Skocz do zawartości

Peklowanie na sucho, wędzenie bez pieczenia, parzenia


Inspiracje

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem stary wiekiem ale młody, bardzo młody początkujący "zadymiacz"

Zbudowałem swoją elektryczną wędzarkę - https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/11995-szukam-projektu-na-drewnian%C4%85-komor%C4%99-w%C4%99dzarnicz%C4%85-do-elektrycznego-grilla-czy-kto%C5%9B-pomo%C5%BCe/

 

Udało się zrobić pierwsze rybki, pierwsze szynki, schab...

 

Czy ktoś jednak byłby w stanie nakierować mnie na wiedzę w jaki sposób powinienem peklować na sucho schab, szynkę, ile soli, ile dni i jak to potem uwędzić (czas i temperatura)?

Chyba nie potrafię ogarnąć dobrze całej tej forumowej wiedzy...

Proszę i dziękuję z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szynek, polędwic nie peklujemy na sucho tylko na mokro.

Na sucho peklujemy mięso na kiełbasy.

 

Na spokojnie poczytaj:

 

http://wedlinydomowe.pl/akademia-dziadka

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jednak byłby w stanie nakierować mnie na wiedzę w jaki sposób powinienem peklować na sucho schab, szynkę, ile soli, ile dni i jak to potem uwędzić (czas i temperatura)? Chyba nie potrafię ogarnąć dobrze całej tej forumowej wiedzy...

Byłbym w stanie - jest jeden warunek - wykonywanie wyrobów zgodnie z zaleceniami.... :cool:

 

Szynek, polędwic nie peklujemy na sucho tylko na mokro.

No ja pekluje często na sucho, Miro nie, nawet napisał, że tylko na mokro . Pozwolę sobie na odrzucenie tej tezy. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Szynek, polędwic nie peklujemy na sucho tylko na mokro.

 

A dlaczego nie można peklować na sucho ??? Szynki peklowane na sucho mają zupełnie inny smak niż peklowane na mokro.

 

"PEKLOWANIE SZYNEK NA SUCHO
Wskazana temperatura 4-8stC
Peklowanie na sucho stosujemy od 7 do 14 dni
Na 1kg mięsa 3,5 dkg. Peklosoli"

 

Przy peklowaniu na sucho, codziennie szynkę nakłuwam widelcem i przewracam.

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie znam go ...  :D

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pamiętam, że było to przed Wielkanocą. Szykowałem się do wędzenia i wpadł mi w ręce kawałek żeberek. Temperatura była sporo ponad 30 stopni. Natarłem te żeberka peklosolą i leżały chyba z godzinę. Potem do wędzenia. Nigdy lepszych nie jadłem ;)

AREK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba nie potrafię ogarnąć dobrze całej tej forumowej wiedzy...

Dlatego skorzystaj z rady;

 

 

Na spokojnie poczytaj:   http://wedlinydomowe...kademia-dziadka

Skoro jesteś początkującym zadymiaczem, najlepiej zacząć od najprostszych technologii a w miarę nabywania doświadczenia przejść do trudniejszych.

Kol. @pis67 i @Gonzo napisali o możliwości peklowania suchego wędzonek ale nie odnieśli się do drugiej części wypowiedzi Mira o wyłacznie suchym peklowaniu mięsa na kiełbasy.

Podsumowując:

1. Wędzonki: peklowanie mokre (najbardziej popularne), suche i mieszane

2. Mięso na kiełbasy: peklowanie suche.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kol. @pis67 i @Gonzo napisali o możliwości peklowania suchego wędzonek ale nie odnieśli się do drugiej części wypowiedzi Mira o wyłacznie suchym peklowaniu mięsa na kiełbas

 

A po co miałem odnosić sie do peklowania na kiełbasy skoro pytanie tego nie dotyczyło.

 

 

 

Czy ktoś jednak byłby w stanie nakierować mnie na wiedzę w jaki sposób powinienem peklować na sucho schab, szynkę, ile soli, ile dni i jak to potem uwędzić (czas i temperatura)?

 

 

 

 

 

A podpowiedz jeszcze proszę jak to wtedy powinno być dymione? w jakiej temperaturze głównie bo długość to najpewniej na wygląd  

 

Ja zadymiam mięsa peklowane na sucho tak samo jak peklowane na mokro i jak mam widzimisię czasami wędzę na zimno.Tylko wędzenie  u mnie przeważnie trwa 8h i jak mięsko parę godzin posiedzi w temp. 60*C to wystarczy. Wyżej podałem przepis Szczepana, ja biorę 3% soli/peklosoli w stosunku do wagi mięsa.Nacieram mięso dokładnie (można dodać przyprawy jak kto lubi) i do lodówki 4-6*C.Przewracam codziennie i przy tym nakłuwam widelcem ( nie bój się dziur nie będzie  :) ) Męso peklowane na sucho  ładnie dojrzewa - teraz do wiosny masz dobre warunki. El Gregor dużo wędzonek pekluje na sucho.Przejżyj Jego temat (dużo tego jest, ale warto)

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/3705-kiełbasa-wiejska-i-inne-wyroby-el-gregora/

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.