Skocz do zawartości

Potrącona sarna


MonikaPelc

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka, drodzy forumowicze potrzebuje pomocy. Zgarnełam dziś z drogi potrącona, martwą sarne. Nie wzielabym jej gdybym nie wiedziała że leży tak około 15 min, gdyż tyle zajęło mi przejechanie i powrót tamta droga. Mam myśliwego w rodzinie i wiem jak wyglądają gzy pod skórą, jednak w środku sarny znajdował się biały cieniutki robaczek jak nitka ok. 2.5 centymetra. Był tylko jeden. Co to jest??? Plus przy kręgosłupie od strony narządów wewnętrznych u góry (tyłka strony) były ciemno czeresniowe-czarne kulki wyglodem przypominające kleszcze i na wielkość i z wyglądu. Co to może być? Dodam że z sarny nie wychodziła sierść, ważyła ok 30kg. I jeszcze pytanie co zrobić żeby dokładnie wyczyścić mięsa sarny w której zawartość żołądka w skutek chyba uderzenia się rozwala? Dokładnie ja umylismy, ale albo mi się wydaje że nadal pachnie treścią zolodkowa :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jak jest zwierze potracone na drodze nie ma obowiazku powiadomienia o tym policji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwierzyna leśna jest własnością skarbu państwa i należy zgłosić potrącenie na policję , a ta .....wystawi mandat :tongue: (pod warunkiem, że był znak - uwaga na dzikie zwierzęta)

Jeśli w ciele sarny jest choćby jeden robal, ja bym tego mięsa nie jadł......

Pozdrawiam.

Jacek  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas sie ubezpiecza od kolizji z dzikim zwierzeciem , nie zgloszenie jest przestepstwem ,nigdy bym nie zjadla miesa nie badanego przez weterynarza , zdrowie i zycie jest najwazniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwierzyna leśna jest własnością skarbu państwa

 

 

Własnością koła łowieckiego na danym terenie :) Zależy gdzie leżała sarna, jak na drodze lub poboczu odpowiada za zabranie martwej zwierzyny zarządca drogi, a jak poza pasem drogowym koło łowieckie. Nie wolno zabierać martwej zwierzyny. Ale jak już jest zabrana chyba trzeba by weterynarza zaprosić aby zbadał mięso. Skąd wiesz że nie była chora?

Człowiek na poziomie powinien trzymać się w pionie.

 

Moje wyroby: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8179-sivona-wyroby-wlasne/

Pozdrawiam Sebastian tel. 508-365-569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a tak między nami, ja bym tego nie jadł

Klient zje ze smakiem...... :(  

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

,nigdy bym nie zjadla miesa nie badanego przez weterynarza , zdrowie i zycie jest najwazniejsze.

 

Hmmm a jadłaś kiedyś sarninę ?

 

Akurat to mięso nie wymaga badań bo niby w jakim kierunku ? 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Własnością koła łowieckiego na danym terenie :) Zależy gdzie leżała sarna, jak na drodze lub poboczu odpowiada za zabranie martwej zwierzyny zarządca drogi, a jak poza pasem drogowym koło łowieckie. Nie wolno zabierać martwej zwierzyny. Ale jak już jest zabrana chyba trzeba by weterynarza zaprosić aby zbadał mięso. Skąd wiesz że nie była chora?

 

 

Zwierzyna w stanie wolnym stanowi własność Skarbu Państwa. Pozyskania zgodnie z prawem stanowi własność dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego.

Potrącona sarna nie jest właśnością KŁ. A za zabranie tuszy i jej utylizację odpowiada zarządca drogi, a poza drogą gmina.

Tydzień temu znaleźliśmy w rowie padłego dzika. Do tego panuje ciągle obligo badań pod kontem ASF. Firma utylizacyjna mogła przyjechać dopiero na drugi dzień. Gmina chcąc nie chcąc musiała postawić wartę do przyjazdu firmy. Takie przepisy.

Edytowane przez ryszpak

Rafał (ryszpak)

rakrzes@poczta.onet.pl

 

Z prawdą jest jak z d..pą. Każdy ma inną i każdy ma swoją...

 

Iure et gladio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@roger, jadlam ,ale kupiana w sklepie a nie z pobliskiego rowu co ja samochod potracil , 


 

 

jak za darmo to ludzie wezmą byle ... co w tym kraju nic się nie zmienia
  :thumbsup:  :clap:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ważyła ok 30kg

Tak jak wczesniej napisał kotunia  jeśli  tusza ważyła 30kg  - to nie mogla być sarna .Sarna waży zdecydowanie mniej .

 

 

 

nigdy bym nie zjadla miesa nie badanego przez weterynarza ,

Zwierzyny płowej się nie bada .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....pierwszy post , dzisiejsza rejestracja - a ta sarnina to aby nie śmierdzi....?

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudziak, Ja sie nie znam czy zwierzyne taka sie bada czy nie ..ale napewno nie zabiera do domu jak jest potracona przez samochod , tylko zglasza do odpowiednich urzedow, A przynajmniej  ja tak zostalam nauczona i tak robie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zwierzyny płowej się nie bada .

 

Niby nie, ale

 

 

 

w środku sarny znajdował się biały cieniutki robaczek jak nitka ok. 2.5 centymetra. Był tylko jeden. Co to jest??? Plus przy kręgosłupie od strony narządów wewnętrznych u góry (tyłka strony) były ciemno czeresniowe-czarne kulki wyglodem przypominające kleszcze i na wielkość i z wyglądu. Co to może być?
  
Pozdrawiam Wirus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy bym się nie odważył zabrać i spożyć padliny, tak padliny po potrąceniu bo inaczej tego nie można nazwać, pomijam kwestie prawne, ale chodzi tu o kwestie estetyczne i sanitarne :hmm:

 

Odnośnie pasożytów o których tu mowa to tutaj można sobie poczytać na ten temat.

http://łowiecki.pl/dziennik/forum/read.php?f=21&i=57783&t=57783

http://łowiecki.pl/dziennik/forum/read.php?f=21&i=9765&t=9765

http://www.cabi.org/isc/FullTextPDF/2012/20123130556.pdf

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą rozmawiałem z kolegą myśliwym z wieloletnim stażem (je nie poluje)i powiedział mi ,że zabranie sarny potrąconej przez samochód jest zwykłą kradzieżą i grodzi za to wyrok w zawiasach.

Tak więc może lepiej już dalej się nie ujawniać ,bo Kolega ,wiadomo który o imieniu na A powoła komisję w tej sprawie i będzie dym :)

Co do konsumpcji takiego mięsa to chyba wszyscy jesteśmy zgodni....

Co do własności to kol. Ryszpak pięknie to opisał.

Pozdrawiam.

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra apropos "padliny" itd itp ... bo szeroko rozpisujecie się o kwestiach "estetycznych" czym różni się sarna uśmiercona przez samochód 15 min. wcześniej od postrzałka szukanego dwie godziny w lesie ?

;)

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.