Skocz do zawartości

Moje doświadczenia z regulatorami temperatury


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Chyba nie będzie sterował temperaturą w komorze na podstawie pomiarów "w wędzonce" :).

A kto powiedział że sterownik można używać tylko do sterowania temperaturą w komorze?

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z waszych wypowiedzi wychodzi że ten będzie ok czyli można zamawiać.

Co do dokładności pomiaru - dla wędzenia kilka razy w roku nie potrzebuje aparatury profesjonalnej tylko sprzętu który ułatwi wędzenie.

Edytowane przez Switala18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Switala18 zamień tylko sondę aby nie była wkręcana/przykręcana tylko szpikulec.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam problem z wyborem sterownika temperatury do mojego Borniak 70.

Chciałem poprosić grono specjalistów o radę jaki wybrać, tu zaznaczam że regulatory typu Rex... nie wchodzą w rachubę ponieważ nie dam rady tego podłączyć i poskładać jak należy. Potrzeba mi jakiegoś gotowca. Budżet na to przewidziany jest do max 300 pln.

Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowane przez Iyen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić gotowce które łatwo znaleźć na portalach aukcyjnych w granicach 250-300 zł. Sam nawet nad tym się zastanawiałem, jednak po analizie tego posta stwierdziłem że nie jest to na tyle skomplikowane aby nie zrobić tego samemu. Pare postów wcześniej sam przedstawiłem schemat jak bym chciał to wykonać i cenowo zamierzam zmieścić się w cenie 150zl (mając już jakieś graty w domu)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tu zaznaczam że regulatory typu Rex... nie wchodzą w rachubę ponieważ nie dam rady tego podłączyć i poskładać jak należy.

To jest prostsze niż Ci się wydaje https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/17832-rex-c100-c900-a-mo%C5%BCe-ch102/page-2?do=findComment&comment=691417post 36

Jeśli jednak się uprzesz to chyba Pamel był polecany z gotowców.

Coś takiego: https://allegro.pl/oferta/sterownik-regulator-bimber-destylator-wedzarnia-11417750884

Poczytaj jeszcze o Rex-ie bo chłopaki robili na zamówienie, więc może się z kimś dogadasz (na PID-zie jest bardziej precyzyjny)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 400 PLN gotowy zestaw - podłączyć do gniazdka, podłączyć grzałkę, czujnik do wędzarni i działać :-).

https://allegro.pl/oferta/termostat-regulator-temperatury-do-wedzarni-10492286137

za 328 PLN na REX-ie gotowy zestaw:

https://allegro.pl/oferta/regulator-sterownik-temperatury-termostat-wedzarni-9142020233?fromVariant=7771612340--

Romii

Edytowane przez Romii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W końcu dostałem zamówionego Rex c 100. Zacząłem go składać na próbę i wydaje się że wszystko działa jednak mam pytanie. Na ssr jest kontrolka która mruga raz bardziej raz mniej bez względu czy tem została osiągnięta czy nie. Na filmikach które oglądałem widziałem że jak temp została osiągnięta przestała mrugać kontrolka na rex. U mnie cały czas mruga. Czy jest możliwe że jak nie podłączyłem grzałki to działanie jest nie właściwe. Jutro podłączę gniazdko i sprawdzę z grzałka zobaczę wtedy czy rozłącza system

post-75873-0-64902900-1644857884_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś odpowiedzieć czemu mój przekaźnik ssr cały czas dioda mruga na czerwono i prąd podawany na grzałkę jest pulsacyjnie? Może coś źle podłączyłem ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(zaznaczę ze nie mam tego sterownika i nie czytałem instrukcji)

Jeśli dobrze kojarzę to Rex 100 jest sterownikiem PID. Sterownik ten nie steruje mocą grzałki, a czasem jej włączenia (pwm). To nie termostat. 

Powiedzmy, że wyliczy że żeby osiągnąć dana temperaturę to grzałka musi być włączona przez 80% czasu. Teraz w zależności jaka jest częstotliwość to może być 8s włączona, 2 wyłączona. Ale równie dobrze przy innej częstotliwości 0.08s włączona i 0.02s wyłączona. Po czym przelicza znowu ile potrzebuje i tak w kółko...

W skrócie będzie włączał i wyłączał grzałkę pulsacyjnie z odpowiednio długimi czasami aż osiągnie temperaturę. Im krótszy całkowity cykl włącz-wyłącz tym będzie dokładniej. 

Edytowane przez grim_reefer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie będzie włączał i wyłączał grzałkę pulsacyjnie z odpowiednio długimi czasami aż osiągnie temperaturę. Im krótszy całkowity cykl włącz-wyłącz tym będzie dokładniej.

Dzięki dobrze to wytłumaczyłeś pytanie czy od tego pulsacyjnego włącz wyłącz nie zepsuje się grzałka? Pytanie czy można jakoś zaprogramować cykl włącz wyłącz ?

A ja już myślałem że coś źle podłączyłem bo wydawało mi się że do zadanej temp powinna grzać cały czas a później dogrzewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stanie. Grzałka to tylko kawał metalu  ;)

Jeśli różnica zadanej temperatury i aktualnej jest duża, a zmiana jest powolna - może się zdarzyć że grzałka będzie włączona 100% czasu. Im mniejszą różnica, a tempo zbliżania się temperatur większe - grzałka będzie włączana na krócej.

 

Nic nie kombinuj z cyklami (nawet jeśli się da), bo z dobrego sterownika PID zrobisz jeszcze dużo tańszy i mniej dokładny termostat  :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować więc robię nowego posta.

Sprzęt zmontowany na partyzanta bo mialem zapeklowane mięsko i nie było czasu szukac detali do montażu ale na spokojnie to poprawię by było estetyczniej. Najważniejsze że wszystko działa jak należy i robi dobrą robote.

Dzis byla próba kulinarna i poniżej pare fotek co do efektu. Smakuje przepysznie a zapach nieziemski.

Pozdrawiam i dzięki wszystkim za pomoc i porady.

post-110625-0-56085900-1645367477_thumb.jpg

post-110625-0-26078800-1645367495_thumb.jpg

post-110625-0-96337600-1645367509_thumb.jpg

post-110625-0-97854000-1645367524_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.