Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Osłonki poliamidowe do parówek.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Dymowski_*

Gość_Dymowski_*
  • Goście

Napisano 29 mar 2016 - 12:16

Dwa miesiące temu postanowiłem zrobić parówki dla moich wnuczek. Zrobiłem w naturalnych osłonkach do kabanosów. Wyszły smaczne bez wad , kupiłem osłonki poliamidowe i zaczęły się kłopoty.
Napełnianie tych osłonek to luksus , szybko , można mocno napełniać , nie pękają przy przewiązywaniu. Kłopoty zaczęły się przy wędzeniu. Już po krótkim czasie osuszania pod osłonką pojawiła się ciecz. W zasadzie trudno mówić o osuszaniu , nie pojawiły się charakterystyczne kropelki wody jak to miało miejsce w przypadku osłonek naturalnych , po prostu nagrzewały się tylko. Temperatura suszenia wynosiła 45-50 stopni C. Suszyłem 30min. po czym zacząłem wędzić bez podnoszenia temperatury też 30min. Parzyłem 10min. w temperaturze 80 stopni C. Po ostudzeniu , to co wydawało się wodą , rozwarstwiło się na galaretkę i tłuszcz. Parówki były smaczne , trochę twardsze niż te w naturalnych osłonkach , miały tylko brzydki wygląd. Farsz zrobiłem z łopatki i podgardla po połowie. Zrobiłem jeszcze jedną próbę , zmniejszyłem ilość podgardla do 40% , nic to nie dało , były tylko twardsze.
No i w końcu pytanie , dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

#2 pis67

pis67

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6843 postów
  • MiejscowośćNML

Napisano 29 mar 2016 - 12:32

Osłonki poliamidowe do wędzenia? :cool:

#3 walka

walka

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 112 postów

Napisano 29 mar 2016 - 12:34

uzyj oslonek kolagenowych

#4 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 4961 postów

Napisano 29 mar 2016 - 12:41

Tak jak pis napisał poliamidowe osłonki nie nadają sie do wędzenia - kto Ci takie polecił :hmm: . Ze sztucznych do parówek  używa się celulozowych.

#5 Gość_Dymowski_*

Gość_Dymowski_*
  • Goście

Napisano 29 mar 2016 - 12:57

To już znam powód niepowodzenia , dziękuję.
A tu można poczytać dlaczego je kupiłem http://swojskiwyrob....-25-metrow.html

Użytkownik Dymowski edytował ten post 29 mar 2016 - 13:04

#6 waldek55

waldek55

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 360 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano 29 mar 2016 - 13:50

Dymowski , w tych osłonkach AMICEL już 4 razy wędziłem parówki i nic się nie działo . Jedynym mankamentem jest to , że same się odkręcają na kijach i trzeba je pojedynczo przewiązywać przędzą , albo zaciskać klipsami .

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka

#7 Gość_Dymowski_*

Gość_Dymowski_*
  • Goście

Napisano 29 mar 2016 - 14:32

To zrobiłem nie tak?

#8 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5861 postów

Napisano 29 mar 2016 - 14:39

Po ostudzeniu , to co wydawało się wodą , rozwarstwiło się na galaretkę i tłuszcz. 

To nie wina osłonek. Jaka była temperatura farszu przed nadzianiem?  :)

#9 Gość_Dymowski_*

Gość_Dymowski_*
  • Goście

Napisano 29 mar 2016 - 15:01

Farsz po mieleniu wstawiłem do lodówki , był zimny  jak napełniałem osłonki. Natomiast nie wiem o ile wzrosła temperatura w czasie mielenia , nie mam termometru  , który mierzy dokładnie temperaturę w zakresie kilku stopni , na dotyk wydawał się chłodny.

#10 marula3

marula3

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 132 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 29 mar 2016 - 17:52

Też robiłem próby z osłonkami poliamidowymi, parówki były zjadalne, lecz lepsze są efekty z osłonkami kalogenowymi

#11 Pools

Pools

Weteran

• Użytkownicy
  • 1020 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 29 mar 2016 - 17:55

Jak Paweł napisał, to nie wina osłonek tylko farszu. Nieważna jest temperatura farszu w czasie nadziewania tylko w czasie kutrowania. Najpierw kutrujesz wychłodzone (a nawet lekko przemrożone) mięso z jak najzimniejszą wodą (cząstki lodu są pożądane), dopiero potem dajesz tłuszcz. Kutrowanie powinno się zakończyć, zanim farsz osiągnie 15 st.C.

I jeszcze jedno, mięso dobrej jakości, z kiepskiego mięsa nigdy nie wyjdą parówki w domowej produkcji.

#12 Gość_Dymowski_*

Gość_Dymowski_*
  • Goście

Napisano 29 mar 2016 - 18:16

Dziękuję za cenne uwagi , zrobię jeszcze jedną próbę z precyzyjnym pomiarem temperatury w czasie mielenia , nie mam kutra.
Jeśli nic się nie poprawi zmienię osłonki.
Pools widziałem na zdjęciach z ostatniego spotkania spółdzielni Mazowszanka , że robiliście parówki , jakich osłonek używaliście i jak wyszły?

Użytkownik Dymowski edytował ten post 29 mar 2016 - 18:21

#13 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4031 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 29 mar 2016 - 18:21

Problemem przy wykonywaniu wędlin drobnorozdrobnionych jest umiejętność oceny mięsa pod kątem jego przydatności dla tego rodzaju wyrobów.

#14 Gość_Dymowski_*

Gość_Dymowski_*
  • Goście

Napisano 29 mar 2016 - 18:37

Jestem skazany na zakupy w marketach ewentualnie sklepach mięsnych a to chyba nie wpłynie dobrze na przyszłość moich wyrobów. Liczę na nową stronę tworzoną przez Maxella , może będzie łatwiej kupić dobre mięso.

#15 Pools

Pools

Weteran

• Użytkownicy
  • 1020 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 29 mar 2016 - 22:42

nie mam kutra.

Ja parówki robię w czymś takim http://www.siemens-h...oduktow/MK55400

Jest to upierd..... ale można, najwięcej za jednym podejściem zrobiłem z 10 kg farszu. Parówek wyszło 12,5 kg.

jakich osłonek używaliście i jak wyszły?

Wyszły dobre, ale w jakich osłonkach to Ci nie powiem. Nasz kwatermistrz (niejaki Kurp) eksperymentuje z dostawcami i rodzajami osłonek. Na każdej produkcji mamy co innego, bardzo możliwe że te były poliamidowe. 

Jestem skazany na zakupy w marketach ewentualnie sklepach mięsnych

Wbrew pozorom mięso z Selgrosa i Makro daje radę. Jeszcze nie zdarzyło mi się żeby było z wadą. Zawsze ładnie się klei. Raz kupiłem mięso na szynkę konserwową w Lidlu, straszne próchno. Nie wiem czy tak zawsze, ale ja już na wyroby tam mięsa nie kupię. 

Użytkownik Pools edytował ten post 29 mar 2016 - 22:47

#16 hanysek

hanysek

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 65 postów
  • Miejscowośćbytom

Napisano 30 mar 2016 - 12:03

Miałem te osłonki. Nadziewanie i wędzenie Ok. Problem dopiero wystąpił przy parzeniu. Farsz się skurczył, woda pojawiła pod osłonką. Parówki były dobre ale brzydko się prezentowały. Pewnie błąd gdzieś po mojej stronie. Teraz robie w osłonkach na kiełbasę i jest wszystko idealnie

#17 Gość_Dymowski_*

Gość_Dymowski_*
  • Goście

Napisano 30 mar 2016 - 14:41

Tak jak pisałem zrobię jeszcze jedną próbę z tymi osłonkami , jeśli nie wyjdzie przechodzę na jelita naturalne. Ale będzie mi szkoda , nadziewanie tych poliamidowych to czysta przyjemność , szybko i pewnie.

#18 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5861 postów

Napisano 30 mar 2016 - 14:43

Ale będzie mi szkoda , nadziewanie tych poliamidowych to czysta przyjemność , szybko i pewnie.

Kup odpowiedni rozmiar naturalnych i też nie będziesz narzekał.

http://swojskiwyrob....-extra-20m.html

#19 Gość_Dymowski_*

Gość_Dymowski_*
  • Goście

Napisano 30 mar 2016 - 16:03

Mam jeszcze pytanie do Bagno , jakie parametry powinno mieć mięso na tego typu wyroby i czy ktoś kto nie ma zbyt dużego doświadczenia , jak ja , potrafi to ocenić?

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4031 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 30 mar 2016 - 20:00

jakie parametry powinno mieć mięso na tego typu wyroby i czy ktoś kto nie ma zbyt dużego doświadczenia , jak ja , potrafi to ocenić?
Po peklowaniu w czasie rozdrabniania powinno być klejące. Dotykasz mięsa i czujesz, że trzyma się dłoni, tak jak było już wymieszane.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych