Skocz do zawartości

Peklowanie mięsa - czas peklowania


Marek76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie, może jakiś stary wyjadacz/wyzeracz :cool: podpowie mi w sprawie peklowania mięsa.

Otóż zakupuje dzisiaj około 10kg mięsa (szynka, karkówka, schab, boczek, słonina), które zamierzam wędzić 15 grudnia, czyli w przyszłym tygodniu. I tu pojawia sie problem - w jaki sposób zapeklować to mięcho?

Do tej pory stosowałem metodę Dziadka 5cio dniową, a teraz mam 2 dni więcej do peklowania - jaką metodę zastosować?

Za wszelkie rady i sugestie serdeczne dzięki :grin:

w tym miejscu znajduje się podpis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dzięki Panowie :grin:

Wspaniała jest ta strona, zawsze można liczyć na czyjąś szybką i życzliwą odpowiedź. Super. :cool:

 

Czy ktoś próbował peklować szynkę z dodatkiem wódki żołądkowej gorzkiej, widziałem gdzieś taki przepis, autorstwa chyba Szczepana? Jakie efekty? I ewentualnie ile jej dać na 1 kg szynki?

 

Dzięki raz jeszcze i bon apettito na Święta :grin:

w tym miejscu znajduje się podpis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku,ja zrobiłem pewien eksperyment na szynce i karkówce ale bezpośrednio przed wędzeniem,a mianowicie :wymieszałem różne zioła wraz ze zmielonym pieprzem i kolendrą /też zmieloną/ obtoczyłem w tej mieszance mięska i do wędzarni.

Wyszły wspaniale aromatycznie,może spróbujesz???? :question:

żyć aby jeść,czy jeść aby żyć-oto jest dylemat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z wódką żołądkową

Tutaj jest przepis Szczepana:

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=1163&highlight=%BFo%B3%B1dkowa

 

ale nigdy nie próbowałem dodatku wódki.

 

bedę musiał jednak zrezygnować we wkładanie do siatki

Jeśli użyjesz "pomagacza" w postaci puszki, kawałka rury itp, to myślę że powinno się udać.

To raz, a dwa - śmiało możesz obtoczyć mięsko już w siatce :-)

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witam wszystkich "zadymiaczy" mam pytanie czy szary kolor mięsa w szynce wędzonej jest spowodowany zbyt krótkim czasem peklowania, stosuję peklowanie na mokro + nastrzykiwanie szyneczki leżały w marynacie 10 dni. Wędlinki smakowały wyśmienicie tylko tem szary kolor w środku niewyglądał najlepiej. :tongue: Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. :blush:

Pozdrawiam

Piotr

 

NIECH DYM BĘDZIE Z WAMI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogła być zbyt słaba solanka, zamiast peklosoli dałeś sól, lub mięso miało niewłaściwe ph.

Musiasz napisać więcej jak i czym peklowałeś.

Czy szary kolor był na całym przekroju szynki, czy tylko w środku?

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis na marynatę znalazłem gdzieś w internecie może nawet na tej stronce, nie jest on zbut dokładny : zalewa na 5l sól dwie szklanki po "nutelli", saletra 1łyżka, cukier płaska łyzka,+ przyprawy. Szynka miała tylko w środku małe kołeczko szarego mięsa, i to o dziwo nie we wszystkich które były peklowane w jednym cza :mellow: sie

Pozdrawiam

Piotr

 

NIECH DYM BĘDZIE Z WAMI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj już spadam. Ty zas poczytaj wszystko z Akademii Dla poczatkujących (z zielonym listkiem) ze stronki www.wedlinydomowe.pl

To na początek.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam na początku muszę podziękować Maxellowi za praktyczne rady co do peklowania, robiłem wędlinki na chrzest córki, po poradach i przeczytaniu rad "dla początkujących" wyszły wyśmienicie. Szynki, boczki, polędwica oraz kiełbasa(pierwszy raz robiłem) bardzo smakowały gościom przyjęcia :tongue: , były różowe, pachnące i soczyste. Podziękowania należą się też Dziadkowi z którego przepisów i porad korzystałem. :grin:

Oto kilka fotek z wędzenia i gotowych wrobów:

Pozdrawiam

Piotr

 

NIECH DYM BĘDZIE Z WAMI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wczoraj zapeklowałem 14,4kg mięska w 5,8l wody + 0,7kg (0,35 peklosoli i 0,35 soli). Wędzenie będzie w sobotę rano (w piątek wieczorem sznurowanie i na całą noc ociekanie). W solance jest razem boczek czy ma siedzieć do końca czy wyjąć trochę wcześniej.Boczek nie był nastrzykiwany.

 

Pozdrawiam.

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boczek powinieneś wyjąć wcześniej lub piątek, pomoczyć około 1 godz.

Najlepiej jak wyciągniesz wszystko z zalewy peklującej to sprawdź, czy boczek nie jest zasłony-nacinasz mięso i próbujesz na słoność a później moczysz lub nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...
Witam mam pytanko ponieważ pekluję szynki juz 2 tygodnie a wędzić bede dopiero za tydzień to czy nie popsuje mi sie to mięso?na 5 litrów wody dałem 400g peklosoli i resztę soli zwykłej sypałem tak długo aż surowe jajko wypłynie.To przepis mojej babci ale wolę sie upewnić.Mięso jest w kamionce w piwnicy gdzie jest 12C*.Co wy na to??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sypałeś na jajko, to pewnie może peklować się i miesiąc. :D Teraz poważnie. Szkoda, że nie zastosowałeś opisywanych tutaj metod peklowania. Teraz nie wiesz nawet jakie jest stężenie soli w zalewie i jak słone będzie mięso. Jeśli dałeś 0,4 kg peklosoli na 5 l wody i jeszcze dosypywałeś peklosól, nie obejdzie się pewnie bez moczenia. Przytrzymaj mięso jeszcze tydzień w solance, a następnie wytnij kawałeceh gdzieś ze środka i spróbuj.

Temperatura stanowczo za wysoka. Powinno być ok. 4-6 st.C.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystawiaj na dwór. U nas np. temperatura oscyluje w granicach -1, +4. Trochę na dworze, trochę w pomieszczeniu bez ogrzewania i będzie ok.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.