Skocz do zawartości

Termostat z sondą wędzarni


krzysiek1986r

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

kupiłem ostatnio termostat gniazdkowy marki Pamel PRT 1 z zewnętrzną sondą do pomiaru temperatury. Podczas prób zaobserwowałem następujący problem. Przedstawie na przykładzie:

 

ustawiłem termostat na 45 C . Temperatura zaczeła rosnąć. Na termometrze wędzarniczym rosła zdecydowanie szybciej i doszła do 60 C, zaś gdy na termostacie było dopiero 45 C i został on automatycznie wyłączony. Teoretycznie temperatura powinna zaraz spadać, ale ona wzrosła na termostacie do 60 C tak jak na termometrze wędzarnicznym. Tak samo było ze spadkiem temperatury, ta na termometrze wędzarnicznym spadała szybciej niż ta na termostacie i znowu wyszło tak że załączyło grzałke gdy na termostacie było 45 C a na termometrze wędzarnicznym już 40 C. 

 

Mam wrażenie że sonda "zamula" w podawadniu faktycznej temperatury. Zanim dojdzie do faktycznej wartości to jest już zdecydowanie za wysoka temperatura w wędzarni. Zrobiłem test na szklance ciepłej wody o temperaturze około 60 C. Temperatura pokojowa miała 24 C na obydwu urządzeniach. Po włożeniu do wody termometr wędzarniczny osiągnął temp. 58 C w kilka sekund zaś termostat nagrzewał się ponad 2 minuty. Wyjmując termometr wrócił do 24-25 C w kilkanaście sekund a termostat potrzebował na to niecałe 4 minuty. Napisałem w tej sprawie do firmy Pamel, ale Pan pisał mi o bezwładności komory itp. Pewnie ma też racje, ale czujniki były umiejscowione w tym samym miejscu więc moim zdaniem to nie jest przyczyna. Czy są może jakieś inne sondy które szybko reagują na zmiany temperatury tak jak termometr wędzarniczny? Nie chodzi mi tutaj o super dokładność, ale przy zadanej temp 45 C moje 20 C różnicy to zdecydowanie za dużo przy wędzaniu.

 

Bardzo prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Skoro czujki były w tym samym miejscu, to coś mi ten czas reakcji sondy z Pamela wygląda na wyjątkowo długi.

Mam najprostszy sterownik i wskazania są prawie natychmiastowe.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że sonda "zamula" w podawadniu faktycznej temperatury.

Twój regulator temperatury (a w zasadzie cały układ) ma po prostu wysoką histerezę, czyli odstępstwo od temperatury zadanej w procesie regulacji..

Jest to cecha-parametr regulatorów.

Przy czym niska histereza nie zawsze jest pożądana. 

To zależy od rodzaju odbiornika, który jest tym regulatorem włączany.

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po włożeniu do wody termometr wędzarniczny osiągnął temp. 58 C w kilka sekund zaś termostat nagrzewał się ponad 2 minuty. Wyjmując termometr wrócił do 24-25 C w kilkanaście sekund a termostat potrzebował na to niecałe 4 minuty

Ale żeby aż tak wysoka histereza była ? 

Histereza czy czas reakcji, bo zaczynam się gubić ?

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereza do dopuszczalny przeważnie regulowany parametr sterownika mówiący o tym kidy ma nastąpić reakcja ...

50st i histereza 1st spowoduje że odbiornik wyłaczy się przy 51st a załączy przy 49st lub odwrotnie ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak zdawało. 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co jest u kolegi nie tak ... z pewnością to nie kwestia bezwładności pomiarowej bo tam są stosowane termistory Ds18B20 to dokładne i szybkie czujniki.

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszkodzona sonda ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie te termistory jak padają to po prostu nie "mierzą" ... to samo jak są na zwarciu czy zalane.

 

Tapniete z GT-I9500

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To według ciebie gdzie jest problem z tak dużym opóźnieniem wskazań ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

nie wiem czy ta sonda była wadliwa czy nie ale można powiedzieć że ją "naprawiłam" Od początku miałem wrażenie że chodzi tu o powolne nagrzewanie i chłodzenie jakiegoś materiału. Przeczytałem że czujniki DS18B20 to naprawde szybkie czujniki więc postanowiłem rozebrać sonde  :) zostawiłem tylko sam czujnik bez tej metalowej obudowy i cudowne uzdrowienie. Termometr wędzarniczy idzie prawie rózno z czujnikiem. Nadal występuje różnica pomiędzy najwyszą a najniższą temperaturą. Jest to 14 C ale to już spowodowane jest ewidentnie zbyt dużą grzałką. Już zamówiłem prosty regulator mocy. Mam jeszcze tylko jedno pytanie. Czy można tak ustawić termostat żeby przy zadanej temp. 50 C wyłączał prz 48 C a załączał przy 52 C? Chodzi o to żeby czasy grzania i nie grzania grzałki były takie duże. Czy to jest ta wcześniej wspomniana histereze, w tym wypadki 2 C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten termistor powinien być osłonięty ... wyczyść posmaruj pastą termiczną i zamontuj do gilzy.

Tak sie nie da ustawić :( histereza jest in plus i in minus ale zawsze tyle samo in plus i minus od temp. zadanej ... powinno się dać ustawić 0 ale co chwilę będzie pykał ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnicą pomiędzy najwyższą a najniższą temperaturą masz przy wędzeniu, czy teraz przy próbach bez wsadu ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próby narazie robione są bez wsadu. Napewno regulator mocy dużo mi pomoże bo grzałka ma 2000w a wędzarnia 60 wys 40x40 wiec niecałe 100 l. Czy czujnik musi być osłonięty? zrobiłem tak aby wystała tylko delikatnie główka a reszta koszulka termo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym ukladzie nie wróżę mu długiego życia ....

Przy tak malej komorze na sterowniku 0-1 bez PID-a zawsze będzie duża bezwładność niezależnie od histerezy regulatora ... bezwładność grzałki zrobi swoje ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezwładność spadnie po wygrzaniu wędzonek, przynajmniej tak jest u mnie.

Jakieś +/- 5C więc spoko.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 5st. to minimum mysle że in minus będzie okolo 8 in plus koło 3-4st przy stabilnej temperaturze wsadu ... ;)

Fizyki nie przeskoczymy ... przewymiarowałeś grzałkę albo zrobiłeś za małą komorę ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Fizyki nie przeskoczymy ... przewymiarowałeś grzałkę albo zrobiłeś za małą komorę

Ja czy autor postu ? 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q...a a to Twoja wędzarnia i problem Mireku ?

Bo nie rozumiem pytania :(

 

"Przewymiarowałeś" jest chyba z nowego akapitu ...

 

Tapniete z GT-I9500

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roger rozumiem o czym piszesz ale jak zastosuje roegulator mocy grzałki i zmniejsze w ten sposób jej moc to powino być chyba ok? Komora była robiona dla paleniska i tak jakiś czas działała ale z powodu braku możliwości ciągłego doglądania zdecydowałem sie na elektryczną. Grzałka jest od grilla elektrycznego wiec robiłem z tego co miałem. Kupiełem na portalu aukcyjnym regulator mocy do 2000w. Taki ze swykłym potencjometrem do zabudowy w jakieś pudełko. Mam nadzieje że to wystarczy. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roger....luzik.  :D

Zapytałem bo nie wiedziałem, chyba mogę.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak zastosuje roegulator mocy grzałki i zmniejsze w ten sposób jej moc to powino być chyba ok? .................... Kupiełem na portalu aukcyjnym regulator mocy do 2000w. Taki ze swykłym potencjometrem do zabudowy w jakieś pudełko. Mam nadzieje że to wystarczy.
 

Jeżeli jest to regulator tyrystorowy to skutecznie zredukuje moc grzałki.

Jak będziesz potrzebował szybkiego wzrostu temperatury przy podpiekaniu, to wtedy podkręcisz gałką :D

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Cieżko mi powiedzieć co to jest 

Elementam wykonawczym jest - wg specyfikacji - triak, czyli podwójny tyrystor.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.