Skocz do zawartości

Podwawelska z chlebem


podwawelska

Rekomendowane odpowiedzi

Bułki przeszły bez echa zupełnie. A szkoda, bo pyszne są. No nic, mam dla was kolejny chleb :)Tym razem znowu na drożdżach. Ale trochę taki kombinowany, z mieszanki trzech mąk. Warto kombinować z mąkami, bo po pierwsze to zawsze czegoś uczy, a po drugie można czasami naprawdę fajny rezultat otrzymać. Polecam zatem ten chleb pszenno-orkiszowo-owsiany. Z jednej strony jest miękki i delikatny, ale z drugiej ma charakterystyczny orkiszowy i owsiany sznyt.

 

post-78609-0-10970000-1457036852_thumb.jpg post-78609-0-34601500-1457036853_thumb.jpg

 

200 g mąki pszennej typ 650
100 g mąki orkiszowej razowej
100 g mąki owsianej
250 ml wody
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
2 łyżeczki drożdży instant (lub około 20 g świeżych)
 
Na wierz chleba:
2 łyżki miodu płynnego
3 łyżki otrębów (pszennych lub żytnich)
 
Składniki na ciasto łączymy ze sobą i wyrabiamy około 15 minut. Wkładamy ciasto do miseczki, przykrywamy czystą szmatką i zostawiamy do wyrastania na 1 godzinę (musi mniej więcej dwukrotnie zwiększyć objętość).
Przekładamy do foremek nasmarowanych tłuszczem i wysypanych otrębami lub wyłożonych papierem do pieczenia (te składniki są na dwie małe foremki, około 20 cm długości). Przykrywamy szmatką i znowu zostawiamy do wyrośnięcia aż ciasto urośnie do brzegów formy (30-60 minut).
Wierzch smarujemy miodem i posypujemy otrębami. Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni i pieczemy 40 minut. W razie jeśli zobaczymy, że za mocno się rumieni to nakrywamy chleby folią aluminiową. Wyjmujemy z keksówki od razu po upieczeniu i studzimy na kratce.
 
Smacznego!

...ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 146
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Bułki przeszły bez echa zupełnie.

Nic nie przeszło bez echa..... :) się upiecze, tylko nie wiem jak formuje się ciasto na bułki?

Mam po prostu wyciąć krążek z ciasta?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bułki przeszły bez echa zupełnie.

Nic nie przeszło bez echa..... :) się upiecze, tylko nie wiem jak formuje się ciasto na bułki?

Mam po prostu wyciąć krążek z ciasta?

 

Nie, raczej nie wyciąć. Bierzesz porcję ciasta i robisz z niej kulkę. Spłaszczasz i krawędzie tak jakby zawijasz do środka, tak jakbyś próbował taką jakby sakiewkę zrobić. Kurcze, ciężko mi to wytłumaczyć ta słowami, pewnie w internecie znajdziesz filmy instruktażowe.

...ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzałem jak to się powinno robić i technik jest parę.

Dam radę. :)

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro nie podsypuj za duzo maki bo gorzej sie rulaja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

bo gorzej sie rulaja
:D  :thumbsup:  

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulki mozna zawsze splaszczyc ..a po tym zwinac lekko np gdy sie robi bulke typ petit pain 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis na 12 bułek:

  Łooo kurde :w00t:  To ja bez przepisu zrobiłam ( na zwykłych drożdżach ) takie podobne... tylko ,że w środku parówka z serem i oregano... :yes: Młodzi 'zajumali'' z blachy po dwa i tylko taka fotka mi się ostała... post-45054-0-44271600-1457094979_thumb.jpg

Einshel ,, Jak 'se' człowiek sam nie zrobi , to mu nikt nie zrobi...:) ''
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystudziłem chlebek bardzo dobrze i na kolacyjkę zjadłem. W smaku rewelacja ten który robię w automacie nie ma takiego smaku.

Tylko przy następnym wypieku musze krócej trzymać w piekarniku bo skórka wyszła troszkę twarda.

Możecie zaproponować czasy dla bochenka mniej wypieczonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilnuję ostatnich 30 minut pieczenia.

Praktycznie ostatnie 15 minut chleb jest w piecu, już bez grzania.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Tylko przy następnym wypieku musze krócej trzymać w piekarniku bo skórka wyszła troszkę twarda. Możecie zaproponować czasy dla bochenka mniej wypieczonego.

 

 

Możesz chlebek po wyjęciu z piekarnika spryskać wodą [spryskiwaczem] i nakryć ściereczką.

Edytowane przez beatag
beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by tak bagietki? Jednocześnie chciałem nawiązać do dość gorącej dyskusji o bułkach i chlebie... Jeden z użytkowników ewidentnie ma problem z pierwszym chlebem, który tu wrzuciłem (chleb szwajcarski). Usilnie twierdzi, że to bułka, bo składniki są na klasyczną pszenną bułkę. Hmm, to trochę tak jakby twierdzić, że żywiecka, krakowska i podwawelska to ta sama kiełbasa, bo wszystkie się robi z wieprzowiny. To jakby droga donikąd... Wszystko przecież zależy nie od składników, tylko od tego jak się je wykorzysta, od technologii, od konkretnej receptury. Tak więc w tym wpisie chciałbym pokazać Wam, że z tych samych składników, w zależności od "technologii", można zrobić i prawdziwy chleb i mięciutkie bułki. Zapraszam więc na pszenne bagietki :)

 

post-78609-0-41373000-1457864643_thumb.jpg   post-78609-0-33053000-1457864644_thumb.jpg   post-78609-0-26403000-1457864645_thumb.jpg

 

600 g maki pszennej typ 650
360 ml wody
2 łyżeczki cukru
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki drożdży instant (albo 20-25 g świeżych)
 
Wszystkie składniki przekładamy do miski i wyrabiamy robotem kuchennym 7-10 minut. Ewentualnie 15 minut ręcznie. Wyrobione ciasto przykrywamy czystą ściereczką i zostawiamy na 1 godzinę. Po tym czasie dzielimy ciasto na 4 części i formujemy bagietki. Takie długie i cienkie wałki robimy, później urosną i będą wyglądały jak bagietki. Układamy je na wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką formie do bagietek. Jak nie macie takiej formy (zachęcam do kupna) to połóżcie bagietki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i oddzielcie od siebie wałkami zrobionymi ze ściereczek (przed pieczeniem ściereczki oczywiście zdejmijcie). Ponownie przykrywamy i zostawiamy na 1 godzinę do wyrośnięcia.
Nagrzewamy piekarnik do 220 stopni, nacinamy bułki wzdłuż przez całą długość i pieczemy 15-20 minut, aż nabiorą złocistego koloru.
 
Prosta robota, a buły naprawdę robią wrażenie ;)
 
PS. A tak dla wyjaśnienia, różnica między chlebem, a bułką jest taka, że chleb smakuje jak chleb, a bułka jak bułka.
 
Smacznego!

...ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jak pieczywo wyglada jak chleb a smakuje jak bulka? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne te bagietki . Muszę upiec na święta jakieś pieczywo dla tych co chlebek jedzą i być może skorzystam z Twoich przepisów :)

                                                                                                                                                                     

 

:heart: Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu :heart:

Antoine de Saint-Exupery - Mały Książę :flowers:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.