Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie projektu wędzarni skrzyniowej


majster500

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Chciałbym zbudować prostą wędzarnie z materiałów które znajdę u siebie w szopie tudzież garażu. W taki sposób powstał projekt o sprawdzenie którego chciałbym prosić. Miałaby to być wędzarnia skrzyniowa, drewniana, zasilana dymogeneratorem a ogrzewana grzałką elektryczną. I tak dymogenerator powstaje z resztek rur φ88.9x2, φ19x0.6, φ 6x1 i pompki akwarystycznej o wydajności 210l/h. Wzorowałem się dymogeneratorem Rogera (w tym miejscu wielkie dzięki za inspirację). Pierwsze próby są obiecujące, chodź nie ustrzegłem się błedów- przy pierwszym próbnym rozruchu, mniej więcej w połowie kopcenia dymu było coraz mniej aż dymienie ustalo w ogóle. Nieco głębsza lektura forum dała mi odpowiedź co jest nie tak- rurę dymową muszę zamocować ze spadkiem w dół i zamocować w końcówce rurki powietrznej dyszę zwiększającą prędkość powietrza. Ale spytać chciałem o coś innego. Chciałbym zbudować wędzarnie „mobilną”, zwykle ukrytą w garażu a uruchamianą kilka razy w roku (wersja uzgodniona z LP, tak naprawdę chciałbym wędzić nieco częściej). Rozważałem beczkę ale mam kilka desek „calówek” i gdzieś przeczytałem że drewno „wybacza więcej błędów” stąd decyzja o komorze drewnianej (wymiar o jakim myślę to 70x55x100cm). Komorę chciałbym uzupełnić grzałką ze starego piecyka (1,4kW) do wygrzewania komory i wędzenia na ciepło, oraz wentylatorem termoobiegu (też z demobilu), włączanego tylko na czas osuszania. Całość uzupełnię regulatorem temperatury z termostatem i regulatorem obrotów na wentylatorze. Wentylator chciałbym uruchamiać na czas wygrzewania i osuszania (chciałbym wzmocnić cyrkulacje w komorze) i wyłączać (ewentualnie mocno zwalniać na regulatorze) podczas wędzenia. Czytałem o podobnych rozwiązaniach lecz niektóre tematy pochodziły sprzed kilku lat stąd moje pytanie czy taki układ na dzisiejszy stan wiedzy jest akceptowalny. W załączniku przedstawiam wizualizację mojej propozycji. Widziałem dwa rozwiązania- z wentylatorem na spodzie i ścianie tylnej.  Wydaje mi się, że skoro planuję uruchamiać go jedynie w czasie rozgrzewania/osuszania to lepszym rozwiązaniem dla mnie będzie położenie na dole. Dymogenerator zaś planuję umiejscowić wylotem na wysokości wentylatora w taki sposób, aby blacha osłonowa grzałki pracowała również jako deflektor. Prosiłbym o spojrzenie na mój „projekt” doświadczonych zadymiarzy i uwagi.

post-74756-0-06194900-1441276070_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

φ19x0.6

 

Troszkę mała średnica :( 

 

 

 

z wentylatorem na spodzie i ścianie tylnej.
 

 

Zbędny gadżet ... zamiast tego zrób regulowany (przesłaniany) dopływ powietrza od dołu.

 

 

 

wymiar o jakim myślę to 70x55x100cm

 

Pomyśl o większym 80/80/120

 

 

 

grzałką ze starego piecyka (1,4kW)

 

 

Użyłbym większej ~2kW

 

Aha .... 

Grzałka niżej, wlot dymu nad grzałką nie pod  i obij blachą dół komory oraz boki na jakieś 15-20cm. Nie widzę żadnego kominka ani innego odprowadzenia dymu tu również powinna być regulacja ... chyba że do tego przewidziałeś uchylanie góry ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Roger już Ci odpowiedział , mam podobną zadymiarkę mobilną
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7632-wedzarnia-emeryta/

„Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.” Edward Evan Evans-Pritchard. Pamiętajcie o wypoczynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za błyskawiczne uwagi Roger i za odnośnik Boob96.

 

Nie ukrywam że niektórych z tych uwag się spodziewałem, ale po kolei:

- średnica φ19x0.6- taką rurkę miałem z rozbiórki kega po piwie, ale nie pytajcie co zrobiłem z resztą ;). Wiem że powinna być większa, 25mm chyba najlepsza do mojej średnicy ale postanowiłem wypróbować na razie na tym co mam. Dodatkowo, testowo (może nawet uda mi się dziś) zastąpię rurkę KO φ6x1 na miedzianą φ4.7x1 i sprawdzę czy poprawi to ciąg w dymogeneratorze.

- wentylator też miałem z demobilu i pomyślałem że przyśpieszy to wygrzewanie i osuszanie, szczególnie na słabej grzałce). Ale jeśli nie wniesie nic dobrego to z niego zrezygnuję

- zdaje sobie sprawę że rozmiar zaproponowałem mały ale wynika to z 2 rzeczy- dymogenerator nie jest duży i „nieprofesjonalny” dlatego na pewno nie będzie dymił tak jak oryginał. Do tego ciężko było mi przekonać moją LP do wędzarni jakiejkolwiek (uważa że jak zrobię wędzarnie to na okrągło będę jadł boczek) i musiałem iść na kompromis w stylu „mikro wędzarnia na jeden boczuś, karczek i dwie szyneczki”. Myślę że jak dojdę do wprawy z wędzeniem i smakiem przekonam LP to sprzęt rozbuduję

- jeśli nie dam wentylatora to zapewne zmienię grzałką, myślałem że dodatkowy nawiew pozwoli wyciągnąć z tych 1.4kW maximum

- wlot dymu zmienię

- obicie blachą jak najbardziej. A może być aluminiowa? Mam kawałki akurat w obejściu. Swoją drogą to deflektor też może być z aluminium?

- kominka nie przewidywałem, myślałem właśnie o uchylnej górze w tym celu. Ale jeśli to wpłynie na lepszy ciąg (?) to zrobię i kominek.

 

PS. Boob96, masz obitą wędzarnię blachą, ja tego robić nie planuję i mam pytanie, czy w związku z tym mogę pomalować drewno jakimś drewnochronem czy ograniczyć się np. do oleju jadalnego? Boję się aby chemia nie przedostawała się przez deski do wnętrza podczas wędzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zastąpię rurkę KO φ6x1 na miedzianą φ4.7x1 i sprawdzę czy poprawi to ciąg w dymogeneratorze.

 

Tą co masz zaklep na końcu wkładając wcześniej np gwóźdź tak powstanie mały otworek na końcu ... albo wciśnij na koniec rurki np starą rozwierconą dyszę mosiężną ze starego gaźnika.  Zmiana średnicy na całej długości rurki niewiele zmieni a wręcz pogorszy sprawę ;) 

 

 

 

dymogenerator nie jest duży i „nieprofesjonalny”
 

 

Nie bój da radę ... 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boob96, masz obitą wędzarnię blachą, ja tego robić nie planuję i mam pytanie, czy w związku z tym mogę pomalować drewno jakimś drewnochronem czy ograniczyć się np. do oleju jadalnego? Boję się aby chemia nie przedostawała się przez deski do wnętrza podczas wędzenia.

Zewnątrz pomaluj drewnochronem, w środku dym sam zakonserwuje deski. Blacha aluminiowa jest nie wskazana do użycia wewnątrz wędzarni.   

„Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.” Edward Evan Evans-Pritchard. Pamiętajcie o wypoczynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą rurką to rzeczywiście, nie pomyślałem że zmniejszenie średnicy zredukuje przepływ. Nie mam co prawda dyszy ale wymyśliłem coś na szybko- rurkę miedzianą φ4.7 zeszlifuję delikatnie do rozmiaru φ4 i nabiję tak z 5 mm do końcówki rurki KO φ6x1, w ten sposób otrzymam prześwit wewnątrz rzędu 2.7 mm, chyba odpowiedni?

 

Co do blach to w takim razie użyję starych brytfanek, LP się ucieszy jak jej kupię nowe. Tylko powiedzcie jak to jest- słyszy się żeby grillować nie bezpośrednio na ruszcie tylko na aluminiowych tackach a skąd inąd wiadomo że aluminium zalecane do kontaktu z żywnością w wysokiej temperaturze nie jest. Temat pewnie rozstrzygalny nie jest bo tyle ilu oponentów tyle zdań na ten sam temat ale nie prawdaż, że to dziwne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5-2mm byłoby lepiej i jak będziesz robił w ten sposób to cześć którą będziesz wciskał w rurkę fi6 nawierć większym wiertłem żeby zrobić stożek który ładnie ukierunkuje przepływ ... i właśnie niechcący zrobiłeś dyszę Venturiego ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe. A więc tak powstają wynalazki :) 

Jak mi się wszystko uda to dziś powinienem mieć okazję się pobawić w warsztacie, więc porównam wyniki z pierwszą próbą i opiszę w tym temacie. Naniosę też poprawki w wizualizacji i przedstawię do oceny. A póki co dziękuję za pomoc.

 

 

PS. Zauważyłem że założyłem temat w złym dziale, przeczytałem „sprzęt” to przed oczami zobaczyłem wędzarnię a to nie o to chodziło. Niestety nie widzę możliwości przeniesienia go do odpowiedniego działu. Czy któryś z moderatorów mógłby to zrobić albo napisać mi jak ja to mogę zrobić? Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i złośliwość rzeczy martwych uniemożliwiła mi zabawę w warsztacie, kolejną okazję będzie za tydzień. Ale żeby czasu nie marnować udoskonaliłem swój projekt w oparciu o Wasze uwagi. W zał. poprawiona wersja, czyli:

- grzałka 2kW

- obudowa blaszana w strefie grzania

- usunięty wentylator

- podawanie dymu między grzałki a deflektor (ciasno, ale rozumiem że to i tak lepiej niż przeniesienie podawania dymu nad deflektor, który wtedy pełniłby wyłącznie rolę osłony grzałki?)

- dodany szyber na dole i komin u góry (tu pytanie, czy szyber powinien  być w ścianie dolnej pod grzałką czy raczej na dole ściany bocznej, jak np. w projekcie kol. Boob69?)

Co do rozmiaru to się jeszcze okaże, muszę zrobić rozpoznanie w materiale i może wyrzeźbię coś większego.

Czy coś do tego można ewentualnie dodać?

Złożenie komory v2.pdf

post-74756-0-99668000-1441371167_thumb.jpg

Edytowane przez majster500
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.