Skocz do zawartości

[Rok 1969/83] Tabele wartości odżywczych żywności


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

Dr n. farm. Janina Piekarska, prof. dr hab. n. med. Aleksander Szczygieł

mgr inż. Maria Łoś-Kuczera

 

Popularne tabele wartości odżywczych żywności

 

Wydanie II poprawione i uzupełnione

 

Warszawa 1983 Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich

 

 

 

SPIS TREŚCI

 

Wstęp

Mleko i produkty mleczne

Jaja

Mięso

Konserwy mięsne

Konserwy warzywno-mięsne

Podroby

Drób

Konserwy drobiowe

Dziczyzna

Kiełbasy i wędzonki

Wędliny podrobowe

Ryby świeże

Ryby wędzone

Ryby solone

Konserwy rybne

Marynaty rybne

Tłuszcze

Produkty, zbożowe

Produkty z roślin strączkowych

Warzywa świeże

Mieszanki warzywne zamrożone

Warzywa suszone

Kiszonki

Przetwory warzywne

Przetwory ziemniaczane

Grzyby świeże

Grzyby suszone

Owoce świeże

Mieszanki owocowe zamrożone

Owoce suszone

Przetwory owocowe

Orzechy

Cukier, wyroby cukiernicze i ciastkarskie

Koncentraty zup

Wyroby kulinarne mrożone 

Wyroby garmażeryjne

Napoje bezalkoholowe

Napoje alkoholowe

Różne

Skorowidz

 

WSTĘP:

 

Stosunkowo szybkie wyczerpanie się pierwszego, dość dużego nakładu „Popularnych tabel wartości odżywczych żywności" świadczy o tym, że tego rodzaju publikacja jest potrzebna zarówno ludziom zdrowym, którzy chcieliby poprawić swój dotychczasowy sposób żywienia, jak i ludziom, którzy ze względów zdrowotnych powinni przestrzegać dietetycznych zaleceń lekarskich.

W związku z tym, że produkty spożywcze różnią się pod względem składu i wartości odżywczych, o prawidłowym żywieniu można mówić tylko wtedy, gdy zostaną one tak dobrane, aby się wzajemnie uzupełniały i w sumie zaspokajały zapotrzebowanie organizmu człowieka na energię i wszystkie składniki odżywcze, zależnie od jego wieku, płci, stanu fizjologicznego i rodzaju wykonywanej pracy. Należy bo­wiem zdawać sobie sprawę z tego, że największym wrogiem prawidłowego żywienia jest jednostronność w doborze produ­któw, nawet jeżeli są to produkty najbardziej luksusowe.

Układ książki. Publikacja ta, podobnie jak wydanie pierw­sze, składa się z trzech zasadniczych części:

1) wstępu, w którym umieszczono wiele wskazówek uła­twiających korzystanie z tabel,

2) tabel składu części jadalnych zawartych w 100 g pro­duktów rynkowych; produkty zestawiono w poszczególnych grupach najczęściej w kolejności alfabetycznej,

3) alfabetycznego skorowidza produktów, dla których dane znajdują się w tabelach.

Zakres tabel. W porównaniu z pierwszym wydaniem zachowano ten sam zestaw składników odżywczych: białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik, wapń, fosfor, żelazo, magnez, witaminy B1, B2, PP i C oraz odpadki, wartość energetyczną i miary produktów; zwiększono jednak liczbę produktów do 512, uaktualniając ich asortyment oraz dane liczbowe o składzie chemicznym. Główną tego przyczyną są zmiany, które zaszły w ciągu ostatnich kilku lat:

— w składzie chemicznym niektórych produktów pod­stawowych,

— w asortymencie produktów znajdujących się w sieci placówek handlowych,

— w recepturach wielu przetworów przemysłu spożywczego.

Nowe uaktualnione dane o składzie produktów spożyw­czych oparto głównie na wynikach badań i prac przeprowa­dzonych w ciągu ostatnich lat w Instytucie Żywności i Żywie­nia w Warszawie.

W tym wydaniu tabel, tak jak w poprzednim, produkty podzielono na następujące grupy: mleko i produkty mleczne, jaja, mięso, konserwy mięsne, konserwy warzywno-mięsne, podroby, drób, konserwy drobiowe, dziczyzna, kiełbasy i wędzonki, wędliny podrobowe, ryby świeże, ryby wędzone, ryby solone, konserwy rybne, marynaty rybne, tłuszcze, produkty zbożowe, produkty z roślin strączkowych, warzywa świeże, kiszonki, przetwory warzywne, przetwory ziemnia­czane, grzyby świeże, grzyby suszone, owoce świeże, owoce suszone, przetwory owocowe, orzechy, cukier i wyroby cukiernicze trwałe oraz wyroby ciastkarskie, koncentraty zup, wyroby kulinarne mrożone, wyroby garmażeryjne. W wydaniu tym dodatkowo umieszczono (zresztą po raz pierwszy w krajowych tabelach składu i wartości odżywczych produktów spożywczych) warzywa suszone, mieszanki wa­rzywne i owocowe mrożone oraz napoje alkoholowe i bezalko­holowe.

Zmiany w sposobach określania niektórych danych. W tabe­lach uwzględniono zalecenia międzynarodowych organizacji odnośnie do sposobu wyrażania zawartości witaminy A, błonnika, a także wartości energetycznej produktów spo­żywczych.

Witamina A. W poprzednim wydaniu tabel zawartość witaminy A podano w jednostkach międzynarodowych (j.m.). Ponieważ obecnie normy żywienia dla tej witaminy opracowy­wane są w ekwiwalentach (równoważnikach) retinolu i wy­rażane w mikrogramach (µg), w tym wydaniu zawartość witaminy A w produktach wyrażono jako ekwiwalent reti­nolu. Uwzględnia on niejednakową przyswajalność wystę­pujących w produktach różnych form witaminy A: retinolu, beta-karotenu i innych karotenoidów.

1 j.m. witaminy A odpowiada 0,6 µg beta-karotenu oraz 0,3 µg retinolu.

Błonnik. Zamiast określenia „błonnik" przyjęto w tym wydaniu nazwę „błonnik pokarmowy", dla którego dane pełniej charakteryzują rzeczywistą zawartość nie trawionych w organizmie człowieka resztek komórek roślinnych niż przyjęte w pierwszym wydaniu wartości dla błonnika — włókna surowego.

Wartość energetyczna. Wartość energetyczną produktów wy­rażono w kilodżulach (kJ), ale także (ze względów praktycz­nych) w kilokaloriach (kcal). Do przeliczeń jednostek należy stosować następujące wartości:

1 kcal = 4,1868 kJ (kilodżule)

1000 kcal = 4186,8 kJ

1000 kcal = 4,1868 MJ (megadżule)

1 kJ = 0,2388 kcal

1000 kJ = 238,8 kcal

1 MJ = 238,8 kcal

Wskazówki praktyczne. Należy zwrócić uwagę na zależność między wartością odżywczą produktu a ilością odpadków (części niejadalnych); na znaczenie wartości podanych tłustym drukiem oraz na stosowanie podanych w tabelach miar.

Odpadki. Liczby dotyczące wartości energetycznej pro­duktów oraz zawartości składników odżywczych odnoszą się do części jadalnej 100-gramowej porcji produktu rynko­wego, to znaczy takiego, jaki nabywa się w sklepie, a więc z przeciętną dla tego produktu ilością odpadków (są to oczy­wiście odpadki kuchenne, a nie talerzowe). Inaczej — po odrzuceniu odpadków pozostała część 100-gramowej porcji produktu zawiera podaną w tabelach ilość składników. Są jednak takie produkty, które ze względów naturalnych lub handlowych nie mają odpadków kuchennych, np. cukier, miód, mleko, przetwory warzywne, mięso bez kości, filety z ryb itp. W takich przypadkach zawartość składników w produkcie użytym do przyrządzania potrawy będzie taka sama jak w produkcie rynkowym.

Jeżeli w praktyce ilość odpadków znacznie różni się od podanych w tabelach, co jest możliwe zwłaszcza w przy­padku ziemniaków i warzyw w różnych porach roku, to należy uwzględnić to w obliczeniach, zmieniając odpowiednio zawartość składników.

 

Przykład 1. Przyjmując, że udział odpadków w 100 g rynkowych ziemniaków wynosi około 30 g, można powiedzieć, że 70 g części jadalnych tych ziemniaków (czyli 100—30) dostarcza około 60 kcal. Ziemniaki wczesne zawierają odpadków mniej, bo około 15%, a więc część jadalna 100-gramowej porcji ziemniaków wczesnych (czyli 85 g) dostarcza więcej energii, którą można obliczyć w nastę­pujący sposób:

 

jeżeli 70 g dostarcza 60 kcal

to    85 g dostarczy  x kcal

 

85 x 60

                 x =-------------------- = około 75 kcal

70

 

Ziemniaki na wiosnę zawierają więcej odpadków, często nawet około 40%, więc dostarczają odpowiednio mniej energii w przeliczeniu na część jadalną 100-gramowej porcji produktu rynkowego.

 

Jeżeli 70 g dostarcza 60 kcal

to      60 g dostarczy x kcal

 

60 x 60

                 x =--------------------= około 50 kcal

70

 

Przykład 2. Według danych przyjętych w tabelach ze 100 g wieprzowej karkówki z kością, przy około 25% odpadków, będzie 75 g mięsa, w którym zawartość białka wynosi 12 g. 100 g mięsa wieprzowej karkówki bez odpadków zawiera odpowiednio więcej białka:

 

jeżeli 75 g mięsa zawiera 12 g białka

to    100 g mięsa zawiera  x g białka

 

100 x 12

x = ---------------------= 16 g

75

 

Wartości zaznaczone tłustym drukiem. Podobnie jak w po­przednim, tak i w tym wydaniu, tłustym drukiem zaznaczono bogate źródła energii i składników odżywczych, np. białka, tłuszczów, węglowodanów, wapnia, niektórych witamin — ekwiwalentu retinolu, witaminy B1, witaminy B2, witaminy C. Zwrócono w ten sposób uwagę na te składniki, których większe lub mniejsze niedobory mogą się zdarzać w żywieniu niektórych grup ludności. Zalecane spożycie składników odżywczych przedstawia tabela pt. „Tymczasowe normy żywienia zaproponowane przez Instytut Żywności i Żywienia w 1969 r". Zaktualizowane normy IŻŻ — patrz notka pod tabelą.

Przy wytłuszczaniu wartości brano pod uwagę nie tylko te produkty, które w 100-gramowej porcji zawierają dużo określonego składnika, ale także i te, które — mimo znacznie mniejszej jego zawartości w 100 gramach — mają duży udział w pokrywaniu dziennego zapotrzebowania organizmu na ten składnik, wskutek znacznego zwyczajowo spożycia tego produktu.

 

Przykład 3. Mleko zawiera nieco ponad 3% białka, czyli stosunkowo niedużo, ale spożywa się go około 500 ml dziennie. W takiej objętości znajduje się około 15 g wysokowartościowego białka, duże ilości wapnia i witaminy B2 (ryboflawina). To samo dotyczy pieczywa, które spożywane jest przez ludzi dorosłych w ilości 300 gramów i więcej dziennie, dostarczając tym samym ponad 20 g białka. Zawartość witaminy B1 (tiamina) w pieczywie zależy od stopnia przemiału ziarna na mąkę użytą do wypiekania chleba i w wyżej wymie­nionych ilościach wynosi od 0,25 do 0,60 mg.

Często w codziennej praktyce wystarcza tylko stwierdzić, czy w całodziennym jadłospisie uwzględniono co najmniej je­den lub lepiej dwa produkty bogate w dany składnik, np. wapń, określone witaminy itd. Dla zorientowania się, w jakim stopniu to wystarcza, można obliczyć, czy dany produkt lub produkty pokrywają w przybliżeniu co najmniej połowę dziennego zapotrzebowania.

 

Przykład 4. Jeżeli w ciągu dnia spożyjemy 500 ml mleka, to z tabeli wynika, że otrzymamy około 600 mg wapnia; ilości te pokrywają ponad połowę dzien­nego zapotrzebowania na omawiany składnik pokarmowy. Niepotrzebne jest wtedy obliczanie, ile wapnia otrzymamy dodatkowo z innych produktów spożywczych, np. z jaj, mięsa, pieczywa itp. Podobny sposób można przyjąć także dla innych składników mineralnych i witamin.

 

Miary i wielkości porcji produktów. Dla wygody użytkowni­ków tabel podano także stosowane w domowym żywieniu miary i wielkości porcji wielu produktów: łyżki, szklanki itp. W przypadku częstego korzystania z danych dla określonego produktu byłoby jednak najlepiej, aby użytkownik zaopatrzył się w najprostszy sprzęt — jakim jest waga domowa — i sam wymierzył sobie stosowaną porcję.

Objaśnienia znaków użytych w tabelach:

— oznacza brak danych,

Ø zawartość składnika jest tak mała, że można ją pominąć.

Autorzy tabel pragną wyrazić podziękowanie za żmudną współpracę techniczną techn. Krystynie Iwanow oraz techn. Janinie Niedzieli.

 

post-39694-0-50595800-1446133388_thumb.jpg

 

post-39694-0-87294300-1446133402_thumb.jpg

post-39694-0-39426200-1446133425_thumb.jpg

post-39694-0-58664900-1446133437_thumb.jpg

post-39694-0-17623200-1446133452_thumb.jpg

post-39694-0-74264600-1446133467_thumb.jpg

 

post-39694-0-32605100-1446133479_thumb.jpg

post-39694-0-08071400-1446133489_thumb.jpg

post-39694-0-36815300-1446133502_thumb.jpg

post-39694-0-48324400-1446133508_thumb.jpg

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.