Skocz do zawartości

Między ladą a zapleczem.


PanBoczek

Rekomendowane odpowiedzi

Pitolenie, pogaduszki, z wierzby rwane łokciem gruszki. 

Czyś jest trzeźwy czy szczęśliwy, młody wędzarz czy leciwy, 

Popitolić dobra sprawa - relaks, chlańsko i zabawa :) 

 

temacik się nada się dla wszelkich głupot, jakie przychodzą czasem do głowy  :cool:

Głupota dnia - pasteryzacja spirytusu  :laugh:  :laugh:  :laugh: Pozdrawiam


post-52552-0-52650200-1465836558.jpg

Boldly go where no Boczek has gone before  :cool: w morde jeża! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ułańska..  :cool: jak hobbit na jednorożcu wybierający się na gody  :cool:


..a może dołączyć do kącika ulubione motywy muzyczne? hmm nie byłoby szukania nigdy, taka playlista youtube... 

poddam pod głosowanie - kto za? JA, kto się wstrzymał? .... Wniosek przyjęty. ..jak dobrze miec swój kącik kuchenny xD haha polecam!!! 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=EcE3N2J0eHo

 

 

Boldly go where no Boczek has gone before  :cool: w morde jeża! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A miało to być forum o wyrobach tradycyjnie domowych, robi się ....

Niech się robi :)

 

będą tu zamieszczanie nieudane próby, miejsce na dyskusje o nich.. takie też jest potrzebne.  

Proponuję nie narzekać, tylko założyć kącik kuchenny  :cool:

Boldly go where no Boczek has gone before  :cool: w morde jeża! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pitolenie, pogaduszki, z wierzby rwane łokciem gruszki. Czyś jest trzeźwy czy szczęśliwy, młody wędzarz czy leciwy, Popitolić dobra sprawa - relaks, chlańsko i zabawa
Papciu - to też tradycja..........:)

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popytałem TorPak'a o kilka szczegółów apropos ich woreczków moletowanych - z odpowiedzi jestem super zadowolony, pełna profeska i dbałość o klienta :) Pozwolę sobie zamieścić odpowiedzi: 

 

 

"Nasze opakowania dedykowane są do pakowania produktów spożywczych jak i technicznych w próżni.
Nie mniej jednak można je bez problemów stosować do termicznej obróbki żywności w zakresie temperatur od -20 do +86 C (czyli do poziomu pasteryzacji),
Przy górnej granicy temperatur może nastąpić jednak rozerwanie opakowania, nie ze względu na temperaturę ale na nadciśnienie wewnątrz opakowania, wynikające z rozszerzenia się resztek powietrza (tak zwanej resztki tlenowej) związanej ze skutecznością pakowarki próżniowej.
Jeśli chodzi o migrację to w tych zakresach temperatur nie ma ona wpływu na produkt.

 

Odpowiadając na pytanie o  BPA (Biosfenol) - według deklaracji Producenta folii (ALLVAC) dodatek ten nie występuje w składzie folii."
 
Zamieszczam tutaj, żeby w razie wyniknięcia dalszej dyskusji, nie było jej w nieodpowiednich tematach  :cool:

Boldly go where no Boczek has gone before  :cool: w morde jeża! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boldly go where no Boczek has gone before  :cool: w morde jeża! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Żeby Papcia nie denerwować pustostanem i bezkresem nieprzydatności tematu..  :cool:

 

Znajomy na FB napisał do mnie z taką oto ciekawostką.. Szynka Formowana! a cóż to a po cóż to.. ale ciekawość bierze co autor miał na myśli. Skoro ktoś jest zdecydowany wypróbować to mam nadzieję, i niniejszym proszę bardzo o podzielenie się z ogółem efektami tej eksperymentalnej pracy :D

 

post-52552-0-98027100-1468444657_thumb.jpg

 

Ajjj nagmatwaly procentamy, rozjuszają czytelnika zagadkamy.. cóż ten autor mógł mieć na myśli? :D

Wg mojego karkołomnego rozszyfrowywania wyszło to w ten sposób: 

na 2.5kg mięsa: (z pominięciem azotynu i azotanu na rzecz peklosoli ofc) 

238,525 wody

54,775 peklosoli

42 glukoza

10,85 wielofosforany

3,15 glutaminian

0,7 cytrynian 

razem 350g, licząc 14% dla mięśni ciemnych 

 

Niby światełko w tunelu, niestety gaśnie ono, gdy wczytuję się w tekst receptury.. nastrzyk po przepuszczeniu przez szarpak - cudo, super :) małmazyja nastrzykiwania... ale potem zalecają mięso wymasować.. z dodatkiem 18g/kg (dla mięśni ciemnych) soli kuchennej.. 

Sama zalewa peklująca dostarcza 21g/kg soli do mięska (lub coś koło tego).. więc potem dodać jeszcze 18g/kg? 

 

Tak sobie myślę, że jest tu jakiś haczyk, który wychwyci tylko oko Mistrza.. albo każdy głupi się zorientuje, tylko ciut mniej pozbawiony sił witalnych niż ja w tej chwili  :laugh:

Jako zaciekawiony pytam więc.. o cóż chodzi?

Edytowane przez PanBoczek

Boldly go where no Boczek has gone before  :cool: w morde jeża! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przepis bardzo czytelny, ale dla tych co czytać potrafią . Jak nie chcesz mieć szynki prasowanej wyglądającej jak salceson to się wczytaj . 

chodziło mi o słoność gotowego wyrobu.. nie bardzo rozumiem, jakby miał wyjść salceson z tego.. Pozdrawiam


wychodzi 2,85kg wagowo w tym 100g soli a więc baardzo, baaaaardzo słone.. ponad 35g/kg 

Boldly go where no Boczek has gone before  :cool: w morde jeża! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Szynka Radka z Bukowiny Tatrzańskiej - dla wszystkich idealna , ale DZIADEK i ja przypieprzył by się do tego , że widać mięso jak było pakowane , gdyby odkroić te wierzchnie tłuste części i je zmielić , potraktować blenderem ( nie każdy ma kuter , a i taka ilość to nawet kuter "oleje" ) to by całość była wizualnie jednakowa. 

Słoność - poczytaj bo 14 % peklosolanki i dodawanie w trakcie mieszania soli to norma by dojść do 20% ( ja robię 18 %) . Prześpij się z tym , a w dzień przemyśl trzeżwym i wypoczętym umysłem , Ja też jestem po czteropaku i pozdrawiam  :facepalm:  :hmm:

 

Edytowane przez Henio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Słoność - poczytaj bo 14 % peklosolanki i dodawanie w trakcie mieszania soli to norma by dojść do 20% ( ja robię 18 %) .

to ja już nie wiem gdzie góra a gdzie dół :) zakładam, że miałeś na myśli dodatek soli 1,8 i 2%, ale z tej receptury wynika, że przy masowaniu dodaje się 1.8kg/100kg, czyli już przy samym masowaniu jest to 1.8%.. a na dodatek sól dodana wcześniej..

 

 

Prześpij się z tym , a w dzień przemyśl trzeżwym i wypoczętym umysłem ,
 

I to jest najmądrzejsza rada pod słońcem, posłucham się i wyśpię porządnie :D pewnie faktycznie już nie ogarniam  :blush: Pozdrawiam

Boldly go where no Boczek has gone before  :cool: w morde jeża! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się wyjaśniło :P hehe dostałem wiadomość:
"potrzebne jest : Ustanowienie znowelizowanej instrukcji produkcyjnej i receptur na konserwy mięsne pasteryzowane w opakowaniach blaszanych z roku 1976"

wynika z tego, że to są chyba po prostu 2 procedury solenia z 2 receptur.. 

Trzeba technologa do rozwikłania tegoż zagadnienia chyba :) no.. spać już czas najwyższy, dobrej nocki życzę ;) Pozdrawiam

Boldly go where no Boczek has gone before  :cool: w morde jeża! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie śpię bo cholerna burza za oknem :facepalm:

a w lodówce mięso na jutro i nadal nie wiem ile dać tych

wielofosforanów czy glukozy .... 

 

Maskara te stare przepisy .... :facepalm:

Mój profil: https://www.facebook.com/kuklafoto/
Oprócz zdrowych szyneczek zajmuję się kosiarkami:
Robotek Sprzęt Ogrodniczy Leśny i Elektronarzędzia : https://www.facebook.com/robotek2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobo ćwiczysz na instrumencie dmuchanym?? :D

Takie coś na powitanie Napoleonowa poproszę :frantics: :frantics: :laugh: :laugh:

 

https://www.youtube.com/watch?v=TVhWvx4emc0

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się wyjaśniło :P hehe dostałem wiadomość:

"potrzebne jest : Ustanowienie znowelizowanej instrukcji produkcyjnej i receptur na konserwy mięsne pasteryzowane w opakowaniach blaszanych z roku 1976"

wynika z tego, że to są chyba po prostu 2 procedury solenia z 2 receptur.. 

Trzeba technologa do rozwikłania tegoż zagadnienia chyba :) no.. spać już czas najwyższy, dobrej nocki życzę ;) Pozdrawiam

Robert wyedukuje Tobie na zlocie...do zobaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Robert wyedukuje Tobie na zlocie...do zobaczenia

oooo bardzo dziękuję Marku :w00t:  :hug: już się doczekać nie mogę! 

Zbójaszku... :cool: jak inne instrumenty będą mnie zagłuszały w 90% to może nawet wyjdzie fajnie  :laugh: 

 

 

I nikt nie ma pełnych skanów tej pozycji ... 

:tongue: ktoś na pewno ma.. może jeszcze po prostu nie przeczytał Twoich postów :thumbsup: 

trzeba być dobrej myśli, albo jak czegoś nie wiesz to zastosuj inwencję twórczą i luki uzupełniaj po swojemu ;) Pozdrawiam 

Boldly go where no Boczek has gone before  :cool: w morde jeża! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę późno piszę  ale... wg wymagań jakościowych dla konserwy "szynka formowa -szyfr 719P zawartość soli mieści w przedziale 3,3-3,8 % lub 3,0-3,5 % w zależności od metody oznaczenia.

W normie jest zapis "W smaku wyczuwalna nieznaczna słoność".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.