Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Chleb na zakwasie - twarda skórka

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

#41 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5008 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 10 lis 2015 - 21:31

Podczas krojenia nóż się klei do ciasta i miejscami wydaje mi się że jest zakalec (malutki) Dlatego następnym razem dłużej będę piekł

Wydluz czas pieczenia w wyzszej temperaturze ,oraz tak jak tutaj kolega podaje wyzej, calkowity czas pieczenia.

Chleb na zakwasie nie powinien byc krojomy tego samego sdnia po upieczeniu. DAj odpoczac przez noc i zobaczysz prawdziwy smak chleba.

Wiele piekarni piecze chleby na zakwasie a dopiero po 24 godzinach daja je do sprzedazy.

#42 tier

tier

Weteran

• Zbanowani
  • 2199 postów

Napisano 10 lis 2015 - 21:44

Oj nie wiele..., ale nie te w Polsce? bo tutaj czasu brak, przestój 24h niedopuszczalny jest, tu kroi się chleb po 2-3h :cool:

#43 Switala18

Switala18

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 82 postów
  • MiejscowośćŻnin

Napisano 11 lis 2015 - 01:25

Ten zakalec wyszedł w dolnej części a jak przekroiłem drugi bochenek to okazało się jeszcze że pod skórką była dziura(wolna przestrzeń)

#44 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5008 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 11 lis 2015 - 07:06

Chleb rosl w bardzo cieplym pomieszczeniu ,ale rosl za krotko przed pieczeniem.

#45 Switala18

Switala18

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 82 postów
  • MiejscowośćŻnin

Napisano 11 lis 2015 - 21:05

No i upiekłem kolejny bochenek i znowu 😥 nie wyszedł. Wyrastał od 18 do 8 piekłem 25 min 240 i i resztę 190-180 st. Tak żeby było 1h15min.
Efekt taki że skórka wyrosła a w środku dziura i surowo😞.
Beznadziejna sytuacja.

#46 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5008 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 11 lis 2015 - 21:22

Prosze, wstaw zdjecie przekroju chleba

#47 Switala18

Switala18

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 82 postów
  • MiejscowośćŻnin

Napisano 11 lis 2015 - 21:57

oto zdjęcia

miało być tak pięknie

Załączony plik  WP_20151111_16_53_26_Pro.jpg   48,91 KB   9 Ilość pobrań

i g... wyszło

Załączony plik  WP_20151111_16_53_42_Pro.jpg   44,76 KB   8 Ilość pobrań

#48 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5194 postów

Napisano 11 lis 2015 - 22:28

Chleb  z przewagą mąki  pszennej rośnie zbyt szybko pewnie w pierwszej fazie pieczenia :rolleyes:

Aż takie  dziury mi sie nie zdarzyły. Wygląda jak chleb na drożdzach. 

#49 Switala18

Switala18

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 82 postów
  • MiejscowośćŻnin

Napisano 12 lis 2015 - 06:32

Nie wiem co może być przyczyną takiego stanu.
Wczesniej była niższa temp i twarda skóra teraz wyższa temp i w ogóle nie wychodzi.

#50 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5123 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 12 lis 2015 - 07:45

Piekąc tego typu chlebki foremkowe należy spełnić następujące warunki :

1. Dobry gatunek mąki, 2. nie zbyt wysoka temperatura przy wyrastaniu, 3. krótkie wyrabianie ciasta 4 - 5 min. 4. nie za dużo - nie za mało wody.

Ciasto powinno być mokre i ale dosyć gęste, nie lejące się. Takie aby przy nakładaniu do foremki kleiło się dosyć mocno do szpatułki. Nakładać ok. 1/2 - 2/3 foremki, i powinno wyrastać max. do kantu ale lepiej nieco poniżej. Foremka wysmarowana twardym tłuszczem np. margaryna, tak aby ten tłuszcz nie spływał na dno foremki w trakcie nakładania ciasta. Przykryte folią tak jak to pokazuje Electra i odstawione na min. kilka godzin w niezbyt ciepłe miejsce na czas wyrastania. Chodzi o to aby nie rosło zbyt intensywnie, a spokojnie i równo, aby właśnie przy włożeniu do piekarnika nie było zbyt wysokie. Musi się udać :thumbsup:.

#51 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5574 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 12 lis 2015 - 13:42

Ostatnio moj wlasnie troszke za mocno podgrzalam przy koncowej fazie i mozna zauwazyc ze ma wlasnie wieksze dziurki na gorze , najlepiej przykryc odstawic i niech rosnie nawet te 5 h jak jest chlodniej ,bo wedlog mnie smak lepszy. Moje wyrastaja max 0.5cm ponad blache ale zazwyczaj tylko to rantu.

Ja smaruje forme olejem ,nadmiar zlewam i posypuje otrebami  :)

#52 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5123 postów

Napisano 12 lis 2015 - 15:09

Electro, u mnie rosną często sporo powyżej 5 godzin. Z  nawet w okolicach do 8 godzin. Ten patent z otrębami jest też OK, ale ja jednak smaruje tylko "marychą" wtedy boki chlebka mają bardziej brązową skórkę, taką jak lubię, ale to nie ma większego znaczenia jeżeli idzie o jakość chlebka :D.

#53 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5008 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 12 lis 2015 - 21:15

Switala, twoj chleb to  zakalec. Jest to spowodowane duza wilgotnoscia ciasta.  Wystarczy ze kupiles nowa make, a ta ma inna wilgotbosc i wtedy nalezy dac odrobine mniej wody.  Spojrz na zdjecia Chudziak, jak wstawila w kazdym etapie Zobacz jak wyglada jej chleb kiedy daje do formy. JA robie chleby ,ktore sa bardziej plastyczne jako ciasto.  

Musisz jesli sie upierasz przy tym samym przepisie,  probowac zmienijszyc ilosc wody. Wroc pamiecia do wczesniejszych chlebow i czy konsystencja ciasta byla luzna bardzo luzna , taka sama jak ciasto tego chebla, kiedy wyrobiles.   

Zmniejsz ilosc wody, tak mi sie wydaje.

Ewentualnie zrob tak, jak dajesz obudzony zakwas dodaj czesc maki, np. 1/2 pszennej maki, nastepnie wode i po wymieszaniu zostaw to na jakies 15-20 minut. Po tym czasie dodaj reszte skladnikow i rob tak jak zawsze, wyrabiasz, odstawiasz do wyrosniecia, ponownie wyrabiasz ,formujesz chleb, czy dajesz do formy( jak jest cienka foremka nie chlebowa wyloz  papierem do pieczenia) i dalej pozostawiasz do wyrosniecia. Pozniej piecz w normalnej temperaturze. 

#54 mucho

mucho

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 189 postów
  • Miejscowośćkanada

Napisano 13 lis 2015 - 00:41

Popieram cie Annam.

Wydaje mi sie ze ciasto bylo za luzne ( za ciekle) jak piszesz za duza wilgotnosc. To ze sie piecze w foremce nie znaczy ze mozemy to ciasto do niej wlac.

Gestosc musi byc taka aby mozna bylo z ciasta uformowac chleb w reku, nie moze nam sie wylewac przez palce.

#55 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5123 postów

Napisano 13 lis 2015 - 03:17

Właśnie o tym wcześniej napisałem, podając zasady pieczenia chlebka foremkowego w punktach zaznaczonych na czerwono, aby trudno było przegapić, a jednak :D .

#56 waldek55

waldek55

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 406 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano 19 lis 2015 - 23:32

Jeżeli to jest chleb żytni to nie powinieneś go wyrabiać , wystarczy wymieszać i fermentować ciasto (zaczyn) całą noc . Pszenny trzeba wyrabiać , żeby uwolnić gluten . Wkładaj do piekarnika jak jest całkowicie wyrośnięty tzn jak dotkniesz palcem musi zostać dołek jeżeli ślad palca znika znaczy , że ciasto jeszcze rośnie . Niewyrośnięte ciasto skutkuje tym , że chleb Ci popęka . Na foremki w czasie rośnięcia nałóż torby foliowe ( zrób taki namiot ) jak Ci radziły electra i chudziak . Musisz piec szybko w wysokiej temperaturze ( termoobieg 220* ok.45 min - zależy od piekarnika- musisz sprawdzać patyczkiem do szaszłyków ) Jeżeli chcesz by skórka była błyszcząca i miękka musisz w czasie pieczenia 2-3 razy zrosić chleby rozpylaczem takim jak do zraszania roślin . Podałem Ci w skrócie to co powinno Ci się przydać . Resztę załatwi praktyka . Jakbyś miał jakieś pytania to śmiało . Postaram się pomóc chociaż nie jestem piekarzem . Po prostu bardziej smakuje mi mój żytni na zakwasie niż ten ze sklepu .

#57 Switala18

Switala18

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 82 postów
  • MiejscowośćŻnin

Napisano 10 gru 2015 - 21:03

Z racji że mam wypiekacz do chleba znalazłem przepis na chleb na zakwasie do przygotowania w maszynie.
200g maki żytniej
300g m. pszennej
300 ml wody
120g zakwasu
2 łyżeczki soli
1 łyżką oleju
Maszyna wyrabia ciasto 10-15 min i zostawiamy do wyrośnięcia 4-8 godz.
Następnie pieczemy w automacie 1 godz.
Chlebek wychodzi nie ma zakalca i jest miękki 😊.

#58 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7222 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 10 gru 2015 - 21:10

Cały pic użycia maszynki polega właśnie na ręcznej obsłudze i wydłużeniu czasu wyrastania po wyrobieniu ... na żadnym programie nie wyjdzie ;)

Tapniete z GT-I9500

#59 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9368 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 11 gru 2015 - 13:20

200g maki żytniej 300g m. pszennej

W tym przepisie brakuje stopnia przemiału mąki.

#60 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5008 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 11 gru 2015 - 22:07

W tym przepisie brakuje stopnia przemiału mąki.

Podejrzewam, ze to jest jakies tlumaczenie z np. angielskiego przepisu. Niestety u nas brak jest wlasnie glebszego okreslenia przemialu maki  :(

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych