Skocz do zawartości

Dymogenerator a prawo patentowe


Wolfik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakupilem ostatnio w bardzo atrakcyjnej cenie dymogenerator. Cena 90 zł bez pompki. Sprzedawca mowił że zrobił wyprzedaż bo mu się patenciarze przyczepili od jakiegos oryginału - mozliwe to??

Daj wędzarni serce a ona odda ci dusze :-) zasłyszane ale ładne....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

chodzi o to ze chce budowac troche takich wedzarni na sprzedaz i chciałem sam robic dymogeneratory i dlatego pytam.

 

Pewnie wystarczy otwory zrobić trochę wyżej albo niżej, dać średnicę rury inną, wysokość inną, cokolwiek zmienić i mogą się cmoknąć z patentem.Wszystkie działają  przeważnie na tej samej zasadzie a na dym patentu na pewno nie mają ;)

Edytowane przez Gonzo

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zgłoś się do Urzędu Patentowego i sprawdź co jest chronione patentem. Idę o zakład że żaden DG naszego krajowego producenta. Tacy cwaniacy różnej maści składają do Urzędu Patentowego wnioski o ochronę "Wzoru Użytkowego" , płacą za obligatoryjne wpisowe, otrzymują Certyfikat zgłoszenia wzoru użytkowego, które niczym nie skutkuje, i na tym się kończy przeważnie. Opłaty ochrony patentowej to duże pieniądze. Straszą potem konkurencje, pokazując owe Certyfikaty. Więc nie bój się kanciarzy i oszustów. Zgłoś pytanie do UP i to wszystko.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak pisze Gonzo. Oczywiście jeżeli "Wzór" jest autentycznie chroniony i posiada wniesioną ważna opłatę za jego ochronę. Bo nawet jeżeli był chroniony okresowo np. przez powiedzmy 5 lat, a opłata za jego ochronę nie została ponowiona, to absolutnie  żadnej ochronie nie podlega.  Tak więc gwiżdż sobie koncertowo na cwaniaków i kanciarzy !!!

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem z kolegą ten temat: Kiedyś zajrzałem do garażu kumpli, i stanąłem jak wryty, obrabiali kadłuby katamaranów z włókna szklanego , na pytanie skąd mieli kopyto (formę) odpowiedzieli że gostek z Warszawy odpłatnie wypożycza formy (podobno jego konstrukcji). Spikąłem się z kolegą wodniakiem i zapadła decyzja - budujemy. Dzwonimy do gościa, ale oczywiście nie ma sprawy, - tylko że cena za wynajem była bardzo wysoka. Oczywiście zrezygnowaliśmy z wypożyczenia formy, za flaszkę pożyczyliśmy surowy kadłub i pokład od kolegi. Przedłużyliśmy kadłub o 20 cm i lekko zmieniliśmy kształt dziobnicy. Na pokładzie przekonstruowaliśmy zamocowanie stężeń i zmieniliśmy fakturę warstwy antypoślizgowej . Zrobiliśmy z tego negatyw, a później odbiliśmy trzy pozytywy. Łódki nasze pływały (pływają) po różnych akwenach i nikt nie wnosi pretensji. A gdyby ktoś się przyczepił, to odesłał bym go do polinezyjczyków, wszak to ich konstrukcja.

Sznurek od mojej wędzonki jest smaczniejszy od wędlin z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sprawdzić czego konkretnie dotyczy patent. 

Nazywanie ludzi którzy czasami bardzo ciężką pracą wymyślili, a potem w celu ochrony swoich dóbr opatentowali, "kanciarzami" i "cwaniakami" uważam za bardzo niestosowne.

 

Ciekaw jestem, jakie padły by tu słowa, gdyby to komuś z nas skradziono patent?

Jest to kradzież jak każda inna.

Edytowane przez Maxell

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro jak zwykle na posterunku. Miro, radziłbym poczytać nieco i poznać prawo patentowe, jak też wszystko co się z tym wiąże zanim się zacznie wypisywać dyrdymały. Jeżeli nawet ktoś posiadał kiedykolwiek jakiś "wynalazek" chroniony patentem, a czas ochrony upłynął, a kolejna opłata nie została wniesiona, to taki "wynalazek" nie posiada żadnej ochrony prawnej, i każdy może sobie to dowolnie kopiować i produkować. Tak mówi prawo. Wszystko co wcześniej napisałem jest prawdą, i całe rzesze najróżniejszej maści "wynalazców" zgłaszają do UP podania o zastrzeżenie wzoru użytkowego, i biorą na to stosowny "Certyfikat", który to prezentuje później "klientom" jako Patent który chroni ich dzieło. Takich kanciarzy jest wielu, i znam takich również osobiście, którzy to np. na Allegro sprzedają różne "cuda na patyku" opowiadając brednie że to "cudo" jest chronione patentem. Bzdura Miro. Nikt w Polsce nie posiada ochrony patentowej na DG. jak tez i wiele innych "wynalazków" !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wolfik:

sprawdź w Urzędzie Patentowym, czy dymogenerator który chcesz podrabiać jest objęty ochroną prawną i w jakim zakresie - link do wyszukiwarki podał wcześniej @piksiak. Wbrew temu co pisze @sverige2, w Polsce kilka generatorów dymu jest objętych ochroną prawną, więc zanim zaczniesz kopiować czyjeś rozwiązanie, należałoby to sprawdzić.

"Słabi ludzie szukają zemsty, silni wybaczają, a inteligentni zwyczajnie ignorują."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wolfik:

. Wbrew temu co pisze @sverige2, w Polsce kilka generatorów dymu jest objętych ochroną prawną, więc zanim zaczniesz kopiować czyjeś rozwiązanie, należałoby to sprawdzić.

 

Vtec, z całym szacunkiem, ale właśnie o tym cały czas piszę, nie wiem czy tego nie dostrzegłeś ???

Ochrona prawna "Wzoru Użytkowego" nie jest tym samym co ochrona Patentowa danego "wynalazku".

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sverige2, po prostu zanim zacznie się oskarżać i rzucać epitetami w stylu: "kanciarze", "oszuści", "cwaniacy", itp... należałoby najpierw sprawdzić co autor tematu chce podrabiać i czy ewentualnie to "coś" jest zgłoszone do ochrony prawnej, czy nie. Bez tych informacji taka pisanina i tzw. "porady" to zwykłe bicie piany.

"Słabi ludzie szukają zemsty, silni wybaczają, a inteligentni zwyczajnie ignorują."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vtec, całkowicie podtrzymuję to "oskarżenie", ponieważ ci pseudo "wynalazcy" najróżniejszej maści, żerują na nieświadomości ludzkiej i z całą premedytacja z tego wynikającej, usiłują straszyć ludzi konsekwencjami które są zwyczajną bzdurą, gdyż sami chcą korzystać z tego co ktoś dawno, dawno temu wynalazł. Jako były wieloletni przedsiębiorca oraz producent, wychodzę z założenia że każde nieuczciwe i nielegalne działania tych pseudo "wynalazców", należy tępić z pełną i świadomą  konsekwencją.

 

Ps. Też byłem swego czasu posiadaczem różnych zastrzeżonych "Wzorów Użytkowych" i znam temat niejako z autopsji, więc sorry Vtec, ale wiem o czym piszę, i proszę samu temat rozeznać zanim zacznie się cokolwiek komuś zarzucać OK ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sverige2, znowu jak to zwykle bywa, zamiast o faktach zaczynasz dyskutować o swoich wizjach, wyobrażeniach, przekonaniach...
Nie wiesz co @Wolfik chce podrabiać, nie wiesz w jakim zakresie jest to objęte ochroną, ale już wiesz, że to autorzy tych rozwiązań działają nieuczciwie i nielegalnie.  :facepalm:
 
Mam nadzieję, że @Wolfik jednak zastosuje się do porad z postu #13: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/12696-dymogenerator-a-prawo-patentowe/?do=findComment&comment=477895  :thumbsup:

"Słabi ludzie szukają zemsty, silni wybaczają, a inteligentni zwyczajnie ignorują."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vtec, proszę o uczciwość i konkret zamiast bezpodstawnych pomówień, jak ty to nazywasz "biciem piany". Ja piszę i podaje tylko konkrety oraz stan rzeczywisty ochrony patentowej na dziś. Jest jak wcześniej w swych postach napisałem, i żadne zaklinanie rzeczywistości przez pseudo"wynalazców" nic tu nie pomoże ani tez prawa patentowego i przepisów nie zmieni. Proszę się więc się z tematem zapoznać, zanim zacznie się kogoś pouczać i bajki pisać OK ? Wolfik  możesz skorzystać z porady Gonzo, Pepe, lub mojej, i produkować DG jakie tylko zechcesz, ponieważ w Polsce nikt nie posiada zastrzeżenia patentowego na ten "wynalazek", który to powszechnie dział na zasadzie zwężki Venturiego http://portalwiedzy.onet.pl/46323,,,,venturiego_zwezka,haslo.htmli jest to wynalazek powszechnie dostępny bez jakichkolwiek konsekwencji prawnych, czy też ekonomicznych. Na DG, mogą być tylko zgłoszone pewne zastrzeżenia Wzoru Użytkowego, jeżeli opłata została oczywiście wniesiona i nadal obowiązuje, a okres ochronny na ów wzór nie minął. Różnej maści "wynalazcy" usiłują oszukiwać potencjalną konkurencję, przedstawiające owe  Certyfikaty, jako patenty na swój "wynalazek". Bez obaw Wolfik, sprawdź która "dziurka" w zgłoszonym Wzorze Użytkowym podlega ochronie, zmień tak jak radzi Gonzo i produkuj swój DG "Ku Chwale Ojczyzny" :D .


Tak wyglądają przepisy na dziś : http://www.uprp.pl/podstawowe-informacje-o-ochronie-prawnej-wynalazkow-i-wzorow-uzytkowych/Lead05,23,1692,4,index,pl,text/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ochrona prawna "Wzoru Użytkowego" nie jest tym samym co ochrona Patentowa danego "wynalazku".

W zakres ochrony patentowej wchodzą zarówno wynalazki jak i wzory użytkowe. Jest to tzw własność intelektualna.

Wynalazki definiowane są zastrzeżeniami patentowymi, zaś wzory - zastrzeżeniami ochronnymi. 

Twórcy wzorów użytkowych są jednak twórcami a nie naciągaczami. 

Naciągaczami są ci, którzy korzystają komercyjnie z opatentowanych rozwiązań bez żadnych opłat.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sluchajcie drodzy mili po pierwsze primo - nie zamierzam nic podrabiac ani nikogo okradac. Po drugie primo na prawie patentowym to ja sie akurat troche znam i wiecej racji ma
sverige2 niz mniej. Nie pytałem jak oszukac patent tylko czy komus cos wiadomo czy takowy istnieje bo spotkałem się z taką argumentacja sprzedawcy. Równie dobrze towar mógł być kradziony a on wymyslił taką bajkę. Cena była śmieszna więc kupiłem.

Generator zbuduje w oparciu o zwężkę i nie sądze żeby ktoś to opatentował. Mam swój inny pomysł i jest on na razie w fazie testów. Bardzo dziekuje za porady i proszę się nie kłócić bo nie taka była intencja.

Co do patentu to ja bardzo byłem właśnie zdziwiony bo nie wyobrażam sobie konstrukcji patentu na to urządzenie której nie szło by obejść. W zasadzie trzeba by opatentować żar i rurkę chyba. Jesli takie patenty są to jak ktoś ma dostęp to poprosze o info bo o to mi bardziej chodziło.


 

Ochrona prawna "Wzoru Użytkowego" nie jest tym samym co ochrona Patentowa danego "wynalazku".

W zakres ochrony patentowej wchodzą zarówno wynalazki jak i wzory użytkowe. Jest to tzw własność intelektualna.

Wynalazki definiowane są zastrzeżeniami patentowymi, zaś wzory - zastrzeżeniami ochronnymi. 

Twórcy wzorów użytkowych są jednak twórcami a nie naciągaczami. 

Naciągaczami są ci, którzy korzystają komercyjnie z opatentowanych rozwiązań bez żadnych opłat.

 

co do naciagaczy to raczej chodziło tu o to że np mnie olsni założe patent albo wzór uzytkowy na rozwiazanie dymogeneratorów które ma tu pół forum ( pomimo że ich nie wymyśliłem) i będe straszył posiadaczy że ich do sądu podam bo mój patent ukradli i o tym pisze jak rozumiem sverige2 ze tacy naciagacze i oszusci mogą nas w dupke cmoknac.

Daj wędzarni serce a ona odda ci dusze :-) zasłyszane ale ładne....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Naciągaczami są ci, którzy korzystają komercyjnie z opatentowanych rozwiązań bez żadnych opłat.

 

 

EAnno proszę przeczytać sobie co piszę i zrozumieć o czym piszę, nie próbować bronić i tłumaczyć tych którzy usiłują oszukiwać innych szukając kruczków prawnych i tzw. "wybiegów", zaciemniając prawo i rzeczywistość.

Tu jest wszystko wyraźnie w przystępnych punktach, nawet dla laika opisane i wyjaśnione.

http://www.uprp.pl/p...,index,pl,text/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

co do naciagaczy to raczej chodziło tu o to że np mnie olsni założe patent albo wzór uzytkowy na rozwiazanie dymogeneratorów które ma tu pół forum ( pomimo że ich nie wymyśliłem) i będe straszył posiadaczy że ich do sądu podam bo mój patent ukradli i o tym pisze jak rozumiem sverige2 ze tacy naciagacze i oszusci mogą nas w dupke cmoknac.

 

 

Tak Wolfik, dokładnie o to chodzi, i takich pseudo "wynalazców", oraz ich pokrętne, nie zgodne prawdą ani polskim prawem patentowym postępowanie, miałem i mam na myśli, a podobne historie znam z autopsji, o czym wcześniej napisałem.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie olśni cię i nie opatentujesz, ponieważ takie rozwiązanie było już w użyciu.

Równie dobrze, mógłbyś chcieć opatentować koło.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po drugie primo na prawie patentowym to ja sie akurat troche znam
Hmm, to w zasadzie czego oczekiwałeś zakładając ten temat? Tego, że ktoś przejrzy za Ciebie bazę uprp pod kątem występowania w niej generatorów dymu?

Odpowiedni link był podawany wcześniej, więc do dzieła :)

 

Podpowiem, że przynajmniej jeden generator działający w oparciu o zwężkę Venturiego jest chroniony jako wzór użytkowy. Więc jeżeli masz zamiar kopiować akurat ten dymogenerator, to możesz mieć problem.

 

 

 

chodziło tu o to że np mnie olsni założe patent albo wzór uzytkowy na rozwiazanie dymogeneratorów które ma tu pół forum ( pomimo że ich nie wymyśliłem) i będe straszył posiadaczy że ich do sądu podam bo mój patent ukradli
Ale akurat pół forum to nie zajmuje się SPRZEDAŻĄ tych dymogeneratorów, więc argument raczej nietrafiony. Wiesz, w garażu to ja mogę sobie zbudować replikę Mercedesa SLK i o ile tylko nie zacznę tych replik sprzedawać, to nikomu nic do tego.

 

ps. Na koniec z mojej strony pytanie: rozumiem, że jak już zaczniesz sprzedawać swoje wędzarnie, czy dymogeneratory, to nie będziesz miał nic przeciwko, gdy ktoś kupi jeden egzemplarz, skopiuje i zacznie sprzedawać podróbki? 

"Słabi ludzie szukają zemsty, silni wybaczają, a inteligentni zwyczajnie ignorują."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.