Skocz do zawartości

[Rok 1956] Przyprawy i surowce pomocnicze przy przerobie mięsa


Rekomendowane odpowiedzi

W poniższej pracy jest podana charakterystyka środków konserwujących i peklujących, przypraw korzennych tak naturalnych jak i namiastek, dodatków pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz osło­nek naturalnych i sztucznych. Opisane są rów­nież zagadnienia kontroli technicznej oraz magazynowania przypraw i surowców pomocniczych. Praca jest przeznaczona dla mistrzów, techników i magazynierów.

 

SPIS TREŚCI

 

WSTĘP

Rozdział I. SÓL I SKŁADNIKI PEKLUJĄCE

1. Sól kuchenna

a. Wiadomości ogólne

b. Charakterystyka produktu handlowego

c. Wskaźniki jakościowe soli

d. Działanie soli

e. Zastosowanie soli w przemyśle mięsnym

2. Saletra

a) Wiadomości ogólne

b. Wymagania jakościowe

c. Działanie saletry i jej zastosowanie w przemyśle mięsnym

3. Azotyn

a. Wiadomości ogólne

b. Wymagania jakościowe

c. Działanie azotynu i jego zastosowanie w przemyśle mięsnym

4. Cukry

a. Wiadomości ogólne

b. Działanie cukrów i ich zastosowanie w przemyśle mięsnym

5. Mieszanki peklujące

a. Wiadomości ogólne o procesie peklowania mięsa

b. Mieszanki peklujące suche

c. Solanki

6. Magazynowanie soli i składników peklujących

7. Kontrola techniczna soli i dodatków peklujących

8. Przepisy prawne dotyczące stosowania środków konserwujących

i peklujących

Rozdział II. PRZYPRAWY KORZENNE I SPECJALNE

1. Przyprawy korzenne naturalne

a. Wiadomości ogólne

b. Podział przypraw

c. Przyprawy krajowe

Kolendra, Kminek, Gorczyca, Jałowiec, Majeranek, Tymianek, Bazylia, Cząber, Lubczyk, Estragon, Cykoria.

d. Przyprawy importowane

Pieprz, Angielskie ziele, Gałka muszkatołowa, Kwiat muszkatołowy, Kardamon, Papryka, Goździki, Liść bobkowy, Imbir.

2. Stosowanie przypraw korzennych

3. Rozdrabnianie przypraw

4. Namiastki przypraw

a. Pieprz ziołowy

b. Mieszanki przypraw ziołowych

c. Przyprawy typu ,,Maggi"

d. Glutaminian jednosodowy

5. Grzyby

a. Wiadomości ogólne

b. Odmiany grzybów aromatycznych

c. Rodzaje i cechy przyprawy

6. Przyprawy pochodzenia fermentacyjnego

7. Magazynowanie przypraw korzennych i specjalnych

8. Kontrola techniczna przypraw korzennych i specjalnych

Rozdział III. DODATKI POCHODZENIA ROŚLINNEGO I ZWIE­RZĘCEGO

1. Dodatki pochodzenia roślinnego

a. Warzywa

Czosnek, Cebula, Pory, Pietruszka, Sele­ry, Marchew, Kapusta, Pomidory, Ziem­niaki.

b. Kasze i dodatki mączne

Kasza jęczmienna, Kasza gryczana, Ryż, Kasza manna, Mąka pszenna, Mączka ziemnia­czana, Bułki.

c. Nasiona roślin strączkowych

Groch, Fasola, Soja.

2. Dodatki pochodzenia zwierzęcego

a. Żelatyna

b. Albumina jadalna

c. Jaja

d. Produkty mleczne

3. Magazynowanie dodatków

4. Kontrola techniczna dodatków pochodzenia roślinnego i zwierzę­cego

Rozdział IV. OSŁONKI DO WĘDLIN I WYROBÓW WĘDLINIAR­SKICH

1. Osłonki naturalne

a. Wiadomości ogólne

b. Osłonki wieprzowe

Kiełbaśnice, Jelita grube wieprzowe, Jelita środ­kowe wieprzowe, Kątnice wieprzowe, Krzyżówki wieprzowe, Żołądki wieprzowe, Przełyki wieprzo­we, Pęcherze wieprzowe, Błona z sadła.

c. Osłonki bydlęce

Jelita wiankowe, Jelita środkowe bydlęce, Kątni­ce bydlęce, Krzyżówki bydlęce, Przełyki bydlę­ce, Pęcherze bydlęce, Błony z kątnic i krzyżówek bydlęcych.

d. Osłonki baranie

Watlongi, Kątniczki baranie, Krzyżówki bara­nie.

e. Osłonki cielęce

Kątniczki cielęce, Pęcherze cielęce.

f. Osłonki końskie

Jelita cienkie końskie, Przełyki i pęcherze końskie

2. Osłonki sztuczne

a. Wiadomości ogólne

b. Osłonki pergaminowe

c. Osłonki natronowe

d. Osłonki celofanowe (tomofanowe)

e. Osłonki z błon polietylenowych

f. Osłonki pliofilmowe

g. Osłonki sztuczne białkowe

3. Magazynowanie osłonek

a. Magazynowanie osłonek naturalnych zasolonych

b. Magazynowanie osłonek naturalnych suszonych

c. Magazynowanie osłonek sztucznych

4. Kontrola techniczna osłonek

Wykaz piśmiennictwa

 

 

WSTĘP

 

W przetwórstwie mięsnym do wytwarzania gotowych produktów używa się poza mięsem licznych dodatków ja­dalnych. Gotowym produktem w pojęciu handlowym na­zywa się produkt będący w takim stanie, w jakim wpro­wadza się go do obrotu handlowego. Wszystkie materiały, które — poza mięsem — wchodzą w skład gotowego pro­duktu, nazywają się surowcami pomocniczymi, przy czym dodatki nadające smak produktowi określa się zwykle mia­nem przypraw.

Przyprawy i surowce pomocnicze można podzielić na kilka zasadniczych grup, a mianowicie:

1. Sól i środki peklujące. Do tej grupy należą: sól, sa­letra, azotyn i cukry. Zasadniczym ich zadaniem — poza nadaniem smaku — jest podniesienie trwałości produktu i udział w procesie peklowania mięsa.

2. Przyprawy korzenne i specjalne. Mają one za zadanie głównie podniesienie smaku i aromatu gotowego produktu mięsnego. Przyprawami korzennymi nazywa się zwykle nasiona, ziele lub korzenie roślin aromatycznych, nato­miast przyprawami specjalnymi są przyprawy pochodzenia fabrycznego.

3. Dodatki pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Tylko niektóre z tych dodatków stosuje się w celu nadania sma­ku wyrobom mięsnym (pewne warzywa) lub poprawienia innych cech jakościowych produktu (np. konsystencji — żelatyna, mączka ziemniaczana); większość używana jest w stosunkowo dużych ilościach i uzupełnia produkt pod względem odżywczym (kasze, warzywa, jaja itp.).

4. Osłonki do wędlin i wyrobów wędliniarskich — służą jako bezpośrednie opakowanie tych wyrobów.

Przyprawy i surowce pomocnicze jako część składowa gotowego produktu mają poważny wpływ na jakość i war­tość handlową produktu. Znajomość ich cech jakościowych jest konieczna dla pracowników przemysłu mięsnego, któ­rzy z nimi mają do czynienia zarówno w działach pro­dukcyjnych, jak i w magazynach, a przede wszystkim w działach zaopatrzenia.

W pracy niniejszej zebrano wiadomości dotyczące towa­roznawstwa przypraw i surowców pomocniczych stosowa­nych w przemyśle mięsnym, przy czym w ogólnych zary­sach omówiono przeznaczenie poszczególnych materiałów, ich wpływ na mięso i na jakość gotowego produktu, a w stosunku do przypraw — również wpływ na organizm konsumenta. Omówiono także w ogólnych zarysach wa­runki magazynowania i kontroli technicznej.

Dla większości omawianych przypraw nie ma ustalonych norm jakościowych, toteż podano dla nich tylko stosowane ogólnie wymagania jakościowe.

 

Rozdział I

 

SÓL I SKŁADNIKI PEKLUJĄCE

 

1. SÓL KUCHENNA

 

a. Wiadomości ogólne

 

Sól kuchenna — pod względem chemicznym chlorek sodowy (NaCl), jako pochodna silnego kwasu (HCl) i silnej zasady (NaOH) jest solą obojętną.

Chlorek sodowy krystalizuje z czystych roztworów w po­staci regularnych sześcianów; kryształy powstające z roztwo­rów zawierających domieszki mogą mieć kształt oktoedru lub rombowego dodekaedru. Ciężar właściwy kryształów wynosi 2,1—2,6 g/cm3. Temperatura topnienia +804 °C. W temperatu­rach niższych od +0,15 °C chlorek sodowy krystalizuje z dwie­ma cząsteczkami wody krystalizacyjnej, a w temperaturach wyższych — jako sól bezwodna. Mimo to sól może zawierać pewne ilości wody związanej w sposób fizyczny na powierzchni kryształów (adhezja). Sól czysta jest prawie niehigroskopijna; higroskopijność jej wywołana jest obecnością niektórych za­nieczyszczeń, np. chlorku magnezowego.

Czysta sól jest bezbarwna (zanieczyszczenia nadają jej barwę żółtawą, zielonawą, niebieskawą, różowawą itp.), bez zapachu, o smaku czysto słonym.

Sól rozpuszcza się łatwo w wodzie. Roztwór nasycony za­wiera:

w temp. 0 °C — 26,28% soli

w temp. 20 °C — 26,39% soli

w temp. 100 °C — 28,15% soli

Nasycony roztwór soli wrze w temp. 109,7 °C.

Zależność między procentową zawartością soli w roztwo­rach, gęstością roztworów i ich stężeniem wyrażonym w stop­niach Baume podana jest w tabl. 1.

 

post-39694-0-88965600-1453300958_thumb.jpg

 

Przez zmieszanie lodu z solą w stosunku 3 : 1 otrzymuje się mieszaninę ochładzającą o temp. —20,3 °C.

Sól występuje w przyrodzie w postaci stałej (krystalicznej) jako minerał halit — tzw. sól kamienna kopalna, lub w roztwo­rze wodnym, np. w wodach oceanów i mórz oraz w słonych źródłach,

W Polsce duże pokłady soli znajdują się w Wieliczce i Bochni oraz w Wapnie Wlkp. Znaczne ilości soli kamiennej wydobywa się metodą górniczą w postaci dużych brył. Bryły te łatwo roz­padają się na drobne sześciany. Sól kamienna bywa zanieczysz­czona piaskiem, gliną, gipsem i innymi minerałami. Jest ona bezbarwna lub lekko zabarwiona. Najczystszą sól przeznacza się po zmieleniu na cele jadalne, mniej czystą — na cele pastewne i techniczne, a bardzo zanieczyszczoną — do oczyszcze­nia przez rozpuszczenie i krystalizację. Sól z pokładów bardzo głębokich lub zanieczyszczonych wydobywa się przez wypłuki­wanie wodą.

Źródła słone występują w Polsce w okolicach Inowrocławia i w Ciechocinku. Solankę uzyskiwaną ze źródeł lub z wymywa­nia pokładów poddaje się odparowywaniu w celu otrzymania soli tzw. warzonki. W czasie odparowywania zanieczyszczenia osadzają się na dnie i ścianach panwi, a czysta sól wydziela się w postaci drobnych kryształów tworzących miękkie grudki, łatwo rozpuszczające się w wodzie.

Na rys. 1 przedstawiono schematycznie proces otrzymywania warzonki.

 

post-39694-0-61933700-1453300978_thumb.jpg

 

W wieży 1 mieszczą się pompy służące bądź do wy­dobywania solanki, bądź do tłoczenia wody wymywającej po­kład solny. Wydobytą solankę oczyszcza się z zawiesiny przez odstawanie w zbiorniku 2, po czym przez podgrzewacz 3 prze­tłacza się ją do panwi wyparnych 5, zbudowanych z blachy kotłowej. Panwie ogrzewane są paleniskami 6, przy czym gazy spalinowe służą również do ogrzewania osuszacza soli 4 i pod­grzewacza solanki 3. Suchą sól załadowuje się do wagoników i przewozi do magazynów. Nowocześnie urządzone warzelnie są wyposażone w wielostopniowe aparaty wyparne pracujące pod zmniejszonym ciśnieniem. Uzyskuje się przez to dużą oszczędność opału. Jednak sól otrzymywana w ten sposób jest mniej ceniona, gdyż kryształy jej są bardziej zbite i trudniej rozpuszczalne niż kryształy warzonki panwiowej.

W krajach gorących wydobywa się sól z wody morskiej przez naturalne wyparowywanie w specjalnie zbudowanych base­nach. W krajach północnych otrzymuje się sól z wody mor­skiej przez wymrażanie.

 

b. Charakterystyka produktu handlowego

 

Sól jadalna kamienna tworzy kryształy twarde, zbite i stosunkowo trudniej rozpuszczalne. Ciężar objętościowy wy­nosi 1,04—1,14 kg/l. Zależnie od stopnia rozdrobnienia rozróż­nia się sól drobną i gruboziarnistą. Zależnie od stopnia zanie­czyszczenia rozróżnia się sól białą (czystą) i sól szarą (zanieczyszczoną piaskiem, iłem itp.).

Sól jadalna warzonka tworzy kryształy drobne, czę­sto zbite w łatwo rozsypujące się grudki. Rozpuszcza się dużo łatwiej od soli kamiennej i ma mniejszy od niej ciężar objęto­ściowy — od 0,734 do 0,956 kg/l. Przy rozpuszczaniu nie wy­dziela się osad piasku lub iłu, co zachodzi przy soli kamiennej (nawet białej).

Ze względu na większą czystość i łatwiejszą rozpuszczalność w przemyśle mięsnym stosuje się do bezpośredniego solenia mięsa i tłuszczu wyłącznie warzonkę, natomiast sól kamienną stosować można do sporządzania solanek oraz do solenia grub­szych jelit (z wyjątkiem kiełbaśnic i watlongów, które soli się warzonką), skór itp.

Sól jodowana jest solą jadalną stosowaną w południo­wych i południowo-wschodnich województwach Polski w celu zwalczania pospolitego tam schorzenia gruczołu tarczycowego (wola). Sól jodowana zawiera 5 mg jodku potasowego na 1 kg soli. Soli tej nie należy stosować w przetwórstwie mięsnym.

Sól skażona jest przeznaczona na cele pastewne i tech­niczne i skażona odpowiednimi dodatkami, aby uniemożliwić używanie jej do spożycia i nie obciążać podatkiem konsump­cyjnym.

Sól pastewną skaża się dodatkiem tlenku żelazowego, cegły mielonej lub barwników itp. w ilości 0,5%. Sól techniczną skaża się dodatkiem 1% oleju mineralnego lub innymi domieszkami w zależności od wymagań przemysłu użytkującego sól.

 

c. Wskaźniki jakościowe soli

 

Ponieważ normy jakościowe dla soli nie są jeszcze ostatecz­nie ustalone, w tablicy 2 są podane wskaźniki jakościowe wg projektu norm PKN.

 

post-39694-0-23485000-1453300998_thumb.jpg

 

d. Działanie soli

 

Konserwujące działanie soli polega głównie na podwyższaniu ciśnienia osmotycznego; jest to szkodliwe dla większości dro­bnoustrojów, a szczególnie dla bakterii gnilnych. Poza tym jony chloru (Cl') wykazują działanie bakteriostatyczne. Na przykład 10-procentowy roztwór soli wstrzymuje wzrost większości dro­bnoustrojów; niższe stężenia powodują zwolnienie tempa ich rozwoju.

W suchej soli drobnoustroje, a szczególnie ich postacie przetrwalnikowe, mogą zachować zdolność życiową w ciągu dłu­giego okresu czasu (nawet kilka lat). Toteż należy uważać, aby sól w czasie transportu i magazynowania nie uległa zanie­czyszczeniu (szczególnie resztkami mięsa, krwi; itp.), gdyż w ten sposób może ona stać się źródłem zakażenia produktów. Poza działaniem na drobnoustroje sól zmniejsza w różnym stopniu czynność enzymów.

W mięsie w czasie solenia zachodzi wymiana osmotyczno- dyfuzyjna. Mięso lub tłuszcz surowy traci część wody wraz z rozpuszczonymi w niej substancjami organicznymi, a jedno­cześnie wzrasta w nim zawartość soli. Mięso solone staje się jędrniejsze i wykazuje większą zdolność chłonięcia wody niż mięso nie solone. Pod wpływem czystej soli mięso traci natu­ralną barwę i staje się szare. Nadmierne dawki soli powodują, że staje się ono suche i łykowate.

 

e. Zastosowanie soli w przemyśle mięsnym

 

Sól stosuje się do mięsa i przetworów mięsnych jako przy­prawę mającą własności smakowe i konserwujące oraz w pew­nych przypadkach — jako środek odwadniający. W przypadku zawartości soli w mięsie i przetworach do 2% wyczuwa się smak łagodnie słony, od 2 do 3% — umiarkowanie słony, od 3 do 4% — dość silnie słony, ponad 4% — bardzo słony (podane cyfry są jedynie orientacyjne, gdyż stopień wyczucia smaku słonego zależy nie tylko od zawartości soli, lecz także od szeregu innych czynników).

Dla organizmu ludzkiego nieodzowne są pewne ilości soli kuchennej; jednak spożycie jej przez osobę dorosłą nie powin­no przekraczać 8 g na dobę.

 

2. SALETRA

 

a. Wiadomości ogólne

 

Nazwą saletra określa się potocznie sole kwasu azotowego — azotany.

W przemyśle mięsnym w Polsce stosuje się wyłącznie sale­trę potasową; niektóre kraje stosują również saletrę sodową. Ta ostatnia ma jednak w porównaniu z saletrą potasową liczne wady, jak większa higroskopijność, silniejsze działanie koro­dujące w stosunku do metali itp.

Saletra potasowa — azotan potasowy (KNO3) jest solą obojętną. Krystalizuje w postaci romboidalnych bezbarw­nych kryształów o ciężarze właściwym 2,11 g/cm3. Temperatura topnienia +336 °C. W temperaturach wyższych następuje roz­kład saletry. Saletra ma smak gorzkawy i wywołuje na języku wrażenie chłodu.

Roztwór wodny nasycony w temp. 0 °C zawiera 11,6% azo­tanu potasowego, a w temp. 100 °C — 71,7%. Wrze w temp. + 118°C. Czysty azotan potasowy jest niehigroskopijny.

W przyrodzie saletra potasowa występuje w postaci wykwi­tów na powierzchni ziemi w Indiach i w niektórych innych krajach o klimacie gorącym; z tego powodu saletra potasowa była dawniej zwana saletrą indyjską. Saletrę naturalną oczysz­cza się przez przekrystalizowanie. Obecnie otrzymuje się sa­letrę potasową sztuczną z saletry sodowej w drodze reakcji podwójnej wymiany z chlorkiem potasowym

 

NaN03 + KCl = KNO3 + NaCl

 

Przemysł mięsny w Polsce stosuje obecnie wyłącznie saletrę sztuczną.

 

b. Wymagania jakościowe

 

Wg Farmakopei Polskiej saletra jadalna powinna zawierać: czystego KNO3 — co najmniej 95%, NaCl — najwyżej 1%, przy czym niedopuszczalna jest obecność związków metali ciężkich oraz magnezu i wapnia.

Polski przemysł chemiczny dostarcza saletrę określoną wg normy PN jako III gatunek, o zawartości czystego KNO3; w suchej substancji najmniej 97%, a wilgoci — najwyżej 0,25%. Wymagana jest również nieobecność substancji przewidzianych przez Farmakopeę Polską.

 

c. Działanie saletry i jej zastosowanie w przemyśle mięsnym

 

Saletra — podobnie jak sól — podnosi ciśnienie osmotyczne, wskutek czego odwadnia tkankę mięsną oraz działa bakterio- statycznie. Działanie to ma jednak niewielkie znaczenie, gdyż głównym zadaniem saletry jest utrwalenie w czasie peklowa­nia czerwonej barwy mięsnej. Omówienie procesu peklowania zamieszczone jest w podrozdziale o mieszankach peklujących.

Saletry dodaje się do mięsa wraz z solą kuchenną w czasie peklowania. Stosowane są dawki od 1 do 4, a nawet do 7,5% w stosunku do ilości użytej soli kuchennej. Saletra w więk­szych dawkach działa szkodliwie na organizm ludzki. W zwią­zku z powyższym ustawodawstwo żywnościowe (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dn. 24. VI. 1931 r. o konserwowaniu artykułów żywności) określa do­puszczalną zawartość saletry w mięsie na 0,3 g w 100 g mięsa.

 

3. AZOTYN

 

a. Wiadomości ogólne

 

W przemyśle mięsnym stosuje się wyłącznie azotyn sodowy (NaNO2) do niedawna potocznie zwany nitrytem.

Azotyn sodowy otrzymuje się przez działanie tlenków azotu na wodny roztwór węglanu sodowego lub przez redukcję sale­try sodowej (azotanu sodowego).

Azotyn sodowy jest łatwo rozpuszczalny w wodzie. Roztwór nasycony zawiera w 0 °C — 41,9%, w 19 °C — 44,9%, a w 100 °C — 61,5% azotynu sodowego.

Czysty azotyn jest bezbarwny (zanieczyszczenia nadają mu barwę żółtawą), o ciężarze właściwym 2,17 g/cm3.

Azotyn sodowy znajduje się w handlu w postaci krystalicz­nej lub w laskach barwy białej lub żółtawej, jest higroskopijny, przy długotrwałym składowaniu z dostępem powietrza i wilgoci ulega utlenieniu. Przechowuje się go w szczelnych opakowa­niach. Nie należy przechowywać azotynu w postaci roztworu. Azotyn sodowy działa korodująco nawet na aluminium.

 

b. Wymagania jakościowe

 

Norma polska PN/C-84022 przewiduje następujące warunki dla azotynu sodowego:

a) zawartość NaNO2 w przeliczeniu na suchą substancję — minimum 98,0%,

b) zawartość zanieczyszczeń nierozpuszczalnych w wodzie — maksimum 0,1%,

c) zawartość metali ciężkich — niedopuszczalna,

d) zawartość wody — maksimum 1,0%.

 

c. Działanie azotynu i jego zastosowanie w przemyśle mięsnym

 

Zasadnicze działanie azotynu polega na utrwalaniu czerwonej barwy mięsa, co jest omówione szerzej w podrozdziale o mie­szankach peklujących.

Azotyn wzmaga konserwujące działanie soli. Niektóre grupy drobnoustrojów są szczególnie wrażliwe na obecność azotynu.

Azotyn sodowy używany jest w procesie peklowania mięsa. Stosowane dawki wynoszą od 0,15 do 0,5% azotynu w stosunku do ilości soli kuchennej użytej do peklowania mięsa.

W organizmie ludzkim azotyn zmniejsza napięcie toniczne wszystkich mięśni gładkich — rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi oraz powoduje przemianę hemoglobiny na metahemoglobinę. Dawki lecznicze jednorazowe nie mogą przekraczać 0,1 g, a całodzienna dawka — 0,3 g. Azotyn sodowy spożyty w nadmiernych ilościach może spowodować zatrucia śmiertelne. W związku z powyższym ustawodawstwo żywno­ściowe (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dn. 24. VI. 1931 r. o konserwowaniu artykułów żywności) określa maksymalną dopuszczalną zawartość azotynu sodowego w mięsie na 0,02 g w 100 g mięsa. Poza tym zarzą­dzenia władz sanitarnych określają, że azotyn sodowy musi być przechowywany pod zamknięciem i może być wydawany do produkcji tylko przez osoby do tego upoważnione, które obo­wiązane są dopilnować prawidłowego przygotowania mieszanek lub solanek peklujących.

 

4. CUKRY

 

a. Wiadomości ogólne

 

W przemyśle mięsnym w Polsce stosuje się cukier buraczany. Inne kraje używają poza nim cukru trzcinowego lub skrobiowego.

Cukier buraczany podobnie jak cukier trzcinowy, zwa­ny pospolicie cukrem, składa się prawie wyłącznie z czystej sacharozy. Sacharoza (C12H22O11) jest cukrem złożonym i roz­pada się pod działaniem kwasów lub enzymów na cukry proste, tj. cukier gronowy (glikozę) i cukier owocowy (fruktozę) wg wzoru

 

C12H22O11 + H2O = C6H12O6 + C6H12O6

                           glikoza     fruktoza

 

Cząsteczki obu cukrów prostych zawierają jednakową ilość atomów węgla, różnią się jednak budową wewnętrzną.

Cukier tworzy bezbarwne kryształy łatwo rozpuszczalne w wodzie. Roztwór nasycony zawiera w temp. 15 °C — 66,3% cukru, w temp. 90 °C — 80,61%. Składniki i cechy cukru pro­dukowanego w Polsce podane są w tabl. 3.

 

post-39694-0-83549300-1453301042_thumb.jpg

 

W obrocie handlowym znajduje się cukier w kostkach, kry­ształ różnej grubości, puder (cukier mielony) oraz kryształ prze­mysłowy nie segregowany. W przemyśle mięsnym używa się cukru białego, kryształu konsumpcyjnego lub przemysłowego.

Kryształ powinien być suchy, sypki, nie sklejający się, o ostrych krawędziach kryształów, nie matowy; nie powinien zawierać zlepków, grudek, kryształów nie wybielonych i zanie­czyszczeń obcych.

Cukier skrobiowy otrzymuje się przez hydrolizę (scukrzenie) skrobi (w Polsce – mączki ziemniaczanek) (C6H1005)n. Cukier skrobiowy produkuje się w postaci syropu skrobiowego lub w postaci krystalicznej. W przemyśle mięsnym stosuje się wyłącznie cukier skrobiowy krystaliczny, który zawiera w suchej masie 99,9% glikozy. Glikoza jest nieco mniej słodka od sacharozy (stosunek słodyczy jak 74,3 do 100), ma natomiast silniejsze własności redu­kujące.

 

b. Działanie cukrów i ich zastosowanie w przemyśle mięsnym

 

Cukier dodany do solanki podnosi jej działanie konserwujące prawdopodobnie wskutek biochemicznego podkwaszania środo­wiska. Poza tym cukier wpływa pośrednio na przyspieszenie procesu peklowania, gdyż służy jako pożywka dla bakterii denitryfikujących. Oprócz tego jako związek o własnościach redu­kujących działa utrwalająco na barwę mięsa peklowanego.

Cukier w umiarkowanych dawkach podnosi wartości smako­we produktu (łagodzi smak słony) oraz sprawia, że mięso staje się bardziej kruche. Zbyt duży dodatek cukru, zwłaszcza w po­rze letniej, może wywołać procesy fermentacyjne i psucie się mięsa.

W przemyśle mięsnym stosuje się cukier jako dodatek w pro­cesie peklowania mięsa przeznaczonego na niektóre konserwy, szczególnie eksportowe. Poza tym dodaje się cukru do niektó­rych kiełbas, szczególnie kiełbas trwałych. Dawki cukru wyno­szą zwykle od 0,5 do 3% w stosunku do użytej ilości soli ku­chennej. Przy produkcji niektórych wyrobów eksportowanych do USA stosunek ten wynosi 12 a nawet 30%.

Poza tym cukier stosuje się do sporządzania karmelu służą­cego jako dopuszczalny barwnik przy produkcji sosów.

Cukier skrobiowy, powszechnie stosowany w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, do chwili obecnej nie jest używany w przemyśle mięsnym w Polsce.

 

5. MIESZANKI PEKLUJĄCE

 

a. Wiadomości ogólne o procesie peklowania mięsa

 

Peklowanie mięsa ma na celu:

1) nadanie mu większej trwa­łości,

2) utrwalenie czerwonej barwy,

3) zmianę zapachu i sma­ku oraz nadanie tkance mięsnej większej kruchości.

W skład mieszanek peklujących wchodzi zawsze sól i saletra, a ponadto do niektórych mieszanek stosuje się dodatek azotynu i cukru.

Najważniejszym i nieodzownym składnikiem mieszanek pe­klujących jest sól kuchenna. W solance wytworzonej z soku mięsnego i soli rozwijają się pewne drobnoustroje beztlenowe, które nie tylko znoszą wyższe stężenie soli, ale nawet obecność soli jest konieczna do ich rozwoju. Są to tzw. bakterie sololubne. Jest ich kilka grup. Jedne działają w kierunku zmiany sma­ku i zapachu mięsa, inne powodują kruszenie mięsa, a jeszcze inne — bakterie denitryfikujące — redukują (odtleniają) sale­trę (KN03) do azotynu (KN02), Ponieważ dobra solanka zale­wowa ma odczyn kwaśny (sok mięsny oraz działalność drobnoustrojów, które przetwarzają cukry w kwas mlekowy, nadają solance odczyn kwaśny. Solanka zła ma odczyn alkaliczny, wywołany działaniem bakterii gnilnych), z azotynu sodowego powstaje kwas azotawy (HNO2), który wskutek redukującego działania bakte­rii i cukrów przechodzi w tlenek azotu (NO). Tlenek azotu utrwala czerwoną barwę mięsa.

Mięso świeże, dzięki zawartemu w nim barwnikowi zwanemu mioglobiną (mioglobina ma podobne własności jak zawarty w krwi czerwony barw­nik hemoglobina, nie jest ona jednak z tą ostatnią równoznaczna. Hemoglo­bina przenosi w żywym organizmie tlen z płuc do tkanek, a mioglobina magazynuje ten tlen i oddaje w miarę potrzeby tkankom. W dobrze wykrwawionym mięsie obecność krwi, a więc i hemoglobiny jest znikoma), ma barwę czerwoną. Czysta mioglobina ma barwę purpurową. Mioglobina wiąże tlen (proces ten zachodzi w ży­wym organizmie) tworząc hydroksymioglobinę barwy czerwo­nej, przy czym reakcja jest odwracalna. Jeżeli mięso jest wy­stawione na dłuższe działanie powietrza, to mioglobina przecho­dzi w związki o zabarwieniu brązowym, szarym lub zielonym (metamioglobinę i inne (mioglobina zawiera żelazo dwuwartościowe (Fe+2), które pod działaniem tlenu powietrza przechodzi w metamioglobinie w żelazo trójwartościowe (Fe+3). Dalsze utlenianie prowadzi do przemiany metamioglobiny w barwniki szare, brązowe, zielone)), przy czym obecność czystej soli ku­chennej sprzyja tej reakcji. Reakcja może przebiegać również pod utleniającym działaniem azotanów (saletry) w nieobecności czynnika redukującego. Podobnie w czasie obróbki termicznej (gotowanie, pieczenie) barwa mięsa zmienia się w szarobrązową, gdyż białko mioglobiny ulega denaturacji.

Aby uchronić mięso od wymienionych niekorzystnych zmian barwy, poddaje się je działaniu saletry lub azotynu. Wówczas wytwarzający się tlenek azotu (NO) łączy się z mioglobiną two­rząc związek zwany nitrozomioglobiną, który ma żywoczerwoną barwę. Nitrozomioglobina jest odporniejsza na działanie tlenu powietrza niż mioglobina i przechodzi w metamioglobinę dopiero pod wpływem dłuższego działania tlenu powietrza. Obecność w mięsie substancji redukujących, jak cukry, kwas askorbinowy i inne, przeciwdziała procesowi powstawania metamioglobiny.

W czasie obróbki termicznej (gotowanie, pieczenie) nitrozomioglobina wskutek denaturacji białka przechodzi w nitrozomiochromogen mający barwę różową. Reakcja ta przebiega również w pewnym stopniu w czasie długiego składowania mię­sa peklowanego. Działalność drobnoustrojów (tlenowców) powo­duje przemianę zarówno nitrozomioglobiny, jak i nitrozomiochromogenu w związki o zabarwieniu szarym, brązowym i zie­lonym (metamioglobina i in.). Na rys. 2 jest przedstawiony schematycznie przebieg opisanych wyżej procesów.

 

post-39694-0-36197000-1453301071_thumb.jpg

 

Proces peklowania prowadzony przy użyciu soli i saletry przebiega stosunkowo powoli, wymaga bowiem obecności bak­terii denitryfikujących, które muszą mieć czas na rozmnożenie się i działanie. Dodatek azotynu przyspiesza proces peklowania. Samego jednak azotynu nie dodaje się, gdyż w czasie przecho­wywania mięsa peklowanego ulega on utlenianiu, dodawanie zaś większych ilości azotynu nie jest wskazane ze względu na jego szkodliwość dla zdrowia. Połączenie działania saletry i azotynu jest w tym przypadku najbardziej celowe. Dodatek cukrów (szczególnie redukujących) przyspiesza proces peklo­wania i przyczynia się do utrzymania barwy mięsa.

Do peklowania mięsa używa się mieszanek peklujących su­chych lub solanek (tj. wodnych roztworów tych mieszanek) za­leżnie od wymagań procesu technologicznego.

 

b. Mieszanki peklujące suche

 

Mieszanki peklujące suche sporządza się przez dokładne wy­mieszanie suchych składników ręcznie lub mechanicznie. Jedy­nie azotynu (jeśli wchodzi on w skład mieszanki) dodaje się po uprzednim rozpuszczeniu go w wodzie (1 część azotynu w 15 częściach wagowych wody); ma to na celu dokładniejsze roz­prowadzenie azotynu w mieszance.

Mniejsze ilości składników miesza się ręcznie na stolnicy. Przy sporządzaniu mieszanki tym sposobem miesza się najpierw saletrę, cukry i ewentualnie rozpuszczony w wodzie azotyn z 1/10 częścią przeznaczonej do mieszanki soli. W czasie mie­szania należy dokładnie rozgniatać grudki saletry, cukru i soli. Otrzymaną mieszankę miesza się następnie z pozostałą częścią (9/10) soli kuchennej.

Większe ilości mieszanki peklującej przygotowuje się w mie­szarce mechanicznej, a w razie jej braku — na czystym podkła­dzie za pomocą łopaty. Mieszanie łopatą przeprowadza się w ten spo­sób, że składniki sypie się warstwa­mi na jeden stos, po czym bierze się łopatą mieszankę z brzegu sto­su i przesypuje na środek nowopo­wstającego stosu. Po przemieszaniu całości przesypywanie powtarza się. Przy zastosowaniu opisanego spo­sobu wystarczy dziesięciokrotne przemieszanie, aby uzyskać dobre rozprowadzenie składników. Do je­dnorazowego mieszania nie należy brać więcej niż 200 kg składników.

Do mieszania mechanicznego uży­wa się mieszarek bębnowych. Jeden z typów takiej mieszarki przedstawiono na rysunku 3.

 

post-39694-0-35329200-1453301095_thumb.jpg

 

Do mie­szarki wsypuje się wszystkie składniki razem (azotyn w roz­tworze wodnym). Jednorazowy wsad nie powinien przekraczać 1/3 pojemności mieszarki. Do sporządzania mieszanki peklującej nie należy używać mieszarek do mięsa, gdyż kryształy soli szybko ścierają ich powierzchnię. Jednorazowo nie należy spo­rządzać mieszanki więcej niż wynosi tygodniowe zużycie.

W tablicy 4 podano przykładowo skład mieszanek przezna­czonych do peklowania mięsa na niektóre wyroby.

 

post-39694-0-07755600-1453301119_thumb.jpg

 

Uwaga!

Aktualnie, w miejsce własnoręcznie robionych mieszanek azotanowych i azotynowych, stosujemy gotową mieszankę azotynu i soli, pod nazwa peklosól. Ilość mieszanki jaką stosujemy do produkcji, powinna pokrywać się z ilością łączną poszczególnych składników wymienionych w tym dziale.

Wyjątek stanowi produkcja wyrobów dojrzewających, gdzie również teraz stosujemy mieszankę soli i saletry (azotanu).

 

c. Solanki

 

Solanki sporządza się przez rozpuszczenie składników peklu­jących w wodzie. Do tego celu służą specjalne naczynia lub zbiorniki zaopatrzone w mieszadła ręczne lub mechaniczne (rys. 4).

 

post-39694-0-47677600-1453301137_thumb.jpg

 

Najpierw sporządza się roztwór soli przez rozpuszczenie po­trzebnej ilości soli w określonej ilości wody. Saletrę, azotyn i cukier rozpuszcza się w niedużej ilości roztworu solnego i w tej postaci dodaje się do całości. Przy sporządzaniu roz­tworu należy stosować następującą kolejność: najpierw napeł­nia się zbiornik określoną ilością wody, potem uruchamia mie­szadło i dopiero sypie się sól. Inna kolejność czynności może doprowadzić do uszkodzenia mieszadła.

Po sporządzeniu solanki sprawdza się jej stężenie za pomocą areometru. Należy zawsze dążyć do sporządzenia solanki bar­dziej stężonej niż za słabej, gdyż łatwiej solankę rozcieńczyć dodając wody, aniżeli zwiększyć jej stężenie przez dodanie składników peklujących.

Zależnie od przeznaczenia rozróżnia się solanki nastrzykowe, tj. wprowadzane do tkanki mięśniowej przez wstrzykiwanie igłą domięśniowo lub przez naczynia krwionośne (dożylnie i dotętniczo), oraz solanki zalewowe — służące do zalewania peklo­wanego mięsa w basenach.

Przy sporządzaniu solanek należy przestrzegać zasad higieny, aby nie spowodować zakażenia. Solanki nastrzykowe do szynek konserwowych gotuje się w celu wyjałowienia. Do gotowania najlepiej używać specjalnego kotła z mieszadłem i płaszczem grzejnym parowym (rys. 5), w którym po zakończeniu gotowa­nia studzi się solankę przepuszczając między ścianami płaszcza zamiast pary zimną wodę.

 

post-39694-0-22383200-1453301158_thumb.jpg

 

Gotuje się tylko roztwór solny, a sa­letrę, azotyn i cukier dodaje się w czasie studzenia solanki. Inne solanki nastrzykowe sporządza się bez gotowania.

Sporządzoną solankę przelewa się do oddzielnego zbiornika, w którym pozostawia się ją przez 48 godzin w celu opadnięcia osadu, po czym ściąga się znad osadu czystą solankę i przelewa do właściwego zbiornika. W zależności od pH wody użytej do rozpuszczania — pH solanek nastrzykowych waha się ok. 7,0.

Solanki zalewowe mogą być używane jeden raz łub wielo­krotnie zależnie od wymagań procesu technologicznego. Na przykład solanka zalewowa do szynek konserwowych używana jest zwykle jeden lub dwa, a najwyżej trzy razy. Solanka ta jednak może być jeszcze użyta do peklowania mięsa na wyroby wędliniarskie. Solankę zalewową do bekonów używa się wielokrotnie. Jest to możliwe dlatego, że ma ona bardzo duże stęże­nie (22—23 °Be) i jest należycie pielęgnowana. Pielęgnacja po­lega na filtrowaniu solanki po każdorazowym użyciu i na prze­chowywaniu jej w temp. od +4 do +5 °C oraz — w razie po­trzeby — na uzupełnieniu stężenia solanki dodatkiem brakują­cych składników. Dobra solanka zalewowa (używana) powinna być przezroczysta i mieć barwę jasnoczerwoną oraz pH w gra­nicach 5,5—6,7.

Zmętnienie solanki, żółta barwa i podwyższone pH świadczą zwykle o zakażeniu solanki. Regeneracji solanek zakażonych można dokonać jedynie przez przegotowanie. Jest to jednak czynność bardzo kłopotliwa, przy czym źle przeprowadzona mo­że spowodować znaczne straty w produkcji. Toteż bezpieczniej jest złą solankę usunąć i sporządzić świeżą. W przypadkach wątpliwych należy solankę poddać badaniom laboratoryjnym. W tabl. 5 podano przykładowo skład i stężenie kilku solanek.

 

post-39694-0-27421300-1453301179_thumb.jpg

 

6. MAGAZYNOWANIE SOLI I SKŁADNIKÓW PEKLUJĄCYCH

 

Warunki magazynowania, Pomieszczenia do prze­chowywania soli i składników peklujących muszą być suche. Podłogi magazynu oraz ściany do wysokości co najmniej 2 m powinny być gładkie i trwałe (najlepiej wyprawione cementem). Ze względu na duży ciężar objętościowy materiałów składowa­nych magazyn należy urządzać na parterze lub w piwnicy. Wskazane jest stawianie ścian działowych i składowanie po­szczególnych partii soli oraz składników peklujących w oddziel­nych pomieszczeniach.

Urządzenia magazynu. Pod workami z solą i cukrem należy umieszczać szczelne podkłady z gładzonych desek. Do przechowywania saletry, azotynu i mieszanek peklujących na­leży stosować zamykane skrzynie lub oddzielnie zamykane po­mieszczenia, gdyż produkty te nie mogą być dostępne dla nie­upoważnionych osób. Poza tym magazyn musi być wyposażony w wagę dziesiętną do odważania, większych ilości przechowy­wanych dodatków i w wagę szalkową — do odważania ilości mniejszych.

W większych zakładach konieczna jest mieszarka do sporzą­dzania suchych mieszanek peklujących. Solanki przygotowuje się i przechowuje w odpowiednich oddziałach produkcyj­nych.

Sposoby przechowywania i zapobiegania psuciu się. Sól przechowuje się w workach, które układa się na podkładach z desek. Sól z worków rozdartych należy wysypać do odpowiednich skrzyń i zużyć w pierwszej kolej­ności. Podobnie jak sól przechowuje się cukier. Saletrę prze­chowuje się w beczkach ustawianych na podkładach drewnia­nych, azotyn — w szczelnie zamkniętych beczkach lub w sło­jach szklanych. Suche mieszanki peklujące przechowuje się w szczelnych skrzyniach, beczkach lub zbiornikach betono­wych. Przechowywane artykuły należy strzec przed zawilgoce­niem i zanieczyszczeniem produktami obcymi lub jednych drugimi.

 

7. KONTROLA TECHNICZNA SOLI I DODATKÓW PEKLUJĄCYCH

 

Kontrola przy nabywaniu i przyjmowaniu do magazynu. Sól, saletrę, azotyn oraz cukier bada się organo­leptycznie w celu stwierdzenia zgodności z wymaganiami jakoś­ciowymi. Organoleptycznie można określić rodzaj soli kuchen­nej (warzonka panwiowa lub próżniowa, kopalna — biała, sza­ra itp.), Obecność zanieczyszczeń widocznych gołym okiem, wil­gotność (do pewnego stopnia), stopień rozdrobnienia, barwę itp. Oznaczenie stopnia czystości, składu chemicznego, zawartości wody oraz próby na obecność niektórych zanieczyszczeń wyko­nuje się w laboratorium.

Kontrola w czasie składowania. Kontrolę maga­zynowania przeprowadza się okresowo badając warunki panu­jące w magazynie oraz stan jakościowy poszczególnych przy­praw.

Kontrola solanek i mieszanek peklujących. Najważniejsza jest kontrola sporządzania mieszanek suchych i solanek. Należy sprawdzać, czy składniki przeznaczone do mieszania są odważone w ilościach zgodnych z przepisem, do­pilnować prawidłowego ich wymieszania, właściwego stężenia i temperatury solanek. Kontrola ta ma szczególne znaczenie w przypadku stosowania azotynu.

Mieszanki i solanki gotowe mogą być sprawdzane tylko labo­ratoryjnie; kontrolę przeprowadza się okresowo pod względem składu chemicznego oraz pod względem bakteriologicznym.

Kontrola techniczna sprawdza również, czy dawkowanie mie­szanek i solanek jest zgodne z przepisami oraz czy wymieszanie suchych mieszanek z mięsem jest przeprowadzone właściwie.

 

8. PRZEPISY PRAWNE DOTYCZĄCE STOSOWANIA ŚRODKÓW KONSERWUJĄCYCH I PEKLUJĄCYCH

 

Niektóre środki konserwujące mogłyby posłużyć nieuczciwym producentom do zahamowania rozpoczętego procesu psucia się mięsa. Tym samym mogliby oni wprowadzać konsumentów w błąd co do świeżości produktów, a nawet szkodzić ich zdro­wiu. Poza tym niektóre środki peklujące użyte w nadmiernych ilościach działają szkodliwie na organizm ludzki. Dlatego obo­wiązujące ustawodawstwo ogranicza stosowanie środków konserwujących i peklujących.

Obecnie obowiązują następujące zarządzenia:

I. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 24 czerwca 1931 r. o konserwowaniu artykułów żywności (Dz. U. R. P. nr 68, poz. 559).

Paragraf 4 tego rozporządzenia brzmi:

„Środkami chemicznymi, służącymi do konserwowania żyw­ności, mogą być:

1. Środki konserwujące, dopuszczalne w ilościach dowol­nych lub ograniczonych poszczególnymi przepisami, a miano­wicie: sól kuchenna, alkohol, ocet fermentacyjny jadalny lub najwyżej 15-procentowy jadalny roztwór kwasu octowego oraz korzenie.

2. Środki chemiczne dopuszczalne jedynie z ograniczeniami, określone w paragrafie 5.

Paragraf 5 określa jako środki dopuszczalne do konserwo­wania mięsa i przetworów mięsnych:

a) saletrę (azotan potasowy i sodowy) — ilość maksymalna 0,3 g na 100 g produktu,

b) azotyn sodowy —- ilość maksymalna 0,02 g na 100 g pro­duktu.

II. Zarządzenie Ministra Zdrowia, Departament Zaopatrzenia i Farmacji ZAF III 7340/199/49 z dnia 24 czerwca 1949 r. okre­śla, że azotyn sodowy może być używany tylko w zakładach podlegających Centralnemu Zarządowi Przemysłu Mięsnego.

1. Do czasu zaopatrzenia rynku w gotową mieszankę azo­tynu sodowego z solą azotyn sodowy może być używany do peklowania mięsa i jego przetworów tylko w roztworze wod­nym w postaci mieszaniny z solą kuchenną zawierającej nie więcej niż 0,5% azotynu w stosunku do soli.

2. Azotyn sodowy powinien być przechowywany w odpo­wiednio zabezpieczonym pomieszczeniu, od którego klucz ma kierownik przetwórni.

3. Wydawanie azotynu sodowego i sporządzanie solanki po­winno się odbywać w obecności kierownika przetwórni, który jest odpowiedzialny za właściwe użycie i prowadzenie ścisłej ewidencji zużycia tego środka.

4. W każdej przetwórni mięsnej stosującej solankę powinna być prowadzona książka ewidencyjna przygotowywania tej solanki, uwidaczniająca przychód i rozchód azotynu sodowe­go, a w przypadku używania saletry — także i saletry.

5. O każdorazowym przygotowaniu nowej solanki w prze­twórniach należy powiadomić PZH lub jego filię w terenie.

6. Maksymalna dawka azotynu sodowego w mięsie lub przetworach mięsnych nie może wynosić więcej niż 0,02 g na 100 g produktu.

Masarnie spółdzielcze i prywatne mogą używać do wyrobów mięsnych azotynu sodowego tylko w gotowej, fabrycznie przy­rządzonej mieszaninie z solą kuchenną i we właściwym opako­waniu (patrz rozp. Min. Spraw Wewn. z dn. 24 czerwca 1931 r.).

III.  Zarządzenia: a) Centralnego Zarządu Przemysłu Mięsnego, Dział Produkcji Fabrycznej, L. dz. 20442/PF/7035 z dnia 20 wrze­śnia 1949 r.; b) Centralnego Zarządu Przemysłu Mięsnego, Dział Przetwórstwa Krajowego, L.dz. PF/130/IVA-1/51 z dnia 9 stycz­nia 1951 r. określają, że:

1. Do peklowania mięsa przeznaczonego — w ramach pro­dukcji krajowej — na kiełbasy, salcesony, wędzonki itp. wy­roby wędliniarskie surowe, wędzone lub gotowane wolno uży­wać jedynie soli, saletry i cukru, w ilościach przewidzianych przepisami. Stosowanie azotynu sodowego oraz wszelkich fa­brycznie przygotowanych mieszanek peklujących do wyżej wymienionych celów jest bezwzględnie zabronione.

2. Używanie azotynu dozwolone jest jedynie do produkcji bekonów, peklówki i konserw eksportowych, jednak pod wa­runkiem przestrzegania obowiązujących przepisów.

3. Do produkcji wędlin i wędzonek wolno używać okraw­ków i wybrakowanych części przetworów eksportowych pe­klowanych przy użyciu azotynu.

4. Azotyn może się znajdować w magazynach tylko tych przetwórni, które produkują bekony, peklówkę lub konserwy eksportowe. Azotyn należy przechowywać wyłącznie w skrzy­niach i beczkach zamkniętych na kłódkę i wydawać na zlece­nie kierownika produkcji, zatwierdzone przez lekarza wetery­narii nadzorującego produkcję. Beczkę lub skrzynię z azoty­nem należy oznakować napisem „Azotyn", wykonanym czer­woną farbą.

Saletrę należy nabywać wyłącznie ze znanych źródeł gwa­rantujących jej jakość. Na artykuł ten powinna być wystawiona faktura z wyszczególnieniem, że jest przeznaczony do konser­wowania mięsa.

 

Rozdział II

 

PRZYPRAWY KORZENNE I SPECJALNE

 

1. PRZYPRAWY KORZENNE NATURALNE

 

a. Wiadomości ogólne

 

Od najdawniejszych czasów ludzie starali się polepszyć smak i aromat potraw dodając do nich ziela, owoców lub korzeni ro­ślin aromatycznych dziko rosnących. Przyprawy te, zwane po­spolicie korzeniami, znane były już w starożytności. Początkowo handlem korzeniami trudnili się Babilończycy i Fenicjanie, póź­niej przejęli go handlarze arabscy. Sprowadzali oni korzenie drogą morską lub lądową i sprzedawali kupcom śródziemnomor­skim. Jak cenione były przyprawy w średniowieczu i jak duże zyski dawał handel nimi świadczy wyprawa Kolumba, która miała właśnie na celu odkrycie najbliższej drogi do Indii, do­starczających do dziś najwięcej cennych przypraw. Od chwili odkrycia przez Vasco da Gamę drogi do Indii wokół Afryki handel korzeniami objęli Portugalczycy, a od XVII wieku prze­jęli go Holendrzy i Anglicy.

W celu podniesienia ceny korzeni państwa kolonialne ogra­niczały plantacje (np. Holendrzy pod groźbą surowych kar zmu­sili tubylców z Wysp Moluckich do wyniszczenia drzew muszkatułowych i goździkowych rosnących poza wyspami Banda i Amboina). W ten sposób zyski na handlu korzeniami docho­dziły niejednokrotnie do wysokości 5000%. Obecnie prowadzi się hodowlę roślin dostarczających przypraw korzennych rów­nież poza pierwotną ich ojczyzną, a mianowicie wszędzie tam, gdzie jest odpowiedni klimat i gleba.

Zapotrzebowanie na przyprawy korzenne, a szczególnie na przyprawy bardziej pikantne jest obecnie mniejsze niż w wie­kach ubiegłych. Przyczyna leży głównie w tym, że potrawy mięsne i tłuste są dzisiaj w znacznym stopniu zastępowane wa­rzywami i owocami. Nie znaczy to jednak, że przyprawy ko­rzenne w przetwórstwie mięsnym mają obecnie mniejsze zna­czenie.

Przyprawy korzenne odznaczają się charakterystycznym sma­kiem i zapachem. Aromat przypraw powodowany jest obecno­ścią lotnych olejków eterycznych, a smak — substancjami sma­kowymi, jak żywice, glikozydy, garbniki itp. Poza tym przy­prawy zawierają takie składniki, jak cukry, skrobię, białka, oleje itp. Jakość przyprawy zależna jest od ilości zawartych w niej substancji smakowych i olejków eterycznych, co z kolei zależy od szeregu czynników, jak odmiana rośliny, z której przyprawa pochodzi, sposób zbioru, suszenia i inne dodatkowe czynności produkcyjne. Poza własnościami smakowymi i zapa­chowymi większość przypraw powoduje obfitsze wydzielanie soków trawiennych w przewodzie pokarmowym człowieka, co pobudza apetyt i w znacznym stopniu ułatwia przyswajanie po­karmów.

Niektóre przyprawy — podobnie jak pewne inne rośliny — zawierają tzw. fitoncydy; są to substancje o charakterze antybiotyków roślinnych. Fitoncydy mają własności bakteriobójcze (konserwujące). Reagują one różnie na podwyższoną temperaturę: jedne zatracają swe własności, inne (z bakłaża­nów, kopru) zachowują własności bakteriobójcze. Uczona radziecka A. I. Rogaczewa prowadziła badania nad możliwością zastosowania w przemyśle konserwowym warzyw bogatych w fitoncydy, jak pomidory, marchew, chrzan, pietruszka, cebula, pieprz, koper i inne. Brak dalszych badań uniemożliwia wypowiedzenie decydującego zdania co do zawartości i działania fitoncydów znajdujących się w przyprawach roślinnych.

Naturalne przyprawy korzenne nie są jałowe, tzn. zawierają pewne ilości drobnoustrojów. Stopień zakażenia poszczególnych przypraw zależy od rodza­ju przyprawy i sposobu jej przygotowania (metody suszenia i innych zabie­gów technologicznych). Poza tym przyprawy mogą ulec wtórnemu zakażeniu w czasie transportu oraz w zakładach przemysłu mięsnego.

Według Corettiego najbardziej zakażoną przyprawą jest pieprz czarny. Zawiera on w 1 g średnio ok. 36 000 000 drobnoustrojów. Na drugim miejscu znajduje się papryka (4 000 000 drobnoustrojów w 1 g), z kolei — majeranek (ok. 1 000 000) i angielskie ziele (700 000). Najmniej zakażona jest gorczyca (ok. 500 drobnoustrojów w 1 g).

Pod względem jakościowym flora bakteryjna przypraw składa się średnio w 70% z bakterii grupy Subtilis-Mesentericus. W znacznych ilościach występują również zarodniki pleśni. Innych rodzajów bakterii nie określono do­tychczas ilościowo. W licznych próbkach przypraw wykryto zarówno tlenowe, jak i beztlenowe szczepy bakterii rozkładających białko i wywołujących bombaże.

Uczeni różnych krajów zajmują się badaniami nad tym, jak dalece zakażenie przypraw wpływa na jakość i trwałość gotowego produktu mięsnego. Zagadnienie to jest szczególnie ważne w odniesieniu do kiełbas suchych (surowych wędzonych).

Bezsporny jest fakt, że wpływ zakażonych przypraw na surowiec mięsny jest w pewnym stopniu szkodliwy, dotychczas jednak nie ustalono jak dale­ce. Bezwzględnie mniej szkodliwe jest pierwotne zakażenie przypraw. Natomiast wtórne zakażenie przyprawy w zakładzie mięsnym drobnoustrojami roz­wijającymi się na mięsie może wywołać groźniejsze skutki.

Zapobieganie wtórnemu zakażeniu przypraw jest stosunkowo proste. Nato­miast wyjałowienie przypraw zakażonych jest bardziej skomplikowane. Bak­terie i ich przetrwalniki mieszczą się bowiem nie tylko na powierzchni przy­praw, ale również w głębszych warstwach, toteż działanie promieni nadfiole­towych nie jest w pełni skuteczne. Lepsze wyniki uzyskuje się przez działa­nie wysokich temperatur. Proces ten musi być jednak prowadzony bardzo umiejętnie, aby nie spowodować straty cennych olejków eterycznych.

Liczne firmy handlowe krajów kapitalistycznych reklamują produkowane przez siebie jałowe mieszanki przypraw. Wydaje się jednak, że zagadnienie to nie jest jeszcze dostatecznie opracowane pod względem naukowym.

Jedno jest pewne: że przy użyciu dobrego surowca mięsnego i przy prawidłowo prowadzonym procesie produkcyjnym szkodliwy wpływ przypraw zakażonych pierwotnie będzie prawie niedostrzegalny. W przypadku otrzy­mania złych produktów należy doszukiwać się przyczyn przede wszystkim w wadliwym surowcu mięsnym lub błędach procesu produkcyjnego, a nie w zakażeniu przypraw.

Stosowane obecnie w polskim przemyśle mięsnym przyprawy są bądź importowane (pieprz, imbir i in.), bądź też pochodzenia krajowego. Szczegółowy ich opis podano poniżej. Zamieszczono również opis szeregu krajowych ziół aromatycznych nie stoso­wanych w naszym przemyśle mięsnym (tymianek, bazylia, czą­ber, lubczyk i estragon), ale dodawanych do wyrobów mięsnych w innych krajach (np. w Niemczech). Zastosowanie ich w Polsce pozwoliłoby na urozmaicenie smakowitości wielu wyrobów.

 

b. Podział przypraw

 

post-39694-0-63306500-1453301224_thumb.jpg

 

c. Przyprawy krajowe

 

Kolendra (Fructus Coriandri)

 

Opis rośliny. Kolendra siewna (Coriandrum sativum L.) jest rośliną jednoroczną i należy do rodziny baldaszkowatych. Rośnie ona dziko i jest uprawiana w północnej Afryce oraz w południowej i środkowej Europie, m. in. w południowych dzielnicach Polski. Kolendra na dobrze uprawionych ciepłych glebach daje plony od 10 do 20 q z 1 ha. Dojrzewa w sierpniu.

Zbiór i cechy przyprawy. Owoc niedojrzały i świe­ży ma nieprzyjemny zapach zbliżony do zapachu wydzielanego przez pluskwy. Dopiero w stanie dojrzałym nabiera przyjemnego, silnego zapa­chu i słodkokorzennego smaku. Dlatego zbioru dokonuje się wtedy, gdy owoc jest dojrzały.

 

post-39694-0-98731600-1453301242_thumb.jpg

 

Owoc- dwurozłupka (rys. 6) jest okrąg­ły; na szczycie znajdują się resztki kie­licha i szyjki słupka. Owoc ma 10 fali­stych, słabo zaznaczonych głównych że­ber i 8 prostych, silnie uwydatniających się żeber dodatkowych. Przy lekkim ści­śnięciu w palcach rozpada się na dwa wydrążone owoce o półksiężycowym przekroju. Produkt handlowy stanowią przeważnie całe, nie rozłupane owoce.

Skład chemiczny kolendry (wg Cerewitinowa) jest następujący: 9,2% wody, 12,9% związków azotowych, 2,0% olejków eterycznych, 18,7% tłuszczu, 19,2% związków bezazotowych wyciągowych, 18,4% pentozanów, 22,4% błonnika, 6,4% popiołu. Aromat kolendry zależny jest od ilości zawartego w niej olejku eterycznego (zwykle od 1,5 do 2%).

Odmiany. Kolendra niemiecka albo turyngska — owoce małe (3—3,5 mm), jasno-żółto-brunatne, bardzo aromatyczne. Kolendra rosyjska — owoce małe, barwy jasno- do ciemnobru­natnej, bardzo aromatyczne. Kolendra marokańska — owoce duże (4—5 mm), jasno-żółto-brunatne, niezbyt aromatyczne, czę­sto zanieczyszczone.

Zanieczyszczenia i zafałszowania. Najczęstsze zanieczyszczenia — to grudki ziemi, piasek, nasiona obce. Ko­lendra rozdrobniona bywa zafałszowana dodatkiem nasion eks­trahowanych lub bezwartościowych produktów obcych.

Zastosowanie i własności. Kolendrę stosuje się jako aromatyczną przyprawę do kiełbas, wyrobów wędliniar­skich i konserw oraz jako część składową do przypraw zastęp­czych. Kolendra pobudza apetyt.                               

 

Kminek (Fructus Carvi)

 

Opis rośliny. Kminek (Carum carvi L.) jest rośliną dwu­letnią należącą do rodziny baldaszkowatych. Rośnie on w stanie dzikim w Europie środko­wej jak również w Polsce na suchych łąkach, mie­dzach itp. W uprawie polo­wej daje dobre plony (do 20 q z 1 ha). Wymaga do­brej, ciepłej gleby.

Zbiór i cechy przy­prawy. Zbioru kminku do­konuje się w czerwcu i lip­cu, gdy nasiona są w stanie niezupełnej dojrzałości, gdyż dojrzałe suche nasiona łatwo się osypują. Po wysu­szeniu i wymłóceniu nasio­na oczyszcza się. Owoce kminku (dwurozłupki) skła­dają się z dwóch nasion. Znajdujące się w handlu na­siona są zwykle rozszcze­pione na pojedyncze ziarn­ka (niełupki), długości 4— 5 mm, które są nagie, sierpowato wygięte, barwy szarobrunat­nej, z 5 podłużnymi jasnymi żeberkami. Kminek ma aromatyczny zapach i smak korzenny, lekko piekący.

 

post-39694-0-62081100-1453301274_thumb.jpg

 

Skład chemiczny kminku; wody 13,2%, białka — 13,8%, tłusz­czu — 16,5%, węglowodanów — 14,3%, popiołu — max. 9%. Kminek zawiera 3,5—6% eterycznego olejku kminkowego. 100 g kminku ma wartość odżywczą równą 269 cal (wg Schalla).

Zanieczyszczenia i zafałszowania. Zanieczysz­czenia — piasek, nasiona chwastów i innych roślin baldaszko- watych. Zafałszowanie — dodatek nasion ekstrahowanych, któ­re poznać można po ciemnej barwie i braku aromatu. Zanie­czyszczeń obcymi nasionami nie powinno być więcej niż 1%, piasku — nie więcej niż 2%.

Zastosowanie i własności. Kminku używa się ja­ko przyprawy aromatycznej do niektórych wyrobów mięsnych w postaci ziaren całych lub rozdrobnionych. Kminek wywołuje wzmożone wydzielanie soków trawiennych.

 

Gorczyca (Semen Sinapis)

 

post-39694-0-86839500-1453301297_thumb.jpg

 

Opis rośliny. Gorczyca jest to roślina jednoroczna z rodziny krzyżowych. Owoc jej (łuszczyna) zawiera kilkanaście okrągłych nasion oleistych, charakteryzujących się ostrym i pa­lącym smakiem. Gorczyca pochodzi z Europy południowej, upra­wiana jest jednak obecnie również w strefie umiarkowanej, m. in. i w Polsce.

Odmiany. Rozróżnia się trzy odmiany gorczycy.

Gorczyca czarna albo brunatna (Brassica nigra L. Koch). Nasiona są kształtu kulistego, o średnicy 1—2 mm, barwy czerwonobrunatnej. Powierzchnia nasion jest dołeczkowato-siatkowana, co jest wyraźnie widoczne pod lupą (jest to cecha charakterystyczna). Całe, suche nasiona gorczycy czarnej są bezwonne, jednak po rozdrobnieniu i zwilżeniu wodą wy­dzielają lotny olejek eteryczny, mający ostry smak i silnie gry­zący zapach wywołujący łzawienie. Gorczyca czarna zawiera glikozyd synigrynę, z której pod wpływem enzymu mirozyny powstaje lotny izotiocyjanian allilu. Gorczyca czarna ma wła­sności konserwujące, których nie ma gorczyca biała.

Gorczyca sarepska albo rosyjska (Brassica juncea Coss.) ma nasiona o podobnych cechach jak gorczyca czarna, tylko trochę większe; smak jest nieco łagodniejszy.

Gorczyca biała albo żółta (Sinapis alba L.). Nasiona mają kształt od kulistego do jajowatego, średnicę 2—2,5 mm, barwę żółtawobiałą do czerwonawożółtej. Powierzchnia nasion jest tylko delikatnie dołeczkowana. Gorczyca biała nie ma za­pachu nawet po rozdrobnieniu i zwilżeniu wodą. Zawiera ona glikozyd synalbinę, z której pod wpływem mirozyny powstaje nielotny izotiocyjanian p-oksybenzylowy.

Zafałszowania. Gorczyca czarna i sarepska bywa fał­szowana nasionami innych roślin krzyżowych (rzepak, rzepik lub chwasty). Zafał­szowania można od­różnić, gdyż nasiona te nie mają zupełnie siatkowania powierz­chni lub jest ono znacznie słabsze niż u gorczycy czarnej; poza tym nie mają charakterystycznego dla gorczycy sma­ku.

Zastosowanie. W przemyśle mię­snym jako przypra­wy używa się głów­nie gorczycy bia­łej. Stosuje się ją w całych ziarnkach lub w postaci rozdrobnionej do nie­których gatunków kiełbas i wyrobów wędliniarskich. Gor­czycę czarną i sa­repską używa się ja­ko dodatek do przy­praw zastępczych (pieprz ziołowy) oraz do produkcji musz­tardy.

Skład chemiczny gorczycy przedstawiony jest w tablicy 6.

 

post-39694-0-82358100-1453301324_thumb.jpg

 

Jałowiec (Fructus Juniperi)

 

Opis rośliny. Jałowiec (Juniperus communis L.) jest ro­śliną iglastą o kwiatach rozdzielnopłciowych. Rośnie jako po­spolity krzew w lasach oraz na jałowych wzgórzach w Europie i północnej Azji. Kwitnie do końca maja. Owoc (jagoda pozor­na) dojrzewa dopiero w drugim roku. Drewno (gałęzie i igliwie jałowca używane są do wędzenia trwałych wędlin, gdyż dym jałowcowy nadaje wędlinie doskonały charakterystyczny aro­mat.

 

post-39694-0-92712900-1453301346_thumb.jpg

 

Zbiór i cechy przyprawy. Jagody jałowca (rys. 9) zbiera się w stanie pełnej dojrzałości (październik — listopad). Dojrzałe, świeże jagody są kuliste, o średnicy 6—8 mm, barwy niebieskofioletowej z jasnoniebieskawym nalotem woskowym. Każda jagoda zawiera trzy trójgraniaste ziarna. Suszony owoc jest barwy czarnobrunatnej, lekko pomarszczony, ma na wierz­chołku trójpromienną bliznę. Zapach przyprawy jest przyjemny, balsamiczny, smak słodkawy, lekko korzenny. Jałowiec zawiera 20—30% cukru i 1—3% eterycznego olejku jałowcowego. W handlu ceniony jest specjalnie produkt zawierający ręcznie wybierane gładkie, dojrzałe jagody.

Zastosowanie. Suszone jagody jałowca stosuje się jako uzupełniającą przyprawę aromatyczną do niektórych wędlin trwałych lub półtrwałych, sosów, pieczeni itp. Jałowiec ma wła­sności lecznicze i jest stosowany przy osłabieniu żołądka, cho­robach wątroby oraz nerek.

 

Majeranek (Herba Majoranae)

 

Opis rośliny. Majeranek ogrodowy (Majorana hortensis Moensch, synonim Origanum majorana L.) jest rośliną jedno­roczną i należy do rodziny wargowych. Pochodzi z Afryki pół­nocnej i Europy południowej. W strefie umiarkowanej, m. in. w Polsce, majeranek uprawiany jest w ogrodach. Wyrasta on w krzaczki wysokości 20—50 cm. Łodyga jest w dolnej części zdrewniała.

 

post-39694-0-17639000-1453301364_thumb.jpg

 

Majeranek ma liście drobne (rys. 10), podłużnie ja­jowate, całobrzegie, z obu stron mniej lub więcej owłosione. Kwiaty są drobne, nikłe, barwy białej do bladoróżowej, zebrane w nibyokółki. Kwitnie przez lipiec i sierpień zależnie od pory wysiewu oraz odmiany.

Zbiór i cechy przyprawy. Ziele majeranku ścina się ok. 5 cm nad ziemią (nie należy wyrywać) krótko przed rozwi­nięciem się kwiatów, gdyż w tym okresie roślina zawiera naj­więcej aromatycznego olejku. Pierwszego zbioru dokonuje się zwykle w drugiej połowie lipca, po czym roślina odrasta; drugi zbiór: można uzyskać we wrześniu lub na początku października. Majeranek suszy się w miejscach przewiewnych i zabezpieczo­nych przed słońcem oraz deszczem, przy czym rozkłada się go cienkimi warstwami lub rozwiesza w małych pęczkach, gdyż łatwo pleśnieje. Do obrotu handlowego wprowadza się majera­nek w pęczkach jako całe ziele z łodygami (bez korzeni) lub majeranek tarty, tj. liście, kwiat i niezdrewniałe łodyżki. Z ma­jeranku w pęczkach uzyskuje się 40—45% (ciężarowo) maje­ranku tartego. Jako przyprawa służą tylko liście, kwiaty i drob­ne niezdrewniałe łodyżki; grubsze i zdrewniałe łodygi są bez­wartościowe. Majeranek powinien być suchy, niespleśniały, barwy szarozielonej. Ma on przyjemny, swoisty zapach i lekko korzenny, gorzkawy smak. Zawiera garbniki, goryczki i olejek eteryczny. Zawartość olejku nie powinna być mniejsza niż 1,2%.

Odmiany. Rozróżnia się majeranek liściasty i kwiatowy. Majeranek liściasty (francuski) rozrasta się silnie, ma dużo liści, dojrzewa później niż niemiecki. Majeranek kwiatowy (niemiec­ki) jest słabo rozkrzewiony, drobniejszy, zawiera mniej liści, a więcej kwiatów.

Zanieczyszczenia i zafałszowania. Majeranek w pęczkach bywa zanieczyszczony chwastami, korzeniami, zie­mią jak również pozbawiony części liści i kwiatów (częściowo otarty). Natomiast w majeranku tartym spotyka się zanieczysz­czenia ziemią oraz liśćmi innych roślin.

Pod nazwą majeranku bywa wprowadzane do obrotu suszone ziele lebiodki pospolitej (Origanum vulgare L.) zwanej również macierduszką lub macierzycą. Jest to roślina pospolita w Euro­pie. W Polsce rośnie dziko na suchych wzgórzach i obok dróg. Uprawiana bywa także jako surowiec zielarski do celów lecz­niczych (Herba Origani).

 

post-39694-0-79731400-1453301381_thumb.jpg

 

Lebiodka (rys. 11) różni się od maje­ranku większymi, liśćmi i kwiatami, przy czym kwiatostan jej jest mniej skupiony niż majeranku. Lebiodka jest znacznie mniej aromatyczna niż prawdziwy majeranek. Zawartość olejku ete­rycznego wynosi ok. 0,3%. Istnieją również mieszańce (bastardy) Origanum majorana i Origanum vulgare.

Zastosowanie. Majeranek stosowany jest jako dosko­nała przyprawa aromatyczna do niektórych kiełbas, zup i so­sów, a szczególnie do wyrobów wędliniarskich. Należy używać tylko majeranku tartego, bez grubszych zdrewniałych łodyg. Majeranek pobudza wydzielanie soków trawiennych.

 

Tymianek (Herba Thymi)

 

Opis rośliny. Tymianek (Thymus vulgaris L.) jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny wargowych. Tymianek pochodzi z Europy południowej, gdzie rośnie dziko w górzystych okoli­cach. W strefie umiarkowanej, między innymi w Polsce upra­wiany jest w ogrodach. Tymianek wyrasta w niskie krzaczki wysokości 30—40 cm (rys. 12).

 

post-39694-0-40082100-1453301401_thumb.jpg

 

Łodyga jest czterokanciasta, szarozielona, w dolnej części zdrewniała. Liście drobne, wąskie, mniej lub więcej owłosione. Kwiaty drobne, barwy różowej do ciemnolila, zebrane w kwiatostan w kształcie kłoska, mniej lub więcej skupiony. Tymianek kwitnie w lipcu i sierpniu.

Zbiór i cechy przyprawy. Zbioru tymianku dokonuje się w okresie kwitnienia. Ścięte ziele suszy się w cieniu (jak majeranek). Tymianek ma silny, korzenny zapach, przypomina­jący nieco kamforę. Smak — gorzkawy. Zawiera garbniki i ole­jek eteryczny (tymiankowy). Wymagana zawartość olejku ete­rycznego dla tymianku niemieckiego — nie mniej niż 1,7%, dla tymianku francuskiego — nie mniej niż 2,5%. Tymianek suszo­ny powinien mieć barwę szarozieloną.

Odmiany. Tymianek zimowy (niemiecki) wyrasta do 40 cm, jest dość odporny na mrozy. Tymianek letni (francuski) wyrasta do 30 cm, nie wytrzymuje mrozów.

Zanieczyszczenia i zafałszowania. Tymianek by­wa zanieczyszczony ziemią, chwastami. Od tymianku należy odróżnić macierzankę (Thymus saerpyllum L.), która ma łodygę czołgającą się, z wypustkami korzeniowymi. Macierzanka za­wiera mniej olejku eterycznego niż tymianek.

Zastosowanie. Tymianek zarówno w stanie świeżym, jak i suszonym stosuje się jako przyprawę aromatyczną do zup, sosów, pieczeni i wędlin.

 

Bazylia (Herba Basilici)

 

Opis rośliny. Bazylia ogrodowa (Ocimum basilicum L.) jest rośliną jednoroczną i należy do rodziny wargowych. Pocho­dzi ze strefy gorącej. W strefie umiarkowanej, m. in. w Polsce uprawiana jest w ogrodach, gdzie zwykle wysiewa się ją w in­spektach, a dopiero sadzonki przenosi się do gruntu.

 

post-39694-0-64654400-1453301422_thumb.jpg

 

Bazylia (rys. 13) wyrasta w krzaczki wysokości 20—50 cm. Liście są delikatne, kwiaty białe. Kwitnie w sierpniu i we wrześniu. W Polsce tylko odmiany wczesne wydają nasiona.

Zbiór i cechy przyprawy. Ziele bazylii ścina się w okresie kwitnienia, po czym suszy w miejscach zaciemnio­nych i przewiewnych. Do obrotu handlowego wprowadza się bazylię jako ziele w pęczkach lub otarte liście i kwiaty bez zdrewniałych łodyg. Bazylia zawiera olejek eteryczny i garb­niki.

Odmiany. Bazylia tworzy 4 odmiany: wielkolistną, średniolistną, drobnolistną i drobnolistną karłowatą. Opis tych od­mian zawiera tabl. 7.

 

post-39694-0-54085000-1453301446_thumb.jpg

 

Zanieczyszczenia i zafałszowania. Bazylia w pęczkach bywa zanieczyszczona chwastami i ziemią, nato­miast bazylia tarta — liśćmi innych roślin oraz piaskiem.

Zastosowanie i własności. Ba­zylię jako aromatyczną przyprawę stosuje się do sosów i wędlin. Działa ona pobudza­jąco na wydzielanie soków trawiennych i wzmaga apetyt.

 

Cząber (Herba Satureae)

 

Opis rośliny. Cząber ogrodowy (Saturea hortensis L.) jest rośliną jednoroczną z rodziny wargowych. Rośnie dziko w Euro­pie południowej. W strefie umiarkowanej, m. in. w Polsce uprawia się go w ogrodach, gdzie często sam się zasiewa i dziczeje. Cząber wyrasta w krzaczki wysokości 40 — 50 cm (rys. 14).

 

post-39694-0-62743900-1453301468_thumb.jpg

 

Łodyga jest u dołu zdrew­niała, wyżej zielona albo czerwonobrunatna, dość silnie owłosiona. Liście liczne, wą­skie i długie, lancetowate, barwy ciemnozielonej, częściowo czerwonawe. Kwiaty drobne, wargowe, barwy jasno- do ciemno- fioletowej, zebrane w małe kwiatostany. Czas kwitnienia — sierpień — wrzesień.

Zbiór i cechy przyprawy. Ziele cząbru ścina się w okresie kwitnienia i suszy. Cząber ma silny zapach i palący, podobny do pieprzu smak. Cząber zawiera olejek eteryczny i garbniki. Wymagana zawartość olejku eterycznego wynosi powyżej 1%. Do obrotu handlowego wprowadza się ziele w pęczkach lub liście i kwiaty bez ło­dygi.

Odmiany. Typ łodygowaty — ulistnienie słabe, listki rynienkowate; typ liściasty — ulistnienie silne, listki płaskie.

Zanieczyszczenia i zafał­szowania. Cząber w pęczkach bywa zanieczyszczony chwastami i ziemią; czą­ber tarty — liśćmi innych roślin oraz piaskiem.

Zastosowanie i własności. Cząber dodaje się — jako przyprawę aromatyczną — szczególnie do grochu i fasoli, a ponadto — do sosów i wędlin.

 

Lubczyk (Herba Levistici)

 

Opis rośliny. Lubczyk (Levisticum officinale Koch) jest rośliną wieloletnią i należy do rodziny baldaszkowatych. Uprawiany jest w ogrodach w strefie umiarkowanej, m. in. w Polsce. Wyrasta on najpierw jako krzak okryty dużymi, mocnymi, przeważnie podwójnie pierza­stymi, błyszczącymi liśćmi, osadzonymi na długich ogonkach. Później wyrasta kilka silnych, pustych w środku, wyso­kich i częściowo ulistnionych łodyg (rys. 15), na których szczycie rozwijają się żółte kwiaty zebrane w baldaszki. Okres kwitnienia — czerwiec — lipiec.

 

post-39694-0-26356600-1453301494_thumb.jpg

 

Zbiór i cechy przyprawy. Ja­ko przyprawy używa się liści lubczyka zarówno w stanie świeżym, jak i suszo­nym. Zbioru liści można dokonywać kil­ka razy do roku. Najbardziej aromatycz­ne są liście ze zbioru wiosennego. Lub­czyk ma smak i zapach przypominający bulion mięsny. Zawiera olejek eteryczny (ok. 1%).

Zastosowanie. Lubczyk stosuje się jako przyprawę do zup, sosów, pieczeni, konserw. Zwykle dodaje się go w czasie obróbki termicznej, po czym liście usuwa się. Można stosować również ekstrakt z lubczyku. Lubczyk ma własności moczo­pędne.

 

Estragon (Herba Dracunculi)

 

Opis rośliny. Estragon (Artemisia dracunculus L.) jest rośliną wieloletnią; należy do rodziny złożonych. Uprawiany jest w ogrodach w Europie środkowej, m. in. w Polsce. Estragon wyrasta w bujny krzew wysokości 110—150 cm. Łodyga jest początkowo zielona, później — zdrewniała, rozgałęziona. Liść wąski, lancetowaty, nieco owłosiony, bar­wy jasno- do ciemnozielonej, błyszczący. Kwiat nikły, drobny, białawozielonawy.

 

post-39694-0-24497400-1453301516_thumb.jpg

 

Zbiór i cechy przyprawy. Zbiera się niezdrewniałe ulistnione koń­ce gałązek estragonu. Suszenie przepro­wadza się w cieniu. Własności estragonu zależne są w dużej mierze od odmiany. Estragon zawiera olejek eteryczny, garb­niki i goryczki.

Odmiany. Znane są dwie odmiany estragonu. Estragon niemiecki lub francuski, prawie niewrażliwy na mróz, wy­rasta do 110 cm. Nie wydaje nasion, roz­mnaża się z kłączy i rozłogów. Liście wielkości 25x7 mm, ciemnozielone, błyszczące, prawie nagie, z wyraźnym unerwieniem, mają po roztarciu silny zapach i anyżkowo-korzenny smak. Olejek eteryczny zawiera metylochawicol. Wymagana zawartość olejku eterycznego — nie mniej niż 1,0%.

Estragon rosyjski (rys. 16) jest niewrażliwy na mróz. Wyrasta do 150 cm. Liście są jasnozielone, matowe, silnie owłosione. Zapach słaby, smak gorzkawy, podobny do smaku trybulki. Olejek eteryczny nji zawiera metylochawicolu. Wymagana za­wartość olejku eterycznego — nie mniej niż 0,8%.

Zastosowanie. Estragon stosuje się zarówno w stanie świeżym jak i suszonym jako przyprawę aromatyczną do mary­nat. Estragon działa pobudzająco na wydzielanie soków tra­wiennych.

 

Cykoria (Radix Cicoriae)

 

Opis rośliny. Cykoria lub podróżnik uprawny (Cicorium antibus L.) jest dwuletnią rośliną uprawianą w środkowej Euro­pie, m. in. w Polsce (głównie na Kujawach).

Zbiór i cechy przyprawy. Korzeń cykorii wykopuje się jesienią pierwszego roku wegetacyjnego rośliny. Jest on używany głównie do wyrobu surogatów kawy. Jako przyprawę w przemyśle mięsnym stosuje się oczyszczony, wysuszony i zmielony (niepalony) korzeń cykorii. Przygotowana w ten spo­sób cykoria poza wybitnie gorzkim smakiem nie wykazuje żad­nego innego smaku ani zapachu.

Zastosowanie. Cykoria powoduje zanik słodkawego smaku mięsa (końskiego, jeleniego) lub dodatków niemięsnych (np. mąki sojowej); poza tym jest ona używana jako dodatek przy sporządzaniu namiastek pieprzu.

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

d. Przyprawy importowane

 

Pieprz (Fructus Piperis)

 

Opis rośliny. Pieprz jest suszonym owocem krzewu pie­przowego. Pieprzowiec zwyczajny (Piper nigrum L.) jest rośliną pnąco-czołgającą się z rodziny pieprzowatych. Rośnie dziko na Wybrzeżu Malabarskim (Indie). Obecnie pieprz uprawiany jest również w Indiach Zagangesowych, na półwyspie Malakka oraz na wyspach Indonezyjskich aż do Nowej Gwinei i Filipin. Wy­maga on klimatu tropikalnego.

 

post-39694-0-58431300-1453379101_thumb.jpg

 

Owoce (jagody) zebrane są w gronka (rys. 17) długości 7—15 cm (podobnie jak owoce po­rzeczki). Jedno gronko zawiera 20—30 twardych, kulistych owo­ców. Owoce niedojrzałe są zielone, w miarę dojrzewania przy­bierają barwę jaskrawoczerwoną, która następnie przechodzi w brudnożółtą. Pojedynczy owoc wielkości grochu składa się z twardego nasienia otoczonego skórką, pod którą znajduje się cienka warstewka miękiszu zrośniętego z nasieniem.

Zbiór i cechy przyprawy. Zależnie od pory zbioru i metody obróbki otrzymuje się pieprz czarny lub pieprz biały.

Pieprz czarny (Piper nigrum) uzyskuje się z niedojrza­łych owoców. Do zbioru gronek przystępuje się, gdy pierwsze jagody zaczynają lekko czerwienieć, ale większość jest jeszcze zielona, Gronka owoców suszy się w słońcu lub nad małym ogniem tak długo, aż skórka zmarszczy się i nabierze ciemno- do czarnobrunatnej barwy. Wysuszone ziarnka pieprzu oddziela się od szypułek np. przez przecieranie, a następnie odsiewa na sitach. Czarny pieprz zawiera do 2% eterycznego olejku pie­przowego o charakterystycznym zapachu oraz 5—9% piperyny (piperyna (C17H19NO3) jest związkiem kwasu piperynowego (C12H903) z piperydyną (C5H10N).) nadającej mu ostry, piekący smak. Jakość pieprzu czar­nego ocenia się na podstawie twardości, wielkości i barwy ziar­na (tabl. 8).

 

post-39694-0-69126700-1453379119_thumb.jpg

 

Duże, twarde i ciężkie ziarno jest wysoko cenione z powodu większej zawar­tości substancji aromatycz­nych i smakowych.

Jakość pieprzu czarnego zależy od jego pochodzenia. Najbardziej ceniony jest pieprz Malabarski i Telicherry. Nieco niżej oce­niany jest pieprz Goa i Aleppey, gdyż szybciej szarze­je w czasie składowania. Pieprz Singapore jest drob­niejszy i niezbyt twardy (zawiera do 2% złomu). Naj­niżej ocenia się pieprz Lampong i Penang (zawiera do 10% złomu). 1000 ziaren pieprzu Malabarskiego wa­ży ok. 460 g, natomiast Pe­nang — zaledwie 238 g.

Pieprz biały (Piper album) uzyskuje się z doj­rzałych owoców mających barwę jaskrawoczerwoną. Czerwone owoce mają przy­schnięty miękisz i twardą skórkę.- Zebrane ziarno moczy się w wodzie morskiej lub wapiennej albo też poddaje samozagrzaniu w dużych stosach okrytych mokrymi chustami. Po dwu — trzech dniach skórka mięknie, wskutek czego można ją łatwo złuszczyć w stępach lub przez ocieranie. Wyłuskane ziarno pod­daje się suszeniu. Jest ono gładkie, żółtobiałe z szarym odcie­niem. Pieprz biały ma subtelniejszy smak i lepszy aromat niż pieprz czarny, jest przy tym mniej ostry, gdyż piperyna znaj­duje się przeważnie w skórce jagody.

Pieprz biały może być też otrzymywany z pieprzu czarnego przez ocieranie skórki na sucho, jednak ustępuje on znacznie w jakości oryginalnemu pieprzowi białemu. Otarta skórka z czarnego pieprzu bywa dodawana do pieprzu mielonego.

Rozróżnia się następujące gatunki pieprzu białego: Muntok i Batawia — ziarno średnie i duże barwy szarawobiałej, czę­sto z domieszką pieprzu czarnego. Singapore — przeważnie du­że ziarno jasno-żółtawo-szarawe. Saigon — ziarno przeważnie duże, dokładnie oczyszczone, często wykazujące specyficzny zapach.

Skład chemiczny pieprzu podany jest w tabL 9.

 

post-39694-0-65521100-1453379144_thumb.jpg

 

Zanieczyszczenia i zafałszowania. Pieprz ziar­nisty bywa zanieczyszczony odłamkami łodyżek i szypułek oraz pustymi lub pokruszonymi ziarnami. Bywa on również zafałszo­wany dodatkiem owoców innych pieprzowców, jałowca, nasion strączkowych itp. albo sztucznych ziaren pieprzu. Od pieprzu prawdziwego należy odróżnić nasiona rośliny Piper guinensis uprawianej w Nigerii (Afryka). Produkt ten jest podobny do pieprzu prawdziwego, zawiera jednak mniej piperyny oraz olej­ku eterycznego i jest znacznie mniej wartościową przyprawą.

Pieprz zmielony bywa często fałszowany różnymi dodatkami i dlatego nabywanie go nie jest wskazane.

Zastosowanie i własności. Pieprz jest najbardziej cenioną przyprawą ze względu na doskonałe własności smakowe i aromatyczne. Pieprz czarny stosuje się do większości wyro­bów mięsnych jako przyprawę nadającą równocześnie ostry smak i aromat. Pieprz biały odznaczający się subtelniejszym smakiem i aromatem stosuje się do niektórych wyrobów deli­katesowych oraz do takich wyrobów, w których ciemne cząstki zmielonego pieprzu czarnego mogłyby sprawiać wrażenie zanie­czyszczenia. Pieprz działa pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych i żółci ułatwiając przez to trawienie pokarmów, szczególnie tłustych.

 

Angielskie ziele (Fructus Pimentae)

 

Opis rośliny. Angielskie ziele (inaczej pieprz angielski) jest owocem drzewa pimentowego (Pimenta officinalis Berg) z rodziny mirtowatych rosnącego na Antylach, szczególnie na wyspie Jamajka, poza tym w Ameryce Środkowej (Meksyk) i w północnej części Ameryki Południowej. Owoc drzewa pimentowego składa się z cienkiej owocni podzielonej wewnątrz na dwie komory; w każdej z nich znajduje się jedno ziarno.

Zbiór i cechy przyprawy. Zbiera się niedojrzałe, zie­lone jeszcze owoce, po czym su­szy je w słońcu przez 8—10 dni.

 

post-39694-0-89272600-1453379162_thumb.jpg

 

Wysuszone owoce (rys. 18) ma­ją barwę od różowej do ciemno- lub czarnobrązowej. Po wierzchnia jest szorstka, kształt — kulisty lub jajowaty, na szczycie widoczna jest pozostałość kielicha i szyjki słupka. Owocnia jest łamliwa; zawarte wewnątrz dwa ziarna są błyszczące, barwy czerwono- lub czarnobrunatnej. Angielskie ziele ma silny zapach i lekko palący, korzenny smak przypominające łącznie gałkę muszkatołową, cynamon i goź­dziki.

Przeciętny skład chemiczny angielskiego ziela (wg Cerewitinowa) jest następujący: 8,9% wody, 10,6% związków azotowych, 4,3% olejku eterycznego, 9,2% tłuszczu, 41,3% związków bezazotowych wyciągowych, 23,0% błonnika, i 6,4% popiołu. Angielskie ziele z Jamajki przoduje w handlu zarówno pod względem ilości jak i jakości; inne gatunki są mniej cenione. W handlu spotyka się produkt albo nie sortowany, albo sorto­wany na grubszy i drobniejszy.

Zanieczyszczenia i zafałszowania. Angielskie ziele ziarniste bywa zanieczyszczone odłamkami szypułek, pia­skiem itp. albo zafałszowane nasionami innych roślin lub ziar­nem sztucznym. Czasami barwi się nasiona ochrą w celu nada­nia im lepszego wyglądu. Angielskie ziele mielone bywa rów­nież często fałszowane — podobnie jak pieprz.

Zastosowanie. Angielskie ziele jest cenną przyprawą aromatyczną stosowaną w przemyśle mięsnym przeważnie do wyrobów wędliniarskich oraz niejednokrotnie do kiełbas i ma­rynat. Ze względu na silny zapach przyprawa ta powinna być stosowana w ilościach umiarkowanych.

 

Gałka muszkatołowa (Semen Myristicae)

 

Opis rośliny. Muszkat, inaczej drzewo muszkatołowe (Myristica fragrans i inne gatunki) wyrasta do 20 m wysokości. Drzewo muszkatołowe wymaga klimatu tropikalnego. Rośnie na wyspach Banda, Sumatrze, Jawie, Borneo, Celebes, Cejlonie oraz w ograniczonym zasięgu również na Antylach, w Brazylii i na wyspie Mauritius.

 

post-39694-0-70377800-1453379180_thumb.jpg

 

Owoc podobny do brzoskwini (rys. 19) składa się z miękiszu, okrywy nasiennej oraz nasienia otoczo­nego twardą łupiną.

Zbiór i cechy przyprawy. Gdy owoc dojrzewa, miękisz — początkowo żółty lub czerwony — zsycha się i pęka; wówczas przystępuje się do zbioru. Po usunięciu miękiszu uka­zuje się czerwona, mięsista i popękana okrywa nasienna; zdejmuje się ją ostrożnie, gdyż stanowi ona tzw. kwiat muszkatołowy. Wydobyte z torebki nasiona (orzechy) suszy się na bambusowych kratach nad słabo tlącym się ogniem. Gdy zawarte w skorupie jądra zaczną grzechotać przy potrząsaniu, suszenie przerywa się i jądra wyłuskuje przez rozbijanie bardzo twardej łupiny. Uzyskane w ten sposób brązowe jądra sortuje się, zanu­rza w mleku wapiennym i ponownie suszy. Warstewka wapna chroni gałkę przed uszkodzeniem przez owady. Okrągłe lub jajowate gałki są na powierzchni wyraźnie bruzdkowane, dłu­gość ich wynosi 2—3,5 cm, szerokość — ok. 2 cm. Przekrój gałki jest żółtawy z brązowymi pasmami (marmurek). Gałka muszka­tołowa zawiera 8—12% olejku eterycznego, który nadaje jej silny zapach i typowy, gorzko-korzenny smak. Poza tym zawie­ra ona 20—25% tłuszczu (tzw. masło muszkatołowej. Wytłacza się go z uszkodzonych i drobnych gałek. Tłuszcz ten znajduje zastosowanie w farmaceutyce. Dobre gałki nie mogą być robaczywe, zdrewniałe ani puste; powinny być aromatyczne, cięż­kie, zawierać dużo tłuszczu; popiołu — nie więcej niż 3%.

Gatunki handlowe. Banda — najcenniejszy gatunek; są to tzw. prawdziwe gałki (z drzew Myristica fragrans Houtt) kształtu kulisto-owalnego, długości od 2 do 3 cm, grubości od 1,5 do 2 cm. Klasyfikowane są zwykle zależnie od wielkości: gałki duże od 160—170 do 270—280 szt./kg, gałki drobne 350— 400 szt./kg.

Papua — mniej cenny gatunek, aromat mniej delikatny (przypominający terpentynę); są to tzw. makasarskie gałki mu­szkatołowe (z drzew Myristica argentea Warb). Mają kształt po­dłużnie jajowaty, grubość gałki — od 1,5 do 2,5 cm.

Zafałszowania. Najczęściej są one następujące: w robaczywych gałkach zasmarowuje się otworki tłuszczem lub wapnem albo też wykonuje się sztuczne gałki z gliny, mąki i proszku lub masła muszkatołowego. Sztuczne gałki — w prze­ciwieństwie do naturalnych — rozmiękają i rozpadają się w wo­dzie. Oprócz nasion szlachetnych drzew muszkatołowych znaj­dują się w handlu nasiona mniej szlachetnych lub dziko rosną­cych gatunków pokrewnych, np. gałki bombajskie (Myristica malabarica Lam.). Kształtem są one podobne do gatunku Papua, lecz bardziej walcowate i niearomatyczne. Zawierają barwnik rozpuszczalny w alkoholu i zabarwiający się pod działaniem alkalii na krwistoczerwono. Prawdziwa gałka nie zawiera tego barwnika.

Kwiat muszkatołowy (Macis) nie jest kwiatem w znaczeniu botanicznym, lecz okrywą nasienną. Po wysuszeniu na powie­trzu kwiat staje się twardy i łamliwy oraz przybiera barwę pomarańczowożółtą do brązowej. Ma korzenny smak i bardzo silny zapach — podobnie jak gałka. Kwiat muszkatołowy sproszko­wany ma barwę czerwonożółtą. Najcenniejszy jest gatunek Banda, tzw. prawdziwy kwiat muszkatołowy (podobnie jak gał­ka). Gatunek Papua różni się od poprzedniego tym, że jest mniej drobno wycinany oraz znacznie mniej aromatyczny.

Zafałszowania. Kwiat cały bywa fałszowany dodatkiem odmian niearomatycznych, np. kwiatem bombajskim mającym wycinki dużo węższe niż kwiat prawdziwy, łączące się u szczytu w siatkowatą czapeczkę. Kwiat sproszkowany bywa fałszowany dodatkiem sproszkowanej gałki, mielonego pieczywa, makuchu, cynamonu itp.

Zastosowanie. Gałkę i kwiat muszkatołowy stosuje się — po rozdrobnieniu — jako aromatyczną przyprawę do wielu wyrobów w przemyśle mięsnym. Gałka działa pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych.

 

Kardamon (Fructus Cardamoni)

 

Opis rośliny. Kardamon (Ellateria cardomomum) jest ro­śliną trzcinowatą należącą do rodziny imbirowatych. Rośnie w krajach tropikalnych. Pierwotną ojczyzną kardamonu było Wybrzeże Malabarskie; obecnie uprawiany jest w całej tropi­kalnej części Azji, na Cejlonie, wyspach Sundajskich, na Madagaskarze i w tropikalnych częściach Afryki.

Zbiór i cechy przyprawy. Trójgraniasta owocnia kar­damonu podzielona jest na trzy komory, w których znajdują się nasiona. Są one drobne, ciemno- lub czerwonobrunatne, nie­regularne, wielokanciaste, poprzecznie prążkowane. Z chwilą osiągnięcia pełnej dojrzałości owocnia pęka i nasiona wysypują się. Aby tego uniknąć, przystępuje się do zbioru, gdy zielone owocnie zaczynają lekko żółknąć. Zebrane owocnie suszy się, oczyszcza z resztek kielichów i szypułek, po czym bieli się, aby uzyskać pożądaną białawożółtawą barwę produktu. Kardamon ma przyjemny, bardzo silny zapach przypominający nieco kam­forę i terpentynę oraz delikatny, korzenny smak. Smak i zapach mają tylko nasiona kardamonu. Zawierają one 3,5—7% eterycznego olejku i stanowią 60—75% wagowych całego owocu. Sama owocnia jest prawie bezwartościowa. Skład chemiczny kardamonu podany jest w tablicy 10.

 

post-39694-0-53295300-1453379210_thumb.jpg

 

Zawartość wilgoci nie powinna być wyższa niż 10%. W han­dlu znajdują się całe owocnie z nasieniem lub samo nasienie.

Gatunki handlowe (rys. 20).

 

post-39694-0-90747200-1453379224_thumb.jpg

 

Kardamon malabarski, tzw. mały kardamon, jest to najlepszy gatunek kardamonu. Owocnia jest barwy słomkowożółtej do jasnobrązowej, podłuż­nie prążkowana; kształt — tępo - kanciasty, prawie jajowaty; długość — od 1 do 2 cm. W każdej ko­morze owocni znajduje się 5—8 małych nasion (3 mm). Nasiona są niekształtne, o pomarszczonej powierzchni. Równie do­bre są gatunki kardamonu: Mysore — duży, bielony, bardzo cenny i drogi; Alleppey — żółtawozielony, o pięknym aromacie; Mangalore — nie bielony, za­wiera dużo ziarna. Mniej cenny jest kar­damon cejloński, tzw. długi albo dziki, szarobrunatny, mocno żebrowany, często skrzywiony sierpowato, ostro zakończo­ny, długości — do 4 cm. Każda komora zawiera ok. 20 nasion, które są tylko trochę większe od kardamonu malabarskiego.

Zafałszowania. Cały kardamon bywa fałszowany dodat­kiem mniej wartościowych odmian, szczególnie gatunków Arnomum (np. kardamonem abisyńskim mającym owocnie długości do 5 cm, brunatne, podłużnie prążkowane; w każdej komorze znajduje się do 50 ściśle do siebie przylegających gładkich na­sion). Czyste nasienie fałszuje się dodatkiem nasion jałowca. Jest to łatwe do wykrycia. Sproszkowany kardamon bywa fał­szowany dodatkiem samych owocni, imbiru, mąki itp.

Zastosowanie. Kardamon po rozdrobnieniu na proszek stosuje się do trwałych kiełbas i innych wyrobów. Jest to do­skonała przyprawa aromatyczna. Kardamon działa wzmacnia­jąco na żołądek.

 

Papryka (Fructus Capsici)

 

Opis rośliny. Papryka zwana jest również pieprzem tu­reckim. Pieprzowiec turecki (Capsicum) należy do rodziny psian­kowatych, podobnie jak pomidóry i ziemniaki. Jednym z licz­nych gatunków pieprzowca tureckiego jest Capsicum anuum L., zwany pospolicie papryką. Jest to roślina jednoroczna pocho­dząca z gorących stref Ameryki Południowej i Środkowej. Obec­nie papryka uprawiana jest w całej południowej Europie, a prze­de wszystkim na Węgrzech, szczególnie w okolicy Szeged i Kalocsa. W Polsce papryka dojrzewa jedynie w miejscach osło­niętych, o południowej wystawie słonecznej.

 

post-39694-0-79547700-1453379242_thumb.jpg

 

Owoce papryki (jagody, rys. 21) podobne są do strąków. Mają one od 6 do 12 cm długości i od 2 do 5 cm szerokości. Strąki mają różny kształt zależnie od odmiany. Odmiany szlachetne, łagodne mają zwykle strąki kształtu jajowa­tego, natomiast strąki odmian mniej szlachet­nych, ostrych są długie, wąskie, ostro zakoń­czone. Zielony owoc papryki w miarę dojrze­wania staje się jaskrawoczerwony, o gładkiej, błyszczącej powierzchni. Jagoda jest cienko­ścienna (wewnątrz pusta) i podzielona prze­grodami na trzy komory. Na przegrodach i na mięsistej nasadzie w dolnej części komory są osadzone drobne tarczkowate nasiona.

Zbiór i cechy przyprawy. Do zbio­ru przystępuje się, gdy owoc papryki jest doj­rzały. Ostry smak zawdzięcza, papryka kapsaicynie, której najwięcej znajduje się w prze­grodach oraz w miarę dojrzewania — w na­sionach. Kapsaicyna (C18H27NO3) ma odczyn słabo kwaśny. Przez usuwanie przegród z owoców oraz przez ługowanie lub mycie nasion względnie przez dodawanie pewnej ilo­ści przegród wraz z niemytymi nasionami można dowolnie stopniować ostrość gotowego produktu. Przygotowany w ten sposób surowiec suszy się, miele i odsiewa przez gazy młyńskie w celu otrzymania możliwie dosko­nale rozdrobnionego proszku. Szypułki, kie­lich i nasada owocni stanowią produkt ubocz­ny. Papryka poza kapsaicyną zawiera olejek eteryczny i czerwone barwniki (karoten i kapsanten) oraz większe ilości witaminy C. Na­siona zawierają ponadto pewne ilości tłuszczu.

Średni skład chemiczny papryki podano w tabl. 11.

 

post-39694-0-19918100-1453379263_thumb.jpg

 

Gatunki handlowe. Papryka węgierska jest ogólnie uznawana za najlepszą. Zawdzięcza ona swą sławę nie tylko odpowiedniej glebie i warunkom klimatycznym Węgier, lecz przede wszystkim wieloletniemu doświadczeniu oraz opiece państwa. Cały proces produkcji papryki jak również i obrót

nią jest pod ścisłą kontrolą państwową i musi być prowadzony zgodnie z obowiązującymi normami. Gotowy produkt otrzymuje gwarancyjne świadectwo jakościowe. Rozróżnia się następujące rodzaje papryki węgierskiej:

Papryka delikatesowa (csemenge paprika). Na ga­tunek ten przeznacza się dojrzałe owoce najwyższej jakości. Usuwa się z nich starannie szypułkę, kielich, przegrody komór wraz z nasadą oraz nasiona. Do mielenia bierze się tylko samą wysuszoną owocnię. Cechy jakościowe: smak zupełnie łagodny, słodkawy (posmak piekący ledwie wyczuwalny); zapach przy­jemny, nieco korzenny; barwa jasno-żółtawo-czerwona do jasnoczerwonej, duża siła barwienia; wysoki stopień rozdrob­nienia.

Papryka szlachetna słodka (edesnemes paprika). Gatunek ten przygotowuje się ze starannie wybranych owoców w sposób podobny do papryki delikatesowej. Do mielenia do­daje się jednak pewną ilość nasion wymytych i wymoczonych (w celu usunięcia kapsaicyny), a następnie wysuszonych. Cechy jakościowe: smak mało ostry (do 0,01% kapsaicyny), jednak mniej łagodny niż papryki delikatesowej. Zapach przyjemny, aromatyczny. Barwa żywoczerwona, nieco ciemniejsza niż pa­pryki delikatesowej, gdyż tłuszcz zawarty w nasionach rozpusz­cza pewną ilość barwnika. Rozdrobnienie — mniej dokładne.

Papryka półsłodka (feledes paprika). Gatunek ten przygotowuje się z owocni dojrzałych bez szypułek i kielicha, lecz z przegrodami komorowymi. Dodaje się wymytych nasion. Cechy jakościowe: przyjemny piekący smak (0,03 do 0,04% kapsaicyny), zapach, barwa i stopień rozdrobnienia podobny do papryki szlachetnej słodkiej.

Papryka różana (rozsa paprika) — przygotowana ze wszystkich części owoców jedynie bez szypułek i kielicha. Na­sion się nie myje. Cechy jakościowe: smak piekący (0,08 do 0,09% kapsaicyny), dobry, charakterystyczny aromat, barwa czerwona, lecz mniej żywa niż papryki szlachetnej.

Papryka mocna (eros paprika) produkowana jest z nie sortowanego całego owocu (lecz bez szypułek i kielicha) z du­żym dodatkiem przegród komorowych i nasion pozostałych z produkcji papryki szlachetnej (delikatesowej i słodkiej). Ce­chy jakościowe: smak bardzo ostry, silnie i trwale piekący, bar­wa od jasno-czeiwono-brunatnej do zielonożółtej.

Poza wyżej opisanymi gatunkami — produkuje się od kilku lat paprykę bez kapsaicyny, przeznaczoną przeważnie do bar­wienia pasty pomidorowej, produkcji sosów itp. Do tego celu używa się specjalnie wyhodowanych odmian papryki słodkiej.

Wymagania jakościowe. Produkt nie może mieć bar­wy brunatnej, kwaśnego smaku i obcych zapachów oraz nie może być bardzo skarmelizowany, ziarnisty lub grubo zmielony. Nie może również zawierać obcych barwników, metali cięż­kich, bakterii chorobotwórczych i większej ilości zarodników bakterii gnilnych. Wymagania co do składu chemicznego pa­pryki podano w tabl. 12.

 

post-39694-0-37076300-1453379286_thumb.jpg

 

Paprykę pakuje się w worki jutowe lub papierowe plombo­wane. Oznakowanie powinno zawierać nazwę produktu, okres gwarancji, nazwę zakładu produkcyjnego, miejscowość oraz ciężar netto. Gwarancja dla papryki wyższych gatunków wy­nosi 6 miesięcy, dla papryki różanej i mocnej — 8 miesięcy.

W ostatnim czasie pojawia się w obrocie papryka pochodze­nia krajowego (polska). Papryka ta produkowana jest z całych owocni z nasionami. Jakość jej jest nienormowana. Spotyka się nieraz produkt pochodzący z owocni niedojrzałych lub dojrzewanych sztucznie, co znacznie obniża smak i aromat papryki.

Zafałszowania. Papryka mielona bywa bardzo często fałszowana. Stwierdzono następujące zafałszowania: ługowanie papryki alkoholem w celu uzyskania ekstraktu papryki, przy­mieszki otrąb, mielonych skórek pomidorowych, drzewa sandałowego, kurkumy itp. lub substancji mineralnych. W celu po­prawienia barwy papryki bywa ona barwiona obcymi barwni­kami.

Świadczy to o potrzebie i celowości kontroli, jaką rząd wę­gierski roztacza nad produkcją i obrotem papryką.

Zastosowanie. Papryki delikatesowej szlachetnej, słod­kiej i półsłodkiej używa się wtedy, gdy chodzi o uzyskanie bar­wy i aromatu; ze względu na małą ostrość można stosować znaczne dawki tej przyprawy. Dla zaostrzenia smaku i nadania aromatu potrawom i wyrobom mięsnym stosuje się paprykę różaną. Papryka ostra stosowana jest jedynie w celu nadania potrawom ostrości.

Pieprz kajeński — suszone owoce roślin Capsicum fructensens lub Capsicum fostigiatum Bl. Pochodzi z północnych okolic Ameryki Południowej i ze wschodniej Azji. Owoce pieprzu kajeńskiego są podobne do papryki, jednak znacznie drobniejsze (długości ok. 2 cm), o barwie czerwonej lub czerwonożółtej. Pieprz kajeński jest bardzo ostry, zawiera do 0,55% kapsaicyny; z tego względu zwykle nie stosuje się go bezpośrednio jako przyprawy, lecz jako składnik przypraw zastępczych.

 

Goździki (Flos Caryophylli)

 

Opis rośliny. Goździkowiec korzenny (Jambosa caryophyllus Spreng. lub Caryophyllus aromaticus L.) jest drzewem wysokości ok. 10 m i należy do rodziny mirtowatych. Ojczyzną jego są Molukki. Obecnie uprawiany jest również w tropikal­nych okolicach Ameryki Południowej (Brazylia), na Jawie i Zanzibarze oraz na Madagaskarze.

Zbiór i cechy przyprawy. Zbiera się nierozwinięte pączki kwiatowe goździkowca, po czym suszy je w suszarniach dymowych. Po wysuszeniu usuwa się mało wartościowe szypułki.

 

post-39694-0-68986000-1453379305_thumb.jpg

 

Goździk (rys. 22) składa się z wysmukłego, zaokrąglo­nego, czterokanciastego trzonka, na szczycie którego występują cztery grube, trójkątne działki kielicha i półkulisto sklepiona, czteropłatkowa, jaśniejsza korona, w której kryje się słupek i liczne pręciki. Barwa goździków bywa jasna- do ciemnobru­natnej. Zapach silny, charakterystyczny dla tej przyprawy, smak korzenny, palący. Goździki zawierają 8—24% lotnego olejku (olejek goździkowy). Skład chemiczny podany jest w tablicy 13.

 

post-39694-0-50138100-1453379330_thumb.jpg

 

Dobre goździki po naciśnięciu paznokciem wydzielają olejek; są ciężkie (100 sztuk waży od 76 do 108 g) i w wodzie opadają na dno lub pływają pionowo. Zawartość szypułek nie; powinna przekraczać 10%, a płatki korony (tzw. główki) nie powinny być uszkodzone.

Gatunki handlowe. Goździki Amboina i jawajskie na­leżą do najlepszych gatunków. Są one duże, pełne, czerwono- brunatne, bardzo aromatyczne. Goździki zanzibarskie są suchsze i nieco pokurczone, zawierają sporo szypułek. Lepiej wykształ­cone niż zanzibarskie są goździki madagaskarskie zawierające mniej szypułek. Gorsze są goździki z Cayenny — cienkie i spiczaste, barwy czarnobrunatnej; są one ostrzejsze w smaku i mniej aromatyczne.

Zafałszowania. Produkt handlowy bywa fałszowany do­datkiem wyekstrahowanych goździków (w wodzie wyekstrahowane goździki pływają poziomo) oraz dodatkiem owoców goź­dzikowca (łatwo je poznać po beczkowatym kształcie), które zawierają znacznie mniej olejku (2—3%). Zanieczyszczenie — najczęściej szypułkami.

Zastosowanie. Goździki stosuje się w przemyśle mię­snym jako dodatkową aromatyczną przyprawę w celu podnie­sienia smakowitości niektórych wyrobów delikatesowych.

 

Liść bobkowy (laurowy), (Folium Lauri)

 

Opis rośliny. Wawrzyn szlachetny nazywany również drzewem laurowym lub bobkowym (Laurus nobilis L.) należy do rodziny wawrzynowatych. Wawrzyn rośnie w Afryce jako drze­wo oraz w Europie południowej (głównie Włochy) jako krzew.

 

post-39694-0-65863200-1453379346_thumb.jpg

 

Cechy przyprawy. Liść (rys. 23) jest krótkoogonkowy, lancetowaty, skórzasty i nagi (nie owłosiony), z lekko błyszczącą górną powierzchnią i słabo falistym brzegiem. Długość liścia  8 — 10 cm. Barwa liścia suszonego — szarozielona do brunatnozielonej. Produkt zleżały ma barwę żółto- brunatną. Dobre liście nie powinny zawierać: liści jasnożółtych — więcej niż 3%, gałązek — więcej niż 6%, domieszek innych roślin — do 1%, zanieczyszczeń mineralnych — do 1%, wody — do 14%. Zapach liści bobkowych jest przyjemny i smak ko­rzenny, lekko gorzkawy. Skład chemiczny (wg Cerewitinowa) wynosi średnio: wody — 9,7%, związ­ków azotowych — 9,5%, olejku eterycznego — od 1,7 do 3,4%, tłuszczu — 5,3%, błonnika — 29,9%, bobkowy popiołu — 4,2%.

Odmiany handlowe. W handlu znajdują się przeważ­nie liście pochodzące z Włoch.

Zafałszowania. Liście bobkowe bywają fałszowane do­datkiem liści laurośliwu (Prunus lamocerasus L.), które można odróżnić od prawdziwych liści bobkowych po tym, że mają brzeg piłowany, przy czym liść cały nie ma zapachu, a po roz­tarciu wykazuje zapach gorzkich migdałów.

Zastosowanie. Liści bobkowych jako aromatycznej przy­prawy dodaje się do mięsa w czasie gotowania jak również do niektórych konserw, do peklowania itp. Ze względu na bardzo silny aromat liście bobkowe należy dawkować umiarkowanie.

 

Imbir (Rhizoma Zingiberis)

 

Opis rośliny. Imbir (Zingiber officinale Roscoe) jest ro­śliną wieloletnią z rodziny imbirowatych. Krzewy imbirowe są uprawiane w strefie gorącej.

Zbiór i cechy przyprawy. Kłącza imbiru wydobywa się z ziemi, oczyszcza i suszy. Kłącza bywają poza tym koro­wane, wapnowane lub bielone kwasem siarkawym.

Imbir niekorowany, zwany czarnym — są to kawałki kłączy o przekroju mniej więcej owalnym, na powierzchni gru­bo pomarszczone, barwy szarobrunatnej, czasem wapnowane. Przełom jest ziarnisto-mączysty, krótkowłóknisty, barwy jasno- żółtej.

Imbir korowany, zwany białym (rys. (24), uważany jest za najlepszy gatunek; ma powierzchnię gładką lub delikatnie prążkowaną.

 

post-39694-0-25516300-1453379366_thumb.jpg

 

Bywa wapnowany lub bielony, dlatego ma barwę prawie białą. Dobry imbir powinien być ścisły lecz nie zdrewniały. Imbir ma przyjemny zapach i smak korzenny, paląco-rozgrzewający. Zawiera 2—5% olej­ku eterycznego (tzw. olejek imbirowy). Skład chemiczny imbiru (wg Cerewitinowa) wynosi średnio: wody — 8,8%, zwią­zków azotowych — 5,3%, olejku eterycz­nego — 2,2%, tłuszczu — 4,0%, skrobi — 61,4%, błonnika — 4,8%, popiołu — 4,4% (wapnowany imbir zawiera do 8,5% po­piołu).

W handlu znajduje się również imbir handlowy)      konserwowany w cukrze (kandyzowany) oraz imbir marynowany; nie znajdują one jednak zastosowania w przemyśle mięsnym.

Odmiany handlowe. Zależnie od pochodzenia rozróż­nia się imbir:

1) z Kochinchiny — żółtawy, korowany lub gatunki na pół lub wcale niekorowane;

2) z Jamajki — całkowicie okorowany; wysmukłe wieloczło­nowe kawałki, często wapnowane;

3) z Kalkuty — okorowany, gorsze gatunki na pół okoro­wane;

4) japoński — niestarannie korowany, człony małe i szerokie, często silnie wapnowane;

5) bengalski — czerwonobrunatny, niekorowany;

6) afrykański — szarobrunatny, niekorowany, często z reszt­kami liści.

Zafałszowania. Cały imbir bywa fałszowany dodatkiem kamieni bielonych wapnem. Do imbiru sproszkowanego dodaje się mąki zbóż lub ziemniaczanej, mielonych łupin orzechów, pestek itp.

Zastosowanie i własności. Imbir stosuje się jako uzupełniającą przyprawę aromatyczno-korzenną do niektórych gatunków wędlin. Działa on wzmacniająco na żołądek.

 

2. STOSOWANIE PRZYPRAW KORZENNYCH

 

Przyprawy korzenne dodaje się w celu zaostrzenia smaku potraw i wyrobów mięsnych i nadania im aromatu. W jednych przyprawach przeważa ostrość smakowa, w innych — aromat. Jako podstawową przyprawę stosuje się zwykle przyprawę na­dającą smak ostry, np. pieprz, paprykę różaną, a jako uzupeł­nienie — jedną lub kilka przypraw aromatycznych. Im bardziej intensywny jest aromat przyprawy, tym mniejszą jej dawkę na­leży stosować, aby nie zabić aromatu innych przypraw, a uzy­skać jak najpiękniejszy łączny bukiet. Kiełbasy i konserwy mięsne wymagają więcej przypraw ostrych, a mniej przypraw aromatycznych, natomiast wyroby wędliniarskie i konserwy po­drobowe — odwrotnie.

Należy pamiętać, że przyprawy umiejętnie dobrane i stoso­wane w umiarkowanych dawkach polepszają smak i zapach po­traw oraz wyrobów mięsnych. Nadmierne natomiast dawki przy­praw powodują zmianę właściwego smaku i zapachu wyrobów do tego stopnia, że staje się to nieprzyjemne dla konsumenta.

 

post-39694-0-83131100-1453379391_thumb.jpg

 

W tablicy 14 zestawiono orientacyjnie stopień ostrości i aro­matu niektórych przypraw korzennych oraz stosowane dawki.

 

3. ROZDRABNIANIE PRZYPRAW

 

Substancje smakowe i aromatyczne stanowią część składową komórek (tkanek) przyprawy. W celu uzyskania możliwie naj­większego efektu smakowego i zapachowego konieczne jest do­kładne rozdrobnienia przyprawy, gdyż wówczas substancje sma­kowe i zapachowe łatwiej mogą przenikać z komórek przypra­wy do produktu mięsnego. A więc przyprawa dobrze rozdrob­niona ma większą moc i jest lepiej wyczuwalna w produkcie niż przyprawa źle rozdrobniona lub nie rozdrobniona wcale. Przy tym przyprawa grubo rozdrobniona sprawia zwykle wra­żenie zanieczyszczenia w gotowym produkcie. Tylko do niektó­rych specyficznych wyrobów (np. salami) wymagane jest doda­wanie grubo rozdrobnionego pieprzu.

W czasie rozdrabniania przyprawy podnosi się jej tempera­tura, co powoduje ulatnianie się olejków eterycznych. Straty olejków w pewnych przypadkach mogą wynieść nawet 25—30%. Wielkość przyrostu temperatury przyprawy w czasie rozdrab­niania zależy od charakteru samej przyprawy, jej stopnia wil­gotności (przyprawy wilgotne rozdrabniają się trudniej i dla­tego silniej się zagrzewają) oraz od urządzenia do rozdrabnia­nia. Przeważnie do rozdrabniania przypraw stosowane są młynki tarczowe z szybko obracającymi się powierzchniami ciernymi. Jeżeli powierzchnie te nie są dostatecznie ostre, to w celu osiągnięcia właściwego rozdrobnienia przyprawy należy je moc­no dociskać do siebie. Wówczas wskutek silnego tarcia zarów­no powierzchnie cierne, jak i sama przyprawa silnie się rozgrzewają. Unika się tego, gdy powierzchnie cierne są ostre.

Małe młynki stosowane zwykle w przetwórniach mięsnych mają małe powierzchnie cierne oraz małą wydajność, toteż przy ciągłym używaniu szybko ulegają zepsuciu. Rozdrabnianie w takich młynkach jest niedokładne, a przyprawa ulega silne­mu zagrzaniu. Aby uzyskać właściwe rozdrobnienie, wskazane jest stosowanie większych młynków o dużych i ostrych po­wierzchniach ciernych. Dobre efekty można uzyskać również przez stosowanie młynków młotkowych lub kulowych, które nie powodują zagrzania mielonego produktu w tym stopniu co młynki ciernie.

Rozdrobniona przyprawa powinna być przesiana przez gęste sito, a pozostałe grubsze części — ponownie poddane rozdrob­nieniu. Przyprawy zawierające dużo tłuszczu trudno się roz­drabniają, jak również zaklejają łatwo powierzchnie cierne. Dlatego po rozdrobnieniu takich przypraw, jak gałka muszka­tołowa, gorczyca itp., należy tarcze cierne dokładnie oczyścić. Niedopuszczalne jest rozdrabnianie soli i cukru w młynkach do przypraw korzennych, gdyż twarde kryształy szybko niszczą tarcze cierne.

W celu zmniejszenia strat olejków eterycznych w czasie rozdrabniania przypraw stosuje się czasami specjalne dodatki (zwykle węglowodanowe), które mają za zadanie chłonąć ulatniające się olejki. Środki te jednak nie znalazły dotychczas szerszego zastosowania.

Za młynek do przypraw powinna być odpowiedzialna w za­kładzie mięsnym jedna osoba i tylko ta osoba powinna doko­nywać przemiału i konserwować urządzenie. W ten sposób wy­klucza się możliwość nieumiejętnej obsługi, a tym samym prze­dłuża trwałość młynka.

W uspołecznionym przemyśle mięsnym w Polsce można by z powodzeniem wprowadzić centralne rozdrabnianie przypraw i rozprowadzać do poszczególnych przetwórni przyprawy już rozdrobnione. Istnienie zakładu central­nego rozdrabniania przypraw pozwoliło­by na zainstalowanie odpowiednich młyn­ków i sit dla każdego typu przyprawy, a proces rozdrabniania mógłby być pro­wadzony przez odpowiednio wyszkolony personel techniczny. Dzięki temu uzyska­łoby się dokładniejsze rozdrobnienie przypraw, wskutek czego mniejsze były­by straty olejków eterycznych niż przy indywidualnym rozdrabnianiu w zakła­dach mięsnych.

Przyprawy rozdrobnione powinny być pakowane do hermetycznych puszek bla­szanych. Puszki powinny być tak wyko­nane, aby mogły służyć do wielokrotnego użytku (jeden z ro­dzajów puszki do przypraw przedstawiony jest na rys. 25). Wskazane jest stosować puszki o pojemności 10 i 25 kg przy­prawy.

 

post-39694-0-22160200-1453379414_thumb.jpg

 

W krajach zachodnich produkuje się wyciągi z przypraw korzennych, któ­re służą przeważnie do aromatyzowania różnych preparatów sprzedawanych jako przyprawy. Wyciągi te są szeroko reklamowane jako całkowicie jałowe pod względem bakteriologicznym oraz mające własność utrwalania barwy mięsa (dodatek cukru gronowego).

Wydaje się, że z uwagi na wysoką cenę importowanych przypraw korzen­nych produkcja takich wyciągów w Polsce byłaby zbyt kosztowna i niece­lowa (straty produkcyjne).

 

4. NAMIASTKI PRZYPRAW

 

Namiastki przypraw wytwarzane są w celu zastąpienia trudno dostępnych przypraw naturalnych. Niestety, nie zawsze jeszcze cechy jakościowe namiastek są wystarczająco podobne do cech odpowiednich przypraw. Ponieważ jednak cena większości przy­praw naturalnych jako artykułów importowanych jest wysoka, a zapotrzebowanie bardzo duże, stosowanie namiastek w pew­nych okolicznościach staje się konieczne.

 

a. Pieprz ziołowy

 

Pieprz naturalny jest przyprawą stosowaną prawie do wszyst­kich wyrobów mięsnych. Producenci namiastek starają się otrzy­mać środek zastępczy pieprzu, jednak jego doskonałego smaku i zapachu nie może zastąpić nawet najbardziej skomplikowany zestaw innych przypraw. Spośród wielu przypraw ziołowych Centralny Zarząd Przemysłu Mięsnego wyróżnił zestaw pod nazwą Pieprz ziołowy o następującym składzie (w % ciężaru):

 

kolender  26,6%

kminek  8,8%

gorczyca biała   17,6%

gorczyca czarna   17,6%

czarnuszka   6,6%

chrzan (suszony)    17,6%

pieprz kajeński 4,3%

majeranek   0,9%

goryczka   0,004%

 

Składniki mieszanki są dokładnie rozdrobnione. Przyprawa charakteryzuje się ostrym smakiem i umiarkowanym aromatem, co w porównaniu z innymi tego rodzaju namiastkami (zbyt aro­matycznymi a mało ostrymi) jest wielką zaletą. Zaletą pieprzu ziołowego jest również to, że nie zbija się on w kłaczki po zwil­żeniu — co zdarza się w innych mieszankach ziół — dzięki czemu jest w produkcie prawie niewidoczny.

Pieprz ziołowy stosuje się do wyrobów popularnych. Dawki jego powinny być dwa razy większe niż pieprzu naturalnego. Wyczuwalność pieprzu ziołowego w produkcie mięsnym wystę­puje w pełni dopiero po 48 godz. od zakończenia produkcji. Ze względu na rozdrobnienie składników — opakowanie pieprzu ziołowego powinno być hermetyczne, aby uniknąć ulatniania się olejków eterycznych.

 

b. Mieszanki przypraw ziołowych

 

W obrocie znajdują się różne mieszanki przypraw ziołowych. Są one zwykle produkowane pod nazwą specjalnej przyprawy dla określonego gatunku wędlin. Nabywanie i stosowanie ta­kich namiastek o nieznanym składzie nie jest wskazane, gdyż zawierają one mało wartościowe zioła i przyprawy, wskutek czego wartość ich jest bardzo niska.

 

c. Przyprawy typu „Maggi"

 

Wiadomości ogólne. Koncentraty aminokwasowe zwane są popularnie przyprawą Maggi od nazwiska pierwszego pro­ducenta tej przyprawy — Juliusza Maggiego. Stanowią one na­miastkę bulionu mięsnego. Koncentraty aminokwasowe otrzy­muje się przez hydrolizę białka, przy czym powstaje szereg aminokwasów, wśród których kwas glutaminowy i glicyna charakteryzują się zapachem przypominającym bulion z mięsa.

Jako surowiec białkowy używane są: kazeina, skwarki od­tłuszczone, gluten pszenny, drożdże, nasiona łubinu itp. Hydro­lizę przeprowadza się w obecności katalizatorów, z których najczęściej stosowany jest kwas solny. Po przeprowadzeniu hydrolizy kwas solny zobojętnia się dodatkiem sody. Otrzyma­ny hydrolizat poddaje się dojrzewaniu, które trwa ok. 6 mie­sięcy.

W Polsce produkowane są koncentraty:

1) w stanie stałym, tzw. Przyprawa do zup w kostkach;

2) w stanie płynnym, tzw. Przyprawa do zup w płynie.

W przemyśle mięsnym stosuje się wyłącznie przyprawę w płynie.

Cechy i skład przyprawy w płynie. W tablicy 15 podano cechy organoleptyczne i fizyczno-chemiczne przyprawy w płynie.

 

post-39694-0-55656300-1453379450_thumb.jpg

 

W tablicy 16 podano przybliżony skład aminokwasowy (w pro­centach) przyprawy w płynie.

 

post-39694-0-84719000-1453379473_thumb.jpg

 

Zastosowanie. Przyprawę w płynie stosuje się jako przyprawę aromatyczną podnoszącą smakowitość zup, sosów oraz niektórych konserw i wyrobów mięsnych. Przyprawa w płynie, dzięki zawartości aminokwasów, działa pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych, przez co przyczynia się do lepszego przyswajania pokarmów. Stosowane dawki wynoszą od 100 do 300 g na 100 kg produktu.

 

d. Glutaminian jednosodowy

 

Przyprawa ta, którą stanowi sól sodowa kwasu glutamino­wego, jest szeroko propagowana w USA, Niemczech i innych krajach. Glutaminian sodowy jest białą solą łatwo rozpuszczal­ną w wodzie; ma przyjemny bulionowy smak, nieco słodkawy, co przy większych dawkach powoduje niepożądane wrażenie słodyczy w produkcie. Kwas glutaminowy otrzymuje się z glu­tenu pszennego, z mąki sojowej albo melasy (buraczanej) przez hydrolizę z kwasem solnym. Z otrzymanych aminokwasów wy­odrębnia się kwas glutaminowy, który później przez działanie ługu sodowego przeprowadza się w glutaminian sodowy. Gluta­minian stosuje się w celu podniesienia smakowitości zup, sosów oraz niektórych konserw.

 

5. GRZYBY

 

a. Wiadomości ogólne

 

W języku potocznym mianem grzyba określa się owocnik ro­śliny, którą stanowią cienkie, nitkowate twory rosnące pod zie­mią (grzybnia). Grzyby należą do najniższego rzędu roślin.

Owocnik zależnie od odmiany grzyba przybiera postać trzona z kapeluszem, kulistą itp.

Grzyby świeże zawierają ok. 90% wody, 2—5% białka, 1—3% cukrów, ok. 0,8% substancji mineralnych oraz witaminy B1, B2 i D. Poza tym grzyby zawierają nieraz składniki trujące (alka­loidy). W zależności od tego dzieli się grzyby na jadalne i tru­jące. Grzyby jadalne stanowią smaczny i pożywny pokarm, a odmiany aromatyczne są poza tym doskonałą przyprawą, niestety jeszcze niedostatecznie docenianą w polskim przemyśle mięsnym. 

                                                                  

b. Odmiany grzybów aromatycznych

 

Trufla (Tuber aestivum Vitt.) ma owocnik o kształcie mniej więcej kulistym. Trufle stanowią doskonałą przyprawę do deli­katesowych wyrobów, lecz nie mogą one znaleźć u nas szer­szego zastosowania, gdyż rosną w strefie cieplejszej (głównie we Francji i południowych Niemczech; poza tym na Kaukazie spotyka się truflę kaukaską albo stepową), W Polsce występują bardzo rzadko. Trufle mogą być sprowadzane bądź konserwo­wane w puszkach, bądź suszone.

Borowik — grzyb prawdziwy (Boletus edulis Buli.). Trzon grzyba jest gruby, kapelusz z wierzchu barwy jasno- do ciemno­brązowej, a od spodu rurkowaty, barwy białej u osobników młodych lub żółtozielonej u starszych. Grzyb surowy ma słodkawy smak i słaby zapach. Grzyb prawdziwy rośnie we wszyst­kich prawie lasach Polski, obficiej występuje jednak tylko w pewnych okolicach. Zbiór główny odbywa się w okresie od połowy lipca do połowy października, zależnie od warunków atmosferycznych.

Skład chemiczny borowików świeżych: wody — 87,1%, biał­ka — 5,4%, tłuszczu — 0,4%, węglowodanów — 5,1%. Wartość odżywcza 100 g — 47 cal.

Pieczarka, bedłka pieczarka (Psalliota campesris L. Fr. oraz Psalliota arvensis Quel.) ma trzon niezbyt gruby, kapelusz z wierzchu barwy białej, od spodu blaszkowaty, u osobników młodych barwy cielistej z odcieniem brązowym, u osobników starszych od barwy ciemniejszej do brunatnoczarnej. Na tronie występuje charakterystyczny pierścień. Pieczarka surowa ma smak lekko słodkawy, nieco korzenny i przyjemny aromat, sil­niejszy u osobników starszych. Pieczarki rosną dziko w rowach, na łąkach i pastwiskach; poza tym prowadzone są sztuczne ho­dowle pieczarek.

Skład chemiczny świeżej pieczarki: wody — 89,7%, białka - 4,9%, tłuszczu — 0,2%, węglowodanów — 3,6%. Wartość od­żywcza 100 g — 33 cal.

Smardz (Morchella conica Pars.) i piestrzenica (Helvella esculenta Pers.) są bardzo cenione. Grzyby te rosną w Pol­sce, niestety nie występują w większych ilościach. Piestrzenice są w stanie surowym trujące, jednak po obgotowaniu w wodzie i odlaniu jej lub po ususzeniu nadają się do spożycia.

Znacznie słabsze własności aromatyczne i smakowe mają grzyby maślak (Boletus luteus L. Fr.), koźlarz (Boletus scaber Buli.), sitarz (Boletus bovinus L. Fr.) i inne. Stosuje się je przeważnie do przyrządzania jako potrawę oraz jako do­mieszki przy sporządzaniu przypraw z borowików.

 

c. Rodzaje i cechy przyprawy

 

Grzyby aromatyczne w stanie świeżym mają aromat stosun­kowo słaby. Dopiero w czasie obróbki termicznej (suszenie, go­towanie) aromat ten znacznie się potęguje (częściowa hydroliza białka). Jako przyprawę stosuje się grzyby w stanie suszonym lub ekstrakt grzybowy.

Grzyby suszone całe. Nazwą tą określa się wyłącznie borowiki suszone w całości. Klasyfikacja handlowa przeprowa­dzana jest w zależności od barwy grzybów, długości pozosta­wionego trzonu, uszkodzeń przez zaczerwienie (robaczywość) pierwotne lub wtórne (mole), uszkodzeń produkcyjnych (przy­palenie, zapopielenie, połamanie), zanieczyszczenia piaskiem itp. Najwyżej oceniane są grzyby z kapeluszem jasnobrązowym od wierzchu a białym od spodu, z krótko obciętym trzonem, bez uszkodzeń i zanieczyszczeń. Zależnie od klasy grzybów dopusz­czalna zawartość wody — do 12%, zanieczyszczeń organicz­nych — od 0,2 do 2°/o, mineralnych (piasek) — 1—3%. Skład chemiczny grzybów suszonych podano w tabl. 17.

 

post-39694-0-87501700-1453379501_thumb.jpg

 

Krajanka grzybowa. Nazwą tą określa się borowiki same lub z dodatkiem mniej aromatycznych grzybów, pokra­jane w plasterki i ususzone. Klasyfikacja handlowa przeprowa­dzana jest zależnie od stosunku ilości kapeluszy do trzonów borowika, dodatku grzybów mniej aromatycznych, grubości, kra­janki oraz od wad i uszkodzeń. Dopuszczalne zanieczyszcze­nia — jak w grzybach całych.

Łom grzybowy. Są to odłamki grzybów przechodzące przez sito o oczkach 8 mm. Łom może być z czystych borowi­ków lub z mieszanki z innymi grzybami. Dopuszczalne zanie­czyszczenia — jak w grzybach całych.

Mączka grzybowa. Otrzymuje się ją z suszonych grzy­bów uszkodzonych i odłamków zmielonych na proszek. Rozróż­nia się następujące gatunki handlowe mączki:

A — z samego borowika

B — 75% borowika + 25% grzybów mniej aromatycznych

C — 50% borowika + 50% grzybów mniej aromatycznych

D — 25% borowika + 75% grzybów mniej aromatycznych

Mączki z pieczarek, smardzów lub piestrzenic są bardzo wy­soko cenione; niestety rzadko spotyka się je w obrocie han­dlowym.

Barwa mączki jasno-brązowo-żółta; smak i zapach właściwy dla grzybów suszonych; zawartość piasku — do 2%.

Ekstrakt grzybowy. Ekstrakt grzybowy jest to zgęszczony wyciąg wodny grzybów. W celu zwiększenia ekstraktywności i polepszenia smaku poddaje się grzyby suszone hy­drolizie w obecności kwasu solnego, który następnie zobojętnia się dodatkiem sody. Jako surowiec używana jest mączka grzybowa niższych gatunków.

Wymagania jakościowe w stosunku do ekstraktu są następu­jące: Zawartość suchej masy — od 20 do 25% (oznaczona re­fraktometrycznie); zawartość soli — od 15 do 16%; zanieczysz­czenia mineralne — do 0,1%; barwa — ciemnobrązowa; kon­systencja — płynna bez wyczuwalności części stałych i krysz­tałów soli; niedopuszczalne — obcy smak i zapach, smak gorzki oraz obecność pleśni.

Koncentrat grzybowy ma podobne własności jak eks­trakt z tą różnicą, że zawiera 50—55% suchej masy oznaczonej refraktometrycznie oraz 20—25% soli. Konsystencja — luźnej galaretki. Dopuszczalne — obecność wysuszonego kożucha (do 5 mm) oraz wyczuwalność kryształów soli.

Opakowanie suszu i mączki musi być szczelne, aby dobrze zabezpieczało przed wilgocią i dostępem moli (szczelne skrzy­nie, kartony parafinowane, worki papierowe wielowarstwowe itp.). Do ekstraktu stosuje się beczki, balony, butle, do koncen­tratu — beczki, słoje.

Zafałszowania. Grzyby suszone całe bywają fałszowane dodatkiem innych podobnych do borowika odmian, co jednak jest stosunkowo łatwe do wykrycia. Grzyby rozdrobnione fał­szuje się przez stosowanie większego dodatku grzybów mało aromatycznych niż to jest przewidziane, wobec czego grzyby rozdrobnione należy nabywać tylko z gwarantowanego źródła.

Zastosowanie. W przemyśle mięsnym najwygodniejsze w użyciu są mączki, ekstrakty i koncentraty grzybowe. Stoso­wać je można jako przyprawy aromatyczne do pasztetów, kon­serw, sosów itp. Mączki z czystego borowika, pieczarek oraz smardzów i piestrzenic stosuje się tylko do wyrobów wysoko­gatunkowych. Grzyby całe, krajanka i łom znajdują zastosowa­nie do niektórych specjalnych wyrobów, jak bigos, sosy grzy­bowe itp. Dawki przyprawy należy ustalić doświadczalnie dla każdego produktu z uwagi na duże różnice między poszczegól­nymi rodzajami przypraw.

 

6. PRZYPRAWY POCHODZENIA FERMENTACYJNEGO

 

Wino. Wina znajdują zastosowanie do produkcji niektórych wysokogatunkowych wyrobów, jak kiełbasy trwałe, specjalne sosy itp. Jako przyprawę w przemyśle mięsnym stosuje się zwykle wina ciężkie o dużej zawartości alkoholu (powyżej 12%) i wyraźnym bukiecie (aromat), np. typu madery, portweinu itp. Zamiast win gronowych można stosować również dobre wina owocowe. Wino powinno być klarowne, łagodnie kwaskowate, umiarkowanie słodkie, niezbyt cierpkie, mieć przyjemny bu­kiet. W przemyśle mięsnym pożądane jest, aby wino miało barwę żółtą do jasnoczerwonej. Wina ciemnoczerwone mogą spowodować zmianę barwy wyrobu. Wina mętne, skwaśniałe, silnie siarkowane oraz mające niewłaściwy smak lub zapach (kozła, myszy, pleśni lub obcy) nie mogą być użytkowane. Ja­kość win owocowych określona jest normą RN 51/MPRiSp-C 28.

Piwo w przemyśle mięsnym stosowane jest do produkcji niektórych specjalnych wyrobów. Używa się piwa mocnego — porteru (ciemne piwo o zawartości 4—6% lub więcej alkoholu oraz dużej zawartości ekstraktu). Porter ma smak słodkawy. Nadaje on wyrobom (np. kiełbasie piwnej) charakterystyczny smak i aromat.

Ocet jest wodnym roztworem kwasu octowego. W obrocie znajduje się esencja octowa(aktualnie niedostępna w handlu z uwagi na własności silnie żrące i trujące) o zawartości 80% czystego kwasu octowego oraz ocet o zawartości 6 lub 10% kwasu octowego. Esencję otrzymuje się metodami chemicznymi, ocet natomiast — bądź przez rozcieńczenie esencji, bądź przez fermentację (tzw. ocet spirytusowy lub winny). Ocet działa bakteriostatycznie przez obniżanie pH środowiska oraz dzięki swym specyficznym wła­snościom. Ocet fermentacyjny ma znacznie silniejsze własności bakteriostatyczne niż ocet pochodzenia chemicznego tej samej mocy. Dlatego w przemyśle mięsnym należy stosować przede wszystkim ocet fermentacyjny. Dodaje się go jako przyprawę zakwaszającą do sosów, zup, sałatek mięsnych i niektórych konserw.

 

7. MAGAZYNOWANIE PRZYPRAW KORZENNYCH I SPECJALNYCH

 

Magazyny przypraw korzennych powinny być suche (wilgot­ność względna powietrza poniżej 75%), chłodne (temp. +10 do + 15 °C) oraz zaopatrzone w urządzenia wentylacyjne. Wska­zane jest, aby magazyn miał okna od strony północnej w celu uniknięcia zbytniego nasłonecznienia; poza tym wskazane jest przysłanianie okien.

Przyprawy sproszkowane należy magazynować w temperatu­rach możliwie niskich, nie ma jednak potrzeby przechowywania ich w chłodniach. Przyprawy barwy czerwonej (szczególnie pa­pryka) nie powinny być wystawiane na dłuższe bezpośrednie działanie światła dziennego. Przyprawy zielne w pęczkach, jak majeranek, tymianek itp., magazynuje się w stanie rozwieszo­nym lub rozłożone na półkach. Przyprawy nasienne, korzenie, liście i zioła tarte najlepiej jest przechowywać w szczelnych skrzyniach drewnianych lub hermetycznych pojemnikach bla­szanych. Skrzynie powinny być wykonane z drewna bezwonnego (niedopuszczalne sosnowe); deski powinny być gładzone. Przyprawy rozdrobnione należy przechowywać wyłącznie w her­metycznie zamykanych pojemnikach blaszanych lub w słojach.

W przypadku gdy przyprawy są wilgotne, przed umieszcze­niem w skrzyniach lub pojemnikach należy je przesuszyć. Gdy papryka ulegnie zbryleniu, należy rozkruszyć grudki, przesu­szyć i przewietrzyć, po czym przesiać przez gęste sito i umie­ścić w hermetycznym pojemniku. Poszczególne przyprawy na­leży umieszczać w oddzielnych skrzyniach lub pojemnikach. Magazyn przypraw korzennych powinien być często przewietrzany.

Podobnie jak przyprawy korzenne magazynuje się grzyby suszone i mączkę grzybową. Należy je jednak strzec przed szkodnikami zwanymi molami grzybowymi. Owady te składają jajka na grzybach suszonych, a wylęgłe larwy żywią się grzy­bami tocząc je. Na obecność moli wskazuje charakterystyczna „pajęczyna", którą wytwarzają one w produkcie. W celu zapo­bieżenia dostaniu się moli należy grzyby przechowywać w hermetycznych pojemnikach blaszanych. W przypadku stwierdze­nia obecności moli najlepiej jest poddać grzyby ogrzewaniu w temp. +50 °C (np. w piekarniku lub w wędzarni gazowej) przez okres ok. 2 godz. lub zamrozić do temp. —15 °C na czas 48 godz. Temperatura ta wystarcza do zabicia larw. Następnie mączkę grzybową należy przesiać przez gęste sito.

Przyprawy w płynie („Maggi" i ekstrakt grzybowy) przecho­wuje się w zamkniętych butlach z ciemnego szkła. Butle należy ustawiać w miejscu zaciemnionym i chłodnym. Wina, porter oraz ocet przechowuje się w szczelnie zamkniętych naczyniach (beczki, gąsiory, butelki). Magazyn powinien być chłodny i za­ciemniony.

 

8. KONTROLA TECHNICZNA PRZYPRAW KORZENNYCH I SPECJALNYCH

 

Kontrola przypraw przy nabywaniu i przy przyjmowaniu do magazynu. Jak już wspomniano — jakość przyprawy korzennej zależy od szeregu czynników, jak odmiana rośliny, z której pochodzi, sposób zbioru, suszenia i przechowywania oraz zanieczyszczenia i zafałszowania. Dla­tego przy nabywaniu przypraw i przyjmowaniu ich do maga­zynu należy przeprowadzać staranną kontrolę. Kontrolę organo­leptyczną przeprowadza się za pomocą wzroku, węchu i smaku; wilgotność przypraw można określić do pewnego stopnia przez dotyk.

Przy ocenie przyprawy należy posługiwać się opisem przy­prawy podanym w części szczegółowej. Zgodność odmiany po­znaje się po kształcie i wielkości nasienia lub liści, obecności lub braku cech szczególnych, jak włoski, wrębki, bruzdki itp., jak również po barwie, aromacie i smaku. Źle suszone i przechowywane przyprawy mają zwykle zmienioną barwę, wyka­zują zapleśnienie, zszarzenie itp. Zanieczyszczenia grubsze okre­śla się przez dokładne ręczne przebranie niewielkiej porcji przy­prawy. Sztuczne nasiona zwykle rozpadają się w wodzie. W ra­zie wątpliwości należy przesłać próbkę badanej przyprawy do szczegółowego badania laboratoryjnego.

Laboratorium kontrolne powinno być wyposażone w komplet gwarantowanych próbek przypraw, służących jako materiał po­równawczy przy kontrolowaniu przypraw. Przy badaniu labo­ratoryjnym przypraw korzennych należy — poza oględzinami makroskopowymi — zbadać przyprawę przez lupę lub pod mi­kroskopem, poza tym określić zawartość olejków eterycznych, wilgotność (wg Cerewitinowa zawartość (w %) wilgoci w przyprawach nie powinna przekraczać w gorczycy suchej—10, w gałce muszkatołowej — 12, w kardamonie — 12, w pieprzu — 14, w angielskim zielu — 12, w kminku — 13, w kolendrze — 12, w goździkach — 8, w liściach bobkowych — 14, w imbi­rze — 12), zawartość popiołu, piasku i innych. Badania laboratoryjne powinny określić przede wszystkim charakterystyczne składniki danej przyprawy oraz stwierdzić, czy przyprawa nie jest sztucznie barwiona lub aromatyzowana oraz czy nie zawie­ra substancji szkodliwych dla zdrowia.

Kontrola przypraw w czasie składowania. Kontrolę należy przeprowadzać okresowo badając warunki pa­nujące w magazynie oraz stan jakościowy poszczególnych przypraw.

Kontrola przypraw przed użyciem do produkcji. Przed użyciem do produkcji należy zbadać stan jakościowy przyprawy, pracę młynka rozdrabniającego oraz sprawdzić czy rodzaj i ilość zastosowanych przypraw są zgodne z przepisami na dany wyrób.

 

Rozdział III

 

DODATKI POCHODZENIA ROŚLINNEGO I ZWIERZĘCEGO

 

1. DODATKI POCHODZENIA ROŚLINNEGO

 

a. Warzywa

 

Czosnek

 

Opis rośliny. Czosnek (Allium sativum) jest rośliną dwu­letnią, należącą do rodziny liliowatych. Rośnie on dziko w Euro­pie południowej. W strefie umiarkowanej, m. in. w Polsce uprawiany jest w ogrodach.

 

post-39694-0-44155400-1453379532_thumb.jpg

 

Wymaga dobrej, ciepłej gleby. Czosnek tworzy cebulę (główkę) składającą się z piętki, do której przy­rośnięte są liczne, wąskie, mniej więcej kanciaste, nieco skrzywione cebulki, zwane ząbkami (rys. 26). Cała główka pokryta jest listkami okrywowymi (łuską). Rozmnaża się czosnek przez sadzenie pojedynczych ząbków.

Zbiór i cechy przyprawy. Gdy główki czosnku doj­rzeją (co poznaje się po przysychaniu liści), wyrywa się je z ziemi i osusza, po czym oczyszcza z korzonków i przycina przyschnięte liście (szczypior) pozostawiając szyjkę długości 1—4 cm, aby główki w czasie składowania leżały luźniej. W ZSRR obsusza się czosnek w suszarniach dymowych; owę­dzone w ten sposób główki lepiej się przechowują. Duże, zdro­we główki o ścisłych, dużych ząbkach stanowią dobry produkt handlowy.

Chemiczny skład czosnku (bez łuski): 64,66% wody, 6,76% związków azotowych, 0,06% tłuszczu, ślady cukru, 26,31% związków bezazotowych wyciągowych, 0,77% błonnika oraz 1,44% popiołu. Wartość odżywcza 100 g — 137 cal. Zapach i ostry smak czosnku powodowany jest obecnością olejku ete­rycznego, którego czosnek zawiera 0,005—0,009% (w skład olej­ku wchodzą dwu- i trójtioetery).

Odmiany. Odmiany czosnku są mało zbadane. Rozróżnia się dwie grupy: białą i różową. Oddzielną odmianę stanowi tzw. Rokambuł (Allium scorodoprasum L.), który rozmnaża się po­dobnie jak czosnek zwykły, a odróżnia się od tego ostatniego ostro ząbkowanymi brzegami liści i spiralnie skręconą łodyżką kwiatową. Rokambuł ma mniej ostry zapach i smak niż czosnek zwykły.

Wymagania jakościowe. Główki jednolite, twarde (ścisłe), jędrne, całe, bez uszkodzeń, z zaschniętą szyjką i su­chym szczypiorem przyciętym na 2 do 4 cm. Korzonki przycięte na 1 cm. Miąższ bez plam.

Zależnie od wielkości sortuje się czosnek na główki duże — ponad 3,5 cm średnicy i średnie — 2—3,5 cm.

Zanieczyszczenia i wady. Czosnek bywa zanieczysz­czony ziemią. Za wady uważa się pozostawione korzonki, zbyt długo przycięty szczypior (ponad 4 cm), mokre, spleśniałe lub nadgniłe główki.

Czosnek konserwowany. W celu zabezpieczenia przed zepsuciem konserwuje się czosnek solą. Rozdrobnione główki miesza się z równoważną ilością soli kuchennej i prze­chowuje w szczelnie zamkniętych naczyniach w chłodnym pomieszczeniu. Konserwowany tą metodą czosnek zmienia jednak po pewnym czasie swój właściwy aromat i nabiera nieprzyjem­nego smaku i zapachu.

Drugą metodą konserwacji, stosowaną za granicą, np. w Niem­czech, jest suszenie czosnku. Czosnek suszony wprowadzany jest do obrotu w postaci sproszkowanej.

Zastosowanie i własności. Czosnek stosuje się jako przyprawę do kiełbas, pieczeni oraz do niektórych sosów i zup. Ząbki czosnku przed użyciem obiera się z łuski, drobno sieka i rozciera z solą kuchenną.

Czosnek ma własności bakteriobójcze. Użyty w miernych ilo­ściach pobudza apetyt, ułatwia trawienie tłustych pokarmów, oczyszcza i odkaża przewód pokarmowy oraz zapobiega miaż­dżycy (sklerozie).

 

Cebula

 

Opis rośliny. Cebula (Allium cepa L.) jest rośliną dwu­letnią, należącą do rodziny liliowatych. Pochodzi z Azji. Już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie wysoko cenili cebulę jako warzywo, przyprawę i lek. Cebulę uprawia się w strefie umiarkowanej wysiewając ją z nasienia lub wysadzając drobne cebulki (tzw. dymkę). Cebulę tworzą dolne mięsiste części liści (rys. 27), zachodzące pierścieniowa to jeden na drugi i przyrośnięte do piętki, z której wyrastają korzonki. Zewnętrzne liście obsychają two­rząc cienką okrywę cebuli, tzw. łuskę.

 

post-39694-0-03977500-1453379552_thumb.jpg

 

Zbiór i cechy produktu. Cebulę zbiera się, gdy liście (szczypior) zaczynają przysychać. Wyr­waną cebulę obsusza się na słońcu, oczyszcza z korzonków i ziemi oraz przycina zaschnięty szczypior. Ce­bula otrzymana z nasienia nadaje się do zimowego przechowania, a z dymki — tylko do natychmiastowego użytku (latem). Ponieważ cebula w czasie magazynowania ła­two ulega psuciu, do celów prze­mysłowych suszy się ją (pokrajaną w plasterki) w suszarniach.

Skład chemiczny cebuli zależny jest w dużej mierze od od­miany. Cebula zawiera średnio: wody — 87,7%, substancji azo­towych — 1,2%, tłuszczu — 0,2%, substancji bezazotowych wy­ciągowych — 9,6% (w tym cukrów — 3,7%), błonnika — 0,7%, popiołu — 0,5% oraz olejku eterycznego — ok. 0,099%. Wita­miny w mg%: A — 1,0, B1 — 0,4, B2 — 0,3, C — 16,0 oraz PP — 0,1. Wartość odżywcza 100 g — 45 cal. Olejek eteryczny (głównie C6H12S2) nadaje cebuli ostry smak i drażniący za­pach, pobudzający łzawienie. W czasie składowania ilość olejku eterycznego zmniejsza się. Na wiosnę wynosi 20—30°/o ilości początkowej.

Wymagania jakościowe. Cebula jednolita odmiano­wo, okrągła, sucha, zdrowa, czysta, nie uszkodzona, nie zmarz­nięta, miąższ ścisły, jędrny, biały lub kremowy bez ciemnych smug i plam, szczypior i korzenie dobrze zaschnięte i przycięte. Zapach zdrowy, swoisty. Zależnie od wielkości rozróżnia się: cebulę dużą — o średnicy powyżej 70 mm, średnią — od 45 do 70 mm i drobną — od 35 do 45 mm. W obrocie bywa też cebula nie sortowana różnej wielkości. W przemyśle mięsnym stoso­wana jest cebula duża lub średnia (ponad 45 mm), gdyż cebula drobna wymaga zbyt dużo pracy przy obieraniu.

Odmiany. Zależnie od smaku cebuli rozróżnia się typy ostre, półostre i półsłodkie. Dla przemysłu mięsnego najodpo­wiedniejsza w stanie świeżym jest odmiana Żytawska. Jest to typ półostry, o kształcie kulistym lekko spłaszczonym; barwa łuski — żółtawa z czerwonym odcieniem, ciężar jednej cebuli dochodzi do 200 g. Odmiana ta dobrze się przechowuje. Odmia­na Wolska nadaje się najlepiej na susz.

Cebula szalotka (Allium ascalonicum L.) jest podłużno-jajowata, złożona z kilku zrośniętych siostrzanych cebulek. Sza­lotka ma bardzo delikatny smak i z tego względu stosowana jest do wyrobów delikatesowych.

Zanieczyszczenia i wady. Cebula (szczególnie po­chodząca z gleby mocnej i zbierana w okresie deszczów) bywa zanieczyszczona ziemią. Jako wady uważa się pozostawione ko­rzonki, zbyt długo (ponad 4 cm) przycięty szczypior, cebule o kształcie butelkowatym, miękkie, wyrośnięte, zmarznięte, mo­kre, spleśniałe lub nadgniłe.

Susz cebulowy. Susz cebulowy otrzymuje się przez wysusze­nie oczyszczonej i pokrajanej cebuli. Jakość suszu zależy od jakości użytego surowca i staranności przeprowadzonego pro­cesu suszenia. Według normy zakładowej ZN 52 MPRiS/CZPOW- 041 rozróżnia się trzy klasy jakościowe suszu cebulowego.

Klasa I — susz składający się co najmniej w 70% ze skraw­ków białych; dopuszcza się skrawków żółtych — do 1%, sza­rych — do 10%, z zieloną powierzchnią — do 5%, brązowych — do 2%, brunatnych — do 0,5%. Zanieczyszczeń organicznych — do 0,1%, obcych — do 0,01%.

Klasa II — susz składający się ze skrawków barwy białej do żółtej; dopuszcza się: skrawków szarych — do 20%, różowo- fioletowych — do 3%, pomarańczowych (kiełków) — do 1%, z zieloną powierzchnią — do 5%, brązowych — do 6%, brunat­nych — do 1%. Zanieczyszczenia — jak w klasie I.

Klasa III — susz składający się ze skrawków barwy białej, żółtej, szarej i różowofioletowej; dopuszcza się skrawków pomarańczowych (kiełków) — do 3%, o powierzchni zielonej — do 10%, brązowych — do 12%, brunatnych — do 3%, zanie­czyszczeń — do 0,25%.

W klasie I i II skrawki powinny mieć kształt krążków, pier­ścieni lub płatków grubości do 2 mm, a w klasie III — do 4 mm. Konsystencja — lekko elastyczna lub łamliwa. Smak i zapach — intensywny, charakterystyczny dla suszu cebulowego. Niedo­puszczalne oznaki pleśni i stęchlizny oraz nieswoisty zapach, a także obecność szkodników lub ślady uszkodzeń przez szkod­niki.

Wilgotność w klasie I i II — poniżej 10%, w klasie III — po­niżej 12%; zawartość SO2 — do 1,25 g/kg, cynku — do 0,02 g/kg, miedzi — do 0,03 g/kg.

Opakowanie — szczelnie zamknięte torby papierowe z wkład­kami impregnowanymi, oznakowane (nazwa producenta, nazwa produktu, klasa jakości, data produkcji i cena).

Zastosowanie oraz własności cebuli i suszu. Cebulę, jako przyprawę podnoszącą smak i aromat, stosuje się do większości wyrobów wędliniarskich, do pieczeni, sosów i do niektórych konserw. Zależnie od rodzaju produktu używa się cebuli w stanie surowym, parzonej, gotowanej, duszonej lub podsmażanej na tłuszczu. W czasie obróbki termicznej cebula traci ostry, gryzący smak, natomiast przy podsmażaniu nabiera specyficznego aromatu. Susz cebulowy nie ma ostrego smaku i zapachu, lecz przypomina nieco aromatem podsmażaną cebulę. Przy zastępowaniu cebuli świeżej suszem używa się go 15% w stosunku do ilości cebuli świeżej.

Cebula ma własności pobudzające apetyt i ułatwiające tra­wienie oraz własności wiatropędne.

 

Pory

 

Opis rośliny. Por (Allium porrum) jest to roślina dwu­letnia, należąca do rodziny liliowatych. Uprawia się ją w strefie umiarkowanej, m. in. w Polsce. Rozmnaża się przez wysiew na­sienia. Wydłużone, klinowate liście porów w dolnej części są wybielałe, zgrubiałe i ściśle ułożone jeden wokoło drugiego tworząc wydłużoną cebulę (rys. 28) barwy białozielonawej z ze­wnątrz, a czysto białej na przekroju.

 

post-39694-0-03466000-1453379573_thumb.jpg

 

Wybielałą część cebuli nazywa się „nóżką” . Cebula ma w dolnej części tzw. piętkę, z której wyrastają korzonki. Liście porów pozostają zielone aż do zimy.

Zbiór i cechy produktu. Zbioru dokonuje się w porze letniej w miarę potrzeby, a jesienią wykopuje się pozostałe pory na krótko przed nastaniem mrozów, przycina liście, pozo­stawiając 10—15 cm części zielonych, po czym kopcuje się prze­sypując piaskiem. Mogą także zimować w gruncie pod lekkim przykryciem. Pory mogą być suszone jak cebula. Zmieniają jednak przy tym nieco swój delikatny aromat.

Im grubsza i dłuższa jest wybielała część pora (nóżka), tym wyżej jest on ceniony. Średnica cebuli dochodzi do 5 cm (wy­maga się ponad 2 cm), a długość części wybielałej — do 18 cm.

Pory mają smak zbliżony do cebuli, jed­nak znacznie łagodniejszy, oraz przyjem­ny aromat. Jako przyprawa bywają uży­wane też liście mające delikatny cebu­lowy smak i zapach.

Skład chemiczny porów (cebuli): 85— 90,1% wody, 2,7—3,4% związków azoto­wych, 0,23—0,35% tłuszczu, 0,44% cu­krów, 4,1—8,1% pozostałych związków bezazotowych, 1,1—1,8% błonnika, 0,9— 1,5% popiołu. Pory zawierają do 0,67% organicznie związanej siarki i 0,003 mg% arsenu. Witamin w mg%: A — 0,01, B1— 0,6, B2 — 0,7, C — 35,0, PP — 0,7. War­tość odżywcza 100 g — 27 cal.

Odmiany. Słoń — odmiana najbar­dziej rozpowszechniona i ceniona, poza tym dobre są odmiany: Brabanckie i Karetańskie.

Zanieczyszczenia i wady. Pory bywają zanieczyszczone ziemią. Za

wady uważa się pozostawione korzenie, zbyt długo przycięte liście, cebule nadgniłe lub pokaleczone.

Zastosowanie. Pory jako doskonała przyprawa delikat­niejsza niż cebula, stosowane są przy sporządzaniu zup, sosów, zalewy do konserw itp.

 

Pietruszka

 

Opis rośliny. Pietruszka (Petroselinum sativum Hoffm.) jest to roślina dwuletnia, należąca do rodziny baldaszkowatych. Uprawiana jest ona w strefie umiarkowanej, m. in. w Polsce. Rozmnaża się z nasienia. Rozróżnia się dwa typy: pietruszkę liściastą o wątłym korzeniu oraz pietruszkę korzeniową (rys. 29) mającą gruby korzeń.

 

post-39694-0-10292400-1453379596_thumb.jpg

 

W przemyśle mięsnym znajduje zastoso­wanie wyłącznie pietruszka korzeniowa.

Zbiór i cechy produktu. Zbioru dokonuje się w porze letniej w miarę potrzeby; na potrzeby zimowe wykopuje się pietruszkę w październiku. Liści nie obcina się nożem, lecz ukręca u nasady. Pietruszkę przechowuje się w kopcach lub piwnicach. W celu utrwalenia produktu można pietruszkę oczy­szczoną i pokrajaną w plasterki ususzyć w suszarni.

Skład chemiczny korzeni pietruszki: 87,6% wody, 2,1% biał­ka, 0,2% tłuszczu, 2,8% cukrów, 5,3% innych węglowodanów, 1,1% błonnika, 0,9% popiołu, ok. 0,05% olejku eterycznego. Witaminy C — 100 mg%. War­tość odżywcza 100 g — 50 cal. Pietruszka ma smak słodkawy, lekko korzenny, ze specyficz­nym aromatem.

Wymagania jakościowe: korzenie grube (ponad 2 cm), proste, białe, bez rdza­wych plam, nie popękane i nie połamane. Miękisz powinien być jędrny, lecz nie włókni­sty i nie zdrewniały.

Odmiany. Bordowicka — korzeń długi, gruby; Berlińska półdługa — korzeń średnio długi, gruby; Cukrowa — korzeń krótki, gruby.

Zanieczyszczenia i wady. Pietruszka bywa zanie­czyszczona ziemią oraz kamieniami. Jako wady uważa się pozo­stawione drobne, rozgałęzione korzonki, źle przyciętą nać, ko­rzenie nadgniłe, zmarznięte, z rdzawymi plamami. Zanieczysz­czeń i wadliwych korzeni nie powinno być więcej niż 4%.

Zastosowanie i własności. Pietruszkę stosuje się jako przyprawę podnoszącą smak bulionów mięsnych, sosów, konserw itp. Pietruszka (a szczególnie nasienie) ma własności moczopędne.

 

Selery

 

Opis rośliny. Selery (Apium graveolens var. repaceum) są rośliną dwuletnią należącą do rodziny baldaszkowatych. Ro­sną one dziko w południowej Europie. W strefie umiarkowanej, również w Polsce, uprawiane są w ogrodach. Seler (rys. 30) roz­mnaża się z nasienia.

 

post-39694-0-98240900-1453379618_thumb.jpg

 

Rozróżnia się typy: seler łodygowy (na sałatki), seler liściasty (stosowany jako przyprawa zielona) oraz seler korzeniowy (stosowany m. in. w przemyśle mięsnym). Aby otrzymać seler z grubym, gładkim korzeniem, należy w okresie wegetacyjnym kilkakrotnie oczyszczać korzeń główny z drob­nych korzonków bocznych.

Zbiór i cechy produktu. Zbioru dokonuje się podob­nie jak pietruszki z tą różnicą, że nać i drobne korzonki obcina się nożem. Selery przechowuje się w piwnicy lub zakopcowane w piasku.

Skład chemiczny korzeni: 88,0% wody, 1,3% substancji azo­towych (w tym białka — 1,0%), 0,3% tłuszczu, 8,1% substancji bezazotowych wyciągowych (w tym cukru ok. 1%), 1,3% błon­nika, 1,0% popiołu. Wartość odżywcza 100 g — 19 cal. Witamin w mg%: A — 0,01, B1 — 0,6, B2 — 0,7, C — 35,0, PP — 0,7.

Wszystkie części rośliny zawierają olejek eterycz­ny nadający roślinie właściwy zapach. Z liści se­lera otrzymuje się 0,1% olejku eterycznego o za­pachu świeżych selerów. Olejek ten rozpuszcza się w 10 częściach 90-procentowego alkoholu etylo­wego. Smak korzeni — słodkawy, korzenny.

Wymagania ja­kościowe: korzenie gładkie, okrągłe, możliwie nie puste wewnątrz, bez bocznych rozgałęzień, zdrowe, nie uszkodzone, miąższ biały, bez rdza­wych plam, nie czerniejący. Średnica I gatunku — ponad 12 cm, II — 10 cm, III — 6 cm.

Selery oczyszczone, pokrajane w plastry lub paski i wysu­szone dają doskonały, aromatyczny produkt. Susz selerów powi­nien mieć barwę białą.

Odmiany korzeniowe. Praskie Olbrzymie — odmiana późna, dobrze się przechowuje. Śnieżna Kula, Jabłkowe — rów­nież dobre odmiany.

Zanieczyszczenia i wady. Selery bywają zanieczysz­czone ziemią. Za wady uważa się nie przycięte, drobne korze­nie, źle przyciętą nać, korzenie nadgniłe, zepsute, z rdzawymi plamami. Zanieczyszczeń i wadliwych korzeni nie więcej niż 4%.

Zastosowanie. Selery jako przyprawę podnoszącą smak stosuje się do bulionów mięsnych, sosów, konserw itp. Suszone sproszkowane selery są doskonałą przyprawą aromatyczną, któ­ra powinna znaleźć zastosowanie do niektórych kiełbas i wy­robów wędliniarskich.

 

Marchew

 

Opis rośliny. Marchew (Daucus carota L.) jest rośliną dwuletnią, należącą do rodziny baldaszkowatych. Marchew (rys. 31) uprawiana jest w szerokiej strefie — od kręgu polar­nego do krajów tropikalnych.

 

post-39694-0-69224000-1453379639_thumb.jpg

 

Rozmnaża się z nasienia.

Rozróżnia się trzy części korzenia marchwi: główkę, z której wyrastają liście, szyjkę pozbawioną liści i korzonków oraz wła­ściwy korzeń. Na przekroju korzenia widać zewnętrzną war­stwę miękiszu barwy czerwonawej, a wewnątrz — jaśniejszy rdzeń. Rdzeń w główce i szyj­ce bywa otoczony zdrewniałą warstwą.

Zbiór i cechy produktu. Zbioru dokonuje się tak jak zbioru pietruszki.

Skład chemiczny korzeni: 88,5% wody, 1,1% substancji azotowych (w tym białka — 0,8%), 0,3% tłuszczu, 8,2% sub­stancji bezazotowych wyciągowych (w tym cukru — 7,0%), 1,0% błonnika, 0,9% popiołu. Wartość odżywcza 100 g — 45 cal. Korzenie marchwi za­wierają ok. 0,0144% olejku eterycznego. Marchew zawiera znaczne ilości karotenu (50—

77 mg%)(w przeliczeniu na suchą masę korzenia). Witamin w mg%: A — 4,5, B1 — 0,7, B2 — 0,7, C — 6,0, PP — 0,5. Smak korzeni słodki, lekko aromatyczny.

Wymagania jakościowe: korzenie gładkie, proste, grube (ponad 2,5 cm), nie popękane i nie uszkodzone, zdrowe, intensywnie zabarwione. Pożądane jest, aby warstwa miękiszu była możliwie gruba, gdyż rdzeń jest mniej wartościowy. Mar­chew powinna mieć smak słodki, bez goryczy, powinna być so­czysta, nie łykowata.

Odmiany. Rozróżnia się typy: karota, półdługa i długa. Spotykane odmiany: Paryska (karotka), okrągła, słodka, deli­katna, odmiana letnia; wymagana średnica ponad 15 mm; Nantejska — półdługa z tępym końcem, odmiana późna, dobrze się przechowuje; wymagana średnica ponad 25 mm, oraz szereg innych odmian jak Amager, Amsterdamska i inne.

Zanieczyszczenia i wady. Marchew bywa zanie­czyszczona ziemią oraz kamieniami. Jako wady uważa się źle przyciętą nać, korzenie nadgniłe, zmarznięte, popękane. Zanie­czyszczeń i wadliwych korzeni nie powinno być więcej niż 3%.

Zastosowanie. Marchew używana jest jako warzywo oraz jako przyprawa podnosząca smak bulionów mięsnych.

 

Kapusta

 

Opis rośliny. Kapusta (Brassicci oleracea L.) jest rośliną dwuletnią, należącą do rodziny krzyżowych. Uprawiana jest w strefie umiarkowanej. Rozmnaża się z nasienia. Rozróżnia się kilka rodzajów kapusty, z których w przemyśle mięsnym sto­suje się głowiastą białą i włoską.

Kapusta głowiasta biała (Brassica oleracea var. capitata alba) tworzy z liści duże, ścisłe głowy, z zewnątrz zielone, wewnątrz białe. Skład chemiczny: 91,5% wody, 1,6% substancji azoto­wych (w tym 0,9% białka), 0,2% tłuszczu, 5% substancji bezazotowych wyciągowych (w tym cu­krów — 4,0%), 1% błonnika, 0,7% popiołu. Wartość odżywcza 100 g — 18 cal. Witamin w mg%: A — 0,1, B1 — 0,8, B2 — 0,5, C — 60,0 i PP — 0,5. Kapusta zawiera znaczną ilość organicznie zwią­zanej siarki, która w czasie go­towania przechodzi częściowo w merkaptan. To jest powodem wydzielania się nieprzyjemnego zapachu przy gotowaniu kapu­sty. Kapustę użytkuje się w po­staci świeżej lub kiszonej.

Odmiany. Sława z Enkhuizen — biała, średniowczesna; Amager (rys. 32) — biała późna, głowy płaskie, zbite; dobrze zi­muje, najlepsza do kwaszenia.

 

post-39694-0-36936100-1453379662_thumb.jpg

 

Wymagania jakościowe dla kapusty świeżej: jednolita odmianowo, główki duże, jędrne, zdrowe, obrane z od­stających liści, nie poobijane, nie popękane, głąb przycięty pod główką na 1 cm.

Wymagania jakościowe dla kapusty kiszo­nej: zawartość soli kuchennej — od 2 do 3%, kwasów — od 1,5 do 1,8% w przeliczeniu na kwas mlekowy. Kapusta kiszona powinna być pokrajana w cienkie (ok. 0,8 mm) pasemka, wyka­zywać przyjemny, kwaskowaty zapach, smak przyjemnie kwa­śny. Jako dodatek pożądana niewielka ilość nasienia kopru. Ilość soku płynnego nie może przekraczać 10% ogólnego ciężaru.

Kapusta włoska (Brassica oleracea var. sabauda) tworzy z kar­bowanych liści dość luźne głowy (rys. 33), z zewnątrz zielone, wewnątrz białozielone.

 

post-39694-0-53511700-1453379669_thumb.jpg

 

Skład chemiczny: 87,1% wody, 3,3% sub­stancji azotowych (białka — 1,9%), 0,6%, tłuszczu, 6,5% substan­cji bezazotowych wyciągowych (cukru — 5,0%), 1,3% błonnika, 1,2% popiołu (w tym żelaza znaczniejsze ilości). Wartość odżywcza 100 g — 27 cal. Wita­min w mg%: A — 0,2, B1 — 1,2, B2 — 0,4, C — 130,0.

Kapustę włoską użytkuje się w postaci świeżej. Wymagania jakościowe — jak dla kapusty białej.

Zastosowanie. Kapustę białą zarówno świeżą, jak i ki­szoną stosuje się przy produkcji konserw i wyrobów wa­rzywno-mięsnych (np. bigosu). Kapustę włoską stosuje się jako przyprawę przy sporządzaniu bulionów mięsnych lub jako jarzynę.

 

Pomidory

 

Opis rośliny. Pomidor (Lycopersicum esculentum) jest rośliną jednoroczną, należącą do rodziny psiankowatych. Pocho­dzi z Gwinei (Afryka). Uprawiany jest obecnie na dużą skalę w strefie umiarkowanej, m. in. w Polsce. Pomidor rozmnaża się z nasienia, które — ze względu na długi okres wegetacyjny rośliny — wysiewa się u nas w inspektach w celu otrzymania wczesnej rozsady.

Owoc stanowi mięsista jagoda średnicy 4—10 cm. Wewnątrz podzielony jest on na 2 lub 3 komory nasienne zawierające na­siona otoczone galaretowatym sokiem barwy żółtozielonkawej. Miąższ owocu ma barwę czerwoną, żółtą lub białą zależnie od odmiany. Zewnątrz owoc pokryty jest stosunkowo grubą, twar­dą i błyszczącą skórką. Dojrzewanie owoców — od połowy lipca do połowy września.

Zbiór i cechy produktu. Zbioru dokonuje się zwykle wtedy, gdy owoce są dobrze wyrośnięte i zaczynają lekko czer­wienieć. Pełną dojrzałość uzyskują one po kilku dniach leżenia na słońcu, najlepiej pod szkłem.

Skład chemiczny pomidorów wynosi przeciętnie: 95% wody, 0,8% związków azotowych (w tym 0,5% białka), 0,2% tłuszczu, 0,6% błonnika, 2,9% związków bezazotowych wyciągowych (w tym 2,5% cukru) oraz 0,5% popiołu.

Odmiany. Istnieje bardzo dużo odmian pomidorów o róż­nym kształcie, barwie i smaku owoców.

Dla przetwórstwa mięsnego najodpowiedniejsze są odmiany mające owoce czerwone, okrągłe (nie karbowane) z małymi gniazdami nasiennymi, o dużej zawartości suchej masy i ko­rzystnym stosunku cukrów do kwasów. Wymaganiom powyż­szym najlepiej odpowiada odmiana Immun Pudliszkowski (za­wiera ok. 6°/o suchej masy, rys. 34).

 

post-39694-0-77243200-1453379675_thumb.jpg

 

Wymagania jakościowe. Owoce możliwie jednolite odmianowo, o minimalnej średnicy 4 cm, dobrze zabarwione, w pełni dojrzałe (lecz nie przejrzałe), bez zielonej piętki, świe­że, zdrowe, jędrne, nie pogniecione, bez pęknięć, uszkodzeń i zgnilizny. Zawartość suchej masy nie mniejsza niż 4%. Smak słodkawy, łagodnie kwaskowaty, przyjemny.

Zanieczyszczenia i wady. Pomidory nie powinny być zanieczyszczone ziemią, słomą itp. oraz nie powinny mieć pozostawionej szypułki i resztek kielicha. Za wadliwe uważa się owoce niedojrzałe lub zbyt spieczone na słońcu, nadgniłe, sfermentowane lub uszkodzone.

Z uwagi na krótkotrwały sezon pomidorów oraz niemożliwość ich dłuższego przechowywania (jak inne warzywa) przemysł mięsny korzysta przede wszystkim z zakonserwowanych prze­tworów pomidorowych, jak przecier i koncentrat.

Przecier pomidorowy jest to rozgotowana i przetarta przez sito masa pomidorowa, bez pestek i skórki (nie zagęszczona). Przecier pomidorowy konserwuje się przez pasteryzację w bu­telkach lub puszkach. Powinien on mieć własności świeżego owocu odnośnie do zawartości suchej masy, smaku i zapachu. Barwa — czerwonoceglasta, możliwie intensywna. Niedopusz­czalna zawartość barwników obcych oraz nieprzyjemny lub obcy posmak i zapach.

Koncentrat pomidorowy otrzymuje się przez zagęszczenie prze­cieru w aparatach próżniowych. Zależnie od zagęszczenia roz­różnia się koncentraty o zawartości 12, 20 lub 28 do 30% su­chej masy (nie wliczając w to ewentualnie dodanej soli, której ilość nie może przekraczać 5%). Wymagania odnośnie do cech organoleptycznych jak dla przecieru. Koncentraty pakowane są w słoje lub puszki i pasteryzowane. Koncentraty pakowane do beczek konserwuje się chemicznie.

W obrocie spotyka się przeciery lub koncentraty pomidorowe złej jakości. Dlatego należy je nabywać wyłącznie ze źródeł gwarantujących ich wysoką jakość.

Zastosowanie. W przemyśle mięsnym stosuje się pomi­dory w postaci przecieru lub koncentratu jako dodatek do sosów i konserw. W sezonie dojrzewania pomidorów — z uwagi na niższy koszt surowca i wyższą jakość uzyskiwanego gotowego produktu — wskazane jest korzystać z owoców świeżych.

 

Ziemniaki

 

Opis rośliny. Ziemniaki (Solanum tuberosum) należą do rodziny psiankowatych. Pochodzą z Ameryki Południowej. Spro­wadzone do Europy w XVI wieku należą obecnie do najważ­niejszych artykułów spożywczych. W uprawie polowej ziemniak rozmnaża się w drodze wegetatywnej przez wysadzanie bulw.

Zbiór i cechy produktu. Ziemniaki (kłęby) wykopuje się, gdy kończy się wegetacja rośliny, a naskórek na bulwach korkowacieje i przestaje się łuszczyć. Zbioru odmian letnich ziemniaków dokonuje się w miarę potrzeby, odmian zimowych — od połowy września. Bulwa pokryta jest skorkowaciałym na­skórkiem (łupiną). Grubość łupiny jest cechą gatunku i decy­duje o trwałości ziemniaków. Na powierzchni bulwy znajduje się wiele oczek (pączki), a pod łupiną — cienka warstwa kory pierwotnej, bogatej w białko. Wewnętrzne warstwy miękiszu zawierają dużo skrobi.

Skład chemiczny bulwy ziemniaka zależy od odmiany. Zawar­tość suchej masy waha się od 20 do 30% zależnie od zawar­tości skrobi. Przeciętnie ziemniak zawiera: 76,8% wody, 2,0% substancji azotowych (w tym białka — 1,2%), 0,1% tłuszczu, 19,5% substancji bezazotowych wyciągowych (w tym skrobi — 16,0%), 0,6% błonnika, 1,0% popiołu. Poza tym witaminy C — od 4 do 40 mg% (a niekiedy 50), prowitaminę A oraz witaminy B1 i B2. Wartość odżywcza 100 g ziemniaków obranych — 96 cal. Ziemniaki wykazują obecność trującego glikozydu — solaniny. Ilość solaniny w ziemniaku wzrasta, gdy zielenieje on pod wpływem światła. Kłęby zzieleniałe nie powinny być spoży­wane. Pod wpływem mrozu skrobia ulega scukrzeniu i ziemniak nabiera słodkiego smaku.

Rozróżnia się ziemniaki przemysłowe — o dużej zawartości skrobi, ziemniaki jadalne — o średniej zawartości skrobi i ziem­niaki pastewne — o małej zawartości skrobi, lecz wysokopienne. Poza tym ziemniaki różnią się barwą kory pierwotnej. Ziemniaki jadalne bywają różowe, białe lub żółte (o żółtym miękiszu). Ziem­niaki białe i różowe są po ugotowaniu kruche; odmiany żółte mają konsystencję ścisłą, łojowatą.

Wymagania jakościowe dla ziemniaków jadalnych: bezwzględnie jednolite odmianowo, kłęby średnio duże (powy­żej 4 cm średnicy), z delikatną łupiną, mało wgłębionymi ocz­kami, bez odrostków, plam i uszkodzeń oraz bez ściemnień miąższu.

Zanieczyszczenia i wady. Zanieczyszczenia ziemią i słomą nie mogą przekraczać 3%. Jako wadliwe uważa się kłę­by zzieleniałe, uszkodzone, nadmarznięte oraz z kiełkującymi lub wyrośniętymi oczkami. Ilość ziemniaków wadliwych — nie wię­cej niż 6%, nadgniłych — nie więcej niż 1%.

Zastosowanie. Ziemniaki są używane w przemyśle mię­snym jako część składowa konserw mięsno-warzywnych. Do tego celu najlepiej nadają się odmiany żółte (nie rozpadają się w cza­sie gotowania).

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b. Kasze i dodatki mączne

 

Kasza jęczmienna

 

Kaszę jęczmienną wyrabia się z jęczmienia (Hordeum L.). Ziar­no jęczmienia pokryte jest przyrośniętą plewą (łuską). Warun­kiem otrzymania dobrej kaszy jest dokładne odłuszczenie ziar­na, po czym dopiero ziarno poddaje się dalszej obróbce w za­leżności od gatunku kaszy.

Spotykane są trzy gatunki kaszy jęczmiennej.

1. Pęczak otrzymuje się go po kilkakrotnym obłuszczeniu ziarna, odsianiu i odwianiu. Ziarenka pęczaku mają kształt owalny.

2. Kasza jęczmienna łamana — otrzymuje się ją z pęczaku przez rozdrobnienie go, odwianie i posortowanie. Zależnie od wielkości ziarenek rozróżnia się kaszę łamaną zwykłą — prze­chodzącą przez sito o oczkach 3 mm, i kaszę łamaną drobną — przechodzącą przez sito o oczkach 1,75 mm. Cząstki kaszy jęcz­miennej mają kształt nieregularny.

3. Kasza jęczmienna perłowa — otrzymuje się ją z kaszy łamanej przez polerowanie i odsianie. Cząstki kaszy perłowej mają kształt okrągły. Rozróżnia się kaszę perłową grubą (cząstki 2,25—3,0 mm), średnią (1,75—2,25 mm) i drobną (1—1,75 mm).

Barwa kaszy jęczmiennej jest jasnoszara z odcieniem zielonawym lub żółtawym. Skład chemiczny kaszy jęczmiennej (w przeliczeniu na suchą masę): 12,9% związków azotowych, 1,25% tłuszczu, 83,6% skrobi i innych węglowodanów, 1,25% błonnika oraz 1,0% popiołu. Wartość odżywcza 100 g kaszy - 379 cal.

Wymagania jakościowe. Granulacja kaszy — wła­ściwa dla każdego gatunku. Pojedyncze cząstki — dobrze odłuszczone. Kasza powinna być wolna od zanieczyszczeń orga­nicznych (mąka, otręby, całe ziarno itp.), mineralnych (piasek itp.) oraz szkodników mączno-zbożowych (mole, wołek) lub ich pozostałości. Barwa, smak i zapach — właściwe. Niedopuszczal­ny — zapach stęchły, nieswoisty lub obcy. Wilgotność — poni­żej 15%.

Zastosowanie. Pęczak i kaszę perłową stosuje się do konserw mięsno-jarzynowych, kaszę łamaną zwykłą — do pro­dukcji kaszanki (kasza łamana drobna nie nadaje się do tego celu).

 

Kasza gryczana

 

Kaszę gryczaną wyrabia się z gryki (Fagopyrum esculentum). Ziarno gryki jest trójgraniaste i pokryte łuską. Ziarno odłusz­cza się dokładnie, po czym poddaje dalszej obróbce. Spotykane są cztery gatunki kaszy.

1. Kasza gryczana cała nie prażona — otrzymuje się ją po odłuszczeniu, odsianiu i odwianiu ziarna, bez rozdrabniania. Wielkość cząstek — od 2 do 3,5 mm.

2. Kasza gryczana cala prażona — otrzymywana jest przez poddanie gryki prażeniu. Dalsza obróbka — jak kaszy całej nie prażonej.

3. Kasza gryczana łamana — otrzymuje się ją przez rozdrob­nienie kaszy całej i odsianie. Wielkość cząstek — od 1,0 do 2,25 mm.

4. Kasza krakowska (radomska) — ma cząstki wielkości 1— 1,6 mm.

Barwa kaszy gryczanej: powierzchnie łamane białoszarawe, pozostałe — z odcieniem żółtobrązowym. Kasza palona — jasno- brązowa do brunatnej.

Skład chemiczny kasz gryczanych (w przeliczeniu na suchą masę): 8—14% związków azotowych, 1,6—3,5% tłuszczu, 80— 84% skrobi, 0,3—0,5% cukrów, 1,5—2,0% błonnika, 1,5—2,2% popiołu. Wartość odżywcza 100 g kaszy — 345 cal.

Wymagania jakościowe — jak dla kaszy jęczmien­nej. Kasza gryczana bywa często zanieczyszczona nasionami chwastów oraz stęchła, toteż pod tym względem należy ją ba­dać szczególnie dokładnie. Wg norm kasza standartowa nie powinna zawierać więcej niż 0,5% zanieczyszczeń, w tym — 0,1% mineralnych, a kasza cała— nie więcej niż 2% ziaren łamanych.

Zastosowanie. Do produkcji kaszanek bywa używana kasza gryczana nie prażona cała i łamana. Pozostałe, gatunki mogłyby znaleźć zastosowanie do produkcji konserw mięsno- jarzynowych.

 

Ryż

 

Ryż (Orisa sativa) należy do rodziny traw. Wymaga — w prze­ciwieństwie do innych zbóż — gleby dobrze nawodnionej, bag­nistej. Rośnie wyłącznie w klimacie cieplejszym. Uprawiany jest w południowej Azji, Ameryce i we Włoszech, a ostatnio został zaaklimatyzowany w południowych dzielnicach ZSRR i na półwyspie Bałkańskim.

Nasienie ryżu podobne jest do nasienia owsa. Po odłuszczeniu, oszlifowaniu i wypolerowaniu otrzymuje się ryż matowy. Ryż błyszczący otrzymywany jest z ryżu matowego przez gla­zurowanie (syropem ziemniaczanym i talkiem w bębnach), w związku z czym ten rodzaj ryżu przed użyciem do gotowania należy uprzednio wymyć w wodzie. Glazurowanie zabezpiecza ryż przed szkodnikami (owady).

Rozróżnia się dwa podstawowe typy ryżu: ryż twardy — podłużny i szklisty — w gotowaniu nie rozkleja się, lecz pozo­staje ziarnisty. Należą tu gatunki: Rangoon, Bassein, Patna, Siam, Meksykański, Karolina. Ryż miękki — okrągławy, matowobiały, nieprzejrzysty. Przy gotowaniu rozkleja się. Należą tu gatunki: Arrakan, Moulmein, Saigon, Blue-rose, Valencia, Włoski.

Skład chemiczny ryżu: 7,9% białka, 0,5% tłuszczu, 77,8% wę­glowodanów, 12,6% wody, 1,2% popiołu i inne. Wartość odżyw­cza 100 g wynosi 356 cal. Ryż jest nie tylko bardzo pożywny, ale również lekko strawny i dobrze przyswajalny przez orga­nizm ludzki. Ma przy tym wartościowe cechy smakowe.

Wymagania jakościowe. Ryż powinien być suchy, dobrze odłuszczony, nie zawierać ziaren połamanych i mączki. Niedopuszczalne są obce zanieczyszczenia organiczne i mine­ralne oraz szkodniki mączno-zbożowe lub ich pozostałości. Bar­wa — biała, smak i zapach — właściwy (prawie bezwonny). Niedopuszczalny zapach stęchły lub obcy.

Zastosowanie. Wyłącznie ryż twardy — do konserw jarzynowo-mięsnych.

 

Kasza manna

 

Kaszę mannę otrzymuje się przy przemiale pszenicy (Triticum L.) na mąkę. Kształt cząstek — okrągławy, barwa — biała z silniejszym lub słabszym odcieniem żółtym. Granulacja — od 0,60 do 0,65 mm.

Skład chemiczny w przeliczeniu na suchą masę; 12,7% związ­ków azotowych, 0,9% tłuszczu, 84,2% skrobi, 0,24% błonnika, 0,54% popiołu, 1,42% innych składników. Wartość odżywcza 100 g kaszy — 352 cal.

Wymagania jakościowe. Granulacja kaszy powinna być właściwa, zbyt drobne cząstki są niepożądane, niedopusz­czalna jest obecność mąki lub otrąb, a także innych zanieczysz­czeń zarówno organicznych, jak i nieorganicznych, oraz szkod­ników mączno-zbożowych. Barwa i smak — właściwe, niedo­puszczalny zapach stęchły, nieswoisty lub obcy. Wilgotność — poniżej 15%.

Zastosowanie. Kaszę mannę stosuje się — jako dodatek wiążący masę mięsną — do produkcji kiszki pasztetowej, kiszki podgardlanej oraz salcesonu krwistego.

 

Mąka pszenna

 

Mąkę pszenną otrzymuje się z przemiału pszenicy (Triticum L.). Jakość mąki zależna jest od sposobu przemiału i stopnia oddzielenia łuski od bielma mącznego. Gatunek mąki jest tym wyższy, im mniej zawiera ona cząstek łuski (otrąb), a tym sa­mym mniej części mineralnych (popiołu). W obrocie handlo­wym określa się gatunek stosunkiem procentowym wymielenia mąki z pszenicy. Im wyższy jest procent wymiału (wyciąg pro­centowy), tym gatunek mąki jest gorszy.

Według obowiązujących norm resortowych rozróżnia się na­stępujące gatunki mąki pszennej (w nawiasach podano maksy­malną zawartość popiołu w %): Razowa (2,000), Grahama (1,850), Poślednia (1,450), Bułkowa (0,950), Mąka pszenna typ 850 (0,850), Luksusowa (0,580), Wrocławska (0,500), Krupczatka (0,500), Tor­towa (0,450). Skład chemiczny mąki pszennej podano w tabl. 18.

 

post-39694-0-16362000-1453473910_thumb.jpg

 

Kaloryczność 100 g mąki 95-procentowej — 350 cal, 75-procentowej — 380 cal, 30-procentowej — 397 cal.

Wymagania jakościowe. Barwa mąki powinna być jednolita, o żywym połysku. Im wyższy jest gatunek mąki, tym barwa jest jaśniejsza. Mąka pszenna wyższych gatunków ma barwę białą z odcieniem żółtawym (barwę mąki określa się przez porównanie z wzorcem). Zapach i smak — swoisty. Nie­dopuszczalny smak kwaśny lub gorzki oraz zapach pleśni, stęchlizny, nieswoisty lub obcy. Mąka powinna być wolna od zanie­czyszczeń organicznych, mineralnych oraz szkodników mączno- zbożowych. Wilgotność mąki — poniżej 15%.

W przemyśle mięsnym wymaga się, aby mąka dobrze chło­nęła wodę, co jest zależne od zawartości glutenu i aktywności enzymów scukrzających skrobię (niedopuszczalna mąka ze zboża porośniętego).

Zastosowanie. Mąkę pszenną stosuje się jako środek wiążący wodę — do produkcji kiełbas oraz do zagęszczania sosów. Znajdują tu zastosowanie gatunki o zawartości 0,500— 0,600% popiołu (50—72-procentowe). Do wyrobu tzw. chlebów mięsnych stosuje się mąkę o zawartości do 0,850% popiołu, do chlebów krwistych — o zawartości do 0,950% popiołu. W ZSRR szereg przepisów na kiełbasy przewiduje dodatek mąki pszen­nej. W Polsce dodatek ten jest obecnie niedozwolony.

 

Mączka ziemniaczana

 

Mączka ziemniaczana jest to krochmal (skrobia) otrzymany z ziemniaków, wysuszony, zmielony i przesiany. Gatunki mączki są zależne od stopnia doczyszczenia. Rozróżnia się gatunki: „superior eksportowy” , „superior" i „prima". Z tzw. drugiego rzutu otrzymuje się jeszcze mączkę zwaną odpadkową.

Wymagania jakościowe w stosunku do mączki ziem­niaczanej podane są w tabl. 19.

 

post-39694-0-23487800-1453473928_thumb.jpg

 

Skład chemiczny: wody — 17,8%, białka — 0,9%, tłuszczu — 0,1%, węglowodanów (skrobia) — 80,7%. Wartość odżywcza 100 g — 335 cal.

Własności i zastosowanie. Mączka ziemniaczana ma (podobnie jak krochmal z innych roślin) zdolność wiązania dużych ilości wody. Wymieszana z wodą ulega w temp. powy­żej 62,5 °C sklajstrowaniu. W związku z tym stosuje się ją przy produkcji niektórych konserw (z mięsa rozdrobnionego) jako środek zapobiegający wydzielaniu się galarety. Stosowanie mączki ziemniaczanej do produkcji kiełbas jest obecnie w Pol­sce niedozwolone. W ZSRR szereg przepisów na kiełbasy prze­widuje dodatek mączki ziemniaczanej.

 

Bułki

 

Wymagania jakościowe. W przemyśle mięsnym znaj­dują zastosowanie wyłącznie zwykłe bułki pszenne (nie słod­kie). Najodpowiedniejsze są bułki o kształcie podłużnym i cię­żarze od 100 do 400 g. Do wypieku może być użyta mąka nie­zbyt wysokogatunkowa (typ 850), jednak wyłącznie czysto pszenna. Wilgotność bułki — nie wyższa niż 40%, kwaso­wość (1° kwasowości odpowiada 1 ml 1 n NaOH na 100 g pieczywa) — nie wyższa niż 3,5%, porowatość — nie wyższa niż 65%. Skórka umiarkowanie rumiana i nie odstająca od miękiszu. Miękisz pulchny, lecz bez dużych przestrzeni powietrznych, dobrze wypieczony, bez zakalca, nie kruszący się przy kraja­niu. Niedopuszczalna obecność suchych grudek mąki, grudek soli, piasku oraz ciał obcych. Smak i zapach właściwy, umiar­kowanie słony. Niedopuszczalny smak kwaśny, gorzki lub słodki oraz zapach stęchły, nieswoisty lub obcy. Dopuszczalne bułki nieco czerstwe, lecz jeszcze na tyle wilgotne, aby można je było z łatwością krajać nożem w kostki.

Zastosowanie. Bułki stosuje się do niektórych wyrobów krwistych, do produkcji kotletów mielonych itp.

Bułka tarta. Bułkę tartą otrzymuje się przez rozdrobnienie i odsianie suchego, czysto pszennego pieczywa (nie słodkiego).

Wymagania jakościowe. Rozdrobnienie — cząstki nie większe niż 1 mm. Barwa — białoszarawa, niektóre cząstki z odcieniem żółtym lub brązowym. Smak i zapach — właściwy. Niedopuszczalny smak kwaśny, gorzki lub słodki oraz zapach stęchły, pleśni, nieswoisty lub obcy. Wilgotność — nie wyższa niż 15%. Niedopuszczalne zanieczyszczenia obce oraz domieszka rozdrobnionego pieczywa żytniego. Z uwagi na to, że znajdująca się w obrocie bułka tarta zawiera zwykle mniejszą lub większą domieszkę pieczywa żytniego, wskazane jest nabywanie suche­go pieczywa pszennego (czerstwe bułki) i rozdrabnianie go we własnym zakresie. Należy jedynie zwracać uwagę, aby naby­wane suche pieczywo odpowiadało warunkom dla bułek świe­żych (z wyjątkiem wilgotności).

Zastosowanie. Bułka tarta używana jest do produkcji niektórych wyrobów krwistych, do kiszki podgardlanej, do pa­nierowania kotletów itp.

 

c. Nasiona roślin strączkowych

 

Groch

 

Groch (Pisum sativum) jest rośliną jednoroczną. Należy do rodziny motylkowych (strączkowe). Ziarno grochu jest okrągłe, barwy białej, kremowej lub zielonawej. Powierzchnia ziarna — gładka lub pomarszczona zależnie od odmiany. Do spożycia przeznacza się groch w postaci niedojrzałej (groszek zielony) lub w postaci dojrzałej (suchej).

Groszek zielony. Istnieje szereg odmian o różnym okre­sie dojrzewania. Najpospolitsze są: Majowy, Dippego, Delikates, Telefon i inne. Groszek zielony wprowadzany jest do obrotu w strączkach. Wymaga się, aby strączki były zielone, jednolite odmianowo, soczyste, dobrze wypełnione ziarnem, zrywane w momencie dojrzałości przerobowej, nie robaczywe, nie zwiędnięte i nie spleśniałe.

Skład chemiczny ziarna: wody — 77,7%, substancji azoto­wych — 6,8% (w tym białka — 4,1%), tłuszczu — O,4%, sub­stancji bezazotowych wyciągowych — 12,1% (w tym cukrów — 4,0%), błonnika — 2,1%, popiołu — 0,9%.

Groch dojrzały suchy. Odmiany: Victoria — ziarno duże, białe, gładkie, najlepsza odmiana; Folgera — ziarno śred­nie, jasnozielone z odcieniem szarawym; Polny — ziarno drob­ne, białe, gładkie.

Wymaga się, aby groch był jednolity odmianowo, suchy (do 16% wilgoci), dojrzały, zdrowy i nie robaczywy, bez ziaren uszkodzonych i bez połówek jak również bez ziaren obcych i zanieczyszczeń mineralnych (piasek, kamyki) oraz szkodników mączno-zbożowych. Skład chemiczny: wody — 13,8%, białka — 23,4%, tłuszczu — 1,9%, węglowodanów — 52,7%. Wartość odżywcza 100 g — 330 cal. Dopuszcza się ziaren uszkodzonych i innych — do 3%, zanieczyszczeń obcych — do 1%. Ważną cechą grochu jest szybkość gotowania. Groch wymagający 60 min gotowania uważany jest za łatwo gotujący się, 61—150 min — średnio, a ponad 150 min — trudno gotujący się. Groch zleżały gotuje się trudniej.

Groch łuskany (suchy) jest to dojrzałe nasienie pozba­wione łuski, wskutek czego ziarno rozpada się zwykle na po­łówki barwy jasnożółtej. Wymaga się, aby produkt był suchy, zdrowy i nie zanieczyszczony.

Mąka grochowa jest otrzymywana z dojrzałego ziarna obłuskanego i zmielonego. Na produkt ten zużywa się zwykle ziarna uszkodzone mechanicznie lub przez szkodniki (robaczywe). Mąka powinna być sucha, zdrowa, nie stęchła, bez domie­szek obcych.

Zastosowanie. Groch stosuje się w przemyśle mięsnym prawie wyłącznie do konserw mięsno-warzywnych. Używany bywa do tego celu groszek zielony (ziarno) oraz groch suchy Victoria najwyższego gatunku. Na puree oraz do zup używa się grochu łuskanego.

 

Fasola

 

Fasola (Faseolus vulgaris) jest rośliną jednoroczną i należy do rodziny motylkowych (strączkowe). Ziarno fasoli ma kształt nerkowaty, bardziej wydłużony lub prawie okrągły. Jest barwy białej lub barwne zależnie od odmiany. Skład chemiczny ziarna: wody — 11,2%, białka — 23,7%, tłuszczu — 2,0%, węglowoda­nów — 56,1%. Wartość odżywcza 100 g — 346 cal.

Odmiany i wymagania jakościowe. Istnieje bar­dzo dużo odmian fasoli, z których jedne uprawia się do spoży­cia w stanie niedojrzałym (strączki), inne zaś na ziarno dojrzałe.

Dla przemysłu mięsnego mają znaczenie odmiany uprawiane na ziarno, a szczególnie: Perłowa — ziarno drobne, okrągławe, bar­wy białej, ma łuskę (skórkę) cienką i delikatną — najlepsza odmiana; Bomba — ziarno grube, prawie okrągłe, barwy białej z odcieniem szarawym, ma łuskę grubą, dość twardą.

Wymaga się, aby ziarno było jednolite odmianowo, dojrzałe, suche, nie stęchłe i nie spleśniałe, bez ziaren uszkodzonych, niedojrzałych i zepsutych oraz bez zanieczyszczeń organicz­nych (obce ziarna) lub mineralnych (piasek, kamyki).

Zastosowanie. Fasolę stosuje się w przemyśle mięsnym do konserw mięsno-warzywnych. W okresie drugiej wojny światowej fasolę (po ugotowaniu i rozdrobnieniu) jako namia­stkę mięsa dodawano do kiełbas i wyrobów wędliniarskich.

 

Soja

 

Soja (Soya hispida) jest rośliną jednoroczną, należącą do ro­dziny motylkowych. Uprawiana jest głównie w Chinach i Japo­nii. W Polsce przeprowadza się próby aklimatyzacji tej cennej rośliny, jednak dotychczas napotyka się na trudności przy upra­wie soi na większą skalę (nie sprzyjające warunki klimatyczne). Nasiona są okrągłe lub nerkowate, barwy jasnożółtej, zielonawej lub czarnej.

Mąka sojowa. Rozróżnia się mąkę sojową pełnotłustą — otrzymywaną ze zmielenia pełnego ziarna (bez łuski), i mąkę sojową odtłuszczoną — otrzymywaną ze zmielenia wytłoków (makuchu) będących produktem ubocznym przy otrzymywaniu oleju sojowego metodą tłoczenia. W celu otrzymania mąki ja­dalnej należy z soi przed tłoczeniem usunąć łuskę. Śrut poeks­trakcyjny sojowy nie nadaje się do produkcji mączki jadalnej ze względu na daleko posuniętą denaturację białka w czasie oddestylowania rozpuszczalnika.

Skład chemiczny soi podano w tabl. 20.

 

post-39694-0-28905200-1453473962_thumb.jpg

 

Zastosowanie. Soję (ziarno), mąkę sojową pełnotłustą oraz mąkę sojową odtłuszczoną stosowano w okresie drugiej wojny światowej jako namiastkę mięsa do kiełbas, wyrobów wędliniarskich i niektórych konserw. Słodkawy posmak soi ni­weluje się przez dodanie cykorii suszonej (2% w stosunku do soi lub mąki).

 

2. DODATKI POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO

 

a. Żelatyna

 

Wiadomości ogólne. Żelatyna jest produktem białko­wym pochodzenia zwierzęcego. Nie jest ona bezpośrednim składnikiem ciała zwierzęcego, lecz otrzymuje się ją z kolagenu (białko proteinowe) będącego składową częścią kości, ścięgien, skóry itp. Kolagen ogrzewany z wodą przechodzi w glutynę — główny składnik żelatyny. Glutyna jest białkiem o bardzo dużej cząsteczce; ma ona własność pęcznienia pod działaniem wody (zimnej). Przy ogrzaniu napęczniała żelatyna przechodzi w roz­twór koloidalny (zol). Przy ochładzaniu roztwór zawierający co najmniej 1% żelatyny tworzy galaretkę (żel). Tworzenie gala­rety jest najbardziej istotną (z praktycznego punktu widzenia) cechą żelatyny. Przy ogrzewaniu galaretka stopniowo mięknie aż w końcu rozpływa się. Temperatura topnienia galarety pod­nosi się wraz ze wzrostem jej stężenia. Hydroliza żelatyny (glutyny) ma wyraźny wpływ na obniżanie się temperatury topnie­nia galarety, dlatego też gorsze gatunki żelatyny zawierające duży procent zhydrolizowanej glutyny tworzą żel miękki, roz­pływający się w stosunkowo niskich temperaturach.

Otrzymywanie żelatyny. Jako surowiec do produk­cji żelatyny służą ścinki skóry, skóry z łebków cielęcych, ścięg­na, chrząstki, kości, pęcherze pławne ryb itp. W Polsce produ­kowano dotychczas wyłącznie żelatynę skórną, obecnie rozpo­częto produkcję żelatyny z kości (tzw. oseinowej).

Przebieg procesu produkcyjnego zależy częściowo od rodzaju surowca. Kości oczyszcza się, odtłuszcza, rozdrabnia, a następ­nie poddaje obróbce kwasami (zwykle kwasem solnym). Obrób­ka kwasem solnym ma na celu rozpuszczenie składników mine­ralnych (głównie Ca3(P04)2). Następnie przemywa się surowiec w celu usunięcia nadmiaru kwasu. Surowiec miękki (skóry, uszy, ścięgna) przemywa się tylko i rozdrabnia.

Dalszy proces produkcyjny jest dla obu rodzajów surowca jednakowy. Polega on na długotrwałej obróbce mlekiem wa­piennym. Celem tego procesu jest spulchnienie (napęcznienie) surowca, przy czym następuje rozdrobnienie kolagenu na poje­dyncze włókienka i usunięcie nie dających kleju substancji. Rozpęczniały surowiec przemywa się, zobojętnia kwasem solnym i ponownie przemywa.

Tak przygotowany surowiec poddaje się ogrzewaniu z wodą, przy czym z kollagenu tworzy się glutyna, która przechodzi do roztworu. Bardzo ważne jest utrzymanie właściwej tempera­tury. Optimum leży poniżej +70 °C. Pierwszy odwar prze­prowadza się w temp. ok. +60 °C, drugi — ok. +70 °C. Dają one najlepszą żelatynę. Dalsze odwary prowadzi się w temp. odpowiednio wyższej (4 80, 90 i 100 °C). Dają one produkt gor­szy, gdyż w wyższej temperaturze następuje częściowy rozpad (hydroliza) glutyny — żelatyna częściowo przechodzi w klej. Otrzymany roztwór żelatyny poddaje się oczyszczeniu i odtłusz­czeniu przez filtrowanie i odwirowanie. Pierwsze odwary zawie­rają ok. 6% żelatyny, odwary dalsze są słabsze i wymagają zagęszczania na wyparkach.

Przygotowany roztwór poddaje się działaniu kwasu siarka­wego w celu wybielenia i konserwacji, po czym roztwór wyle­wa się do wanien i ochładza w celu zestalenia galarety. Gala­retę kraje się na płytki i poddaje suszeniu w suszarkach szaf­kowych lub tunelowych w temp. od +29 do +43 °C (zależnie od pory roku i rodzaju żelatyny). Otrzymuje się w ten sposób żelatynę listkową, którą w razie potrzeby miele się w młynkach na żelatynę sproszkowaną.

Wymagania jakościowe dla żelatyny jadalnej. Dobra żelatyna jadalna powinna mieć nawet w niskoprocentowych roztworach dużą siłę żelowania, przy czym żel powinien, być klarowny i bezbarwny, bez smaku i zapachu. Ważne jest rów­nież, aby żelatyna szybko pęczniała i łatwo rozpuszczała się w wodzie. Te dwie cechy mają szczególne znaczenie w przy­padku stosowania żelatyny w stanie suchym do niektórych kon­serw (np. szynki puszkowane). Wymaga się również, aby żela­tyna wykazywała możliwie małe zakażenie bakteryjne oraz nie zawierała substancji szkodliwych dla zdrowia.

Poniżej podaje się obowiązujące obecnie wymagania jakoś­ciowe dla żelatyny jadalnej. Wymagania te opracowane są w oparciu o adaptowaną normę radziecką uzupełnioną wymaga­niami żelatyny konserwowej.

Warunki techniczne. Rozróżnia się żelatynę listkową i rozdrobnioną. Dzieli się ją na 3 gatunki. Rozmiar listków żela­tyny podany jest w tabl. 21.

 

post-39694-0-23482200-1453473985_thumb.jpg

 

Ilość listków w 1 kg: rozmiar I — ok. 200, rozmiar II — ok. 100. Żelatyna rozdrobniona (mielona) — drobiny poniżej 1 mm. Wymagania fizyczno-chemiczne i organoleptyczne poda­no w tabl. 22.

 

post-39694-0-17797100-1453474007_thumb.jpg

 

Wskaźniki bakteriologiczne dla wszystkich ga­tunków żelatyny. Ogólna ilość żywych drobnoustrojów — nie więcej niż 1000000 bakterii wig żelatyny.

Pałeczka okrężnicy — przy posiewie na trzy równoległe płyt­ki Petriego po 0,1 g żelatyny dopuszczalna obecność pałeczki okrężnicy najwyżej na jednej płytce.

Bakterie chorobotwórcze — brak.

Bakterie rozrzedzające żelatynę — nie więcej niż 250 bakterii wig żelatyny.

Do konserwowania żelatyny jadalnej niedopuszczalne jest stosowanie jakichkolwiek substancji konserwujących poza kwa­sem siarkawym (SO2). Żelatyna jadalna po napęcznieniu w zim­nej wodzie powinna przy stałym mieszaniu rozpuszczać się w wodzie gorącej.

Wymagania dodatkowe dla żelatyny do kon­serw mięsnych:

a. Żelatyna jadalna I gatunku;

b. Zdolność żelowania — 1-procentowy roztwór żeluje.

c. Próba na wytrącanie osadu — w temp. 80 i 105 °C dopusz­cza się ślady osadu.

d. Bakterie termooporne oraz beztlenowe rozrzedzające gala­retę — zupełny brak.

e. Beztlenowce zarodnikujące — zupełny brak.

Żelatynę pakuje się w worki papierowe (czterowarstwowe) i plombuje. Opakowanie powinno być zaopatrzone w oznako­wanie zawierające: nazwę wytwórni, nazwę produktu, rodzaj produktu, gatunek produktu, numer partii i numery analizy po­szczególnych warów wchodzących w skład danej partii, ciężar brutto i netto, stwierdzenie zgodności z normą.

Żelatyna stosowana w stanie suchym działa na mięso silnie odwadniająco. Przy posypywaniu suchą żelatyną np. szynek konserwowych odwadnia ona powierzchnię mięsa powodując zwiększenie intensywności zabarwienia. Zachodzi to szczegól­nie w przypadku stosowania żelatyny trudno rozpuszczalnej.

Zastosowanie żelatyny. Żelatynę stosuje się prawie wyłącznie do konserw pasteryzowanych, gdyż w czasie steryli­zacji w temp. powyżej 100 °C ulega ona częściowej hydrolizie, przez co obniża się jej zdolność żelowania.

Do sporządzania zalewy do konserw stosuje się żelatynę list­kową I gatunku. W przypadku używania żelatyny w stanie su­chym (szynki konserwowe, polędwice itp.) stosuje się żelatynę sproszkowaną I gatunku.

Do galaret mięsnych stosuje się żelatynę listkową I gatunku. Do zagęszczania sosów można stosować żelatynę II lub III ga­tunku.

Oprócz żelatyny w przemyśle spożywczym używane są również środki żelujące pochodzenia roślinnego, a szczególnie agar-agar i alginiany.

Agar-agar otrzymuje się z wodorostów rosnących przy wschodnich i południowo-wschodnich wybrzeżach Azji. Produkt handlowy ma postać dłu­gich, wysuszonych pasemek; bywa też sproszkowany. Najbardziej ceniony jest agar japoński. Poza tym znany jest agar makasarski, cejloński i inne. W celu otrzymania galarety o tej samej twardości zużywa się ok. 5 razy mniej (ciężarowo) agaru niż żelatyny.

W przemyśle mięsnym agar stosowany jest nader rzadko. Jedną z przy­czyn jest to, że galareta z agaru nie wiąże się dobrze z mięsem. Aby temu zapobiec, można używać mieszaniny agaru z żelatyną.

Alginiany. W ostatnich czasach rozpoczęto produkcję środków żelują­cych pod nazwą alginianów (od łacińskiej nazwy wodorostów — algae) z europejskich wodorostów morskich. Najczęściej produkowany jest alginian sodowy (sól sodowa kwasu alginowego). Według ostatnich badań nie traci on — w przeciwieństwie do żelatyny -— własności żelujących przy podgrzaniu.

Polski przemysł mięsny do chwili obecnej nie przeprowadzał prób z alginianami. Dotychczas brak jest obiektywnej opinii co do ich przydatności do wyrobów mięsnych.

 

b. Albumina jadalna

(Produkcja albuminy jadalnej, głównie jasnej, prowadzona jest na sze­roką skalę za granicą, przede wszystkim w Niemczech. W Polsce do chwili obecnej nie produkuje się albuminy jadalnej, projektuje się jednak rozpo­częcie produkcji albuminy jasnej z surowicy)

 

Albuminą nazywa się suszoną krew zwierzęcą lub suszone jej składniki. Rozróżnia się albuminę ciemną otrzymywaną z krwi zwierząt rzeźnych oraz albuminę jasną otrzymywaną z plazmy (osocza) lub z surowicy krwi.

 

post-39694-0-88414500-1453474032_thumb.jpg

 

Albumina jadalna powinna być produkowana przy zachowa­niu obowiązujących przepisów sanitarnych. Obecnie suszy się albuminę jadalną wyłącznie w suszarniach rozpyłowych. Otrzymana tą metodą albumina, tzw. albumina pyłkowa, zawiera białko nie zdenaturowane i doskonale rozpuszczające się w wo­dzie, podczas gdy albumina otrzymana w innych typach suszarń (walcowe, komorowej, tzw. albumina kryształkowa, zawiera białko częściowo zdenaturowane i dlatego jest znacznie gorzej rozpuszczalna w wodzie. Albumina zawiera ok. 80% substancji białkowych i do 10% wody. Jest ona produktem bardzo higroskopijnym, dlatego też wymaga opakowania nie przepuszczają­cego wilgoci oraz przechowywania w suchych pomieszczeniach. Albuminę można przechowywać w powyższych warunkach do 3 miesięcy.

Wymagania jakościowe dla albuminy zawiera tabl. 23.

Zastosowanie. Albuminę jadalną stosuje się w przemy­śle mięsnym do tych samych produktów, do których stosuje się krew lub surowicę. 1 kg albuminy jasnej odpowiada 10 kg suro­wicy, a 1 kg albuminy ciemnej — 4 kg krwi odwłóknionej lub 3 kg krwinek.

 

c. Jaja

 

W przemyśle mięsnym używane są wyłącznie jaja kurze. Jajo składa się (rys. 35) ze skorupy (11% ciężaru), białka (57%) i żółtka (32%).

 

post-39694-0-28952700-1453474059_thumb.jpg

 

Średni procentowy skład chemiczny jaja przedstawiono w ta­blicy 24.

 

post-39694-0-45316400-1453474075_thumb.jpg

 

Wartość odżywcza treści jaja w 100 g suchej masy wynosi ok. 472 cal. Zawartość witaminy A — ok. 5600 j. m., B1 — 0,24 mg, B2 — 1,1 mg, kwasu nikotynowego — 0,26 mg. Tem­peratura koagulacji żółtka — od 65 do 70 °C, białka — 60 °C, ca­łego jaja — 61 °C. Stężenie jo­nów wodorowych (pH) świeżego jaja wynosi ok. 7,7, świeżego żółt­ka zaś — ok. 6,0.

W celu przedłużenia trwałości jaj poddaje się je konserwowa­niu w wodnym roztworze Ca(OH)2 (woda. wapienna) lub w chłod­niach. Trwałość jaj nie konser­wowanych wynosi ok. 14 dni, konserwowanych w wodzie wa­piennej — ok. 6 miesięcy, prze­chowywanych w chłodni (temp. 0 °C) — również 6 miesięcy.

Klasyfikacja: jaja duże — po­wyżej 60 g, średnie — od 50 do 59 g, małe — poniżej 49 g.

Wymagania jakościowe. Zasadniczą cechą dobrego jaja jest świeżość; poza tym jaja powinny być zewnętrznie czyste (nie zabrudzone) i nie popękane.

Cechy świeżego jaja. Przy prześwietleniu lampą ko­mora powietrzna ciemna, mała (6—8 mm), żółtko słabo widocz­ne, białko przejrzyste, gęste. Po wybiciu jajo powinno mieć białko zewnętrzne rzadkie, białko wewnętrzne gęste, żółtko wypukłe, nie rozpływające się, zapach właściwy świeżego jaja.

Zastosowanie. Jaja stosuje się przy wyrobie niektórych kiełbas świeżych, kiszki pasztetowej, pasztetów, niektórych rolad itp. Białko jaja używa się do klarowania galarety. Żółtko jaja ma własności emulgowania tłuszczów, białko zaś — zdol­ność wiązania dodanej wody.

 

d. Produkty mleczne

 

W przemyśle mięsnym stosowane jest mleko wyłącznie kro­wie — w postaci 1) świeżego mleka spożywczego,

2) mleka peł­nego w proszku,

3) mleka odtłuszczonego w proszku, 

4) śmietany.

Przeciętny procentowy skład chemiczny wymienio­nych produktów przedstawiono w tablicy 25.

 

post-39694-0-83162600-1453474094_thumb.jpg

 

Poza tym mleko zawiera witaminy A, B, C, D i E oraz enzy­my i hormony. W celu utrzymania świeżości mleka spożywcze­go poddaje się je pasteryzacji, a następnie ochłodzeniu.

Wymagania jakościowe. Mleko świeże powinno być słodkie (nie nadkwaszone), czyste, bez obcego posmaku i zapa­chu oraz zawierać przewidzianą ustawowo ilość tłuszczu. Nie­dopuszczalny jest dodatek sody stosowany w celu odkwaszenia mleka.

Mleko w proszku powinno być przygotowane metodą rozpyłową. Mleko takie składa się z drobnych, okrągłych cząstek, w odróżnieniu od mleka otrzymanego metodą walcową, którego cząstki mają postać płaskich listków. Proszek, mleczny jest bar­dzo higroskopijny i wymaga opakowania nie przepuszczającego wilgoci. Powinien on prawie całkowicie (w 97—99%) rozpusz­czać się w wodzie (proszek walcowy rozpuszcza się tylko czę­ściowo — w ok. 80%). Mleko w proszku nie może być zanie­czyszczone obcymi składnikami oraz mieć obcego smaku i za­pachu, a mleko pełne w proszku nie może być zjełczałe. Zawar­tość wody — nie więcej niż 5%. Drobnoustroje chorobotwór­cze — nieobecne, innych drobnoustrojów nie więcej niż 200 000 w 1 g.

Śmietana powinna być umiarkowanie kwaśna, zawierać prze­widziany procent tłuszczu oraz nie zawierać składników obcych (np. skrobi) i nie wykazywać posmaku i zapachu jełkiego, sta­rzyzny lub innych obcych.

Zastosowanie. Mleko świeże stosuje się do produkcji pewnych typów parówek, pasztetów itp. oraz wędlin dietetycz­nych (np. dla diabetyków). Mleko pełne w proszku po rozpusz­czeniu w wodzie zastępuje mleko świeże. Mleko odtłuszczone w proszku może być stosowane do produkcji wyrobów diete­tycznych. Śmietana służy do zaprawiania zup i sosów.

 

3. MAGAZYNOWANIE DODATKÓW

 

Metody i warunki magazynowania zależne są od charakteru poszczególnych grup dodatków.

Przechowywanie warzyw świeżych. Warzywa należy przechowywać w ten sposób, aby pozostały zdrowe i za­chowały właściwe cechy jakościowe aż do chwili zużycia. Przy dłuższym przechowaniu warzywa wymagają zachowania wła­ściwej temperatury i wilgotności powietrza w magazynie. Latem warzyw nie magazynuje się dłużej niż 2—3 dni, gdyż w tym czasie tracą one szybko świeżość. Zimą okres magazynowania przedłuża się zwykle do kilku miesięcy, aby zabezpieczyć pro­dukcję przed brakiem dostaw w okresie mrozów.

Warzywa najlepiej przechowywać w chłodnych piwnicach lub specjalnych magazynach chłodzonych (ze względu na stosunkowo małe ilości warzyw zużywanych w przemy­śle mięsnym nie stosuje się kopcowania). Optymalna tempe­ratura wynosi od do +3 °C, a wilgotność względna powie­trza od 85 do 95% z wyjątkiem cebuli i czosnku, które wyma­gają powietrza suchego (ok. 80%). Warzywa należy chronić przed mrozem, gdyż zamarzają one w temp. od — 1 do — 3 °C (zależnie od rodzaju). Ziemniaki przechowuje się w stosach o wysokości do 80 cm. Warzywa korzeniowe najlepiej jest przesypywać czystym wilgotnym piaskiem (aby nie wysychały). Po­ry ustawia się pionowo w piasku. Kapustę układa się w jednej warstwie na półkach zbitych z desek lub listew drewnianych. Cebulę i czosnek układa się na drewnianych półkach w war­stwach nie grubszych niż 10 cm.

W czasie przechowywania warzyw należy kontrolować i usu­wać psujące się sztuki, aby nie zarażały one sztuk zdrowych. Dwa razy do roku (na wiosnę i na jesieni) wskazane jest prze­prowadzać dezynfekcję pomieszczenia magazynowego (pustego) dwutlenkiem siarki. Po uszczelnieniu pomieszczenia spala się w nim siarkę na żarzących węglach (20 g siarki na 1 m3 pomie­szczenia); po 24 godz. pomieszczenie przewietrza się.

Przechowywanie mleka świeżego i jaj. Świeże mleko przechowuje się w chłodniach w temperaturze możliwie bliskiej 0 °C. Mleko należy przechowywać w naczyniach alumi­niowych, stalowych cynowanych lub emaliowanych; Okres prze­chowywania — do 24 godz. W podobny sposób przechowuje się śmietanę. Okres przechowywania — do 48 godz. Jaja przecho­wuje się w chłodniach w temperaturze możliwie bliskiej 0 °C

1 wilgotności względnej 80—85%. Okres przechowywania jaj zależy od świeżości produktu oraz warunków magazynowania i wynosi od 2 tygodni do 3 miesięcy. W pomieszczeniach nie chłodzonych jaja przechowuje się do 2 tygodni.

Przechowywanie pozostałych dodatków. Ma­gazyny powinny być suche (wilgotność względna poniżej 75%), możliwie chłodne (temp. od +10 do +15 °C), zaopatrzone w urządzenia wentylacyjne oraz zabezpieczone przed bezpo­średnim dostępem promieni słonecznych.

Dodatki przechowuje się w workach ustawionych na podkła­dach z desek lub w szczelnych skrzyniach z desek gładzonych (z drewna bezwonnego). Do magazynowania nie wolno przyj­mować produktów, w których stwierdzono obecność szkodników mączno-zbożowych, gdyż zwalczanie ich jest bardzo uciążliwe. Do najgroźniejszych należy wołek zbożowy (Calandra granaria L.), rozkruszek mączny (Tyroglyphus farinae L.) i mklik mączny (Ephestia kuchniella Zoll.). Żelatynę i albuminę atakują szkod­niki owadzie (Dermestes lardarius) i inne. Produkty zawiera­jące szkodniki należy poddać ogrzewaniu na sucho do temp. + 50 °C przez czas 2 godz. lub zamrożeniu do temp. 15 °C przez czas 48 godz. W temperaturach tych szkodniki giną. Poza tym należy zabezpieczyć magazyny przed dostaniem się do nich gryzoni (szczurów, myszy), które niszczą zarówno warzywa, jak i produkty mączno-zbożowe oraz pochodzenia zwierzęcego. Do walki ze szkodnikami w magazynie należy wzywać pomocy Centrali Zwalczania Szkodników Zbożowo-mącznych lub Cen­trali Deratyzacji, Dezynsekcji i Dezynfekcji.

 

4. KONTROLA TECHNICZNA DODATKÓW POCHODZENIA ROŚLINNEGO I ZWIERZĘCEGO

 

Kontrola przy przyjmowaniu do magazynu musi być przeprowadzana bardzo starannie z uwagi na duże wahania w gatunkach i jakości poszczególnych artykułów. Po­szczególne produkty powinny wykazywać zgodność z cechami jakościowymi podanymi w części opisowej. Szczególnie należy zwracać uwagę na podane niżej charakterystyczne cechy i wady.

Warzywa należy badać, czy są świeże, jędrne i nie zepsute oraz czy ilość zanieczyszczeń nie przekracza normy. Bardzo ważne jest również, aby warzywa były jednolite odmianowo oraz aby cebule, kłęby ziemniaczane, korzenie itp. nie były zbyt drobne.

Kasze i dodatki mączne oraz nasiona roślin strączkowych na­leży kontrolować przede wszystkim na obecność szkodników mączno-zbożowych. Najczęstszą wadą kasz oraz dodatków mącznych jest stęchlizna i zanieczyszczenia. Groch i fasolę należy sprawdzać przede wszystkim pod względem jednolitości odmia­nowej oraz uszkodzenia ziarna, a dodatki pochodzenia zwierzę­cego kontrolować szczególnie pod względem świeżości. Żelatyna i albumina muszą być poza tym poddane badaniom bakteriolo­gicznym oraz innym badaniom laboratoryjnym przewidzianym normami.

Kontrola w czasie magazynowania. Warzywa i inne dodatki łatwo ulegają zepsuciu w czasie magazynowania, dlatego też konieczne jest częste kontrolowanie tych artykułów. Należy sprawdzać warunki panujące w magazynie oraz stan pro­duktów nie tylko oglądając wierzchnie warstwy, ale również warstwy głębsze. Kontrolę magazynów należy przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu.

Kontrola przy użyciu dodatków do produkcji. Przy przekazywaniu dodatków do produkcji należy sprawdzać ich stan jakościowy, aby nie dopuścić do użycia produktów ze­psutych lub niewłaściwych. W przypadku stwierdzenia, że wsku­tek częściowego zepsucia warzyw ilości odpadów przy obieraniu są zbyt duże, należy odpowiednio zwiększyć dawki tych su­rowców.

 

OSŁONKI DO WĘDLIN I WYROBÓW WĘDLINIARSKICH

 

1. OSŁONKI NATURALNE

 

a. Wiadomości ogólne

 

Osłonki naturalne otrzymuje się z pewnych części układu po­karmowego i układu moczowego zwierząt rzeźnych.

 

post-39694-0-34147400-1453474117_thumb.jpg

 

Na rys. 36 przedstawione są schematycznie — jako typowe — części obu układów świni mające związek z uzyskiwanymi osłonkami na­turalnymi. Schemat anatomiczny przewodu pokarmowego zwierząt przeżuwających jest odmienny, gdyż zwierzęta te mają żo­łądek wielokomorowy, nie wykorzystywany jednak na osłonki. Z układu moczowego wykorzystywany jest pęcherz moczowy. Podział anatomiczny części układów pokarmowego i moczowego wykorzystywanych na osłonki jest mniej więcej zgodny z podziałem handlowym osłonek; stosowane jednak w obu przypad­kach nazwy różnią się od siebie. W tabl. 26 zestawione są po­równawczo nazwy anatomiczne i handlowe osłonek naturalnych.

 

post-39694-0-64763600-1453474135_thumb.jpg

 

Ścianki przewodu pokarmowego składają się z kilku warstw.

Po stronie zewnętrznej znajduje się błona surowicza jelita, pod nią — warstwa mięśni podłużnych błony mięśniowej, następ­nie — warstwa mięśni poprzecznych tejże błony, z kolei — war­stwa podśluzowa i dalsze warstwy błony śluzowej wysłane na powierzchni warstwą nabłonkową tej błony (rys. 37).

 

post-39694-0-49916800-1453474151_thumb.jpg

 

Poszczególne odcinki przewodu pokarmowego i pęcherz mo­czowy po oddzieleniu i oczyszczeniu z treści pokarmowej lub moczu poddaje się odpowiedniej obróbce. Obróbka ta polega na:

1) kaszlowaniu — usuwaniu tłuszczu z powierzchni;

2) odwra­caniu stroną wewnętrzną na zewnątrz;

3) szlamowaniu — usuwaniu błony śluzowej, a w kiełbaśnicach i watlongach — również błony surowiczej;

4) sortowaniu i kalibro­waniu —j- podziałowi wg gatunku i wielko­ści lub średnicy (w obrocie mogą być jed­nak osłonki nie sortowane i nie kalibrowa­ne);

5) konserwowaniu — przez zasolenie lub wysuszenie nadmuchanych osłonek;

6) wiązaniu w pęczki lub pakiety odmierzo­nych lub odliczonych ilości osłonek, przy czym w jednym pęczku mogą być tylko osłonki jednego rodzaju, gatunku i wymiaru.

Jakość osłonek tego samego rodzaju zale­ży od dokładności przeprowadzonego oczy­szczenia i obróbki. Od dobrej osłonki wy­maga się, aby była dostatecznie wytrzyma­ła na ciśnienie masy mięsnej przy napełnianiu i miała ścianki nie uszkodzone. Za­pach i barwa osłonki powinny być właści­we dla danego rodzaju osłonki. Kalibrowa­nie osłonek powinno być dokładne i zgod­ne z oznaczeniem (barwą sznurka lub za­wieszki).

Wady osłonek bywają następujące:

Pryszczykowatość — drobne pryszczyki (supełki) na ściankach jelita, wywoływane zwykle przez pasożyty. Obniża­ją one wartość handlową jelita, nie czynią go jednak niezdatnym do użytku wędliniarskiego; niedopuszczalne są jedynie pryszczyki (wrzodziki) ropne.

Czerwienistość — różowe lub czerwone naloty na osłonkach solonych, wywoływane przez bakterie sololubne (Micrococcus roseus, Micrococcus carneus i inne). Wada ta wy­stępuje przy przechowywaniu osłonek w ciągu kilkunastu dni w temp, powyżej +10 °C. W początkowym stadium zakażenia

powierzchowne naloty dają się łatwo zmyć ciepłą wodą, przy silniejszym zakażeniu bakterie przenikają w głąb ścianek osłon­ki, powodują oślizłość i osłabienie jelita. Bakterie wywołujące czerwienistość nie są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego, obniżają jednak wartość osłonek.

Rdza (rdzawka) — plamy chropowate lub w postaci łusek, barwy szarej, żółtej lub jasnobrązowej, pod którymi ścianki osłonek ulegają osłabieniu; wada ta występuje na osłonkach solonych i związana jest również z działalnością bakterii sololubnych. Rdza nie jest szkodliwa dla zdrowia ludzkiego, lecz obniża wartość osłonek.

Szare zabarwienie i szare plamy powstają na osłonkach solonych wskutek stykania się podczas przechowy­wania z powietrzem lub pod działaniem substancji garbniko­wych zawartych w drewnie dębowym niedostatecznie wyparzo­nych beczek. Plamy te nie obniżają wytrzymałości osłonek.

Gnicie — wynik działania bakterii gnilnych wskutek nie­prawidłowej konserwacji lub błędów przy przechowywaniu. Gnicie poznaje się po charakterystycznym zapachu gnilnym, ściemnieniu ścianek osłonki, oślizłości itp. Proces gnicia powo­duje osłabienie ścianek osłonki. Rozpoczynające się gnicie moż­na powstrzymać dezynfekując osłonki 0,01 -procentowym roz­tworem nadmanganianu potasowego, przez przewietrzenie i po­nowne nasolenie.

Kwaśna fermentacja — wynik działalności drobno­ustrojów zwykle wskutek źle przeprowadzonego zabiegu szla­mowania; wystąpienie wady oraz zapobieganie — podobne jak przy gniciu.

Pleśnienie — wynik przechowywania suchych jelit w wil­gotnym pomieszczeniu. Pleśń usuwa się przez przetarcie osło­nek szmatkami zwilżonymi octem i przesuszenie. Dalej posu­nięte spleśnienie powoduje osłabienie osłonki i nieprzydatność do celów wędliniarskich.

Uszkodzenia suchych jelit przez owady i ich larwy. Szkodniki (Dermestes lardarius i inne) wygryzają w osłonkach dziury lub zjadają powierzchnię; atakują osłonki wyłącznie w porze letniej w temp. powyżej +10 °C. Zapobiega się działalności szkodników przez utrzymywanie czystości i moż­liwie niskiej temperatury oraz przez dezynsekcję miejsc prze­chowywania osłonek. Zwalcza się szkodniki przez ogrzewanie zaatakowanych osłonek do temp. +50 °C przez 2 godz. lub za­mrożenie do —15 °C przez 48 godz.

Uszkodzenia przez gryzonie (myszy i szczury) — przeważnie osłonek suchych.

Dziury — mechaniczne uszkodzenia przy nieumiejętnej obróbce.

Oczka — drobne otworki wskutek uszkodzenia błony suro­wiczej, powodujące osłabienie osłonki.

Porowatość („szprycery") — maleńkie otworki w ścian­kach watlongów (w miejscu wyjścia naczyń) powodowane nie­właściwą obróbką jelita. Duża ilość otworków wpływa na obni­żenie gatunku osłonek; takie osłonki mogą pękać przy napeł­nianiu.

Resztki tłuszczu — pozostałe wskutek niedokładnego kaszlowania; w czasie dłuższego magazynowania tłuszcz jełczeje i nadaje jelitom specyficzną nieprzyjemną woń, uniemoż­liwiając użycie osłonek do wędlin.

Zanieczyszczenia produktami obcymi lub po­zostałością treści pokarmowej.

 

b. Osłonki wieprzowe

 

Kiełbaśnice

 

Kiełbaśnice otrzymuje się z jelit cienkich, które odwraca się, szlamuje i konserwuje solą (warzonką). Do obrotu wprowadza się kiełbaśnice powiązane w pęczki: gatunek I — po 50 m, ga­tunek II — po 25 m, odcinki krótkie — po 25 m. Ilość w obro­cie określa się w metrach.

Wymagania jakościowe. Rozróżnia się dwa gatunki kiełbaśnic oraz odcinki krótkie.

Gatunek I — jelita barwy różowej, jasnoróżowej, białej lub kremowej; ścianki mocne, wytrzymujące ciśnienie 0,8 m słupa wody; jelita dokładnie oczyszczone z tłuszczu oraz błony suro­wiczej i śluzowej, bez rdzy, plam solnych, czerwienistości i pry­szczyków ropnych; zapach — swoisty świeżo zasolonych jelit. Pęczki — po 50 m, najwyżej w 10 odcinkach, z których najkrótszy — do 0,5 m.

Gatunek II — jelita barwy szarej; dopuszczalne małe pozosta­łości błony śluzowej oraz plamki od soli, lecz bez rdzy, czer­wienistości i pryszczyków ropnych, pozostałe cechy — jak w gatunku I. Pęczki — po 25 m, najwyżej w 10 odcinkach, z których najkrótszy — do 0,5 m.

Odcinki krótkie — nie krótsze niż 0,25 m, wiąże się w pęczki po 25 m i ja­ko takie wprowadza się do obrotu.

Kiełbaśnice kalibruje się i oznacza zgodnie z da­nymi przytoczonymi w ta­blicy 27.

 

post-39694-0-36856000-1453474176_thumb.jpg

 

Cechy i zastosowanie. Kiełbaśnica jest osłonką o cien­kich, przezroczystych ściankach, prostą, stosunkowo wąską. Stosuje się ją przecie wszystkim do kiełbas spożywanych na gorąco (często z osłonką), np. — kiełbasy zwyczajnej, białej itp., oraz do niektórych kiełbas półsuchych lub suchych, jak polska, myśliwska itp.

 

Jelita grube wieprzowe

 

Jelito grube wieprzowe otrzymuje się z okrężnicy przez od­wrócenie, oczyszczenie ze śluzu i zasolenie. Do obrotu wprowa­dza się jelita grube wieprzowe wiązane w pęczki po 10 m, jako jeden gatunek nie kalibrowany. Ilość ich w obrocie określa się w kg (do ważenia jelita powinny być dokładnie otrząśnięte z soli).

Wymagania jakościowe w stosunku do jelit grubych wieprzowych. Barwa — jasna; szarość i ściemnienie uważa się za obniżenie jakości; bez plam czarnych, wrzodzików ropnych, czerwienistości, rdzy i zanieczyszczeń oraz zapachu gnilnego; tłuszcz i śluz powinien być dokładnie usunięty, szczególnie między fałdami. Pęczek jelit — 10 m —- może się składać najwyżej z 8 odcinków, bez dziur; pojedynczy odcinek — nie krót­szy niż 0,25 m; dopuszcza się w jednym pęczku najwyżej 6 miejsc słabszych (okienek). Jelita powinny być mocne, tj. wy­trzymywać normalne ciśnienie wody.

Cechy i zastosowanie. Jelito grube wieprzowe jest osłonką o grubych, nieprzezroczystych, pofałdowanych ścian­kach. Średnica osłonki wynosi zwykle 6—9 cm. Osłonkę stosuje się przeważnie do produkcji kaszanek.

 

Jelita środkowe wieprzowe

 

Jelito środkowe wieprzowe otrzymuje się z nie pofałdowanej części okrężnicy przez odwrócenie, oczyszczenie ze śluzu i za­solenie. W obrocie odcinki od 0,8 do 1,5 m, powiązane w pęcz­ki — tak jak jelita grube wieprzowe. Ilość w obrocie określa się w kg.

Wymagania jakościowe — takie same jak dla jelit wieprzowych.

Cechy i zastosowanie. Jelito środkowe wieprzowe jest osłonką grubościenną, gładką (nie pofałdowaną), kształtu pro­stego, średnicy przeważnie od 6 do 7 cm. Osłonkę tę stosuje się zwykle do kiszki wątrobianej, podgardlanki itp.; może znaleźć zastosowanie (po skalibrowaniu) również do kiełbas trwałych surowych wędzonych, gdyż dzięki dużej porowatości ścianek kiełbasy schną w niej bardzo równomiernie. Do produkcji kieł­bas parzonych osłonki te nie są przydatne, gdyż słabo barwią się dymem, pozostają matowe i łatwo ślizną.

 

Kątnice wieprzowe

 

Kątnice wieprzowe otrzymuje się z jelita ślepego przez oczysz­czenie z tłuszczu, odwrócenie, usunięcie śluzu i zasolenie. W ob­rocie — pęczki po 10 sztuk. Ilość w obrocie określa się w kg.

Wymagania jakościowe — jak dla jelit grubych wie­przowych; w jednym pęczku (10 sztuk) dopuszcza się 4 kątnice z dziurami.

Cechy i zastosowanie. Kątnica jest osłonką o gru­bych, nieprzezroczystych, pofałdowanych ściankach, średnicy przeważnie 7—12 cm i tylko jednym otworze. Osłonkę tę sto­suje się do salcesonu czarnego, brunszwickiego itp.; do kasza­nek mniej się nadają z uwagi na dużą średnicę.

 

Krzyżówki wieprzowe

 

Krzyżówki wieprzowe otrzymuje się z prostnic przez oczysz­czenie z tłuszczu i śluzu, odwrócenie, odcięcie odbytu i zasole­nie. W obrocie — pęczki po 10 sztuk. Ilość w obrocie określa się w kg.

Wymagania jakościowe. Krzyżówki powinny mieć barwę jasną, bez ciemnych plam, wrzodzików ropnych i bez woni gnilnej oraz być dokładnie oczyszczone z treści pokarmo­wej, tłuszczu i śluzu, o ściankach dostatecznie mocnych; w pęcz­ku (10 sztuk) dopuszcza się 3 sztuki z dziurami. Krzyżówki dzieli się zależnie od długości zgodnie z tabl. 28.

 

post-39694-0-93978000-1453474199_thumb.jpg

 

Cechy i zastosowanie. Krzyżówka wieprzowa jest osłonką o ściankach grubych (tłustych), barwy jasnej, matowej, o średnicy 4—8 cm. Osłonkę tę stosuje się przede wszystkim do kiszki pasztetowej, poza tym krzyżówka może być użyta do pro­dukcji suchych kiełbas surowych wędzonych.

 

Żołądki wieprzowe

 

Żołądki odwrócone, oczyszczone z tłuszczu, śluzu oraz zaso­lone. Żołądki, z których zdjęto śluzówkę (na cele farmaceutycz­ne), nie nadają się na osłonkę z powodu zbyt słabych ścianek. Ilość w obrocie określa się w sztukach.

Wymagania jakościowe. Żołądki powinny być do­kładnie oczyszczone z tłuszczu, śluzu i treści pokarmowej (zwra­ca się szczególną uwagę na odcinek przylegający do dwunastni­cy), nie powinny mieć plam czarnych, wykazywać zapachu gnilnego, kwaśnego lub zjełczałego; niedopuszczalne są większe zacięcia i dziury (oprócz powiększonego otworu w miejscu wejścia przełyku.

Cechy i zastosowanie. Żołądki wieprzowe stanowią grubą osłonkę o pojemności od 1,5 do 2,5 l. Żołądki bywają sto­sowane prawie wyłącznie do salcesonu białego (włoskiego).

 

Przełyki wieprzowe

 

Są to przełyki, z których usunięto warstwę błony śluzowej, błonę surowiczą i mięśniową, a pozostałą warstwę podśluzową, stanowiącą ściankę osłonki, po nadmuchaniu wysuszono.

Wymagania jakościowe. Przełyki powinny być do­kładnie oczyszczone i wysuszone; niedopuszczalne są spleśnie­nia oraz uszkodzenia mechaniczne lub przez owady.

Cechy i zastosowanie. Przełyk wieprzowy jest osłon­ką o grubych i twardych ściankach, nierównomiernej i stosun­kowo małej średnicy (od 1,5 do 3 cm); znajduje zastosowanie jedynie w braku innych osłonek tylko do kiełbas, które konsu­muje się bez osłonki (np. metka).

 

Pęcherze wieprzowe

 

Są to pęcherze wypłukane, oczyszczone z tłuszczu i mięśni (przy szyjce), po nadmuchaniu wysuszone. Pęcherze suche po wypuszczeniu powietrza wiąże się w pęczki po 25 sztuk. Ilość w obrocie określa się w sztukach.

Wymagania jakościowe. Rozróżnia się dwa gatunki pęcherzy:

Gatunek I — pęcherze dobrze oczyszczone z tłuszczu i mięśni,

0  barwie jasnożółtej z naturalnym połyskiem, ściankach ela­stycznych bez dziur i uszkodzeń, o zapachu swoistym; niedo­puszczalne zapleśnienie.

Gatunek II — pęcherze matowe o niewielkich pozostałościach tłuszczu i mięśni, ściankach bez dziur (dopuszczalne są rysy) i zapachu swoistym; niedopuszczalne zapleśnienie.

Pęcherze wieprzowe zależnie od wielkości dzieli się zgodnie z danymi przytoczonymi w tabl. 29.

 

post-39694-0-15461100-1453474224_thumb.jpg

 

Cechy i zastosowanie. Pęcherz wieprzowy ma po na­pełnieniu kształt prawie kulisty, nieco wydłużony, ścianki moc­ne, dość grube, półprzezroczyste, pojemność — od 0,7 do 2 1. Pęcherze stosuje się jako osłonkę- do salcesonów: czarnego, brunszwickiego itp.; pęcherze przedzielone wzdłuż i przeszyte znajdują zastosowanie do produkcji kiełbasy piwnej, a w razie braku innych osłonek — również do krakowskiej itp.

 

Błona z sadła

 

Jest to błona ściągnięta z sadła znajdującego się w jamie brzusznej, oczyszczona z tłuszczu i zasolona.

Wymagania jakościowe. Błony z sadła powinny być całe, bez dziur i poszarpanych brzegów, dokładnie oczyszczone z tłuszczu. Niedopuszczalny jest zapach gnilny i zjełczały.

Cechy i zastosowanie. Błona z sadła stanowi osłonkę cienką, mocną, półprzezroczystą. W stanie naturalnym stosuje się ją do owijania sznurowanych polędwic wieprzowych; bło­ny z sadła mogą być również zszywane w celu otrzymania osło­nek do kiełbas.

 

c. Osłonki bydlęce

 

Jelita wiankowe

 

Jelita wiankowe otrzymuje się z jelit cienkich bydlęcych, które kaszluje się, odwraca, szlamuje i konserwuje solą. W obro­cie — pęczki po 20 metrów. Ilość w obrocie określa się w me­trach.

Wymagania jakościowe. Rozróżnia się dwa gatunki jelit wiankowych oraz odcinki krótkie.

Gatunek I — jelita barwy różowej, jasnoróżowej lub białej o ściankach mocnych i szczelnych, bez dziur, wytrzymujących ciśnienie 1,0 m słupa wody, dokładnie oczyszczone z tłuszczu i błony śluzowej, bez czerwienistości, rdzawki, plam solnych i pryszczyków, o zapachu swoistym dla świeżo zasolonych jelit. W pęczku — najwyżej 5 odcinków; długość odcinka — naj­mniej 0,5 m.

Gatunek II — jelita dokładnie oczyszczone z tłuszczu i błony śluzowej, barwy szarawej lub szarej, bez dziur; dopuszczalne są miejsca słabsze, wytrzymujące jednak ciśnienie 0,8 m słupa wo­dy, znajdujące się od siebie conajmniej w odległości 1 m. Czerwienistość, rdzawka i pryszczyki ropne — niedopuszczalne. Za­pach — swoisty świeżych, zasolonych jelit. W pęczku — naj­wyżej 8 sztuk; najmniejsza długość odcinka — 0,5 m.

Odcinki krótkie — ponad 0,25 m — wiąże się oddzielnie w pęczki po 20 m.

Jelita ze znaczniejszymi pozostałościami tłuszczu nie nadają się do użytku.

Jelita wiankowe kalibruje się i oznacza zgodnie z danymi przytoczonymi w tabl. 30.

 

post-39694-0-32762600-1453474249_thumb.jpg

 

Cechy i zastosowanie. Jelito wiankowe jest osłonką o ściankach średniej grubości, półprzezroczystych, dużo moc­niejszych niż ścianki kiełbaśnic; jest kręte i po napełnieniu zwija się w krążki (wianki). Jelita wiankowe stosuje się jako osłonki do kiełbasy serdelowej, serdelków oraz do niektórych kiełbas półtrwałych (np. jałowcowej); może być stosowane rów­nież do kiełbas surowych wędzonych (np. metka) i do kiełbas trwałych.

 

Jelita środkowe bydlęce

 

Jelito środkowe bydlęce otrzymuje się z okrężnicy, którą kaszluje się dokładnie, odwraca, szlamuje i konserwuje solą. W obrocie — pęczki po 10 m. Ilość w obrocie określa się w metrach.

Wymagania jakościowe. Rozróżnia się dwa gatunki jelit środkowych wołowych oraz odcinki krótkie.

Gatunek I — jelita dokładnie oczyszczone z tłuszczu i błony śluzowej, barwy różowej, jasnoróżowej lub białej, o ściankach mocnych, bez uszkodzeń i dziur, bez czerwienistości, rdzawki, plam solnych i pryszczyków. Zapach — właściwy dla świeżo zasolonych jelit. W pęczku — najwyżej 3 odcinki; najmniejsza długość odcinka — 0,5 m.

Gatunek II — jelita barwy szarej, bez dziur; dopuszczalne słabsze miejsca w ściankach (prześwity) w odległości nie mniej­szej niż 50 cm jedno od drugiego, wytrzymujące ciśnienie 1,5 m słupa wody; dopuszczalne nieznaczne pozostałości tłuszczu świe­żego i błony śluzowej; niedopuszczalne pryszczyki ropne, czerwienistość i rdzawka. Zapach — jak gatunku I. W pęczku — najwyżej 6 odcinków; najmniejsza długość odcinka — 0,35 m.

Odcinki krótkie — długości od 15 do 0,35 m; pęczki po 10 m.

Jelita ze znaczniejszymi pozostałościami tłuszczu nie nadają się do użytku.

Jelita środkowe bydlęce kalibruje się i oznacza zgodnie z da­nymi przytoczonymi w tabl. 31.

 

post-39694-0-77659900-1453474269_thumb.jpg

 

Cechy i zastosowanie. Jelito środkowe bydlęce jest osłonką o ściankach dość grubych i mocnych, półprzezroczy­stych; jest prawie proste, czasem nieco łukowato zgięte po na­pełnieniu. Jelita środkowe bydlęce stosuje się przede wszyst­kim do produkcji kiełbas trwałych, jak salami, serwolatka, moskiewska itp.; stanowią one również bardzo dobrą osłonkę do kiełbas świeżych lub półtrwałych, jak krakowska, metka itp.

 

Kątnice bydlęce

 

Kątnicę bydlęcą otrzymuje się z jelita ślepego, które kaszluje się, odwraca, szlamuje i konserwuje solą. W obrocie — pęczki po 10 sztuk. Ilość w obrocie określa się w sztukach.

Wymagania jakościowe. Rozróżnia się dwa gatunki.

Gatunek I — kątnice dobrze oczyszczone z tłuszczu i śluzu, barwy różowej, jasnoróżowej lub jasnoszarej, o ściankach moc­nych, bez dziur; dopuszczalne słabsze miejsca (prześwity) w od­ległości nie mniejszej niż 50 cm jedno od drugiego; kątnice czyste, bez pryszczyków, bez rdzawki, czerwienistości i plam czarnych. Zapach — właściwy świeżo zasolonym jelitom.

Gatunek II — dopuszczalne: barwa szara, pryszczyki nieropne, nieznaczne pozostałości śluzu i tłuszczu; w pęczku mogą być 2 kątnice dziurawe; pozostałe wymagania — takie same jak w stosunku do gat. I.

Kątnice bydlęce zależnie od długości dzieli się zgodnie z da­nymi przytoczonymi w tabl. 32.

 

post-39694-0-97961500-1453474288_thumb.jpg

 

Cechy i zastosowanie. Kątnica bydlęca jest osłonką z jednego końca ślepo zamkniętą, o ściankach dość grubych, bardzo mocnych, półprzezroczystych, średnicy — od 7 do 12 cm zależnie od długości. Po napełnieniu kątnica ma zwykle kształt nieco wygięty łukowato. Kątnice bydlęce stosuje się jako osłon­ki do niektórych wędzonek, jak polędwice, balerony, oraz do kiełbas, jak mortadela, cytrynowa itp.

Z kątnic ściąga się nieraz błonę surowiczą, wskutek czego są one nieco słabsze niż kątnice zwykłe, przeznaczenie jednak obu kątnic jest jednakowe.

 

Krzyżówki bydlęce

 

Krzyżówkę bydlęcą otrzymuje się z prostnicy, dokładnie kaszluje, odwraca, szlamuje i konserwuje solą lub też suszy po nadmuchaniu. W obrocie — w pęczkach po 10 sztuk. Ilość w obrocie określa się w sztukach.

Wymagania jakościowe. Krzyżówki solone powinny być barwy różowej, białoszarej, w ostateczności — szarej, o ściankach mocnych, bez pryszczyków ropnych; dopuszczalne drobne pozostałości tłuszczu i śluzu. Najkrótsza krzyżówka — 0,35 m; w jednym pęczku dopuszczalne dwie krzyżówki dziu­rawe. Krzyżówki suche powinny być barwy jasnożółtej, o ścian­kach mocnych, bez dziur i uszkodzeń, dokładnie oczyszczone ze śluzu i tłuszczu; niedopuszczalne spleśnienie i zapach obcy.

Cechy i zastosowanie. Krzyżówka bydlęca jest osłon­ką o grubych, mocnych ściankach, o dość dużej, nierównomier­nej średnicy (8 do 15 cm). Krzyżówki suche mają pojemność 2—3 razy większą niż krzyżówki solone. Krzyżówki bydlęce są stosowane jako osłonki do baleronów, salcesonu czarnego itp. Z krzyżówek ściąga się nieraz błonę surowiczą — podobnie jak z kątnic bydlęcych.

 

Przełyki bydlęce

 

Jest to przełyk, z którego usunięto warstwę błony śluzowej, błonę surowiczą i mięśniową, a pozostałą warstwę podśluzową stanowiącą ściankę osłonki nadmuchano i wysuszono. W obro­cie — w pęczkach po 25 sztuk. ilość w obrocie określa się w sztukach.

Wymagania jakościowe. Rozróżnia się dwa gatunki przełyków bydlęcych.

Gatunek I — przełyki barwy słomkowej lub złocistej, z poły­skiem, o ściankach mocnych i elastycznych, bez uszkodzeń, do­kładnie oczyszczone ze śluzu. Zapach — swoisty; niedopusz­czalne — spleśnienie i stęchnięcie.

Gatunek II — przełyki matowe; dopuszczalne niewielkie po­zostałości śluzu; pozostałe wymagania — jak w stosunku do gatunku I.

Przełyki bydlęce zależnie od długości dzieli się zgodnie z da­nymi przytoczonymi w tablicy 33.

 

post-39694-0-68200600-1453474317_thumb.jpg

 

Cechy i zastosowanie. Przełyk bydlęcy jest to osłon­ka o ściankach niezbyt grubych, przezroczystych, zachowujący po napełnieniu kształt prosty, o średnicy od 50 do 65 mm — w pewnym stosunku zależnej od długości. Zastosowanie przeły­ków — podobne jak jelit środkowych bydlęcych.

 

Pęcherze bydlęce

 

Są to pęcherze wypłukane, oczyszczone z tłuszczu i mięśni (przy szyjce), po nadmuchaniu — wysuszone. Pęcherze suche (po wypuszczeniu powietrza) wiąże się w pęczki po 25 sztuk. Ilość w obrocie określa się w sztukach.

Wymagania jakościowe. Rozróżnia się dwa gatunki pęcherzy.

Gatunek I — pęcherze dokładnie oczyszczone z tłuszczu i mięśni, o barwie złocistej lub słomkowej, z połyskiem, o ścian­kach elastycznych, bez dziur i uszkodzeń, o zapachu swoistym; pleśń — niedopuszczalna.

Gatunek II — pęcherze matowe, z niewielkimi pozostałościa­mi tłuszczu i mięśni oraz rysami na ściankach; pozostałe wyma­gania takie same jak w stosunku do gatunku I.

Zależnie od wielkości pęcherze dzieli się zgodnie z danymi przytoczonymi w tablicy 34.

 

post-39694-0-28651500-1453474338_thumb.jpg

 

Cechy i zastosowanie. Pęcherz bydlęcy po napełnie­niu ma kształt prawie kulisty, nieco wydłużony, ścianki bardzo mocne, dość grube, półprzezroczyste, pojemność od 2 do 5 l. Pę­cherze bydlęce stosuje się jako osłonki do baleronów, salceso­nów czarnych, rolad itp.

 

Błony z kątnic i krzyżówek bydlęcych

 

Są to błony surowicze ściągnięte z kątnic i krzyżówek, oczysz­czone z tłuszczu i zasolone.

Wymagania jakościowe. Błony powinny być całe, bez dziur, dokładnie oczyszczone z tłuszczu; niedopuszczalny zapach gnilny i jełki.

Błony z kątnic dzieli się zależnie od wielkości (patrz tabl. 35).

 

post-39694-0-63026200-1453474360_thumb.jpg

 

Cechy i zastosowanie. Błony surowicze stanowią osłonki cienkie, dość mocne, półprzezroczyste. W stanie natu­ralnym błony te znajdują podobne zastosowanie jak kątnice i krzyżówki; mogą być również przeszywane w celu otrzyma­nia osłonek o mniejszych średnicach.

 

d. Osłonki baranie

 

Watlongi

 

Watlongi otrzymuje się z jelit cienkich baranich, które kaszluje się i szlamuje (bez odwracania), po czym konserwuje przez zasolenie. W obrocie — w pęczkach po 100 m. Ilość w obrocie określa się w metrach.

Wymagania jakościowe. Rozróżnia się dwa gatunki watlongów.

Gatunek I — jelita barwy białej lub blade, bez plam, czerwienistości i rdzawki, dokładnie oczyszczone z tłuszczu, błony ślu­zowej i surowiczej, o ściankach mocnych, bez pryszczyków, słabych miejsc i otworków (szprycerów). Zapach — właściwy jelitom świeżym solonym. W pęczku — najwyżej 4 odcinki; najmniejsza długość odcinka — 2 m.

Gatunek II — jelita barwy ciemnej lub szarej, dopuszczalna obecność plam i pryszczyków (z wyjątkiem pryszczyków czar­nych — ropnych), niewielka ilość otworków (szprycerów) oraz miejscami słabsze ścianki, jednakże wytrzymujące ciśnienie 0,6 m słupa wody. Pozostałe warunki — takie same jak dla gat. I. W pęczku najwyżej 10 odcinków; najmniejsza długość odcinka — 100 cm.

Watlongi kalibruje się i oznacza zgodnie z danymi przytoczo­nymi w tabl. 36.

 

post-39694-0-95277700-1453474379_thumb.jpg

 

Cechy i zastosowanie. Watlongi są osłonkami o cien­kich, delikatnych lecz dość mocnych półprzezroczystych ścian­kach; po napełnieniu są proste. Watlongi stosuje się jako osłon­ki do parówek i kabanosów, a jelita o większej średnicy (po­nad 24 mm) — również do kiełbasek myśliwskich.

 

Kątniczki baranie

 

Kątniczki baranie otrzymuje się z jelit ślepych, które kaszluje się, odwraca, szlamuje i konserwuje solą. W obrocie — w pęcz­kach po 10 sztuk. Ilość w obrocie określa się w sztukach.

Wymagania jakościowe. Kątniczki dokładnie oczysz­czone z tłuszczu, barwy różowej, szarawej lub szarej, dopusz­czalne w ostateczności — barwy ciemnoszarej, bez pryszczyków ropnych, czerwienistości i rdzawki, o ściankach mocnych; do­puszcza się niewielkie pozostałości tłuszczu i błony śluzowej. Zapach — świeżych solonych jelit.

Cechy i zastosowanie. Kątniczki baranie są to osłonki o ściankach średniej grubości, ślepo zakończone, po napełnieniu — proste. Średnica kątniczki wynosi ok. 45 mm, długość — ok. 35 cm. Kątniczki stosuje się jako osłonki do kiełbas.

 

Krzyżówki baranie

 

Krzyżówkę baranią otrzymuje się z prostnicy i z prostego od­cinka okrężnicy, które dokładnie kaszluje się, odwraca, szlamu­je i konserwuje solą. W obrocie — w pęczkach po 10 sztuk. Ilość w obrocie określa się w sztukach.

Wymagania jakościowe — takie same jak w sto­sunku do kątniczek baranich.

Cechy i zastosowanie. Krzyżówki baranie stanowią osłonkę o ściankach średniej grubości, dość twardych, o śred­nicy 25—40 mm. Jelito jest dość niskiej wartości; nadaje się do kaszanki.

 

e. Osłonki cielęce

 

Kątniczki cielęce

 

Kątniczki cielęce otrzymuje się z jelita ślepego, które kaszlu­je się, odwraca, szlamuje i konserwuje solą. W obrocie — w pęczkach po 10 sztuk. Ilość w obrocie określa się w sztukach.

Wymagania jakościowe. Kątniczki barwy różowej lub jasnoszarej, o ściankach mocnych, bez dziur, dobrze oczysz­czone z tłuszczu i śluzówki, o zapachu świeżych jelit solonych.

Cechy i zastosowanie. Osłonki o ściankach średniej grubości, dość twardych, po napełnieniu — kształtu butelko­watego, nieco kolistego, długości ok. 25 cm, o średnicy ok. 40 mm. Osłonka nadaje się do metki lub do kiełbas nietypo­wych.

 

Pęcherze cielęce

 

Są to pęcherze wypłukane, oczyszczone z tłuszczu i mięśni (przy szyjce), po nadmuchaniu wysuszone. Pęcherze suche po wypuszczeniu powietrza wiąże się w pęczki po 25 sztuk. Ilość w obrocie określa się w sztukach.

Wymagania jakościowe. Rozróżnia się dwa gatunki pęcherzy cielęcych.

Gatunek I — pęcherze o barwie słomkowej, jasnożółtej lub złocistej, z naturalnym połyskiem, dobrze oczyszczone z tłusz­czu i mięśni, o ściankach elastycznych, bez dziur i uszkodzeń, o zapachu swoistym; niedopuszczalne zapleśnienie.

Gatunek II — dopuszczalne pęcherze matowe, z niewielkimi pozostałościami tłuszczu i mięśni oraz o ściankach z rysami (bez dziur). Inne wymagania takie same jak w stosunku do gatunku I.

Zależnie od wielkości dzieli się pęcherze cielęce zgodnie z danymi przytoczonymi w tabl, 37.

 

post-39694-0-17310000-1453474400_thumb.jpg

 

Cechy i zastosowanie. Pęcherz cielęcy po napełnie­niu ma kształt jajowaty, ścianki mocne, dość grube, półprzezro­czyste. Pęcherze cielęce stosuje się jako osłonkę do salcesonu czarnego lub brunszwickiego, do kiełbasy piwnej itp.

 

f. Osłonki końskie

 

Jelita cienkie końskie

 

Jelita cienkie końskie otrzymuje się z jelit cienkich, które kaszluje się, odwraca, szlamuje (do kiełbas surowych wędzonych suchych niewskazane jest stosowanie szlamowania) i konserwuje solą. W obro­cie — w pęczkach po 20 m. Ilość w obrocie określa się w metrach.

Wymagania jakościowe. Rozróżnia się dwa gatunki i odcinki krótkie jelit cienkich końskich.

Gatunek I — jelita barwy różowej lub perłowej, o mocnych ściankach, bez dziur, dobrze oczyszczone z tłuszczu i błony ślu­zowej; niedopuszczalne rdzawka i czerwienistość. Zapach — świeżych jelit solonych. W pęczku — nie więcej niż 4 odcinki; najmniejsza długość odcinka — 0,5 m.

Gatunek II — jelita barwy szarej; dopuszczalne nieznaczne pozostałości tłuszczu i błony śluzowej, ślady rdzawki i słabsze miejsca w ściankach, wytrzymujące jednak ciśnienie 1,0 m słu­pa wody. W pęczku — najwyżej 5 odcinków; najmniejsza dłu­gość odcinka — 0,5 m. Inne wymagania takie same jak dla gatunku I.

Odcinki krótkie — jelita długości powyżej 25 cm, w pęcz­kach po 20 m.

Jelita cienkie końskie kalibruje się i oznacza zgodnie z da­nymi przytoczonymi w tabl. 38.

 

post-39694-0-55899000-1453474432_thumb.jpg

 

Cechy i zastoso­wanie. Jelita cienkie końskie są to osłonki o ściankach średniej gru­bości. Jelito po napełnie­niu ma kształt nieco łu­kowato wygięty. Osłonki te stosuje się do salami i tego rodzaju kiełbas.

 

Przełyki i pęcherze końskie

 

Otrzymywanie, wymagania i klasyfikacja przełyków i pęcherzy końskich są takie same jak dla przełyków i pęcherzy by­dlęcych.

Przełyki końskie mają nieco mniejszą średnicę niż bydlęce; inne cechy i zastosowanie przełyków i pęcherzy końskich są takie same jak bydlęcych.

 

 

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. OSŁONKI SZTUCZNE

 

a. Wiadomości ogólne

 

Osłonki sztuczne produkowane są w celu zastąpienia osłonek naturalnych, których ilość jest zwykle niewystarczająca. Osłon­ki sztuczne są przeważnie niżej oceniane przez konsumenta niż osłonki naturalne, przede wszystkim dlatego, że nie są jadalne. Mimo to jednak mają one niektóre cechy dodatnie, a mianowi­cie mogą być prawie jałowe, mają ściśle określone wymiary, można na nich umieszczać nadrukowane napisy, są łatwe do transportu i przechowywania.

Jakość i cechy osłonek sztucznych zależą od rodzaju surowca i metody produkcji. Z punktu widzenia higieny wymaga się, aby osłonki sztuczne nie zawierały składników szkodliwych dla zdrowia, były bezwonne i nie udzielały wyrobom obcego smaku.

Osłonki sztuczne produkuje się w postaci prostych, a czasem kolisto wygiętych rur. Średnica rur może być dowolna zależnie od zapotrzebowania. Kaliber osłonek sztucznych określa się szerokością (w cm) płasko złożonej osłonki, tj. wymiarem po­łowy jej obwodu. W celu otrzymania średnicy (w cm) osłonki sztucznej wymiar jej kalibru dzieli się przez 1,57 (tj. przez Π/2 ). Długość odcinków osłonek sztucznych może być dowolna. Osłon­ki zależnie od rodzaju i średnicy wprowadza się do obrotu bądź w odcinkach 20 lub 50 m (przeważnie osłonki wąskie), bądź w odcinkach 50 cm (zwykle osłonki szerokie), w paczkach po 50 sztuk. Zastosowanie zależne jest od cech jakościowych oraz od średnicy osłonki sztucznej. Opisane są najbardziej roz­powszechnione osłonki sztuczne.

 

b. Osłonki pergaminowe

 

Osłonki pergaminowe produkuje się z pergaminu roślinnego, który ma dużą wytrzymałość zarówno w stanie suchym, jak i w stanie mokrym. Pergamin roślinny dobrze wytrzymuje go­towanie, natomiast nie wytrzymuje ogrzewania na sucho, gdyż w tych warunkach kruszeje i traci wytrzymałość. W związku z powyższym osłonek pergaminowych używa się wyłącznie do wyrobów gotowanych (nie wędzonych). Pergamin roślinny dość dobrze przepuszcza wilgoć, dlatego też wyroby w tego rodzaju osłonkach w czasie magazynowania wykazują dość duże ubytki na ciężarze (naturalne). Osłonki pergaminowe wyrabia się w ko­lorze naturalnym (białym). Najczęściej stosowane są kalibry: 6, 8, 10, 12, 14 cm. Odcinki osłonek — o wymiarach 50 cm lub zwoje — po 20 m. Na osłonkach pergaminowych można druko­wać napisy.

Wymagania jakościowe. Osłonki pergaminowe po­winny być mocne (nie skruszałe), ze szwem tak wykonanym, aby nie rozkleił się w czasie gotowania, nie mogą być dziura­we, poplamione lub wydzielać niewłaściwej woni.

Zastosowanie. Osłonki pergaminowe stosuje się do pro­dukcji kiszek: pasztetowej, wątrobianki, podgardlanej, kaszanej oraz do salcesonów, rolad itp.

 

c. Osłonki natronowe

 

Osłonki natronowe wyrabia się z papieru pakowego „natron" (kraft) o gramaturze 70 g/m2. Papier nasyca się w temp. +60 °C 4- do 10-procentowym roztworem kleju zwierzęcego z dodat­kiem gliceryny. Gliceryna nadaje osłonkom połysk i elastycz­ność. Po nasyceniu usuwa się z papieru nadmiar kleju i skleja go w rury odpowiadające żądanym wymiarom osłonki. Przygo­towane w ten sposób osłonki utrwala się za pomocą par forma­liny — aldehydu mrówkowego, który wiąże się z białkiem kleju dając produkt nierozpuszczalny w wodzie. Nadmiar formaliny Usuwa się przez wymywanie wodą, po czym osłonki suszy się, tnie na odcinki 50 cm i łączy w pęczki po 50 sztuk.

Osłonki natronowe są barwy brązowej o jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu; produkuje się również osłonki czarne. Osłonki natronowe bywają produkowane zwykle o kalibrach od 6 do 14 cm. Prawidłowo wykonane są one dość mocne i nie rozklejają się w czasie produkcji. Zasadniczą wadą tych osło­nek jest przywieranie w czasie wędzenia do masy mięsnej, tak że zdjęcie osłonki jest bardzo utrudnione, a często odrywa się ją wraz z częścią zawartości. Osłonki w czasie ostygania nie kurczą się razem z zawartością, lecz tworzą fałdy, co nadaje nieestetyczny wygląd produktowi. Osłonki te są łatwo przenikalne dla pary wodnej jak również łatwo pleśnieją. Ogólnie osłonki natronowe oceniane są jako najgorsze ze wszystkich osłonek sztucznych.

Wymagania jakościowe. Często spotykanymi błę­dami w produkcji osłonek natronowych są: niedostateczne prze­sycenie klejem, przez co osłonki są słabe i rozklejają się na szwie; niedostateczne wypłukanie formaliny; niewłaściwy obcy zapach przypominający fenol (karbol); niedostateczna elastycz­ność i brak połysku oraz niewłaściwa barwa.

Osłonki powinny wytrzymywać normalne ciśnienie masy mię­snej i nie rozklejać się podczas gotowania.

Zastosowanie. Z uwagi na liczne wady osłonki natro­nowe powinny być stosowane tylko w razie braku innych osło­nek. Używa się ich do niższych gatunków kiełbas parzonych i salcesonów krwistych; do kaszanek mogą być używane tylko wówczas, gdy do napełniania stosuje się już przesmażoną gorą­cą masę, tak że gotowanie następne jest zbyteczne. Osłonek natronowych nie powinno się używać do kiszki pasztetowej i wątrobianej.

 

d. Osłonki celofanowe (tomofanowe)

 

Błony celofanowe produkowane są w Polsce pod nazwą tomofanu (z uwagi na technikę produkcji zwą się również błonami wiskozowymi). Jako surowiec do produkcji tomofanu używana jest celuloza o dużej zawartości alfacelulozy oraz małej zawar­tości pentozanów i popiołu. Celulozę przeprowadza się działa­niem sody kaustycznej w alkalicelulozę, a następnie poddaje działaniu dwusiarczku węgla. Po rozpuszczeniu w rozcieńczo­nym ługu sodowym otrzymuje się wiskozę. Wiskozę wyciska się przez szczelinki lub wylewa na obracający się cylinder i pod­daje utrwaleniu w kwaśnej kąpieli koagulującej, po czym płu­cze się w wodzie i suszy gorącym powietrzem. Przez dodatek zmiękczaczy i odpowiednie zabiegi technologiczne uzyskuje się błony bardziej plastyczne.

Błony tomofanowe są przezroczyste, bezbarwne lub zabarwione na wymagany kolor; mają dużą giętkość i odporność mechaniczną oraz są w pewnym stopniu ciągliwe; grubość błon od 0,02 do 0,2 mm, gramatura — od 30 do 250 g/m2; nie przepuszczają tłuszczu, natomiast zwykła błona tomofanowa do­brze przepuszcza powietrze i parę wodną (do 1000 g/m2 dobę). W celu zmniej­szenia przenikalności pary wodnej tomofan powleka się cieniutką warstewką odpowiednich lakierów. Zależnie od rodzaju lakieru otrzymuje się błony o średniej lub bardzo małej przenikalności dla pary wodnej (nawet do 60 g/m2 dobę), przy tym niektóre lakiery nadają błonom własności umożli­wiające sklejanie ich na gorąco. Błony tomofanowe wprowadza się do obrotu w postaci zwojów różnej szerokości (zwykle 100 cm) lub w arkuszach.

Osłonki tomofanowe wyrabia się w postaci prostych rur, które klei się z błon tomofanowych; o wiele lepsze są wytwarzane bez szwu bezpośrednio z wiskozy. Osłonki tomofanowe wyrabia się z błon o gramaturze od 50 do 150 g/m2. Im osłonka ma więk­szą średnicę, tym stosuje się grubszą błonę. Osłonki tomofa­nowe mogą być przezroczyste bezbarwne lub barwione albo matowe. Kaliber osłonek (szerokość) może wynosić od 3 do 14 cm, a nawet więcej. Osłonki wąskie wprowadza się do obro­tu w odcinkach po 20 m lub 50 m, szerokie — w odcinkach po 0,5 m.

Na osłonkach tomofanowych można drukować napisy przy użyciu odpowiedniego tuszu. Osłonki tomofanowe nie przywie­rają do mięsa w czasie obróbki termicznej; dymem barwią się w bardzo słabym stopniu, jednak składniki dymu przenikają dobrze przez tomofan zwykły, nie powlekany lakierem.

Wymagania jakościowe. Osłonki tomofanowe po­winny być elastyczne oraz mieć dostateczną wytrzymałość za­równo w stanie suchym, jak i mokrym. Pożądane są osłonki bez szwu; osłonki ze szwem nie powinny rozklejać się w wodzie zimnej i gorącej ( + 90 °C). Osłonki nie powinny być skruszałe, dziurawe lub też wykazywać innego rodzaju uszkodzeń; Wyma­gania co do przenikalności dla pary wodnej uzależnia się od przeznaczenia osłonki.

Wg norm radzieckich wymagania w stosunku do osłonek wiskozowych (tomofanowych) są następujące:

Skład chemiczny w %: celulozy 70—80, gliceryny 15—21, wo­dy 8—12, popiołu 0,3—1,25.

Gatunek I — grubość 0,09 mm (z tolerancją 0,02 mm); błona przezroczysta, bez zmatowień i zmarszczeń; dopuszczalne pęche­rzyki powietrzne o średnicy do 0,5 mm (o ile nie wpływają na obniżenie mocy osłonki); osłonka powinna być przedmuchana, nie zlepiona.

Gatunek II — grubość od 0,055 do 0,07 mm i więcej; dopusz­czalne niewielkie zmatowienie, pęcherzyki powietrza i zagięcia; osłonka może być nie przedmuchana. Inne wymagania takie jak w stosunku do gatunku I.

Zastosowanie. Błony tomofanowe w arkuszach lub zwo­jach są stosowane do owijania mięs przeznaczonych na wędzon­ki (polędwice, balerony itp.). Sztuczne osłonki tomofanowe sto­suje się przy produkcji: parówek (po przeprowadzonej produk­cji osłonkę usuwa się ręcznie lub maszynowo, a parówki opakowuje się w torebki z błon plastycznych lub przeznacza do

puszkowania), niektórych świeżych kiełbas surowych wędzo­nych (np. metki) oraz kiszek (pasztetowej itp.).

 

e. Osłonki z błon polietylenowych

 

Z mas plastycznych najlepiej nadają się do produkcji osłonek polimery etylenu, przy czym stosuje się nieraz dodatek polime­rów izobutylenu. Błony polietylenowe produkuje się w Ameryce pod nazwą Polythene, w Niemczech — Bupolen.

Etylen polimeryzuje się pod bardzo wysokim ciśnieniem w obecności niewielkich ilości tlenu jako katalizatora. Osłonki mogą być wytwarzane w postaci płaskich błon lub wężów bez szwu. Błony tego rodzaju są bardzo wytrzymałe fizycznie (na rozerwanie i na temperatury od +100 do —50 °C), są elastycz­ne i ciągliwe (nawet w temperaturach bardzo niskich) oraz bar­dzo słabo przenikalne dla pary wodnej. Bardzo ważną cechą jest łączenie się błon (spawanie) przez ściśnięcie w ogrzanych kleszczach (+120 °C) lub za pomocą prądu wysokiej częstotli­wości. W ten sposób osłonki te można hermetycznie zamykać. Osłonki z błon termoplastycznych, dotychczas jeszcze w Polsce nie stosowane, mają przed sobą duże widoki w przemyśle mię­snym, szczególnie jako opakowanie wyrobów zamrażanych lub gotowanych. Dzięki niskiemu ciężarowi właściwemu (0,92) poli­etylen jest bardzo wydajny i koszt jego utrzymuje się w grani­cach droższych gatunków celofanu (tomofanu).

 

f. Osłonki pliofilmowe

 

Działając na surowy kauczuk suchym chlorowodorem w obec­ności odpowiednich katalizatorów otrzymuje się hydrochlorokauczuk, produkt o cechach zupełnie odmiennych od kauczuku. Jest to żywica, z której po rozpuszczeniu w odpowiednim roz­puszczalniku, odlaniu i odparowaniu rozpuszczalnika otrzymuje się błony dowolnego kształtu i grubości. Błony hydrochlorokauczukowe produkowane są w Niemczech, Anglii i Ameryce pod nazwą Pliofilm; są one odporne na działanie olejów, kwa­sów (nie utleniających) i zasad, nie przepuszczają pary wodnej i powietrza, natomiast są przepuszczalne dla dwutlenku węgla (CO2); są mocne, elastyczne, bez smaku i zapachu, można je spawać przez ściśnięcie i ogrzanie miejsc łączonych do temp. ok. 110 °C. Błony pliofilmowe wprowadza się do obrotu w po­staci płaskiej (arkusze i zwoje) lub w postaci rur bez szwu. Gru­bość błon wynosi 0,02—0,05 mm. Błony naturalne są przezro­czyste, bezbarwne; przez zastosowanie odpowiednich dodatków można je uczynić nieprzezroczystymi oraz zabarwić na żądany kolor. Można też na nich drukować napisy. Pliofilm jest doskonałym materiałem opakunkowym, jest jednak stosunkowo drogi.

W przemyśle mięsnym osłonki pliofilmowe stosuje się do pro­dukcji wyrobów gotowanych oraz do rozdzielania różnych pro­duktów znajdujących się w tej samej puszce konserwy (np. mię­so, sos i jarzyny). Można go stosować do zawijania nieforemnych przedmiotów, np. kawałków mięsa z kością, drobiu itp., przeznaczonych do mrożenia. Przedmioty te wkłada się do wo­reczków pliofilmowych (odpowiedniej wielkości), wyciąga z nich powietrze i zamyka.

W tabl. 39 przedstawione są porównawczo własności różnych tworzyw stosowanych do produkcji opakowań.

 

post-39694-0-95579800-1453474672_thumb.jpg

 

g. Osłonki sztuczne białkowe

 

Osłonki sztuczne białkowe produkowane są w Niemczech pod nazwą Naturin i w Czechosłowacji pod nazwą Kutuzin. Surow­cem do produkcji tych osłonek są odpady skór, a głównie od­pady (od strony mizdry) uzyskiwane przy dwojeniu skór woło­wych. Odpady te pokrajane na kawałki poddaje się procesowi pęcznienia w rozcieńczonym kwasie solnym (1—5-procentowym), kwasie octowym lub innych kwasach (o takim samym stężeniu), a często nawet w zasadach lub roztworach chlorku amonowego, chlorku wapniowego itp. Proces pęcznienia prowadzi się przez 15—20 dni; w tym czasie wiązania między włókienkami ulegają rozluźnieniu. Rozpęczniałą tkankę po ponownym rozdrobnieniu na kawałki o wielkości ok. 20 mm2 poddaje się mechanicznemu rozgniataniu aż do rozdzielenia na pojedyncze włókienka i uzy­skania masy w postaci luźnego, ciągliwego ciasta.

Otrzymaną w ten sposób masę przetłacza się pod ciśnieniem ok. 450 atm. przez wąską szczelinkę w kształcie pierścienia i uzyskuje się rurę (wąż) o określonej średnicy. Zewnętrzna ścianka szczeliny obracana jest ze stałą szybkością, podczas gdy ścianka wewnętrzna jest nieruchoma. Uzyskuje się przez to ułożenie włókien masy w kierunku poprzecznym do osi osłonki. Dzięki temu moc osłonki jest kilkakrotnie większa, niż gdyby włókna ułożone były równolegle do jej osi. Otrzymany wąż suszy się, utrwala, płucze i ponownie suszy, po czym sprawdza się wytrzymałość sprężonym powietrzem o ciśnieniu i atm. Gotowe osłonki tnie się na odcinki i paczkuje. Są one półprzezroczyste, cienkościenne (grubość stosuje się w odpo­wiednim stosunku do średnicy), barwy jasnożółtej, zbliżonej do barwy suszonych jelit naturalnych. Osłonki wyrabia się w po­staci rur prostych lub nieco kolistych (naśladujących naturalne jelita wiankowe).

Osłonki te mają stosunkowo dużą wytrzymałość, dość dobrze przepuszczają parę wodną, wytrzymują dobrze proces wędzenia i gotowania. Przy stygnięciu wyrobu osłonka kurczy się podob­nie jak jelito naturalne, a przy suszeniu kiełbas ściśle przylega do mięsa, jednak dość łatwo daje się zdejmować. Ogólnie osłonki tego typu najlepiej z wszystkich osłonek sztucznych zastępują osłonki naturalne.

Zależnie od kalibru osłonki kutuzinowe i naturinowe zastę­pują: watlongi, kiełbaśnice, jelita środkowe wołowe oraz kąt­nice wołowe.

 

3. MAGAZYNOWANIE OSŁONEK

 

a. Magazynowanie osłonek naturalnych zasolonych

 

Osłonki naturalne solone należy przechowywać w pomiesz­czeniach chłodnych i suchych (parter, piwnica) od strony nie nasłonecznionej, w miarę możności w temp. poniżej +10°C i przy wilgotności względnej powietrza około 85%. Temperatura pomieszczenia nie powinna wykazywać większych wahań. Po­mieszczenie powinno mieć naturalną lub sztuczną wentylację i być wyposażone w windę.

Osłonki solone przechowuje się w beczkach (jelita cienkie) lub basenach cementowych (jelita grube wieprzowe, żołądki itp.). Osłonki najlepiej konserwują się w stanie wilgotnym (w solan­ce). Beczki należy kontrolować przy przyjmowaniu do maga­zynu, a w czasie magazynowania chronić przed wyciekaniem i wysychaniem solanki. Beczki ustawia się jedną obok drugiej, a nigdy na drugiej.

Magazyn utrzymuje się we wzorowej czystości, a przynaj­mniej 2 razy do roku bieli wapnem. W przypadku stwierdzenia na jelitach czerwienistości lub rdzawki zaatakowane jelita mo­czy się i przemywa (szczotkując) najlepiej 2-procentowym roz­tworem technicznego kwasu mlekowego, po czym płucze się w ciepłej i zimnej wodzie i ponownie soli w czystych beczkach.

 

b. Magazynowanie osłonek naturalnych suszonych

 

Osłonki suszone przechowuje się w pomieszczeniach chłod­nych, suchych, dobrze wentylowanych, z szybami okien poma­lowanymi na niebiesko.

Osłonki przechowuje się poukładane na półkach, w pęczkach lub luzem. Przy przyjmowaniu osłonek do magazynu zwraca się uwagę, aby były suche, a w czasie magazynowania — strzeże przed zawilgnięciem i zapleśnieniem. Magazyny utrzymuje się we wzorowej czystości i zabezpiecza w porze letniej przed szkodnikami owadzimi.

 

c. Magazynowanie osłonek sztucznych

 

Osłonki sztuczne przechowuje się w pomieszczeniach su­chych, przeważnie nie stawiając specjalnych wymagań w sto­sunku do temperatury pomieszczenia, jedynie osłonki pergami­nowe przechowuje się w pomieszczeniach chłodnych i niezbyt suchych, gdyż w cieple szybko kruszeją. Osłonki sztuczne ma­gazynuje się w paczkach, ułożone na półkach. Osłonki sztuczne (jak i naturalne suszone) są nieraz atakowane przez gryzonie, w związku z czym na walkę z nimi musi być zwrócona uwaga.

Wszystkie osłonki rozmieszcza się w magazynie tak, aby ułatwić sobie racjonalną gospodarkę osłonkami i wydawanie do produkcji najdłużej magazynowanych.

 

4. KONTROLA TECHNICZNA OSŁONEK

 

Przy przyjmowaniu do magazynu sprawdza się, czy osłonki odpowiadają stawianym wymaganiom jakościowym oraz, czy są właściwie sklasyfikowane i skalibrowane; w szczególności — czy osłonki solone nie wykazują czerwienistości lub rdzawki, a suszone — czy nie są zaatakowane przez szkodniki owadzie. Osłonki takie mogą być przyjęte dopiero po przeprowadzonej dezynfekcji lub dezynsekcji. Szczególną uwagę zwraca się na osłonki sztuczne natronowe, które muszą być każdorazowo do­kładnie badane organoleptycznie, czy nie wykazują niewłaści­wego zapachu. Badanie przeprowadza się na sucho i po zwilże­niu ciepłą wodą. W razie wątpliwości, czy osłonki są mocne, przeprowadza się próby techniczne na wytrzymałość osłonek w procesie produkcyjnym, a w celu ustalenia innych wad prze­syła się próbki do badania laboratoryjnego.

Stan jakościowy osłonek w magazynie powinien być kontro­lowany co najmniej co 2 tygodnie, przy czym powinny być sprawdzane warunki magazynowania (temperatura, wilgotność, czystość).

Przy oddaniu do produkcji sprawdza się stan jakościowy osłonek oraz czy stosowany jest rodzaj osłonki właściwy dla danego produktu.

 

Pisownia oryginalna.

 

Autor: Józef Grzegorzewicz

 

Dla potrzeb portalu wedlinydomowe.pl opracował Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
a. Pieprz ziołowy....................goryczka   0,004%  

 

Wg mnie jest tutaj pomyłka.

Zrobiłam tę mieszankę w całkowitej ilości 270g. Na tę ilość przypada 0,01g goryczki.

Jest to 1/5 ziarenka pieprzu.

Sama garyczka - Gentianae radix - jest wprawdzie wściekle gorzka ale stosuje się ją leczniczo w postaci odwarów w dawce 1,5g (łyżeczka) na szklankę wody.

Czyli w takim stężeniu jest to do wypicia.

Gdyby w przepisie na pieprz ziołowy było o,4% to się zgadzam. Na moją porcję 270g mieszanki pieprzowej przypada wtedy ok. 1,1g goryczki.

Ja tyle właśnie dodałam. Na razie trudno mi ocenić ostateczne i detaliczne walory mieszanki, ponieważ ujawnią się one dopiero w kompozycjach z potrawami.

W każdym razie zapach ma taki, jaki pamiętam z dawnych lat. Jest wyraźnie ostry w smaku ale ostrość wzmaga się z czasem.

Chrzan wysuszyłam sobie sama ze świeżego korzenia.

Jutro próba z jajkami :D

P.S. Na podstawie własnych prób rekomenduję dodatek goryczki w ilości 0,4%.

Edytowane przez EAnna
dopisek

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu, brak jest erraty, więc nie wiem. Autor podaje tam jednak ciekawostkę, mówiącą o tym, iż pełna wyczuwalność pieprzu w produkcie mięsnym występuje dopiero po 48 godzinach od zakończenia produkcji.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.