Skocz do zawartości

Banalnie prosta kiełbasa.Wędzona,surowa do podsuszania wg. Kostka


kostek61

Rekomendowane odpowiedzi

Skład:

Wieprzowina Kl II z zawartością tłuszczu ok. 25% nieścięgnista.

 

Mięso kroimy na kawałki ok. 3x3cm i peklujemy 20 gr peklosoli na 1 kg masy

Umieszczamy w lodówce na 48 godz.Po tym czasie mielimy całość na sitku nr 8.

Dodajemy przyprawy w ilości:pieprz 2 gr ,czosnek 3-5 gr,cukier 1 gr.  /na 1 kg farszu.

Całość wyrabiamy bez dodatku wody.Nadziewamy w jelita wp. 30-32 i odkręcamy na odcinki

ok 25 cm..Kiełbasy wieszamy i osadzamy w chłodnym pomieszczeniu na kilka godz.

 

Wędzenie:Osuszanie w wędzarni ok 30-40 min w temp. ok. 40 st. następnie wędzenie właściwe

w temp do 45 st ok 3 godz lub koloru jaki nam odpowiada.

 

Podsuszanie: w pomieszczeniu o temperaturze ok. 16-18 st.

 

post-41979-0-95914700-1449162546.jpg

 

post-41979-0-21836000-1449162575_thumb.jpg

 

 

 

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

A jak dlugo byly podsuszane te na fotkach,
Dolne zdjęcie 5 dni u góry na drugi dzień po wędzeniu.

 

wielkosc sitek
Sitko Fi 8 maszynka nr.22.

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla podrasowania dorzuciłbym odrobinę gorczycy ;) - już przepis dodaję do ulubionych i taką kiełbaskę przy sposobności machnę ;)

Nie ganiaj za ludźmi. Bądź sobą, rób swoje i pracuj ciężko. Odpowiedni ludzie - Ci, którzy naprawdę pasują do Twojego życia pojawią się i zostaną.

 

Wielu ludzi powie Ci, że nie dasz rady - a Ty po prostu odwróć się i powiedz - no to patrz!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mięso KL II nieścięgniste

 

U nas w niektórych ubojniach takie mięso występuje pod nazwą - kiełbasiane. Ścięgniste też można w nim znaleźć. I na pewno takie mięso nie pochodzi z klasyfikacji, tylko jako zrzynki porozbiorowe. I też znam, i stosuję taki przepis na prostą kiełbasę - od dawna ;)  :)

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem ładnie prezentuje sie Twoja kiełbasa, co najważniejsze, nie trzeba klasyfikować. Jeśli smakuje tak, jak wygląda, zrobię ją w przyszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Todek zależy czy jest to mięso bez ścięgnistego.

U mnie też mają odpadki pod różnymi nazwami. Najbardziej do tej kiełbasy pasowały by ścinki z szynki ( tak to u mnie nazwali). Można je dostać jako bardziej tłuste i mniej. Coś ala klasa II A i B.

Niestety u mnie gulaszowe to z dużą domieszką ścięgien itp. Do kiełbasy bym nie dawał, ale w długiej obróbce w sosie to idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

co najważniejsze, nie trzeba klasyfikować.
W przepisie pisze wyrażnie ,mięso Kl II nie ścięgniste ,to znaczy że jest po klasyfikacji.

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dla podrasowania dorzuciłbym odrobinę gorczycy
Oczywiście że można,ja nie raz dodaję do niej 1gr na 1 kg farszu majeranku :)

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ktoś ma pomysł na tą paprykę do tej kiełbasy?
Przyprawy możesz dodać jakie Ci pasują,co do ilości to sam musisz dojść ,ja robię z tymi co podałem.

 

Czy tej kiełbaski nie parzymy? Ani nie podpiekamy?
Można parzyć tylko wtedy trzeba zastosować mniejszą ilość peklosoli,przy parzonych 18 gr na 1 kg masy a przy podpiekanej w wędzarni 16gr na 1 kg masy.

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dolne zdjęcie 5 dni u góry na drugi dzień po wędzeniu

 

zastanawiam się czy moja też będzie taka piękna po kilku dniach...

bezpośrednio po wędzeniu w przekroju wygląda na surową, poczekamy, zobaczymy :hmm:

ma nadzieję, że tak jak w przypadku "palcówki" (a byłem prawie pewny, że spleśnieje) czas czyni cuda i wyjdzie miódmalina

 

ps

to moja pierwsza kiełbasa i się proszę nie śmiać w jakie kawałki jest poodkręcana :D

post-53382-0-95889000-1452464034_thumb.jpg

post-53382-0-29343400-1452464038_thumb.jpg

post-53382-0-15203000-1452464041_thumb.jpg

post-53382-0-20866300-1452464044_thumb.jpg

post-53382-0-37406900-1452464047_thumb.jpg

post-53382-0-03512100-1452464051_thumb.jpg

post-53382-0-83676500-1452464055_thumb.jpg

post-53382-0-36621600-1452464058_thumb.jpg

 

Driven Like The Snow

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę dla tej kiełbasy, gdyż właśnie chcę się za nią zabrać.

Czy dodanie np papryki będzie dobrym pomysłem?

Ewentualnie w jakiej ilości (łagodnej czy ostrej) by jej dodać aby nie przedobrzyć.

 

daleko mi do wędliniarskiego eksperta,

ale że u mnie sporo rzeczy musi być na ostro,

to doświadczenie z papryką (jakieś) mam,

i wiem, że dodanie jej "na sucho" powoduje średni efekt 

- kiełbasa po pokrojeniu sie rozpada.

Dobrze jest (choć przy dużej ilości papryki - tak jak lubię - to i ten zabieg nie do końca pomaga)

rozpuścić trochę tłuszczu (smalcu?) rozgrzać i dodać paprykę

odczekać chwilę i dopiero wtedy do kiełbasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodaje na sucho i nie mam efektu rozpadania sie kielbasy. 

 Parwdopodobnie nieparwidlowo mialas wyrobione mieso na kielbase i klej sie nie wytorzyl. 

 Poczytaj tutaj   http://wedlinydomowe.pl/akademia-dziadka/1178-czesc-viii-produkcja-kielbasy , Dziadek na zdjeciach pokazuje jaka jest roznica w miesie wyrobionym i kleistym. 

 Pozdrawiam 

 

 

zastanawiam się czy moja też będzie taka piękna po kilku dniach... bezpośrednio po wędzeniu w przekroju wygląda na surową, poczekamy, zobaczymy ma nadzieję, że tak jak w przypadku "palcówki" (a byłem prawie pewny, że spleśnieje) czas czyni cuda i wyjdzie miódmalina
 

 Jesli robisz z przepisu Kostka i trzymasz sie wszystkich informacji podanych do produkcji ,to na pewno wyjdzie . Poczekaj , a jak sam napisales, bedzie bardzo dobra kielbasa jak podeschnie  :thumbsup:

 No to czekamy tydzien na przekroj :D


 

 

Proszę o poradę dla tej kiełbasy, gdyż właśnie chcę się za nią zabrać. Czy dodanie np papryki będzie dobrym pomysłem? Ewentualnie w jakiej ilości (łagodnej czy ostrej) by jej dodać aby nie przedobrzy
 

 Tutaj juz musisz sie prowadzic wlasnym smakiem. Bo kazdy inaczej lubi. U mnie w domu robie kiedna ,gdzie daje az 2g i ja tego nie jem( pisze "AZ "bo dla mnie to bardzo ostre jak na wedliny), bo dla mnie za ostre a inni domownicy maja ubaw jak wezme plasterek kielbasy i mam wrazenie ze zione ogniem, jak smok.

Zacznij dawac male ilosci  do  miesa ,tylko sprawdzaj jakie ilosci dajesz, zapisuj   wtedy ustalisz swoj poziom " ognia" w kielbasie. Jako odnosnik, radzilabym probowac na jednej i tej samej kielbasie  ,wtedy calosc bedzie miala ten sam smak , a roznica bedzie wlasnie w ilosci dodanej przez ciebie chillie czy papryki.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zzzt kiełbasa wizualnie b.dobrze Ci wyszła ,będzie dobrze jak podsuszysz .Wędzarnia też niczego sobie :thumbsup: .Pozdrawiam :) .

Edytowane przez kostek61

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.