynie.

 

 

Musze kiedy sprobowac :)   zrobic i do konsupcji po zastygnieciu ,moze byc jako alternatywa salatka caprese :)

Musiałoby trochę postać, żeby nabrać właściwego smaku (zalewa jest z octem), jadłam tylko takie ze słoika - po kilku tygodniach od przygotowania. 

 

Jeśli chodzi o pomidory to mi najbardziej smakują malinowe. Przed laty kupowałam takie najmniejsze i wkładałam do słoika w całości - świetnie to wyglądało. W tym roku miałam większe, więc kroiłam na połówki lub ćwiartki.

Jeszcze pod koniec sierpnia zrobię z pomidorów lima.

"Błogosławiony, który nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego w słowa." Julian Tuwim
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kiedys robilam w occie koktajlowe pomidorki ,ale nie podpadly mi smakiem i wiekszosc poszla do smieci,ale jak uda mi sie kupic jakies pomidory co smakuja jak pomidor to musze wyprobowac  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest chyba gwóźdź programu bo pomidory czy kiszone czy to w zalewie octowej dostają skórki jak na byku ... z tego co pamietam te w galarecie nie miały tych przypadłości ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja moje koktailowe obieralam :) zreszta praktycznie kazde tu kupione pomidory obieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon na cukinie w pełni, więc dziś cukinia ... na słodko  :)

 

Cukinia na słodko

 

Cukinia (najlepiej żółta, obrana ze skóry, bez nasion)- pokrojona w dowolne kawałki

 

1,5 l wody

300 ml soku z cytryny (lub 20g kwasku cytrynowego)

 

Zalać cukinię i odstawić na dobę w chłodne miejsce.

 

Po tym czasie wyjąć cukinię, a do zalewy dodać :

75 dag cukru

2 łyżki cukru z wanilią (lub duży cukier wanilinowy)

 

Zagotować.  Do zalewy włożyć cukinię i gotować  3- 5 min na małym ogniu. Gorące nakładać do słoików, zakręcać i odstawić do wystygnięcia. Można 5 min pasteryzować.

 

post-53398-0-02761500-1439829082_thumb.jpg  

 

Tu cukinie zalane zakwaszoną wodą:

 

post-53398-0-51625900-1439829154_thumb.jpg

 

I gotowe - już w słoikach:

 

post-53398-0-47330400-1439829184_thumb.jpg  post-53398-0-05514900-1439829193_thumb.jpg

 

 

"Błogosławiony, który nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego w słowa." Julian Tuwim
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piekne i napewno baardzo smaczne :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @electro  :)  Smaczne  :) A mina gości jak jedzą z tym placek bezcenna  :D

Podobnie można zrobić dynię, ale tych kwiatków na pewno bym nie zrobiła  :tongue:

 

Jutro wrzucę jeszcze pewną ciekawostkę  :cool:  Do jutra do wieczora jestem w pracy...

"Błogosławiony, który nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego w słowa." Julian Tuwim
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no trzeba sie napracowac  :) moja mama w sobote wykulkowala calego arbuza zeby ladnie  go podac  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upały w tym roku niemiłosierne, ale kto będzie o tym pamiętać przy wyciąganiu gotowych słoików z piwnicy  :cool:

 

Na początek moja wersja krokodylków (kilka przepisów jest na forum):

 

attachicon.gifP1210336.JPG

 

Krokodylki

 

2,5 kg ogórków

2 łyżki soli

2-3 łyżeczki pieprzu cayenne

1 główka czosnku

3 łyżki oleju

3 szkl. cukru

1,5 szklanki octu 10%

 

U nas krokodylki robi się z takich proporcji:

 

 

- 3 kg ogórków

- 1,5 szklanki octu

- 1 kg cukru

- 6 łyżek soli

- główka czosnku

- 10 łyżek oleju

- 2 łyżeczki curry

 

I robimy troszkę inaczej :)

Ogórki umyć, pokroić wzdłuż na 4, posolić, wymieszać, zostawić na 10-12godzin. Po tym czasie zlać słony sok.

 

Podgrzewamy olej, do ogórków dodajemy przeciśnięte ząbki czosnku i zalewamy olejem.

Następnie robimy zalewę cukrowo-octowo-przyprawową(podgrzewamy do rozpuszczenia cukru), wlewamy do ogórków. Zostawiamy na 12 godzin.

 

Po tym czasie zlewamy zalewę do garnka, zagotowujemy. Ogórki przekładamy do słoików, zalewamy gorącą zalewą, zakręcamy, odstawiamy do góry dnem do ostudzenia. :)

 

 

 

Piękne te cukinie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Annam - są dość słodkie(nie użyłabym określebia "bardzo"). Powiedziałabym, że fajnie zrównoważony smak słodki i kwaśny(no i słony gdzieś tam w tle) :)

 

Bardzo lubię połączenie krokodylek + świeży pomidor (prosto z krzaka) + parówka na ciepło ;)

 

Chociaż jak mam ochotę na coś słodkiego, to krokodylek zamiast ciastka czy czekolady też świetnie się spisuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ona - dzięki za wklejenie tego przepisu  :)

Dla mnie to też za słodkie i na pewno zmniejszyłabym ilość cukru  :cool:

Dodajesz tylko curry? Czy curry razem za papryką?

 

A To obiecana ciekawostka  :)

 

post-53398-0-30215900-1440006233_thumb.jpg      post-53398-0-83410700-1440006254_thumb.jpg

"Błogosławiony, który nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego w słowa." Julian Tuwim
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.