Skocz do zawartości

Metka wiejska wieprzowa wg Kostka


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

Metka wiejska wieprzowa wg. Kostka

 

post-39694-0-80672400-1446135368_thumb.jpg

 

Składniki:
 

Mięso wieprzowe klasy I - 1 kg.
Mięso wieprzowe klasy II - 4kg.

Mięso podzielone na kawałki (ja kroję na paski), peklujemy z użyciem peklosoli w dawce 23 g peklosoli na 1 kg mięsa, przez co najmniej 48 godzin – najlepiej w lodówce, w temperaturze 4-8 st.C. Następnie całość zapeklowanego mięsa mielimy na sitku o średnicy Ø 4.

 

Przyprawy:

 

Do zmielonego farszu dodajemy przyprawy w dawkach na 1 kg mięsa:

- cukier 2 g,
- pieprz czarny 1,5 g,
- papryka słodka 1,5 g,
- papryka ostra 1 g,
- kolendra 0,3 g,
- kminek 0,3 g,
- gorczyca 0,5 g.

Przyprawy oczywiście zmielone. Wszystko bardzo dokładnie wyrabiamy bez dodatku wody.
Wyrobiony farsz nabijamy w osłonki białkowe Ø 45 o długości ca.30 cm.
Po tej czynności batony kiełbasy wkładamy do lodówki na 24 godz.
Przed wędzeniem batony wyciągamy z lodówki i na 1 godz. wieszamy w temp. pokojowej.

 

Wędzenie.

Osuszanie 30 min w temperaturze 40-45 st.C.
Wędzenie właściwe 5 godzin w temperaturze do 35 st.C.
W trakcie wędzenia ważna jest wilgotność dymu - na początku używamy drewna suchego, potem lekko wilgotnego.

Efekt powalający.

 

post-39694-0-46220900-1446135376_thumb.jpg

 

Smacznego

kostek61

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Averoy, powiedz czy metka wyszła zbita czy jest smarowalna? Moja mimo że jest to wyrób dosyć tłusty wychodzi bardzo smaczna jednak nie da się jej rozprowadzić po pieczywie. Gdyby udało się wyeliminować ten problem więcej do szczęścia nie potrzebuję. ;)

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mimo że jest to wyrób dosyć tłusty wychodzi bardzo smaczna jednak nie da się jej rozprowadzić po pieczywie

Smarowność (również masła) uzyskuje się niewielkim dodatkiem tłuszczu  wielo- lub jedno-nienasyconego.

W przełożeniu na mięso wp. jest to tłuszcz miękki.

W recepturze jest wp.II. Ale można ja pozyskiwać z różnych elementów zasadniczych.

Inny jest tłuszcz w podgardlu czy inny karkowy a inny z miękkich części boczku lub z pachwiny.

To takie moje przemyślenia z punktu widzenia smarowności metki. :)

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie da się jej rozprowadzić po pieczywie
i dobrze  ;)  kładź talarki z metki  ;)  :D  nie wszystko smarowne daje szczęście  ;) 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz za wysoką temperature w trakcie wedzenia?

Raczej nie, ok 50C

 

 

mimo że jest to wyrób dosyć tłusty wychodzi bardzo smaczna jednak nie da się jej rozprowadzić po pieczywie

Smarowność (również masła) uzyskuje się niewielkim dodatkiem tłuszczu  wielo- lub jedno-nienasyconego.

W przełożeniu na mięso wp. jest to tłuszcz miękki.

W recepturze jest wp.II. Ale można ja pozyskiwać z różnych elementów zasadniczych.

Inny jest tłuszcz w podgardlu czy inny karkowy a inny z miękkich części boczku lub z pachwiny.

To takie moje przemyślenia z punktu widzenia smarowności metki. :)

 

robię z innego przepisu, może wołowina "robi" twardość. Przepis z "16"

Wołowina II kl.   - 1 kg

Boczek wieprzowy – 4 kg

Wędzenie wg. przepisu powinno odbywać się w zimnym dymie, u mnie 5 godz. w 50C

Edytowane przez wojs40

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

może wołowina "robi" twardość

To trzeba było tak od razu napisać  :thumbsup: 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja metkę robię tak.Pekluję średnio tłusty boczek i to na mokro,ale można i na sucho.Wędzę ten boczek razem z innymi wędzonkami na gorąco 45-55C.Uwędzony mielę,doprawiam,pakuję w osłonki białkowe i podwędzam na ciepło ok.25-30C przez 10h i gotowe.Zapewniam że będzie smarowna.Jak boczek za chudy to dokładam ok. 30% wędzonego podgardla.Oczywiście boczek i podgardle nie są parzone.Prosto łatwo i przyjemnie. Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robię z innego przepisu, może wołowina "robi" twardość

To nie wołowina... :cool:

 

A ja metkę robię tak

Boczek mielony to jest, żadna tam metka.... :cool:

 

Mięso wieprzowe klasy II - 4kg.

Jaka to może być to mięso wieprzowe klasy II? :cool:

 

Wędzenie wg. przepisu powinno odbywać się w zimnym dymie, u mnie 5 godz. w 50C

Jaki to ten zimny dym jest - może i 50 stopni .... :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie

 

 

to jest, żadna tam metka

 

 

Jaka to może być t

 

 

Jaki to ten

Zatem prosimy Pis,a-Pana o odpowiedzi (wyczerpujące  :thumbsup: ) na zadane pytania. 

Liczymy na dobry, sprawdzony przepis na metkę - już bez sarkazmu (z obu stron  :laugh: ) - jest Pis-Pan najlepszym na forum praktykiem w tej materii  :)  

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczymy na dobry, sprawdzony przepis na metkę - już bez sarkazmu (z obu stron  )

 

 

Boczek mielony to jest, żadna tam metka....

 

 

Miało być bez sarkazmu to będzie bez.Same fakty.Zgadnijcie czyj to fragment przepisu na metkę cebulową .?  :cool:.Różnica jest tylko taka że Ty mielisz surowy a ja wędzony boczek, ale to żadna różnica bo robiłem i Twoim sposobem nie mająca wpływu na jakość metki.

 

Metka cebulowa 

 

Surowiec: 

 

- boczek - 1kg, stosunkowo tłusty, najlepiej ze starszego zwierza, mniej wody w mięsie , lepszy smak 

1.boczek kroimy na kawałki, mieszamy z 20g peklosoli(nie mniej), pozostawiamy na 48godzin w lodówce. 

 

Przyprawy: 

pieprz biały - 2g 

cukier-2g 

cebula- 30g (ilość cebuli zależy od upodobań smakowych) 

 

2.Cebulę mielimy 2x na sitku 4mm, następnie mielimy boczek. Dodajemy pieprz i cukier, dokładnie mieszamy kilka minut. Napełniamy osłonki poliamidowe lub wykładamy do porcelanowej miski i do lodówki na godzinkę.

itd.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wędzenie wg. przepisu powinno odbywać się w zimnym dymie, u mnie 5 godz. w 50C

Jaki to ten zimny dym jest - może i 50 stopni .... :cool:

 

 

PIS, nie przeczytałeś ze zrozumienie. Napisałem, cyt. "Wędzenie wg. przepisu powinno odbywać się w zimnym dymie, u mnie 5 godz. w 50C". Nie napisałem, że u mnie wędziłem zimnym dymem tylko w temp. 50C, natomiast wg. przepisu wędzenie powinno być przeprowadzone w zimnym dymie. :tongue:

 

 

 

Liczymy na dobry, sprawdzony przepis na metkę - już bez sarkazmu (z obu stron  )

 

 

Boczek mielony to jest, żadna tam metka....

 

 

Miało być bez sarkazmu to będzie bez.Same fakty.Zgadnijcie czyj to fragment przepisu na metkę cebulową .?  :cool:.Różnica jest tylko taka że Ty mielisz surowy a ja wędzony boczek, ale to żadna różnica bo robiłem i Twoim sposobem nie mająca wpływu na jakość metki.

 

Metka cebulowa 

 

Surowiec: 

 

- boczek - 1kg, stosunkowo tłusty, najlepiej ze starszego zwierza, mniej wody w mięsie , lepszy smak 

1.boczek kroimy na kawałki, mieszamy z 20g peklosoli(nie mniej), pozostawiamy na 48godzin w lodówce. 

 

Przyprawy: 

pieprz biały - 2g 

cukier-2g 

cebula- 30g (ilość cebuli zależy od upodobań smakowych) 

 

2.Cebulę mielimy 2x na sitku 4mm, następnie mielimy boczek. Dodajemy pieprz i cukier, dokładnie mieszamy kilka minut. Napełniamy osłonki poliamidowe lub wykładamy do porcelanowej miski i do lodówki na godzinkę.

itd.

 

 

Arku, te itd. oznacza już tylko wędzenie? Chętnie zmierzę się z Twoim przepisem.

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chętnie zmierzę się z Twoim przepisem.

O ile się nie mylę jest to  przepis Pis-Pana  :frantics:

A Arek go zacytowal w związku z uwagą o boczku :D

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach ten Arek :D

Zrobię metkę wg. poniższego przepisu, chociaż to nie będzie metka ;) ;) ;)

 

A ja metkę robię tak.Pekluję średnio tłusty boczek i to na mokro,ale można i na sucho.Wędzę ten boczek razem z innymi wędzonkami na gorąco 45-55C.Uwędzony mielę,doprawiam,pakuję w osłonki białkowe i podwędzam na ciepło ok.25-30C przez 10h i gotowe.Zapewniam że będzie smarowna.Jak boczek za chudy to dokładam ok. 30% wędzonego podgardla.Oczywiście boczek i podgardle nie są parzone.Prosto łatwo i przyjemnie.

 

Zawsze staram się być obiektywny, przepis PIS też nie wygląda źle,

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach ten Arek

 

Dużo czytam i się uczę od najlepszych. ;)  :D

 

Zrobię metkę wg. poniższego przepisu, chociaż to nie będzie metka

 

Będzie Pan zadowolony. :D

 

przepis PIS też nie wygląda źle,

 

Chyba ode mnie zerżnął, ale żeby plagiatu nie było to odwrócił kolejność. :laugh:

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dużo czytam i się uczę od najlepszych
:D  :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem prosimy Pis,a-Pana o odpowiedzi (wyczerpujące :thumbsup: ) na zadane pytania. Liczymy na dobry, sprawdzony przepis na metkę - już bez sarkazmu (z obu stron

Na pytania odpowiem, metki robię, obecnie dwie, cebulową i luksusową, każdą dwa razy w tygodniu, w stosunkowo niedużych ilościach. Przepisy

i dobór przypraw trochę ewoluowały z różnych względów. Muszę trzymać jakość, powtarzalność, wyroby muszą mieć określoną trwałość, potwierdzoną badaniami.

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przepisu jak nie było tak nie ma :( Może jednak kolega PiS zamieścić ten obecny,sprawdzony i powtarzalny przepis  

Nie wątpię że metka z tego przepisu będzie bardzo smaczna ( bez sarkazmu). :)

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wątpię że metka z tego przepisu będzie bardzo smaczna
Co by było bez wazeliny - wszystkie wyroby Piotra co miałem okazje kosztować - były smaczne  :D  :thumbsup: . Twoje Arku też  :D  :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wszystkie wyroby Piotra co miałem okazje kosztować - były smaczne 

My o tym wiemy  :thumbsup: 

Piotr ma wiedzę teoretyczną, bogata praktykę i fantazję. Z takiej trójcy mogą się urodzić tylko dobre rzeczy  :yes:  :)

Chcemy przy okazji uczknąć co nieco z Jego technologicznych tajemnic :D   

Wprawdzie zdawkowe i nieraz sarkastyczne uwagi Pis-Pana są wskazówkami, ale mniej wprawionych mogą też zaprowadzić na manowce.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.