Skocz do zawartości

Chleb pszenno-żytni Miro


miro

Rekomendowane odpowiedzi

Podwawelska, czy ty kiedykolwiek nie miales tracji w jakims temacie?  Uwierz mi,  na zdjeciu akurat pokazany jest ciasto a nie chleb, ja pokazalam Tobie forme. Pieke w podobnych tylko starych juz blaszkach, CZy miales kiedys take blaszki u siebie., Sa one ciezkie , duzo bardziej niz te zwykle keksowki, w ktorych pieczesz.  W nich nie ma sily abys mial miekka powierzchnie chleba.

 

 

Wiele zależy od momentu wybicia chleba formowego z formy. Powinien być wybity bardzo szybko po wypieku, i ostawiony do wystudzenia. Najlepiej na jednej - dwóch krawędzi podparcia.

Później się zaparza, aż do zapadnięcia się boków bochenka.

Pozdrawiam.

 No i do tego jeszcze masz odpowiedz fachowca w temacie :D

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwawelska, czy ty kiedykolwiek nie miales tracji w jakims temacie?

Raczej nie, bo nie zabieram głosu w tematach, na których się nie znam. Ale oczywiście mogę się mylić. Jeżeli uważasz, że jednak gdzieś nie miałem racji to niewykluczone, że tak jest. Jednak - tak jak napisałem - unikam tematów, na których się nie znam.

Masz zdjęcie jakiegoś swojego chleba z takiej formy?

Edytowane przez podwawelska

...ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz zdjecie , widac ze gora i boki maja ten sam kolor

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7143-annam-w-kuchni-robi/page-7


Tutaj widzisz grubosc skorki. Niestety nie jestem dobrym fotografem 

http://www.fotosik.pl/zdjecie/366f59162aacd646

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz zdjecie , widac ze gora i boki maja ten sam kolor

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7143-annam-w-kuchni-robi/page-7

Yhmm, mają ten sam kolor, zgadza się. Ale chyba nie o tym rozmawialiśmy. Ja cały czas mówiłem o chrupiącej skórce, takiej jaką często mają chleby pieczone bez formy. Tam takiej skórki nie ma. Rozmowa o kolorze skóry i o jej chrupkości to dwie różne rozmowy, dwie różne rzeczy.

...ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Widzisz, w tych blaszkach jakie podaje, nastepuje prawidlowo pieczenie i po wyjeciu mam chrupiaca skorke, niestety przez komputer tego Tobie nie pokaze. 

 Wlasnie sparwdzilam na Twoim blogu, ty pieczesz w foremkach do ciast, twz. keksowkach. Sa one cienkie. I wiele z Twoich chelbow, maja przypieczone ndo i gore a boi nadal pozostaja blade . PAwel, moze warto sprobowac , kupic jedna mala forme i upiec taki chleb, wyjac go od razu i bedziesz zaskoczony. NAprawde moznamec chrupiaca skorke, na foremkowym chlebie.

 Moje chelby zwykle maja rowny kolori skorka uwierz jest chrupiaca. 

 Sa tez tacy magicy, ze nawet chleb  bez formy wychodzi im bez chrupiacej skorki.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w zwykłych keksówkach piekę. Chociaż coraz rzadziej, bo jednak skłaniam się ku chlebom bez formy. Ale wiadomo, nie wszystkie się da. Akurat na równym kolorze wszędzie to mi kompletnie nie zależy. Właśnie bardziej się dla mnie liczy chrupiąca skórka.

Może kiedyś kupią taką formę. Tylko po to żeby dalej próbować obalić twoją teorię ;) Ale póki co ty wiesz swoje, ja swoje :)

...ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chleby formowe powinno wypiekać się w wyższych temperaturach. Właściwie tak naprawdę nieosiągalnych w domu. Wiele również zależy od momentu wybicia chleba formowego z formy. Powinien być wybity bardzo szybko po wypieku, i ostawiony do wystudzenia. Najlepiej na jednej - dwóch krawędzi podparcia. Później się zaparza, aż do zapadnięcia się boków bochenka. Pozdrawiam.
 

 To dodaj , a Andym tez wie swoje  :D

 Kup i sie zdziwisz.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro, wybacz, że Ci się wtrącę w twój temat.

Ja mam taką foremkę do mojego chleba:

 

post-39697-0-11406800-1456485812_thumb.jpg

 

Jest to foremka wojskowa, 43 lata temu jadłem na poligonie chleb pieczony w takich foremkach a teraz mam taką sam. Foremka waży ponad 2kg jest z grubej czarnej blachy. Swego czasu na forum już o niej pisałem i nawet rady od naszych forumowych dziewczyn dostałem. Piekę chleb już parę lat a teraz dowiaduję się, że nie powinno mi nic się upiec! :)

By nie przywierało wysypuję ją kaszką manną o tak:

 

post-39697-0-83220300-1456486153_thumb.jpg

 

A tyle ją napełniam:

 

post-39697-0-42485900-1456486320_thumb.jpg

 

Jak urośnie tyle:

 

post-39697-0-83040000-1456486398_thumb.jpg

 

To piekę w moim malutkim piekarniku i mam coś takiego:

 

post-39697-0-18621000-1456486521_thumb.jpg

 

post-39697-0-51626100-1456486747_thumb.jpg

 

Skórka jest chrupiąca, takiej nie bardzo lubię i ja jem na drugi dzień zmięknie.

Przepis prosty jakich wiele. Dzień wcześniej na noc mieszam mąkę żytnią z zakwasem (0,5kg) dodaję wodę po ugotowanych ziemniakach. Na drugi dzień dodaję mąkę pszenną (0,7kg) i tyle wody by było w miarę luźne ciasto. Następnie dzwonię do żony (jest w pracy) z pytaniem co chce mieć za "śmiecie" w chlebie. Dodaję to co chce, słonecznik, dynię itd.

A mieszam w maszynie:

 

post-39697-0-72666100-1456487212_thumb.jpg

 

I tak co 4 dni już od 5 lat.

 

 

Edytowane przez Papcio

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ANNAM: A przypomniało mi się coś. Używam też czasami formy naprawdę grubej, solidnej, mam taką jedną lub dwie (zapomniałem o nich, bo rzadko używam). I faktycznie z niej wychodzi chleb o równym kolorze wszędzie. Ale wciąż nie ma to nic wspólnego z chrupiąca skórką. Ona po prostu nie wychodzi.

 

@Papcio: z całym szacunkiem, ale ta skórka wygląda po prostu na twardą (taką też lubię), a nie na chrupiącą. Ale nie wiem, nie znam się, nie było mnie tam...

Edytowane przez podwawelska

...ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jeszcze raz wypowiedz Andym, tutaj tkwi blad u Cibie ,

 

 

Chleby formowe powinno wypiekać się w wyższych temperaturach. Właściwie tak naprawdę nieosiągalnych w domu. Wiele również zależy od momentu wybicia chleba formowego z formy. Powinien być wybity bardzo szybko po wypieku, i ostawiony do wystudzenia. Najlepiej na jednej - dwóch krawędzi podparcia. Później się zaparza, aż do zapadnięcia się boków bochenka. Pozdrawiam.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro podpieramy się tą wypowiedzią to zauważ dość istotny fragment: "Chleby formowe powinno wypiekać się w wyższych temperaturach. Właściwie tak naprawdę nieosiągalnych w domu."

 

I błąd, o którym wspominasz wcale u mnie nie występuje. Tak właśnie robię.

Edytowane przez podwawelska

...ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam szczerze, że dawno ,dawno temu moja babcia piekła takie chleby z  cienką  i chrupiącą skórką  [w piecu chlebowym] Nie wiem nawet z jakiej mąki były te chleby ,ale ta skórka,a w szczególności piętki z tego chleba były poodcinane ze wszystkich stron.

Do dziś nie udało mi się upiec takiego właśnie chleba...

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ludzie, ludzie. Raz chleb nie jest chlebem za chwilę blacha nie jest blachą, skórka nie jest skórką  i.t.d :facepalm:

Miro, Papcio i inni - którzy wstawiliście fotki. Super ... -ok., żeby było poprawnie- pieczywa :clap: 

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzecznie siedzę i czytam .....w chlebach im nie podskoczę :D ..... ale nie o to chodzi.

Cieszę się z tego co na razie mi wyszło, a rady sobie zapamiętam na przyszłość.

Dyskutujcie dalej.

Jest rzeczowo i kulturalnie, a to najważniejsze.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

[w piecu chlebowym]

Z tego powodu właśnie się zastanawiałem nad kłótniami o słowo "Chleb"

Nasze babki i prababki pewnie które takowy posiadały to by teraz w ogóle nie nazwały tych produktów chlebem. A tu wielkie kłótnie wychodzą. Nie o zawartość a o słownictwo :facepalm:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam tego typu formy  http://www.jarnia.se/hem-och-hushall/baka/bakformar/brodform-25-cm moj chleb wyjmuje z formy praktycznie zaraz po wyjeciu z piekarnika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne Electro, trzeba wyjmować natychmiastowo po wyjęciu z piekarnika, i na kratkę chlebuś wio, aby odparował :D. Jest jak piszesz, taki chlebek ma pyszną chrupiącą skórkę, a jeżeli ktoś pisze takie rzeczy że z formy nie otrzymuje się chrupiącej skórki, to ma jeszcze długa drogę i wiele nauki przed sobą :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sverige prosze podpowiedz mi jak sie po polsku nazywa Vetemjöl/przenna  jaki to typ ? 450-550?

rågmjöl grovmalen? czy to zytnia  typ2000? bo ja juz calkiem sie zakrecilam :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez od kilku miesiecy pieke chleb na zakwasie zawsze w sobote po 2 bochenki najlepiej wyrasta kiedy daje 300g maki zytniej typ 2000 i 700g maki pszennej typ 750 Pieke w keksowkach ktore lekko smaruje smalcem i wysypuje otrebami lub siemieniem lnianym Chleb ma chrupiaca skorke Kilka razy formy wysmarowalem olejem i skorka wyszla mniej chrupka Jak bede robil dam fotki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że i w zwykłym piekarniku da się osiągnąć tą cienką i chrupiącą,a na dodatek jeszcze złocistą  skórkę

Nie taką jak moja babcia   ,ale  ja zaraz po upieczeniu wyjmuję chlebek z foremki i smaruję go lodowata wodą [spryskiwaczem,lub pędzelkiem]i teraz jak chcę ta skórkę chrupiącą pierwszych kilka godzin to zostawiam chleb bez przykrycia .Jak chcę mieć skórkę miękką to skrapiam chlebi przykrywam go ściereczką.

Kiedyś jeszcze  w ramach eksperymentu smarowałam  go wodą [ok..100ml] zmieszaną z łyzeczką mąki ziemniaczanej.

Bułeczki traktuję przed włozeniem do piekarnika żółtkiem,bądź białkiem rozbełtanym z wodą .

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Electro, Svensony nie mają tych oznaczeń. Grovmalen, to jest mąka gruba z pierwszego przemiału gdzieś ok. 2000. Normalna zwyczajna mąka pszenna, oraz żytnia chlebowa, finn vetemjöl i finn rågmjöl to są normalne mąki chlebowe gdzieś w okolicy 650-720.   :D.


Myślę,że i w zwykłym piekarniku da się osiągnąć tą cienką i chrupiącą,a na dodatek jeszcze złocistą  skórkę

 

Oczywiście Beato, masz rację, a spryskiwanie nie jest konieczne. Następnego dnia skórka będzie tak samo miękka jeżeli zawiniesz ten świeżo upieczony chlebuś w lnianą szmatkę i na noc włożysz go do szafki kuchennej :D.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sverige dziekuje , zawsze mam problem z tymi okresleniami mak do polskich..w Pl to tylko jaka kupowalam to byla maka szymanowska  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.