Skocz do zawartości

Kiełbasa z szynki i golonki ? - eksperyment marula3


marula3

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Ja też golonki zawsze używam jako wp III i składnika kleju

 

Cóż, nigdy mi się nie zdarzyło użyć golonki do kiełbasy, szkoda materiału, za drogo, upieczona lepsza, kolejnych powodów nie będę dalej wymieniał....

Nie wiem skąd ten trend, nie znam źródeł, które nakazują pozyskiwanie kl.III z golonki....  Może to moda?  :cool:     

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie wiem skąd ten trend,

 

Wytłumaczenie jest proste.Pozyskiwanie III wp. z innych elementów niż golonka wymaga nieco wiedzy i doświadczenia.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykła wygoda, i tyle :tongue:

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykła wygoda, i tyle

 

A jak byś miał zrobić z 10 kg parówkowej o składzie 60% III wp. i 40% podgardla to byś kombinował.?

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasuję, bo się w język ugryzłem ;)

 
 
 
 
Edytowane przez Maad

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem skąd tyle sarkazmu w tych wypowiedziach,bo przerabiam golonkę na klej

że z niewiedzy,że z wygody itp...

A to na tym forum przeczytałem że mięso to jest ścięgniste i klasyfikuje się go jako  kl III.

Z resztą tak jak pisałem ,kupuje całą tylną szynkę z kością w rzeźni i jej elementem jest tez golonka .

Nie jem golonki  bo nie lubię ani nikt z domowników tak samo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobi bedzie wiedział i mam nadzieję, że się z nami podzieli swoimi wrażeniami :facepalm:

kotunia

Dzisiaj robiłem tą kiełbasę, jest wyśmienita, miękka, spójna, to marzenie każdego zjadacza kiełbas, TO NIE JEST ŻADNA POLICYJNA PAŁA, większość wędzarzy doświadczonych mnie krytykowała, to jest bardzo dziwne dlaczego to robicie. Jeśli ktoś chciałby mój przepis, niech pisze. Próbujcie nowe smaki,to jest fajne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pierwszy raz spotkałem się z “policzkami wieprzowymi” to pewnie III (po 11 zł)

 

Dla mnie to jedynka  - coś nieosiągalnego...  ze świni - tylko dwa małe policzki, a jak smakują w salcesonie....  :cool: 

 

 

 

Nie jem golonki bo nie lubię ani nikt z domowników tak samo .

 

Nie jesz - to do kiełbasy......  :cool:   to zjesz....

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj robiłem tą kiełbasę, jest wyśmienita, miękka, spójna,

 

Jak możesz to wrzuć opis i jeżeli masz to zdjęcie. W końcu od tego jest forum, aby się dzielić przepisami zarówno tymi udanymi jak i porażkami!

Większość osób tu piszących ma już "zboczenie zawodowe" (bez obrazy oczywiście) i doradza tak, aby skład/przygotowanie/etc były wręcz idealne.

I mają w tym rację jeżeli chcemy uzyskać powtarzalność wyrobów.

Ja widzę, że Ty jesteś taki jak ja trochę, pomimo, że mówią że się nie uda to i tak będziesz próbował i jak się nie uda to wtedy dopiero w to uwierzysz :)

Najważniejsze, że kiełbasa Tobie smakuje i nie musiała wylądować w bigosie.

 

P.S.

Błędem może było nazwanie tej kiełbasy "Białą"

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzisiaj robiłem tą kiełbasę, jest wyśmienita, miękka, spójna,

 

Jak możesz to wrzuć opis i jeżeli masz to zdjęcie.

 

Witaj Viszna

Masz rację, większość ludzi na forum ma "zboczenie zawodowe", myślą schematycznie bo już zrobili 1tonę kiełbasy, nie dopuszczają myśli że można robić inaczej. Pytasz o mój przepis więc go Tobie podaję; szynka 5kg, golonka tylna kupiłem 6.5kg, po wycięciu kości pozostało około 5 kg, pieprz gruboziarnisty sam go mielę 40g, sól 150g, majeranek i czosnek niedźwiedzi po 75ml, czosnek świeży po obraniu 250gr, woda 2lit. Skórę z golonki zaparzyłem i z dodatkiem wody zmieliłem w termomiksie na miazgę.

Polecam to najlepsza biała kiełbasa jaką jadłem ( co piszą doświadczeni zadymiarze, to są bzdury to nie jest pałka policyjna ). Pozdrawiam

post-65226-0-87710100-1461936844_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

szynka 5kg, golonka tylna kupiłem 6.5kg, po wycięciu kości pozostało około 5 kg, pieprz gruboziarnisty sam go mielę 40g, sól 150g, majeranek i czosnek niedźwiedzi po 75ml, czosnek świeży po obraniu 250gr, woda 2lit.

Chyba małosłona wyszła i bardzo czosnkowa. Na 12kg farszu 250gr świeżego czosnku?

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mięso chude z golonki  

 

mieliłem na sitku 13mm,

:facepalm:

 

 

Polecam to najlepsza biała kiełbasa jaką jadłe

Prawdopodbnie tak, choć z białą ma mało wspólnego ale zapewne nastąpi taki moment, że zrobisz taką jak należy i Twoje szczęście będzie o wiele większe niż teraz.  :)

 

http://wedlinydomowe.pl/kielbasy/nietrwale-surowe/7-kielbasa-biala-surowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marula3, miałem nie brać udziału w tym temacie, ale muszę przyznać, że podziwiam skalę Twojego samozachwytu. Nie mówię, że Twój wyrób może być zły.

Dla Ciebie jest dobry, i jak piszesz, najlepsza biała kiełbasa jaką jadłeś. Nie wątpię i nie pytam, ile białych w życiu dane Ci było kosztować.

Postaraj się jednak sprostać, choć jeden raz, zadaniu wykonania kiełbasy wg receptur dostępnych na WD. Spróbuj czegoś nowego. Odkryj nowe smaki. Może się spodobają.  Zrób to dla siebie i dla nas.

Proszę. 

Pogadaj z nami normalnie, jak smakosz. Jak koneser.

Nie zarzucaj niewiedzy, niekompetencji, niefachowości.

To nie ten portal.

Pozdrawiam.

PS Twoja receptura przypomina szynkę konserwową.

Edytowane przez andym

Pozdrawiam, Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo w temacie tej Twojej produkcji ....ale...nie widzę niczego wulgarnego w cytowaniu klasyka - a jak chcesz mi naubliżać to zapraszam na PW

Mam prawo mieć inne zdanie od Cibie, kiełbasa która zrobiłem smakuje również innym moim znajomym. Zachowaj powściągliwość w wydawaniu opinii, Świat nie kręci się tylko wokół jumbo

 

Ciebie również proszę o powściągliwość w ocenach innych ocen. Mam nadzieję, że masz świadomość tego, że Twój wyrób jest Twoim i tylko Twoim wyrobem. Nie próbuj zatem imputować nam swojej wyższości i domagać się na gwałt szacunku. Najpierw okaż coś innym, później oczekuj podobnego.

   Jakiś czas temu próbowałeś wmówić, że Twoja wędzarnia i sposób wędzenia to najlepsza rzecz na świecie. Pogodziłeś się z tym, że nie. Dzisiaj proponujesz, abyśmy przyznali Ci rację w Twoim pomyśle na kiełbasę przez Ciebie białą zwaną, choć taka nie jest. Ugotowałeś w jelicie konserwową zamiast ją sparzyć w osłonce i wkurzasz się, gdy ktoś Ci zwróci uwagę.Jeśli masz problemy z własnym ego, to wybacz, nie ten portal. Tu nie zabłyśniesz, jeśli nawet, to jak zapałka. Na chwilę. Nikt tu nie jest najważniejszy. Ty też.

Zachowuj się jakbyś był  Gościem. Bądź nim. Szanujmy się wzajemnie.

Może Cię polubimy, nie wszyscy, ale może część. 

Tego Ci życzę.

Dobranoc.

Edytowane przez andym

Pozdrawiam, Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

andym masz rację,

Zaczynam Cię lubić @marula3,

Życzę samych smacznych, udanych wyrobów. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

szynka 5kg, golonka tylna kupiłem 6.5kg, po wycięciu kości pozostało około 5 kg, pieprz gruboziarnisty sam go mielę 40g, sól 150g, majeranek i czosnek niedźwiedzi po 75ml, czosnek świeży po obraniu 250gr, woda 2lit. Skórę z golonki zaparzyłem i z dodatkiem wody zmieliłem w termomiksie na miazgę.
 

Skoro mówisz, że świetna kiełbasa wyszła (to najważniejsze, że Tobie i znajomym smakuje) to pozostaje tylko pogratulować :) 

Pozwolisz, że się dopytam... Golonka pozbawiona zostala kości.... a potem? mogę zgadywać, że tłuszcz i tkanka łączna zostały odcięte od skóry i zmielone na surowo? mięso z golonki przed mieleniem na fi13 pozbawione wszystkich ścięgien (uff masa pracy) ..natomiast skóra sparzona do miękkości?  celem pozyskania emulsji? ...absolutnie nie mam zarmiaru się o nic czepiać, tylko chcę dokladnie wyobrazić proces powstawania kielbasy krok po kroku :) szczegolnie interesuje mnie dokładna klasyfikacja golonki i postępowanie z każdym z elementów..

Prawie 21g/kg czosnku... znam kilka osob, ktore pewnie zechcą to wypróbować haha - jestem jedną z tych osób ^^ 

Wszyscy mówili, że nie wyjdzie a jednak wyszła.. szacuneczek. Pozdrawiam

Boldly go where no Boczek has gone before  :cool: w morde jeża! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PanBoczek

Szynkę i chude części golonki zmieliłem na sitku 13, tłuste części zmieliłem na drobnym sitku 8mm, skóry sparzyłem i rozdrobniłem razem z wodą w termomiksie na miazgę ( wyszła biała emulsja. Wszystko doprawiłem i razem wymieszałem. Następnie użyłem mojego pomysłu nadziewarki do kiełbas, jeśli chcesz obejrzeć proces nadziewania kiełbasy, zobacz mój film;

Edytowane przez marula3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.