Skocz do zawartości

[Porada] Moje uwagi do pieczenia chleba w piekarniku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po upieczeniu paru chlebków w piekarniku pszenno-żytnich,chce opisac moje powolne dochodzenie do coraz lepszych efektów,pierwszy chlebek upiekłem jako zytnio -pszenny maką pszenna1800 i żynia 2000 jako formy użyłem garnka rzymskiego do pieczenia chleba,wyszedł mi bochen około 1,5 kg był to chlebek na zakwasie i drożdżach,drożdze dodałem bo nie chciał mi rosnąć ,ciasto było za geste i źle poprowadziłem cały proces wyrobu na zakwasie ale efekt koncowy był udany chlebek zniknął w ciagu 2 dni jedyny mankament to była zbyt spieczona góra, czas pieczenia około 2godziny najpierw w 210st a potem w 185 st ,kolejny chleb był pszenno-żytni razowy maki 1800 pszenna60% i 2000 żytnia ,40% tez na zakwasie i znowu musiałem wspomóc go drożdżami ,podobne błedy jak wyżej ,i znowu przypieczony wierzch ,ale był zjadliwy i po 2 dniach nie było juz śladu po chlebie ,waga około 1,1kg ,piekłem na drugim poziomie od dołu ,tym razem w keksówce,kolejny chlebek jaki upiekłem był na samym zakwasie ale cały proces poprowadziłem według przepisu mirabellki ze strony Chleb info.pl jako podstawe wziełem sobie chleb http://www.chleb.info.pl/zakwaszytni.htmlhttp://www.chleb.info.pl/zakwaszytni.html i zrobiłem prawie tak jak tam jest z jednym małym ale ,zmieniła mi sie godzina dodania maki zytniej z godz 11 na 14 i chlebek piekłem o 18 ,był to mój pierwszy chleb na samym zakwasie ,jak wiekszość jego poprzedników nie było po nim śladu na drugi dzień, ale ten chlebek piekłem juz inaczej ,kupiłe w sklepie cegły szmotowe grubość 23mm i wyłozyłem spód i boki piekarnika tymi cegłami piekłem jak zwykle na drugim poziomie od dołu i znowu przypieczony wierzch,wczoraj upiekłem 2 chlebki według przepisu jak wyżej na samym zakwasie ,całość poprowadziłem jak w w tym przepisie ,ale nie trzymałem sie sztywno opisu jako zaczątek zakwasu o godzinie 16 dałem 50g zakwasu i 50 g mąki żytniej 2000,odstawiłem to na 5 godzin w kuchni na górną półkę o godz 23 dodałem 50 gram mąki żytniej 2000 i 50 gram wody ,wymieszałem to i znowu do góry na pólkę pod przykryciem z folii aluminiowej i tak sobie to stoi do godziny 11 nastepnego ,,gdzie dodaje do tego zaczynu 150g maki żytniej 2000 i 200g maki pszennej 650 plus 200g wody lub serwatki (jeżeli ja mam z wyrobu twarożku lub masła) i po wymieszaniu zostawiam znowu na górze półki do godz 15 w tym czasie zwieksza sa objetośc 2x o 15 dodaje do całości 200g maki pszennej 650 plus woda lub serwatka ,w takiej ilości aby ciasto nie było za geste ,mieszam około 5 minut i zostawiam na 20 aby odpoczeło ,po 20 minutach wykładam ciasto do wysmarowanej olejem i wysypanej mąką keksówki i zostawiam na 2 godzinki do wyrośniecia na gorze półek ,po godzinie i 15 minutach właczam piekarnik i nagrzewam go do 250 stopni ,do rozgrzania piekarnika używam górnej grzałki opiekacza od rożna ,bo takowy posiadam w swym piecu,piekarnik oczywiście wyłożony cegłami szamotowymi ,ale tym razem zmiana połozenia rusztu i kładę go na cegłach ,nagrzewanie piekarnika tym sposobem trwa max 35-40 minut przy nastawieniu temp na 280st ,gdy piec osiagnie 250st zmiejszam nastawienie na 250 st i do tak nagrzanego piekarnika wstawiam keksówki z chlebem , chleb przed samym włożeniem spryskuje wodą ,w czasie załadunku temp spada do 235 stopni nastawiam temp pieczenia na 230 st i w tej temp piekę chlebek pierwsze 10-15 minut nastepnie obniżam temp do 190stopni i dopiekam chlebek w tej temp jeszcze 35 -40 minut , po włożeniu chleba daje do piekarnika naczynie z wodą ,nie spryskuje piekarnika ponieważ po pochlapaniu cegieł unosi sie masa pyłu z szamotu ,i nie chcę aby cegły popękały ,tym razem chlebki wyszły mi juz normalne ,ładny złocisty kolor uzyskały ,i wczoraj na kolacje poszedł jeden mały 600g chlebek ,drugi wiekszy zostanie skonsumowany dziś na kolacje i jutro na sniadanie ,wybaczcie że nie robiłem zdjeć ale z kolejnego wyrobu i pieczenia zrobie juz fotorelacje ,po prostu nie chciałem pokazywać niezbyt udanych wyrobów,teraz juz mając lepsze efekty pracy twórczej bede mógł to pokazac . kilka uwag co do szamotu w piekarniku ,po wyłaczeniu piekarnika o godz 18 ,sprawdzałem jaką temp bedzie miał piekarnik o 23 ,temp wynosiła 35st ,normalnie bez cegieł o 20 juz był zimny ,spróbuje cegły wymoczyc w wodzie w celu pozbycia sie kurzu ,nie wiem jak sie zachowają po ogrzaniu,?? narazie cegły leża w piekarniku luźno ,ale w tym tyg kupie tarcze diamentową do pilarki i dotne je do wymiarów pieca,aby scieśle dolegały ,jeżeli sie okaże że cegły wytrzymaja próbe wody i ciepła to boczne bedę przed pieczeniem moczył z godzinke w wodzie ,a dolne tylko zmocze przed rozgrzaniem ,ale to wszystko dopiero przede mna ,co wyjdzie z eksperymentów dam wam znac ,i to by było na tyle ,troszke sie rozpisałem ,mam nadzieje że zrozumiecie to co opisałem .pozdrawiam Janusz

 

 

nie rób dymu jak nie wędzisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Johny40, jeśli już "drążysz" temat tak bardzo wnikliwie, to polecam Ci stronkę, którą kiedyś znalazłem dotyczącą technologii wypieku chleba.

Można na niej znaleźć wiele ciekawych informacji, wyciągnąć wnioski i zastosować je w domowej produkcji.

 

http://www.technolog.prv.pl/

 

Tu jest dział traktujący bezpośrednio o wypieku:

http://www.technolog.friko.pl/2.produkcja.piekarska/12.htm

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz garnek to po co kombinacje z cegłami?Ja namaczam garnek,potem osuszam,smaruję masłem,obsypuję otrębami,wkładam chleb z np 750 g maki do zimnego piekarnika.Na dno wlewam trochę wody.Odpalam piekarnik.Po uzyskaniu temp 210 st piekę 15 min potem skręcam temp do 180 i piekę następne 25 min.W trakcie nie wolno pryskać garnka bo pęknie.Mniejsze chleby piekłam pod przykrywką którą ściągałam po pierwszych 15 min.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bietka ,dwa razy piekłem w garnku ,ale czas wypieku wynosi około 2 godzin, no i problem ze sciagnieciem pokrywki ,waży 2 kg,w keksówkach wkaładam chlebek do nagrzanego pieca ,a ten nagrzewa sie w ciagu 20 minut ,spróbuje jeszcze w tym garnku ale z cegłami w piecu ,zobacze co wyjdzie ,
nie rób dymu jak nie wędzisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekę w keksówkach i jestem zadowolona i chleb dobrze się piecze. na dno piekarnika wstawiam naczynie z woda. piekę w temp. 230 stop. 10 minut i później ustawiam na 200 stop. na 40 minut i wychodzi super chlebek. Chleb robie wieczorem i do wyrośnięcia zostawiam na noc w zimnym i rano jest super wyrośnięty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
Johnny40 - ciekawa relacja :) A ja tez przewaznie pieke w keksowkach.Moja rodzinka nawet woli taki kszalt chleba.Przy tradycyjnym ksztalcie lub okraglym dzieci sie przekomarzaja ze jedno ma wieksza kromke a drugie mniejsza.Z chlebem pieczonym w keksowce nie ma takiego problemu.A i dla mnie wygodniejsze.
ZAPRASZAM NA MOJE STRONKI: www.chleb-i-inne-przepisy.blogspot.com i www.smacznie-i-zdrowo.blogspot.com
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przypadek sprawił że wraz z zaproszeniem na stronę internetową IZUNI 2007 próbowal do mojego komputera wtargnąć wirus. Ostrzegł mnie o tym system antywirusowy i nakazał natychmiast przerwać połączenie. Powtarzam może to był czysty przypadek, bez niczyjej winy.
Andrzej M-ce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OJOJOJOJOJJJJJJJJ! Dziwne,ale moja stronke odwiedzilo od lipca ponad 20 tysiecy ludzi i nikt nie mial takiej przygody.Nie wiem co sie dzieje!Daje slowo ze nie ma tam zadnych wirusow :)

 

PS A tak wogole to mieszkam w Chicago ale pochodze z Jaworzna :) (kolo Myslowic)

ZAPRASZAM NA MOJE STRONKI: www.chleb-i-inne-przepisy.blogspot.com i www.smacznie-i-zdrowo.blogspot.com
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre programy antywirusowe są "nadwrażliwe" - tu zapewne zareagowały na jakiś skrypt z "gadżetem" :cool:
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre programy antywirusowe są "nadwrażliwe" - tu zapewne zareagowały na jakiś skrypt z "gadżetem" :cool:

To prawda.Moj maz kiedyz w laptopie zainstalowal mi taki program,ze jak weszlam na byle jaka strone na necie to juz sie darl w nieboglosy.Wytrzymalam z nim 2 dni ( z programem oczywiscie a nie z mezem ,hahahaha!) i kazalam wywalic.
ZAPRASZAM NA MOJE STRONKI: www.chleb-i-inne-przepisy.blogspot.com i www.smacznie-i-zdrowo.blogspot.com
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też coś antywirus krzyczy. Ten plik jest zainfekowany http://www.thekneadforbread.com/favicon.ico A to nazwa robaka: VBS:Malware-gen

W takim razie juz go usuwam.Dzieki Pedro :)

 

 

Dopisek: juz usunelam ten link.

ZAPRASZAM NA MOJE STRONKI: www.chleb-i-inne-przepisy.blogspot.com i www.smacznie-i-zdrowo.blogspot.com
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Moja rodzinka nawet woli taki kszalt chleba.Przy tradycyjnym ksztalcie lub okraglym dzieci sie przekomarzaja ze jedno ma wieksza kromke a drugie mniejsza.Z chlebem pieczonym w keksowce nie ma takiego problemu.A i dla mnie wygodniejsze.

 

Garnek rzymski też może mieć taki kształt

http://www.roemertopf.pl/sklep/romertopfregpanepodluzny-p-21.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Szanowni forumowiczejak na razie nie znalazlem jeszcze takiego patentu na forum wiec podziele sie swoim ostatnim odkryciem.Mialem do ostatniego tygodnia problem z pekaniem chleba przy wypieku (chleb polski)i bulek oraz bagietek(blaszka z pergaminem).Postanowilem zakupic kamien do pizzy doczytawszy na stronach chlebowych ,ze moze w tym tkwi problem.Wpadlem jednak na pomysl ,ze moze zwykla plytka podlogowa z gladka powierzchnia jest w stanie zastapic to drogie ustrojstwo.Tak wiec przechodzac do meritum ,trzecie pieczenie i wszystkie idealne,koszt zaden kazdy jest w stanie zdobyc cos takiego i przyciac na wymiar (nie marnuje sie powierzchnia piekarnika).

Pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.