Skocz do zawartości

Maggi do peklowania.


luny74

Rekomendowane odpowiedzi

EAnna - biję dla Ciebie pokłony o Pani za tak piękne ujecie Prawdy .. :hug:  :flowers:

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 119
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

fanatyzm i skrajne poglądy charakterystyczne są dla ustrojów niekoniecznie cieszących się uznaniem społecznym

dobre stwierdzenie.

Wiem, że uporczywe głoszenie swojego zdania jest  m_e_n_c_o_n_c_e  i nie przynosi efektu.

Jednak miękkość poglądów ułatwia ślizganie się i jest nieprzydatna przy wspinaniu  :thumbsup:

Gdybym była mężczyzną, unikałabym palenia marihuany bo ta powoduje "miękkość" męskości  :devil:

Zarzuciłabym też większość kompromisów w sprawie dodatków do żywności powodujących powyższy efekt. :laugh:

Chociaż po śmierci najpierw wszystko mięknie a następnie twardnieje, więc z tej perspektywy jest już wszystko jedno  :facepalm:

 

Moją ciekawość wzbudził temat surowca Hydrolizat Białka Roślinnego (sojowego) w przyprawie typu magi w płynie i jego ewentualnego waloru dodatniego w solankach i przemyśle mięsnym/garmażeryjnym - dlatego rozpocząłem dyskusję w tym akurat wątki na forum. W związku z tym zdecydowanie i TWARDO przy tym obstawiam.

 

Szczerze mówiąc liczyłem, że Miro udzieli się w tym wątku bardziej wylewnie;). Mam wrażenie, że ma merytoryczną wiedzę która mnie interesuje w kwestii "Przypraw do zup w płynie" i ich stosowania w przemyśle mięsnym w tym z solankach i tym jak te produkty kiedyś były postrzegane i dlaczego.

 

Interesująca mnie kwestia to tak naprawdę odpowiedź na pytanie: Dlaczego przyprawy w płynie do zup stosowane w przemyśle mięsnym są postrzegane jako bardziej wartościowe kiedy mają dodatek hydrolizatu białkowego (HVP) - bo takie odniosłem wrażenie po lekturze tego wątku - aniżeli przyprawy na bazie ekstraktów drożdżowych (np. obecnie Winiary, Kucharek Prymatu)?

 

Rozchodzi się o aromat, smak, polskie "tradycje" związane z tą przyprawą (tzn. faktem, że Winiarowska kiedyś miała HVP w składzie, wiele lokalnych wytwórni bazowała na tym surowcu przynajmniej do połowy lat 90 jak nie do końca lat 90)?

Edytowane przez Luka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat chyba nie dotyczy naszego forum, gdyż my nie propagujemy dodatków tego typu do mięsa. Chyba najpełniejszej odpowiedzi udzielą Ci technolodzy zatrudnieni obecnie w ZM.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo na temat hydrolizatów białkowych oraz roślinnych znajdziesz w bardzo dobrej książce Mięso - podstawy nauki i technologii, wydanej przez wydawnictwo SGGW, W-wa 2011 r.

Książka za miesiąc lub dwa znajdzie się w całości na naszym forum.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś tak. Od kilku lat już nie. Na chomikuj i nie tylko można było trafić na nasze książki i artykuły już kilka godzin po opublikowaniu na forum, gdzie były i są do tej pory sprzedawane. Zbyt dużo trudu, czasu i kasy kosztuje nabycie, obróbka, przygotowanie tych niekiedy unikatowych pozycji, by mogli je pobierać ludzie, którzy tylko w tym celu wchodzą na forum. Do tej pory, bardzo często mam wiele próśb osób bez jednego posta, z kilkudniowym lub godzinnym stażem na forum, o przesłanie pdf'a jakiejś książki.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Luka

 

Jak pisałem wcześniej, większość perzepisów które poznałem z ZM zawierały magę.

Nie mam wiedzy od kiedy jest stosowana, ale na pewno od dość dawna.

Maga co wiadomo nadaje zupie, sosom czy innym potrawom smak, który bardziej nam odpowiada, lubimy go.

Zapewne ktoś na próbę dodał magę do zalewy, mięso po obróbce było smaczniejsze i tak już pozostało, a inni po prostu skopiowali pomysł.

 

Podobnie jest z glutaminianem sodu, zwanym piątym smakiem.

Kuchnia chińska bez niego praktycznie nie istnieje.

Używany jest na potęgę i sam przyznam, że ta kuchnia bardzo mi smakuje.

Przypuszczam, że bez niego,to by nie było już to.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przypuszczam, że bez niego,to by nie było już to.
Oj jest to - w historii kulinarnej Chin to zupełnie nowy dodatek - ot dają go dla wygody i szybkości - takie wygodnictwo  ;)  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Oj jest to - w historii kulinarnej Chin to zupełnie nowy dodatek - ot dają go dla wygody i szybkości - takie wygodnictwo ;)

Przecież sól peklującą też dodaje się z wygody i szybkości. Saletra tez da pożądany efekt, tylko czekać trzeba dłużej. (w dużym uproszczeniu).

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przecież sól peklującą też dodaje się z wygody i szybkości.

Nie, głownie dla bezpieczeństwa i utrzymania koloru mięsa po obróbce termicznej. Wszystkie pozostałe zalety, jak poprawa smaku itp. są drugorzędne.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Romii, dnia 08 Maj 2020 - 08:49, napisał: Przecież sól peklującą też dodaje się z wygody i szybkości. Nie, głownie dla bezpieczeństwa i utrzymania koloru mięsa po obróbce termicznej. Wszystkie pozostałe zalety, jak poprawa smaku itp. są drugorzędne.

 

 

Przecież sól peklującą też dodaje się z wygody i szybkości.

Nie, głownie dla bezpieczeństwa i utrzymania koloru mięsa po obróbce termicznej. Wszystkie pozostałe zalety, jak poprawa smaku itp. są drugorzędne.

 

Maxell - czy saletra dodana w ramach peklowania nie zapewni bezpieczeństwa i utrzymania koloru?

 

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc to miałem na myśli oba związki. Są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli piszesz o wygodzie w używaniu azotynu względem azotanu i szybszym działaniu tego pierwszego, to napisz to precyzyjniej.

Edytowane przez EAnna

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc to miałem na myśli oba związki. Są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli piszesz o wygodzie w używaniu azotynu względem azotanu i szybszym działaniu tego pierwszego, to napisz to precyzyjniej.

W jakim celu? Wszystko w najdrobniejszych szczegółach i bardzo precyzyjnie zostało już opisane przez mądrzejszych ode mnie - choćby tutaj: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/14890-azotany-i-azotyny-nitryt-fakty-i-mity/

 

Na tym dla mnie polega wygoda (również lenistwo, które jest motorem postępu) - biorę sprawdzona sól peklującą - odważam i pekluje odpowiednią dawką - czekam odpowiedni czas.

Nie boje się, że przedawkuję - mam wagę, która z niewielkim błędem odważy 18gramów soli peklującej. Mam również wagę, która odważy 360mg saletry (2% z 18gramów), ale

korzystanie z takich "miligramowych" dawek nie jest wygodne - dlatego stosuję peklosól.

--

Romii

Edytowane przez EAnna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dodam, że azotyn jest czystszym związkiem niż saletra.

Poza tym, kiedyś woda była bez chloru, a dziś jest chlorowana.

Czy w takiej wodzie saletra zadziała?....tego nie jestem pewien.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tylko dodam, że azotyn jest czystszym związkiem niż saletra.

OK

Załamałem się.  :facepalm:  :facepalm:  :facepalm: 

Azotan sodu, NaNO3 - E251

Azotyn sodu, NaNO2 – E250

 

Co świadczy o "większej czystości"  prostego związku chemicznego?

Z mojej strony również EOT.

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko dodam, że azotyn jest czystszym związkiem niż saletra.

OK

Załamałem się. :facepalm::facepalm::facepalm:

Azotan sodu, NaNO3 - E251

Azotyn sodu, NaNO2 – E250

 

Co świadczy o "większej czystości" prostego związku chemicznego?

Z mojej strony również EOT.

--

Romii

Saletra KNO3 ????

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miro

 

Dziękuję za odpowiedź.

Spoko...????

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.