Skocz do zawartości

brak termometru-poradźcie!


edysia

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani wędliniarze:) Tak się rozmarzyłam czytając wasze posty, że w lodówce pekluje się łopatka z której powstanie kiełbacha. Kupilam osłonkę, bo szynkowaru jeszcze nie mam, no i teraz największe wyzwanie, jak nie mając termometru parzyć wędlinę w temp 80 stopni. Czy macie jakies sposoby na to, żeby z duzym prawdopodobieństwem udało mi się nie zagotować tej kiełbaski?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Edysiu.

Drogie Dziecko, :blush: , sprawa troche trudna, gdyż ciężko jest okreslić temp. 70-80 st.C bez termometru. Z szynkami jest prościej, gdyż trzeba pilnować by woda była prawie przed stanem wrzenia. Może jeszcze dostaniesz jakiś na rynku? Choć na razie sam wkład z odpowiednim zakresem. Moja rada. Parz kiełbaski tak jak szynkę (woda jest bardzo gorąca, ale sie nie gotuje - pojawiają sie malutkie pecherzyki pary wodnej, a nad woda unosi sie para), tylko krócej. Jesli to będzie kiełbasa cienka, to po ok. 15 - 17 min. wyjmij kawałek i sprawdź jak wyglada w środku. jesli jest jednolity przekrój i kolor - jest ok. Spróbuj i osądź. Nie jest to zgodne z technologią, ale na jeden jedyny raz musi wystarczyć.

Na przyszłośc polecam zakup termometra to mierzenia temp. wody w parzelniku. Podstawa.

Mozna sobie darować termometr z sonda, ale ten musi być.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że to "dziecko" się tyczy tego, że odnośnie robienia wędlin jestem niemowlakiem:)

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Oczywiście się nie poddam i będę robić. Kiełbacha będzie w dużej osłonce, takiej jak kiełbasy szynkowe. Muszę Ci powiedziec ,że pachnie cudnie, chyba dobrze przyprawiłam:) No ale do rzeczy. Niestety w mojej mieścinie nie uswiadczysz termometru , więc dopiero po świętach bedę miała możliwosc kupienia go. Co do temperatury to wydumałam, że gar musi być duży, zeby woda miała trudniej się nie daj Boże zagotować i mozna było utrzymać niższą temp, a ja moją wędlinkę chcę powiesić ( ponieważ będzie w osłonce to mam mozliwosc zawiązania sznurków z obu stron) brzmi) w górnej częsci garnka tak ,żeby temperatura była niższa.Zastanawiałam się też ewentualnie nad tym, by wędlina była całkowice nad powierznią wody , czyli gotowała się na parze, ale nie mam pojęcia czy to zda egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Edysię.

Postaw balonika na mapce, to może ktoś z nas Ci pomoże.

A jak się okaże, że jesteś moją sąsiadką to termometr podam przez płot :wink:

pozdrowionka

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt daleko od wzorca. Nie wiadomo jak to będzie przebiegało. Takie eksperymenty to robiłbym dopiero gdy mógłbym wbić termometr w kiełbasę i sprawdzić ile ma stopni w środku. Para zapewne będzie wolniej przekazywała ciepło kiłbasie i pojawi się problem jak długo to ma trwać.

Zadbaj o to by woda w garnku nie szumiała i będzie to pewnie gdzieś 80- 85 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd. Z fizyki pamiętamy, że ciecz, powietrze itp, poddane działaniu temperatury, zawsze utrzymuja się jako lżejsze, w górnej części naczynia. Czyli - w górnej części garnka będziesz miała najcieplejszą wodę. Po prostu zagotuj wodę, włóż do niej baton (zawiązany) i zmniejsz gaz (sporo). Po włożeniu zimnego batona do wrzatku, temp. wody w garnku powinna zejśc do poziomu ok. 80 st C. Taka temp. utrzymuj podczas parzenia. Sprawdź objawy zewnetrzne - ilośc pęcherzyków pary wodnej, ilość samej pary nad cieczą i ruchy wody. Będzie Ci łatwiej utrzymac temp.

Co do wielkości gara - bez względu na jego rozmiar i tak sie woda kiedyś zagotuje. To tylko kwestia czasu. Większy gar - dłużej to trwa.

Para ma zawsze temeprature większą od cieczy, gdyż powstaje na skutek jej odparowywania - woda zmienia stan skupienia pod wpływem temperatury (przykład oddychanie w zimnym powietrzu).

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na to patrzę, to sam się dziwię, że napisałem takiego śmisznego posta. Miejmy nadzieję, że Ty się w tym połapiesz, czego Ci serdecznie życzę. :grin:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i temat wyjaśniony przez samego autora. Szukałem tej informacji, bo pamietałem, że gdzieś "to już było", a wystarczyło tylko wpisać w szukajce "drucik".

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki Kochane:) Dziękuję! Jestem pod wrażeneniem. Liczyłam na to że może ktoś się zlituje i po kilku dniach coś napisze, a tu proszę, wędliniarze to świetni koledzy -chetni do pomocy nowicjuszowi. No oczywiście mi wstyd odnośnie moich nietrafionych pomysłów( fizyka rzeczywiście sie kłania). Pomysł z drucikiem bardzo dobry, wykorzytam, a kiełbachę wedle waszych wskazówek normalnie, bez cudowania sprobuję parzyć pilnując wody.

Fentel, dziękuję za chęc pożyczenia termometra, niestety na opolszczyznę ciut za daleko. Obiecuję, że jak mój wyrób będzie gotowy i nie będę sie miała czego wstydzić to się pochwalę. Wszystkim nowo poznanym kolegom z forum życzę smaczych i spokojnych Swiąt. Pozdrawiam Edyta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic sie nie stało. :wink: Na zlocie po prostu coś postawisz "chłopakom kochanym" (a jest nas tutaj paru) i bedzie ok. :grin:

Życzę udanego parzenia.

PS.

Na górze strony jest "izba przyjęć" z erką do dyspozycji. Można korzystać do woli.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edysia w Raciborzu to można kupić termometr, a do Raciborza masz tylko 20 parę km. Jak nie znajdziesz to... u mnie są i możesz skorzystać.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prośbę Edysi, wklejam zdjęcie wykonanej wczoraj kiełbasy:

 

 

Gratulacje. Moim zdaniem jest SUPER. :grin:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noooo Edysiu, lepszy komplement przed świetami nie mógł Cie spotkać. Taka pochwała od Samego Mistrza. No, no... :wink:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli takie cuda udają Ci się bez termometru, to jakie zrobisz jak już będziesz go miała :shock:

eeeee

babujagi to mają taką intuicję czy cóś ,że zawsze spadną na cztery łapy :devil:

Edysia - GRATULACJE !!!

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.