Skocz do zawartości

Chleb pszenno-żytni Miro


miro

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba się zaraziłem pieczeniem chleba.... :facepalm:

Dziś zaryzykowałem i upiekłem chleb według własnego składu, na czuja, modyfikując przepis Pawła.

Piekłem z mąki pszennej typ 500 i żytniej "do wypieku chleba" typ 2000.

 

Bałem się co z tego wyjdzie, ale opłacało się zaryzykować.

 

post-39755-0-04456800-1456435840_thumb.jpg

 

post-39755-0-52181700-1456435850_thumb.jpg

 

post-39755-0-80903600-1456435859_thumb.jpg

 

post-39755-0-03238400-1456435869_thumb.jpg

 

post-39755-0-95943800-1456437055_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro, piękny to on nie jest, mam na myśli kształt ;)  ale za to dobrze upieczony, takie lubię, także gratki :clap:

Edytowane przez MariuszB

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest niższy niż pszenny, nie taki piękny, ale smaczniejszy.

Nad rośnięciem muszę jeszcze popracować.

Zakwasu nie używałem.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co dodawałeś mąkę żytnią?  :rolleyes:

Żeby był inny od chleba na samej mące pszennej.

To był eksperyment....lubię tak gotować.

 

Może tu jest przyczyna, że nie wyrósł jak powinien.

Nie mam koszyczka w którym mógłby rosnąć i poszedł na boki.

 

post-39755-0-97071000-1456439155_thumb.jpg

 

 

 

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Miro poczytaj sobe o makach jak robisz doswiadczenia. nna jest chlonnosc maki zytniej i pszennej. Wilgotnosc obu mak , gradacja itd. To ma wlasnie duzy wplyw na koncowy efekt. Ty dales make zytnia i automatycznie masz inna strukture casta w chlebie, tak jak wyzej napisane, inaczej uroslo przypomna ciabate. 

 Ale wdac ,ze zlapales robala. NAstepnym razem ten chleb przynajmniej piec w foremce, bedzie rosl w gore ;) , a nie rozlewal sie.

 Zycze powodzenia w dalszej pracy nad chlebem :)

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Annam.

Twoje wskazówki są bardzo dla mnie cenne.

Zrobiłem go z:

- 150 g mąki pszennej,

- 150 g mąki żytniej,

- 200 g ciepłej wody + drożdże 10 g

- łyżeczki soli,

- łyżeczki cukru

- 3 łyżki jogurtu (nie miałem maślanki :) )

 

Taka totalna improwizacja.

Następnym razem ciasto będzie rosło w foremce......tylko muszę ją kupić.

 

Postawiłem również mąkę na zakwas, tak więc za tydzień zrobię prawdziwy chleb na  zakwasie.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro chyba tez za duzo wody , jak nie masz koszyka dawaj do durszlaka, teraz masz juz baze do kombinowanie ,pierwsze koty za ploty ,dzialaj dalej :)  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bardzo przyzwoity. Na zdjęciach widać bardzo dobrą fakturę wewnątrz chleba. Nie jest suchy, nawet możliwe, że bardzo bardzo subtelnie wilgotny. Bardzo lubię takie chleby. Do tego przyzwoita skórka, nie za gruba. Trochę ci się rozlał, ale to po prostu dlatego, że chleby żytnie (albo z dodatkiem mąki żytniej) po prostu mają do tego tendencję. Im więcej mąki żytniej tym mniejsza szansa na ulepienie bochenka. Proponuję mimo wszystko nie używać foremki, bo nie uzyskasz w niej takiej fajnej skórki. Dobrym rozwiązaniem będzie tzw. koszyk rozrostowy. W tym koszyku ci chleb wyrasta (i trzyma właściwy kształt), a po wyrośnięciu od razu przerzucasz go na blachę piekarnika i pieczesz.

...ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To po co dodawałeś mąkę żytnią?  :rolleyes:

Żeby był inny od chleba na samej mące pszennej.

To był eksperyment....lubię tak gotować.

 

Może tu jest przyczyna, że nie wyrósł jak powinien.

Nie mam koszyczka w którym mógłby rosnąć i poszedł na boki.

 

attachicon.gifchleb_pszenno_zytni03.jpg

 

 

Żeby był inny to musisz żytnią zakwasić, poczytaj. http://adampiekarz.blogspot.com/2013/07/zakwaszanie-ciasta-chlebowego.html

 

"Dla uzyskania prawidłowego ciasta z udziałem mąki żytniej konieczne jest jego zakwaszenie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga. Maka żytnia typ 2000 nie bardzo się lubi z drożdżami. Można używać, spoko, wyszedł ci fajny chleb, ale lepiej albo użyć zakwasu, albo mąki żytniej typ 720. Ale to tylko taka bardziej teoria. W praktyce, jak widać, fajnie ci wyszło.

...ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Proponuję mimo wszystko nie używać foremki, bo nie uzyskasz w niej takiej fajnej skórki.  
 

 Tutaj nie masz racji. Jesli masz prawidlowe formy chlebowe, ze skorka nie ma problemu.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Annam ,ja jak pieke moj foremkowy to mam bardziej chrupiaca skorke tam gdzie byla foremka niz z gory ,

foremke posypuje otrebami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Proponuję mimo wszystko nie używać foremki, bo nie uzyskasz w niej takiej fajnej skórki.  
 

 Tutaj nie masz racji. Jesli masz prawidlowe formy chlebowe, ze skorka nie ma problemu.

 

Co to są prawidłowe formy chlebowe? Ja mam na myśli zwykłe formy do pieczenia chleba. Nie uzyska się w nich takiej skórki, jak bez formy.

Zgadzam sie z Annam ,ja jak pieke moj foremkowy to mam bardziej chrupiaca skorke tam gdzie byla foremka niz z gory ,

foremke posypuje otrebami.

Wrzuć jakieś zdjęcie, aż jestem ciekawy.

...ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Proponuję mimo wszystko nie używać foremki, bo nie uzyskasz w niej takiej fajnej skórki.  
 

 Tutaj nie masz racji. Jesli masz prawidlowe formy chlebowe, ze skorka nie ma problemu.

 

Co to są prawidłowe formy chlebowe? Ja mam na myśli zwykłe formy do pieczenia chleba. Nie uzyska się w nich takiej skórki, jak bez formy.

Zgadzam sie z Annam ,ja jak pieke moj foremkowy to mam bardziej chrupiaca skorke tam gdzie byla foremka niz z gory ,

foremke posypuje otrebami.

Wrzuć jakieś zdjęcie, aż jestem ciekawy.

 

 MAsz tutaj link, co ja mam na mysli  http://www.ebay.com.au/itm/like/161176374553?limghlpsr=true&hlpht=true&ul_noapp=true&hlpv=2&chn=ps&lpid=107&ops=true&viphx=1

 W takiej formie  zawsze bedziesz mial prawidlowa i skorke i jej kolor. Sa matowe, odpowiedniej grubosci . 

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chleby formowe powinno wypiekać się w wyższych temperaturach. Właściwie tak naprawdę nieosiągalnych w domu.

Wiele również zależy od momentu wybicia chleba formowego z formy. Powinien być wybity bardzo szybko po wypieku, i ostawiony do wystudzenia. Najlepiej na jednej - dwóch krawędzi podparcia.

Później się zaparza, aż do zapadnięcia się boków bochenka.

Pozdrawiam.

Edytowane przez andym

Pozdrawiam, Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.