Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Słonina

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tsosna

Tsosna

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 449 postów

Napisano 07 lut 2016 - 19:39

Witam wszystkich

Szybkie pytanie

mam słoninę 8 x 9 cm grubości 6 cm

Jak przyprawić (zapeklować) i czym i na jak długo??

#2 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5510 postów

Napisano 07 lut 2016 - 19:55

Może coś tu znajdziesz https://wedlinydomow...edzona-slonina/

PS Słoninę solimy - nie peklujemy.

Użytkownik chudziak edytował ten post 07 lut 2016 - 19:56

#3 jumbo

jumbo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3357 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 07 lut 2016 - 20:14

....a chcesz ją wędzoną , czy niekoniecznie....

#4 tier

tier

Weteran

• Zbanowani
  • 2199 postów

Napisano 07 lut 2016 - 20:18

Jak masz takiej grubości zrób salo, obsypać solą, pieprzem i rozgniecionym czosnkiem, w chłodnie miejsce na 2-3tyg i gotowe. Ja robię tak że nacinam wzdłuż, dobrze nacieram solą, pieprzem a w środek upycham plasterki czosnku, próżniowo pakuję i 2-3 dni w temp pokojowej, gdy puści sok na 2-3tyg. do lodówki :)

Załączony plik  i_DSCN3408.JPG   59,12 KB   24 Ilość pobrań

Ważne czosnek tylko Polski :cool:

#5 Tsosna

Tsosna

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 449 postów

Napisano 08 lut 2016 - 09:57

Jaka ilość soli ?

wędzonej nie chcę

Użytkownik Tsosna edytował ten post 08 lut 2016 - 09:58

#6 Gonzo

Gonzo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5602 postów
  • MiejscowośćI don't know

Napisano 08 lut 2016 - 11:05

Jaka ilość soli ?

Tak żeby cała słonina była nią obsypana.Sól zrobi się wilgotna i proponowałbym po tygodniu wymienić ją na suchą. 

#7 Tsosna

Tsosna

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 449 postów

Napisano 08 lut 2016 - 11:36

Może być morska gruboziarnista ?

#8 Gonzo

Gonzo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5602 postów

Napisano 08 lut 2016 - 12:15

Może być morska gruboziarnista ?

Może być ale szkoda, lepiej zostwić ją do wyrobów np. polędwica a'la parmeńska. Ja używam http://www.krainaprz...iejodowana-3kg/

#9 Tsosna

Tsosna

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 449 postów

Napisano 08 lut 2016 - 12:24

dzięki za porady, wrócę z pracy to wykonam

#10 jumbo

jumbo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3357 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 08 lut 2016 - 13:47

...frapio półtora roku tenu wrzucił coś takiego:

Mały fragment bardzo ciekawego artykułu o słoninie (sało), jej b.korzystnych właściwościach, wyborze najlepszego jej kawałka i przygotowaniu. Cały artykuł (zdjęcia) na stronie http://kitchenmag.ru...hem-ono-polezno .

...Słoninę (ze skórą) pokroić na kawałki swobodnie mieszczące się w celofanowym woreczku 6x10 cm. Na każdym kawałku od strony słoniny należy wykonać wzdłużne nacięcie o głębokości ok. 2-2,5 cm. Każdy kawałek solimy, a w nacięcia wkładamy ząbki czosnku pocięte na cztery części. Używamy soli niejodowanej – ona niszczy (w dosłownym tłumaczeniu wg Google – koroduje) strukturę słoniny. Solimy obficie ponieważ słonina nie przyjmie więcej soli niż trzeba.

Kawałki tak przygotowanej słoniny wkładamy każdy do swojego woreczka, jeszcze raz przesypujemy solą, a z wierzchu kładziemy kilka ząbków czosnku. Następnie woreczek szczelnie zamykamy by nie wyciekał sok i 2-3 dni trzymamy w temperaturze pokojowej. Gdy tylko wydzieli się sok, woreczki odwracamy tak by nasze kawałki okazały się w tym soku.

Po 3 dniach słoninę przenosimy do lodówki. To ważne – nie wkładamy do zamrażalnika, bo to zniszczy strukturę sała. Optymalna temperatura przechowywania – 10 stopni. Po 3-4 dniach można sprawdzić na gotowość. Natychmiast degustować nie ma konieczności – po prostu uważnie oglądamy. Jeżeli ze wszystkich stron stwierdzimy sciemnienie różowych przerostów – gotowe, można jeść. Jeżeli pozostały blado-różowe przerosty, należy powtórnie przesypać kawałek solą i odłożyć do lodówki.

Gotowy produkt oczyszczmy ze soli i przechowujemy w zamrażalniku w temperaturze nie niższej niż   –10 stopni. W przeciwnym przypadku sało przemarznie i straci swoje właściwości

#11 tier

tier

Weteran

• Zbanowani
  • 2199 postów

Napisano 08 lut 2016 - 14:03

Przecież to samo wyżej napisałem, tak robię. :cool:

#12 Tsosna

Tsosna

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 449 postów

Napisano 08 lut 2016 - 14:10

czy później w lodówce jest cały czas w tym soku, czy też sok odlewamy?

#13 tier

tier

Weteran

• Zbanowani
  • 2199 postów

Napisano 08 lut 2016 - 14:21

Ja trzymam w soku próżniowo zamknięte.

#14 Tsosna

Tsosna

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 449 postów

Napisano 08 lut 2016 - 14:29

Ja nie mam pakowarki próżniowej :)  (jeszcze)

#15 Gonzo

Gonzo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5602 postów

Napisano 08 lut 2016 - 14:29

czy później w lodówce jest cały czas w tym soku, czy też sok odlewamy?

Ja bym wylał i zasypał nową solą z przyprawami.

Widzisz, szkoły są różne.Jedne mówią o workach foliowych, inne o oddychaniu słoniny, jedne o nie przemrażaniu inne żeby przemroźić.I ja stosuję tą drugą metodę w obu przypadkach.

Na Podlasiu (Tier też jest z Podlasia ale tego hamerykańskiego :D ) wygląda to mniej więcej tak:

"Słoninę po odparowaniu połci w stodole przycina się do kształtu naczynia, w którym ma być ułożona, a układa warstwami jedna na drugiej. Niektórzy jeszcze wkładają ją, jako dawniej bywało, do specjalnej dębowej skrzynki. Można tez do kamionki albo zwykłego garnka lub wiadra. 
Przycięte połcie słoniny soli się z każdej strony sowicie solą kamienną wymieszaną z ulubionymi ziołami. Może być to czosnek, majeranek, pieprz albo czerwona papryka (byle nie za ostra). Układa jeden na drugim i na koniec przykrywa ściereczką lnianą, żeby słonina oddychała.
Przechowuje się całość w chłodnej komorze (na zachodzie spiżarnią zwanej), albo w sklepie (to piwnica zewnętrzna, ziemią osypana, z dobrą wentylacją). Po dwóch-trzech tygodniach słonina jest zdatna do jedzenia.
Kroić w cienkie plastry, podawać na talerzyku, w sąsiedztwie kromek swojskiego chleba. Oczywiście do swojskiej nalewki, zagryzając kiszonym ogórkiem we własnym warzywniaku uchowanym.
Jedna uwaga: jeśli zacznie się już kroić połeć słoniny, to trzeba później napoczętą resztę wsadzić do lodówki, bo w komorze lub piwnicy przejmuje w siebie dziwne zapachy."

Źródło: http://kresowazagrod...ska-sonina.html

Użytkownik Gonzo edytował ten post 08 lut 2016 - 14:31

#16 Tsosna

Tsosna

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 449 postów

Napisano 08 lut 2016 - 14:32

Na Podlasiu wygląda to mniej więcej tak:

Mieszkam na Podlasiu :)

#17 Gonzo

Gonzo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5602 postów

Napisano 08 lut 2016 - 14:35

Mieszkam na Podlasiu

Fakt, nie zwróciłem uwagi i to jeszcze na tym Podlasiu gdzie słonina powinna "być we krwi".To co się pytasz o słoninę  ;)

Użytkownik Gonzo edytował ten post 08 lut 2016 - 14:50

#18 Tsosna

Tsosna

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 449 postów

Napisano 08 lut 2016 - 14:41

Mieszkam na Podlasiu

Fakt, nie zwróciłem uwagi i to jeszcze na tym Podlsaiu gdzie słonina powinna być we krwi.To co się pytasz o słoninę  ;)

Pytam się, bo w końcu dorwałem normalną słoninę, bo w sklepach to jest tylko taka na 5 mm. Chciałbym żeby dobra wyszła.

Zresztą, jak mawia moja żona, najgłupsze pytanie to niezadane pytanie :)

#19 jumbo

jumbo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3357 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 08 lut 2016 - 15:44

A tu  masz dywagacje na forum na temat sała , czyli rosyjskiej słoninki - https://wedlinydomow...ina-czyli-sało/

A tu przepis Beiota - https://wedlinydomow...beiota/?hl=sało

Ja robię według przepisu rogera - post 25 , czasem sverige - post 28

oba są przesmoczyste....

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 12196 postów

Napisano 08 lut 2016 - 16:29

bo w końcu dorwałem normalną słoninę

Część bym zrobił jak wyżej a jak słoninka jest miękka na surowo to bym zdjął skórę, zasypał solą na dwa tygodnie a później obtoczył w ostrej papryce i uwędził na ciepło tak w 35-40C.

Załączony plik  DSC00479.jpg   93,97 KB   10 Ilość pobrań

Moja nie taka gruba jak Twoja, ale zawsze .A z cienkiej można zrobić roladę wg.Radka i też będzie dobra.

Użytkownik arkadiusz edytował ten post 08 lut 2016 - 16:47

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych